PDA

Επιστροφή στο Forum : βρήκα μέρος του προβλήματος (ελπίζω)



akalyptos3
30-05-04, 14:44
Αυτή τη στιγμή εδώ και 2.30 ώρες περίπου δεν μου έχει κρεμάσει το ιντερνέτ, όποτε πιστεύω το ότι μείωσα τα max connections σε 150 έλυσε το πρόβλημα το ότι κρέμαγε το ιντερνέτ.
Παρόλαυτα, ενώ σταθερά έχω upload transfer rate 10kb/s το download δεν ανεβαίνει πάνω από 1kb/s. Πώς μπρορώ να ανοίξω τα ports του adsl modem? Δεν έχω firewall ούτε τίποτα.
Γενικά αν κάποιος μπορεί να μου δώσει οδηγίες πως να ρυθμίσω ένα jetspeed 520 με ethrnet σύνδεση με hub 3COM...
Ευχαριστώ

EvilHawk
30-05-04, 14:55
πιστεύω το ότι μείωσα τα max connections σε 150 έλυσε το πρόβλημα το ότι κρέμαγε το ιντερνέτ.

Σωστά έκανες! Αλλά άν είχες ψάξει το forum θα τα είχες βρεί όλα αυτά και για τίς πόρτες!

Για τίς πόρτες στο 520 δές εδώ http://www.adslgr.com/forum/thread5502.html!

akalyptos3
30-05-04, 16:38
Ευχαριστώ για το link.

Παρόλαυτα, το πρόβλημα παραμένει και γύρισε στα αρχικά του στάδια.
Άφου άνοιξα 2 ports το 4662 και το 4242, ναι μεν με βάζει με highID αλλά δεν καταιβάζει πάλι με καλές ταχύτητες. Επίσης παρατήρησα ότι μου νεκρώνει μέσα λεπτά όλο το υπόλοιπο ιντρνέτ.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.
Άμα κλείσω το emule όλα επανέρχονται στο κανονικό τους.

Βοήθεια plz.

EvilHawk
30-05-04, 16:44
Άφου άνοιξα 2 ports το 4662 και το 4242,

το δεύτερο κάντο 4672! To download στο eMule εξαρτάται απο πολλά πράγματα! Και για το ότι κολλάει το internet χαμήλωσε το hard limit των αρχείων σε 200! Υπάρχουν και 3-4 οδηγοί στο forum και άπειρες συζητήσεις για αυτά τα προβλήματα ! Ρίξε μια ματιά.

akalyptos3
31-05-04, 02:41
Έχω διαβάσει το τελευταίο διήμερο πάνω από 50 threads στο forum γιαυτό το θέμα και ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν κάτι δεν έχω κάνει ή αν φταίει κάτι hardwariko όπως το modem για παράδειγμα.

Δοκίμασα να ανοίξω στο μόντεμ για το emule ports από 4662 έως 4672. Είναι όλα ανοιχτά σε range και όχι μόνο το 4662 και το 4672. Όλα φαίνονται να δουλεύουν καλά αφού και το ίντερνετ δεν νεκρώνει πια και μπαίνω με highID. Αλλά, ακόμα το average download rate είναι 8,5kb/s. Ενώ βλέπω σε άλλους που γράφουν στο forum να μιλάνε για 30 και 35kb/s με σύνδεση 384/128 όπως η δικιά μου. Ξέρω ότι εξαρτάται από το αρχείο αν το έχουν πολλοί χρήστες, αν οι χρήστες έχουν γρήγορη σύνδεση από όπου καταιβάζω, για το ότι αργεί να πάρει μπρός το emule και πολλά άλλα όπως αναφέρεται όλοι...αλλά ότι μπορούσα να κάνω το έκανα ή υπάρχει και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια αλλά θέλω να ελπίζω οτι είμαι κοντά...

moutoxapei
31-05-04, 03:35
Δοκίμασε το DC++.... 8)

EvilHawk
31-05-04, 07:31
αλλά ότι μπορούσα να κάνω το έκανα ή υπάρχει και κάτι άλλο?

Ναι μια χρυσή συμβουλή! Βρές ότι θέλεις να κατεβάσεις,βάλτο να κατέβει και ασχολήσου με το emule μονάχα για να βλέπεις μόνο τί κατέβηκε! Δεν υπάρχει λογος να αγχώνεσαι κάποια στιγμή θα κατέβουν! Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω! :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.