PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν παιρνει ρευμα το PC!!!!!



Stoneage1000
14-10-12, 16:29
Καλησπέρα παιδιά.Μια φίλη μου μου έδωσε το pc της να της το κοιτάξω μήπως και το φτιάξω διότι δεν δίνει καθόλου ρεύμα το power button.Βάζω κανονικα τον υπολογιστη στο ρεύμα και στο on φυσικά και ενώ ανοίγουν τα φωτακια της μητρικής δεν παιρνει μπροστά με τπτ το τροφοδοτικό.Εφόσον ανοίγει το λαμπάκι της μητρικής κάτω κάτω δεν σημαίνει ότι το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα κανονικά η μπορείνα βραχηκυκλώνει με κανενα άλλο περιφεριακό?Δοκίμασα το pc χωρίς γραφικών ram αλλα τα ίδια.Οι συνδέσεις πανω στη μητικη απο τροφοδοτικό και απο power button ειναι μια χαρα.Τι μπορεί να φταίει??Ευχαριστω πολύ.:respekt:

- - - Updated - - -

Επίσης ξέχασα να τονίσω ότι το καλώδιο που ενώνει το power button με την μητρική ειναι μια χαρά.Τουλάχιστον δεν είναι κομένο στην είσοδο/εξοδο.Το λέω μήπως κανείς είχε αντιμετωπίσει κάτι που έχει να κάνει με το powerbutton αυτο καθ' αυτό και δεν είναι κατι πιο σύνθετο.

alkibiadhs
14-10-12, 17:21
Λυσε ολο το συστημα και και στηστο εκτος κουτιου αν δεν δουλεψει και αυτο δοκιμασε μετα με ενα αλλο τροφοδοτικο.

agmarios
14-10-12, 17:39
ο έλεγχος του τροφοδοτικού γίνεται πολύ εύκολα με ένα πολύμετρο.

cranky
14-10-12, 19:16
Εφόσον ανοίγει το λαμπάκι της μητρικής κάτω κάτω δεν σημαίνει ότι το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα κανονικά η μπορείνα βραχηκυκλώνει με κανενα άλλο περιφεριακό?
Δεν σημαίνει απαραίτητα βραχυκύκλωμα.
Αν έχει πρόβλημα σε μιά γραμμή, φυσικό είναι να μήν δουλεύει.

arkas2004
19-10-12, 09:44
βγαλε το power button απο την μητρικη και δοκιμασε να βραχυκυκλωσεις για να δεις να μπορει να παρει απο εκει
κανε και ενα clear bios παλι με βραχυκυκλωμα
αλλα αφου δεν το εχεις γιατι πηρες να φτιαξεις pc?:)

Stoneage1000
23-10-12, 15:19
Έλυσα όλο το σύστημα και έδωσα ρεύμα μόνο στη μητρική αλλα και πάλι δεν είδα να ανταποκρίνεται το τροφοδοτικό.Arkas2004 απλώς προσπαθώ μόνη μου να κοιτάξω κάποια πράγματα σε ένα pc να δω πως μοντάρονται.Και τις περισσότερες περιπτώσεις τα καταφέρνω,με την βοήθεια τέτοιων φόρουμ όπως και αυτό.Δεν είμαι επαγγελματίας ούτε αρκετά έμπειρη.Αυτή η περίπτωση μου τυχαίνει πρώτη φορά σε pc.Πιθανολογούσα ότι μπορούσα να ανιχνεύσω το πρόβλημα σχετικά εύκολα και γρήγορα.Ευχαριστώ.

Hodad
23-10-12, 15:25
Έλυσα όλο το σύστημα και έδωσα ρεύμα μόνο στη μητρική αλλα και πάλι δεν είδα να ανταποκρίνεται το τροφοδοτικό
Το έκανες με τον τρόπο που σου πρότεινε ο arkas2004 παραπάνω;

Stoneage1000
23-10-12, 18:02
Δεν γνωρίζω πως να το κάνω αυτό.Πως μπορώ χωρίς το power button να βραχυκυκλώσω την μητρική και να της δόσω ρεύμα?Τοποθετώ κάτι στα pins της μητρικής που είναι για το power?Ευχαριστώ.

cranky
23-10-12, 19:51
Πως μπορώ χωρίς το power button να βραχυκυκλώσω την μητρική και να της δόσω ρεύμα?Τοποθετώ κάτι στα pins της μητρικής που είναι για το power?
Ακριβώς. :oneup:
Με ένα ψιλό κατσαβιδάκι, για 1-2 δευτερόλεπτα.

Stoneage1000
23-10-12, 20:30
Οκ.Πως ακριβώς?Πρεπει να είναι στο ρεύμα το pc και το καλώδιο του power button στη μητρική και εγώ απλά να ακουμπήσω εκείνη τη ώρα τα pins της μητρικής με το κατσαβίδι??Η να είναι στο ρεύμα το pc και το καλώδιο του power button εκτός σύνδεσης,και να βραχυκυκλώσω τα pins?Συγκνώμη που είμαι σχολαστική αλλα δεν το έχω ξανακάνει:hmm::respekt:Ευχαριστώ!!!!!!!!

cranky
23-10-12, 20:38
Η να είναι στο ρεύμα το pc και το καλώδιο του power button εκτός σύνδεσης,και να βραχυκυκλώσω τα pins?
Ναί, και το πισί πρέπει να είναι στο ρεύμα.
Στην ουσία, το power button, αυτή τη δουλειά κάνει : βραχυκυκλώνει στιγμιαία τα δύο pins στα οποία είναι κουμπωμένα τα καλώδιά του. Με αυτό το τέστ, ελέγχουμε την λειτουργία του button και την κατάσταση των καλωδίων του, παρακάμπτοντάς το. Αν ούτε τώρα ξεκινήσει, σημαίνει οτι αυτό είναι ΟΚ, και ψάχνουμε αλλού.

Κάνεις πολύ καλά και είσαι σχολαστική.
Είναι νωρίς ακόμα για να ξεθαρρέψεις. :lol:

Stoneage1000
23-10-12, 21:10
Τελικά βραχυκύκλωσα τα pins της μητρικής με τον τρόπο που μου είπες cranky.Το pc λειτούργησε κανονικά για λίγα δευτερόλεπτα(μαλλον όσο είχα το κατσαβίδι στην επαφή:)).Άρα τώρα καταλαβαίνουμε τουλάχιστον οτι το πρόβλημα είναι στην γραμμή power button και μητρικής?Τι μπορώ να κάνω γι αυτό?Παίρνω νέο καλώδιο το οποίο φαντάζομαι πρέπει να κολήσω και μόνη μου στο power button?:rofl:Ευχαριστώ.:oneup::respekt:

cranky
23-10-12, 21:21
Άρα τώρα καταλαβαίνουμε τουλάχιστον οτι το πρόβλημα είναι στην γραμμή power button και μητρικής?
Έτσι δείχνουν τα πράγματα.


Παίρνω νέο καλώδιο το οποίο φαντάζομαι πρέπει να κολήσω και μόνη μου στο power button?
Καλή ερώτηση, δύσκολη απάντηση.
Τέτοια καλώδια, είναι συνήθως fixed με το μπουτόν, και δεν έχει πάρει το μάτι μου να πουλιούνται πουθενα, τουλάχιστον στην Ελλάδα.
Aν το κουτί έχει reset button, σύνδεσε αυτουνού προσωρινά (για τις δοκιμές), και βλέπουμε.

Stoneage1000
23-10-12, 22:19
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.Cranky ευχαριστώ για την βοήθειά σου στο τέλος.Έβαλα το βίσμα του reset στην μητρική και τελικά κατάφερα να δόσω ρεύμα σο pc.Όμως επειδή άβυσσος η ψυχή τον υπολογιστών,όπως και των γυναικών,το pc ενώ μπουτάρει και μπιπάρει μια φορά μετα αππο λίγο μου μπιπάρει άλλες δυο συνεχόμενες.Η ram είναι καλα βαλμένη επίσης και η γραφικών τα ρεύματα μια χαρά τοποθετημένα και έτσι για να μας ταλαιπωρήσει το pc μας λέει και ένα cpu fan failed ενώ το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή λειτουργεί κανονικά.Τελοσπάντων τις επόμενες μέρες θα το κοιτάξω πιο προσεκτικά να δω κιόλας μία μία τις συνδεσεις γτ το είχα κάνει βίδες.Αν χρειαστώ κάτι ανοίγω νέο θέμα.Γεια σε όλους.:respekt:

cranky
23-10-12, 22:32
Μπράβο, Stoneage. :up:
Σε καλό δρόμο είσαι.

Ό,τι χρειαστείς, συνεχίζουμε απο 'δώ. http://img849.imageshack.us/img849/4739/iconyes.gif

kadronarxis
24-10-12, 02:06
είσαι σε καλό δρόμο...
επόμενο βήμα: πέτα το pc

:lol:

Stoneage1000
24-10-12, 15:28
Καλησπέρα παιδιά.Τελικά το pc κατάφερα και το έφτιαξα.Οσον αφορα το σφάλμα που μου πέταγε για το cpu fan είχε να κάνει με δικό μου λάθος.Αφού όταν έλυσα το σύστημα μετά τοποθέτησα το cpu fan στην υποδοχή του fan του κουτιού.Ολα λειτουργούν σωστά τώρα.Ευχαριστώ.:clap::respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.