PDA

Επιστροφή στο Forum : H (ΞΕΦΤΙΛΑ)/ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ!!



Antonis Papadopoulos
30-05-04, 22:09
ΤΑ εχω παρει αφανταστα γιατι εχθες, μετα απο ενα αποτομο τσαφ, οπως τα επανηλειμενα της ΔΕΗ, καηκε Ο,τι ειχα στο σπιτι που δεν περναγε απο UPS! Το σκαννερ μου και η τηλεροραση στην κρεββατοκαμαρα. Ευτυχως τα υπολοιπα τα εχω απο ups (ακομα και στο σαλονι) γιατι εχουν ΞΑΝΑΚΑΕΙ στο παρελθον, οπως και μονιτορ του υπολογιστη. Σε καποια συζητηση που τους ειχα κανει, μου εστειλαν ενα χαρτι που ελεγαν αν θελω να βαλω "Συσκευες αδιαλειπτου λειτουργιας" για να προστατευσω τα μηχανιματα μου.
Και να συμβενει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, να πεφτει το ρευμα,να κανουμε ΠΑΣΧΑ, ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ.. ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕ ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ???
Απο τοτε, επειδη ετοιμαζα να το κανω θεμα στα καναλια, το στελνουν και στους λογαριασμους τους.
Και οι ****** γυρνανε στις ηλιθιες διαφημισεις τους και γραφουνε ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ της ΔΕΗ. Που εβαλε καποιος καποτε ΤΕΛΛΑΣ και ακουγοτανε λες και με επερνε απο το υπερπεραν οταν με επερνε στο κινητο.
Και ερωτω! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ να προστατευσει εμας τα ΘΥΜΑΤΑ που δεν εχουμε εναλλακτικη επιλογη.. Η απαντηση του διευθυντη τους τοτε ηταν ΕΙΡΩΝΙΚΟΤΑΤΗ και μου ειπε "αμα θες αγορι μου βαλε αλλη εταιρια,βαλε γεννητρια με πετρελαιο" και γελαγε.. αφου δεν υπαρχει αλλη εταιρια ηλεκτρισμου...
Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει η ειχε το ιδιο προβλημα και πως βρηκε λυση. Γιατι ΔΕΝ προκειτε να το αφησω ετσι σε καμια περιπτωση..
και να δω εγω μετα αν θα λενε "ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ!"

ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ?

ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ ΝΤΡΟΠΗ -- ΑΙΣΧΟΣ

EvilHawk
30-05-04, 22:12
Ενα τηλέφωνο στο ΙΝΚΑ θα βοηθούσε πιστευω!

runnerma
30-05-04, 22:13
A ρε Αντώνη :( :( :(
Όλα σε εσένα τυχαίνουνε ρε παιδάκι μου?
Πρώτα οι ιοί...
Τώρα η ΔΕΗ...
Τι να σου πω... μήπως πρέπει να ανάψεις κανένα κεράκι???

Antonis Papadopoulos
30-05-04, 22:24
εχεις δικιο!! και τους ξερω!! πωπω ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ EvilHawk, Τριτη πρωι ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΑΩ.. ταχω παρει παιδια δεν ειναι δυνατον... ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ! ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ:: ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ λεγαμε παλια, στην καθομιλουμενη: ΓΑΜΑΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ..
τι να πω

lazar
30-05-04, 22:27
Μην λέτε για Ουγκάντα πάντως παιδιά. Ας είμαστε σοβαροί. Ουγκάντα ΔΕΝ είμαστε!!

Πιστεύω ότι στην Ουγκάντα θα είναι καλύτερα

Επειδή είναι σοβαρό όμως, Αντώνη πολύ λυπάμαι πραγματικά, ξέρω το σιχτίρι, αλλά να πεις στο δ/ντή ότι κι αυτό που σου λέει ο εξυπνάκιας δεν γίνεται, γιατί η ΔΕΗ δεν σε αφήνει να το κάνεις. Για πηγαίνετε να πείτε θέλω να καταργήσω τη ΔΕΗ και θα δείτε τι απάντηση θα πάρετε. Ναι, εκεί υπάρχουν νόμοι και εφαρμόζονται αυστηρότατα! :evil:

dantouan
30-05-04, 22:57
A ρε Αντώνη :( :( :(
Όλα σε εσένα τυχαίνουνε ρε παιδάκι μου?
Πρώτα οι ιοί...
Τώρα η ΔΕΗ...
Τι να σου πω... μήπως πρέπει να ανάψεις κανένα κεράκι???

Καμμια πλεξουδα σκορδα εξω απο την πορτα.... :?:

Antonis Papadopoulos
30-05-04, 23:21
ρε σεις σοβαρο ειναι... τι να κανουν τα σκορδα??? πανε ολα καηκανε. τι να κανω? ουτε τηλεοραση εχω πια ουτε σκανερ,.. πριν λιγο καιρο ουτε μονιτορ

androu
30-05-04, 23:40
Εμένα πέρσι κάηκε η μητρική μου απο ΥΠΕΡΤΑΣΗ παρακαλώ και ο σκληρός ενός άλλου pc που υπάρχει στο σπίτι..! Το pc Μου ήταν σε ups .. και παρόλ'αυτά.. !! :evil:

Antonis Papadopoulos
31-05-04, 00:11
και τι εκανες γιαυτο?? ΘΥΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ!!! κακως.. εγω θα το κυνηγησω την Τριτη παιδια και θα σας πω νεα...μιλησα με δικηγορους (τοπ μαλιστα) και μου ειπαν να παρω βεβαιωσεις οπωσδηποτε οταν γινει επισκευη για το λογο που καηκανε..και αν ειναι απο ΔΕΗ θα τους παμε μεχρι ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ... ασε που εγω προσωπικα καταγγελω το διαφημιστικο campaing τους ως ειρωνευτικο... ME THN EΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ....
εμενα συγνωμη, αλλα μετα απο ΤΟΣΑ που εχω παθει απο τη ΔΕΗ και τοσα που εχω πληρωσει για επισκευες, τοσες γιορτες που εχω κανει μεσα στα σκοταδια, τοσες νυχτες που ακουω τους συναγερμους γυρω μου να χτυπανε επειδη επεσε ΠΑΛΙ το ρευμα,
,.....μετα απο τοσα και τοσα, εμενα οταν βλεπω αυτη τη διαφημηση,αισθανομαι να μου λενε : ΜΑΛΑΚΑ ΜΑΛΑΚΑ ΜΑΛΑΚΑ

εχω αδικο? (το μαλακας νομικα δε θεωρειται βομολοχια...να το ξερετε)- ισως ξερετε γιατι και ποιος το αλλαξε καποτε... επι γνωστης κυβερνησης...

lazar
31-05-04, 00:14
Αυτό που μπορώ να σου πω γιατί το ξέρω είναι ότι στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια έχουμε ρεκόρ. 95% των υποθέσεων τις χάνει το Ελληνικό Δημόσιο και κερδίζουν οι πολίτες.

androu
31-05-04, 00:17
Το είπα σε ενα τεχνικό της Δεη που μένει απο κάτω μου και μου είπε οτι επρεπε να εχω πριζες ασφαλείας για υπερταση και κατι τετοια )&(Τ^*%&^#$&

lacoste
31-05-04, 01:37
Πρίν ένα μήνα περίπου είχα κι εγώ τήν τύχη τού άτυχου φίλου μας πού ουρλιάζει απο αγανάκτηση.
Απολογισμός:
α)τό τροφοδοτικό τού στερεοφωνικού μου κάηκε καί έτρεχα στήν αντιπροσωπεία νά τό επισκευάσω.
β)τό netmod κάηκε καί επί δύο εβδομάδες είχα μόνον μία τηλεφωνική γραμμή λόγω ελλείψεως netmod από τόν πΟΤΕ.
γ)χτύπησε ό ένας σκληρός δίσκος WD 120 Gb(ευτυχώς ήταν ό slave)τόν έστειλα γιά επισκευή,γιά καλή μου τύχη ήταν εντός εγγυήσεως,καί τόν παρέλαβα μόλις πρίν 6 ημέρες(μού τόν αντικατέστησαν μέ καινούργιο επειδή δέν επισκευαζόταν).

Νά επισημάνω ότι είχα πρίζες ασφαλείας αλλά δέν μέ προστάτεψαν.
UPS δέν είχα.(τώρα έχω αλλά στερνή μου γνώση νά σ'είχα πρώτα)

Τί έκανα?
Ντρέπομαι πού τό λέω αλλά δεν έκανα ΤΙΠΟΤΕ.

Γιατί θά μέ ρωτήσετε?

Διοτί τό πρόβλημα κατά δήλωση τών τεχνικών τής ΔΕΗ ήταν τής πολυκατοικίας μας αποκλειστικά(πράγματι μόνον εμείς δέν είχαμε ρεύμα).

Τώρα κατά πόσο αληθεύει αυτό δέν γνωρίζω αλλά γιά νά είμαι ειλικρινής δέν έχω καί στοιχεία γιά νά αποδείξω ότι φταίει η ΔΕΗ γιά τήν βλάβη.

Μόνον υποψίες έχω γιατί εάν δέν έφταιγαν αυτοί τότε γιατί ήρθαν καί επισκέυασαν τήν βλάβη?

Τό θέμα είναι ότι είμαι κι εγώ θύμα τού ρεύματος πού μάς προσφέρει η ΔΕΗ καί θύμα τών ενοίκων τής πολυκατοικίας μου,οί οποίοι παρόλες τίς ζημίες πού υπέστησαν δέν υποστήριξαν τήν αποψή μου νά τούς καταγγείλουμε μέ τό σκεπτικό ότι δέν θά βρούμε τό δίκιο μας,πού νά τρέχουμε τώρα καί άλλες γνωστές καί μή εξαιρετέες υπεκφυγές μέ αποτέλεσμα νά πειστώ κί εγώ γιά τό άτοπο τής καταγγελίας καί εκ τών υστέρων βέβαια νά έχω σκυλομετανοιώσει γιά τήν υποχώρησή μου αυτή καί νά αισθάνομαι κι εγώ όπως ο άτυχος φίλος μας τό κοροϊδάκι τής ΔΕΗ.

ermis333
31-05-04, 02:19
Antonis Papadopoulos, Τώρα τι μπλέκεις την Τελλάς με τη ΔΕΗ...και αν θες να ξέρεις η Τελλάς έχει μακράν την καλύτερη ποιότητα εποικοινωνίας από όλους τους άλλους εναλλακτικούς...γι αυτό που είπες για τα κινητά το λέω...

Πάντως η Τελλάς ανήκει κατά πλειοψηφία στη WIND και όχι στη ΔΕΗ...

ΥΓ. Η θεία μου που μένει στην Ελβετία έχει πάθει ακριβώς το ίδιο πράγμα...με τη διαφορά ότι αποζημιώθηκε πλήρως....αν ευθύνεται η ΔΕΗ τότε είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να σε αποζημιώσουνε.

ΥΓ2. δεν χρειάζεται να πάρεις από ένα UPS για κάθε συσκευή απλά βάλε ένα ειδικό ρελέ στον κεντρικό πίνακα και αν γίνει υπέρταση αμέσως θα κοπέι το ρεύμα πρωτού πάθεις τίποτα.

mechdim
31-05-04, 03:38
Φιλε, αν εχουν παθει ζημια και γειτονες σου, μαζευοσαστε οσοι περισσοτεροι μπορειτε μια ομαδικη αγωγη για να καταλαβουν οι χοντροπετσοι και αν φταινε μαλλον θα τρεξουν για εξωδικο συμβιβασμο 8)

Antonis Papadopoulos
31-05-04, 03:38
ermis333, τα εχω παρει αφανταστα. Μπλεκω την τελας με τη δεη γιατι στο packshot καθε διαφημισης της τελας,λεει με την εγγυηση τησ ΔΕΗ.. ποιας δεη ρε ρελια, της δεη που μας εχει ΓΑΜ$#%#$%σει ολες τις συσκευες, που εχουμε στο κολο3$@$#@διτυο της??? και μας το λεει για καλο δηλαδη???
κατσε, φταιω τιποτα να τραβιεμαι συμεχως εγω κ τοσο κοσμος επειδη δε μπορουν να εχουν ενα δικτυο της προκοπης.. ας αφησουν ρε φιλε τους Γιουκοσλαβους να μπουν να στησουν εναλακτικο παροχεα ηλεκτρισμου..(το ρε φιλε ειναι αοριστο, δε παει σε σενα,προς αποφυγη παρεξηγησης) Ειδατε τι εγινε με τον ΟΤΕ...η μαλλον με τη βιβοντι. τελος παντον δε με ενδιαφερουν ολα αυτα... ermis333, εδω ειναι ελλαδα οχι ελβετια... πως λεμε η μερα με τη νυχτα...ε ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ...παντως επειδη καποιος πρεπει να κανει την αρχη, κατι θα κανω, ετσι σιγουρα δε θα το αφησω.

lazar
31-05-04, 04:07
Θέτω ένα πρόβλημα:
Η τρομερή πλειοψηφία της Wind είναι 50+1! Έχει λοιπόν μειοψηφικό συνεταίρο με 50-1, ο οποίος είναι η μοναδική εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στη χώρα στην οποία δραστηριοποείται η εταιρεία τους. Ποιός κάνει κουμάντο ουσιαστικά κατά τη γνώμη σας;

Όσο για την αγωγή, να την κάνεις εάν κρίνεις ότι θα πάρεις περισσότερα απ' όσα θα δώσεις. Μην νομίζεις πάντως ότι θα τους στενοχωρήσεις και πολύ.

moralas
31-05-04, 05:03
μαλλον η θεια σου στην ελβετια εζησε ενα θαυμα... εγω μεγαλωσα στη γερμανια και επι 14 χρονια δεν ειχε διακοπει ουτε για 1 δευτερολεπτο το ρευμα, και μιλαμε για τρεις-χειροτερες καιρικες συνθηκες απο οτι εδω.

party-pooper
31-05-04, 08:30
Καποιος μιλησε για μπριζες που το ειπε να βαλει ο απο κατω του.Προφανως ειχε δικιο το παιδι... ειχα καψει προσωπικα αρκετα πραγματα με τις απλες τις μπριζες αλλα μετα που εβαλα SUKO σε ολο το σπιτι ειναι μια χαρα.Πρωσοπικα το ολο θεμα μου εχει στηχισει ενα τροφοδοτικο υπολογιστη!ευτυχως που δεν εκαψε και τιποτα αλλο! ααα και ειχα βαλει και τις μπριζες SUKO και παλι καηκε... αν ειναι να σε βαραει η γκαντεμια... βαλε UPS και στην καφετιερα :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.