PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαφριά απογοήτευση με hol



thinker
15-10-12, 21:54
Η απογοήτευση είναι ελαφριά μιας και ήξερα ήδη πως λίγο πολύ ο οτέ επιβάλει μια "fixed" καθυστέρηση σε όλες τις εταιρίες αλλά όταν ρώτησα τη forthnet πόσο καιρό κάνει μια νέα επανασύνδεση γραμμής είπαν ~3 βδομαδες. Η hol είπε περίπου 2 βδομάδες οπότε την επέλεξα. Αλλά αφού την επέλεξα έδωσαν νέες πληροφορίες για ~3-4 βδομάδες. Έννιωσα ελαφρώς εξαπατημένος *(ελαφρώς γιατί όπως είπα, λίγο πολύ περίμενα ότι όλες έχουν τη "fixed" καθυστέρηση όποτε ότι και να κάνουν απλά χτυπιούνται ποιος θα υπονούσει την μικρότερη καθυστέρηση μιας και όλοι την ίδια έχουν).

Τέλως πάντων, δεν είναι εντελώς χάλια μιας και έχω ένα vodafone καρτοκινητό και ίσως στο μέλλον γίνει συμβόλαιο..

Georgevtr
16-10-12, 00:12
Fixed καθυστέρηση και πράσινα άλογα... αυτά είναι μπαρούφες φίλε. Δηλαδή ο ΟΤΕ δεν θέλει να πληρωθεί και καθυστερεί επίτηδες; Πόρτες διαθέσιμες υπάρχουν, ρώτησες; Φόρτω εργασίας ίσως...; Το τι μπορεί να επικαλεστεί η καθε εταιρία-πάρχος είναι μεγάλη ιστορία...

Υ.Γ. Πίστεψέ με δεν μου καίγεται καρφί για κανέναν αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα διαχωρίζουμε.

thinker
16-10-12, 01:11
Για πιο λόγο υπάρχει η μεγάλη καθυστέρηση (πάντα και όχι λόγω συγκεκριμένου φόρτου, 100 φορές έχω κάνει τη διαδικασία) δεν ξέρω. Έκανα συγκεκριμένο ερώτημα για εκείνο το ξεχωριστό θέμα και δεν έχω απάντηση.

Georgevtr
16-10-12, 01:16
Για πιο λόγο υπάρχει η μεγάλη καθυστέρηση (πάντα και όχι λόγω συγκεκριμένου φόρτου, 100 φορές έχω κάνει τη διαδικασία) δεν ξέρω. Έκανα συγκεκριμένο ερώτημα για εκείνο το ξεχωριστό θέμα και δεν έχω απάντηση.

Εμένα λογικό μου ακούγεται να μην σου δώσουν απάντηση, εάν δεν έχουν απάντηση από τον ΟΤΕ.

thinker
16-10-12, 01:22
Εμένα λογικό μου ακούγεται να μην σου δώσουν απάντηση, εάν δεν έχουν απάντηση από τον ΟΤΕ.
Αν δεν έχουν απάντηση από τον ΟΤΕ πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι λάθος του;

Georgevtr
16-10-12, 01:26
Αν δεν έχουν απάντηση από τον ΟΤΕ πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι λάθος του;

Μα είναι παγκοσμίως γνωστό ότι κανένας ενναλακτικός πάροχος δεν έχει δικό του δίκτυο και όλοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ.

Τι δεν καταλαβαίνεις;:P


http://www.youtube.com/watch?v=btark5_tnnY

thinker
16-10-12, 01:28
Δεν κατάλαβα πως έδωσες απάντηση σε αυτό που ρώτησα.

Georgevtr
16-10-12, 01:32
Δεν κατάλαβα πως έδωσες απάντηση σε αυτό που ρώτησα. Διάβασε ξανά την ερώτηση και όλο το thread.

Δηλαδή το βιντεάκι κολλάει γάντι τώρα χαχαχαχαχαχαχαχχααχαχα

Σου απάντησα αλλά πιθανόν δεν το κατάλαβες.

Πχ έχω μια εταιρία με 10 εργαζόμενους, αλλά έχω 100 εργολαβίες την ημέρα. Λογικό δεν είναι να μην προλαβαίνουν?

Οπότε σου δίνουν μια αόριστη απάντηση του τύπου σε 3-4 εβδομάδες, έτσι ώστε όταν θα υλοποιηθεί νωρίτερα να πεις κι ευχαριστώ!

Οκ τώρα?:P

thinker
16-10-12, 01:39
Δεν είναι αυτό. Η καθυστέρηση είναι στάνταρντ και σχεδόν φιξ. Ποτέ δεν είδα να έχουν 'φόρτο' και να περάσει τις 3-4 βδομάδες και ποτέ δεν είδα να είναι λάσκα και να το κάνουν σε 2 μέρες. Η νέες γραμμές και επανασυνδέσεις έίναι στάνταρντ 2 βδομάδες +. Το έχω δει 100 φορες που λέει ο λόγος τελευταία 4-5 χρόνια.

Και μιλάω και για επάρχία με 5 άτομα και 5 κατοίκους και για αθήνα.

Υποψιάζομαι κάποια διεθνή 'τηλεπικοινωνιακή' συμφωνία (ΕΕ μήπως;) που τους υποχρεώνει να δηλώνουν στοιχεία κάπου διεθνώς ή εθνικά αλλά δε ξέρω, γι'αυτό και έκανα ερώτημα σε συγκεκριμένο άλλο 8ρεντ.

Georgevtr
16-10-12, 01:42
Δεν είναι αυτό. Η καθυστέρηση είναι στάνταρντ και σχεδόν φιξ. Ποτέ δεν είδα να έχουν 'φόρτο' και να περάσει τις 3-4 βδομάδες και ποτέ δεν είδα να είναι λάσκα και να το κάνουν σε 2 μέρες. Η νέες γραμμές και επανασυνδέσεις έίναι στάνταρντ 2 βδομάδες +. Το έχω δει 100 φορες που λέει ο λόγος τελευταία 4-5 χρόνια.

Και μιλάω και για επάρχία με 5 άτομα και 5 κατοίκους και για αθήνα.

Υποψιάζομαι κάποια διεθνή 'τηλεπικοινωνιακή' συμφωνία (ΕΕ μήπως;) που τους υποχρεώνει να δηλώνουν στοιχεία κάπου διεθνώς ή εθνικά αλλά δε ξέρω γι'αυτό και έκανα ερώτημα σε συγκεκριμένο άλλο 8ρεντ.

Εάν θυμάμαι καλά, για νέες συνδέσεις μιλάω, η ΕΕΤΤ πέρασε νόμο και τους υποχρεώνει στις 14 ημέρες να παραδίδουν την γραμμή (2 εβδομάδες). Τα πιο παλιά ασε, τα χω ζήσει στο πετσί μου...

orck
16-10-12, 01:44
Νομιζω οτι η συμφωνια μεταξυ ΟΤΕ και παροχων περιγραφει τους μεγιστους χρονους υλοποιησης μιας εργασιας και απο την μερια του ενος και του αλλου. Εκτιμω οτι κανεις δεν εχει συμφερον να ξεφυγει απο αυτα τα ορια.

thinker
16-10-12, 01:45
Εάν θυμάμαι καλά, για νέες συνδέσεις μιλάω, η ΕΕΤΤ πέρασε νόμο και τους υποχρεώνει στις 14 ημέρες να παραδίδουν την γραμμή (2 εβδομάδες). Τα πιο παλιά ασε, τα χω ζήσει στο πετσί μου...
Υπάρχει πάντα η περίπτωση να είναι κλασσική ελληνική μαλ...ία: "Α, 14 μέρες έχω; Θα το ξεκινήσω εκείνη την τελευταία μέρα". Ανώριμη σκέψη γιατί η δουλειά πρέπει να γίνει ούτως ή άλλως οπότε χάνεις πελάτες και ποιότητα (και αυτό βλάπτει και τον απλό εργαζόμενο οπότε ξανά ανωριμότητα).

Αλλά δεν πείθομαι. Φαίνεται πολύ συστηματικό και "στάνταρντ" για να μην είναι κάποια "ημι-επίσημη" καθυστέρηση. Αλλά ποτέ δε ξέρεις..

Georgevtr
16-10-12, 01:47
Όχι μωρέ μη σκέφτεσαι έτσι, να εισπράξουν πάγια θέλουν και οι 2 πλευρές. Όπως ανέφερε και ο ορκ. Δεν συμφέρει κανέναν. Πιθανό να σου είπε κοτσάνα ο τύπος στο τηλέφωνο, όμως κάνε ενα έλεγχο να δεις σε τι σημείο βρίσκεται η αιτησή σου εδώ: http://www.hol.gr/GR/home/Pages/default.aspx

thinker
16-10-12, 01:51
Δε μπορώ να ελέγξω εκεί γιατί δεν έδωσαν νούμερο. Απ'ότι κατάλαβα έδωσε γείτονα νούμερo στην αίτηση η υπάλληλος της hol (επιτρέπει κάτι τέτοιο η αίτηση είδα) και τον βγάζει "ολοκληρωμένη σύνδεση" το γείτονα.

Είχα πάρει τηλ και είπε 'τέλος του μήνα' zz..

Georgevtr
16-10-12, 01:55
Δε μπορώ να ελέγξω εκεί γιατί δεν έδωσαν νούμερο. Απ'ότι κατάλαβα έδωσε γείτονα νούμερo στην αίτηση η υπάλληλος της hol (επιτρέπει κάτι τέτοιο η αίτηση είδα) και τον βγάζει "ολοκληρωμένη σύνδεση" το γείτονα.

Είχα πάρει τηλ και είπε 'τέλος του μήνα' zz..

Χμ, περιοχή; Νέα αριθμοδότηση; Πόσα πλήρωσες;

thinker
16-10-12, 02:07
Βορειανατολικά προάστεια, είναι νέος αριθμός γιατί είχε κλείσει η παλιά γραμμή κάνα χρόνο. Έχει ένα καλό αρχικό επανασύνδεσης καμιά 60αρια η γύρω εκεί δε θυμάμαι ακριβώς.

Georgevtr
18-10-12, 20:49
80 ευρώ χρεώνει η ΧΟΛ για νέα σύνδεση-γραμμή. έλεος ( η πιο ακριβή)

OxAp0d0
19-10-12, 14:14
Κοίτα, για να καταλάβεις πόσος χρόνος απαιτείται τεχνικά για την επανασύνδεση του βρόχου ή για φορητότητα κάνε το παρακάτω πείραμα:

- Πάρε το mp3 player σου ή αν δεν έχεις, ένα παλιό walkman μας κάνει. Στην ανάγκη το κινητό.
- Πάρε τα ακουστικά σου και κοίτα τα καλά, μήπως είναι κομμένο κάποιο καλώδιο.
- Βρες την υποδοχή των ακουστικών στο mp3 player.
- Σύνδεσέ τα.
- Δεν αν ακούγεται καλά η μουσική.

Πόσο χρόνο θες; :p

Από 'κει και πέρα οι καθυστερήσεις οφειλονται ή σε φόρτο εργασίας ή είναι καθαρά γραφειοκρατικές. Ο ΟΤΕ για παράδειγμα δίνει γραμμές με βάση το εκάστοτε RUO που έχει συμφωνηθεί με τους εναλλακτικούς. Αν η σύμβαση λέει πως πρέπει να παραδώσει τη γραμμή σε 15 ημερολογιακές μέρες, θα την παραδώσει την 15η, ακόμα και την 16η ή την 17η, ακόμα κι αν δεν έχει φόρτο εργασίας και μπορεί να το κάνει σε 3 μέρες.

Αν συγκρίνεις αριθμοδότηση σε μεγάλο αστικό κέντρο (πχ Αθήνα), στον ΟΤΕ θες 3-4 μέρες, σε εναλλακτικό 20 και βάλε.

Τώρα συνήθως μετά την πρώτη εβδομάδα που τρέχει η αίτηση και ο πάροχος ασχολείται με καθαρά θεωρητικά θέματα (πχ αν υπάρχουν πόρτες, αν είναι όλα ΟΚ με το συμβόλαιο, περιμένει να εγκριθεί η αίτηση για βρόχο από τον ΟΤΕ κτλ) και αν ο ΟΤΕ έχει απαντήσει θετικά για τη παράδοση της γραμμής, θα πρέπει να υπάρχει και μια θεωρητική ημερομηνία - εδώ βάλε συν πλην 2 μέρες - που έχει οριστεί για την παράδοση του καλωδίου.

Παρτους πάλι ένα τηλέφωνο λοιπόν και ρώτα αυτό ακριβώς: Έχει ορίσει ημερομηνία ο ΟΤΕ; Ξέρουν πότε περίπου θα είναι έτοιμη η γραμμή; Μόνο έτσι θα μπορέσεις να υπολογίσεις στο περίπου πότε θα συνδεθείς.

Takis_Kal
19-10-12, 14:30
Διαβαζω αυτο στον οτε θελεις 3-4ημερες και πεθαινω στα γελια γιατι ειμσι στην 16η ημερα αναμονης

OxAp0d0
19-10-12, 14:34
Διαβαζω αυτο στον οτε θελεις 3-4ημερες και πεθαινω στα γελια γιατι ειμσι στην 16η ημερα αναμονης

Καλαμάτα ε; Δε πας από τα κεντρικά να τους ρίξεις κανά γαλλικό; :whistle:
Τα νούμερα που έγραψα είναι από προσωπική εμπειρία.


Πάντως το πιο τραγικό που έχω ακούσει είναι αριθμοδότηση ΟΤΕ στο Περιστέρι, σε καινούρια οικοδομή που το λαμόγιο ο εργολάβος δεν είχε κάνει σύνδεση με καφάο και περίμενε ο φίλος μου 4 μήνες... έγγραφη αναφορά από αρχαιολογική υπηρεσία για να μπορέσει ο ΟΤΕ να σκάψει το πεζοδρόμιο και να περάσει καλώδιο!

snakething
22-10-12, 10:07
Τα πραγματα ειναι απλα ο οτε κανει πρωτα τις δικιες του δουλειες και μετα οταν αδειασει κανει και τα LLU των παροχων γιαυτο υπαρχει αυτη η καθυστερηση.
Ειναι παλια και γνωστη τακτικη οπως και μια αλλη ειναι να βγαζει καλη γραμμη πελατη εναλλακτικου που δεν εχει θορυβο ωστε να την βαλει σε δικο του πελατη που δεν συγχρονιζε υψηλα.

orck
22-10-12, 17:07
Τα πραγματα ειναι απλα ο οτε κανει πρωτα τις δικιες του δουλειες και μετα οταν αδειασει κανει και τα LLU των παροχων γιαυτο υπαρχει αυτη η καθυστερηση.
Ειναι παλια και γνωστη τακτικη οπως και μια αλλη ειναι να βγαζει καλη γραμμη πελατη εναλλακτικου που δεν εχει θορυβο ωστε να την βαλει σε δικο του πελατη που δεν συγχρονιζε υψηλα.


Αυτα που γραφεις τα ξερεις η τα υποθετεις;
Εαν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα γιατι αυτοι οι αδικημενοι εναλλακτικοι παροχοι δεν κανουν μια εταιρια να στησουν δικο τους δικτυο, πραγματικα δικο τους δικτυο; Μηπως γιατι δεν γουσταρουν την λατζα του ακραιου δικτυου κα βολευονται με αυτην την κατασταση; Φαντασου να εχει δικο της ακραιο δικτυο η X εταιρια, τι θα πει σαν δικαιολογια που δεν εχουν τεχνικο να στειλουν; "Φταιει ο ΟΤΕ; Συγχρονιζει χαμηλα γιατι ο ΟΤΕ εχει παρει τα καλα ζευγαρια;"

valen_gr
22-10-12, 17:37
Ελα, λιγο σοβαροτητα.

Takis_Kal
22-10-12, 18:06
Φυσικα δεν τους συμφερει αλλα και ΟΤΕ με τα λεφτα του Ελληνικου εφτιαξε οτι εχει
Και σημερα που πηρα τους τεχνικους για το γνωστο θεμα μου , μου λεει ευγενικος κυριος = 18 ημερες και δεν σας εχουμε βαλει ακομα τηλεφωνο ? δεν γινεται . Και ομως γινεται ....

Lapetr
22-10-12, 22:12
Αν συγκρίνεις αριθμοδότηση σε μεγάλο αστικό κέντρο (πχ Αθήνα), στον ΟΤΕ θες 3-4 μέρες, σε εναλλακτικό 20 και βάλε.
Εγώ να ρωτήσω αν για τον ΟΤΕ είναι 3-4 μέρες γιατί για τους άλλους κάνει 20? Τι κάνει και καθυστερεί 16-17 μέρες?

sdikr
22-10-12, 22:16
Εγώ να ρωτήσω αν για τον ΟΤΕ είναι 3-4 μέρες γιατί για τους άλλους κάνει 20? Τι κάνει και καθυστερεί 16-17 μέρες?

ο ΟΤΕ ή οι άλλοι;
έχεις γραπτά το ότι έχει γίνει σωστά η αίτηση απο τον χ πάροχο;

Takis_Kal
22-10-12, 23:42
Παντως εμενα ο ΟΤΕ θα κανει απο 20 ημερες να μου βαλει τηλεφωνο στου Ζωγραφου .Την τεταρτη που ειναι το τριτο ραντεβοθ ειναι 22 ημερες απο την αιτηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.