PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στην πολικότητα



Panathnaikos
30-05-04, 23:39
Δεν ξέρω αν έκανα καλά να ανοίξω τέτοιο θέμα αλλά εδώ και πολύ καιρό είχα πρόβλημα με τη σύνδεση στο Downloads δεν έπιανα πάνω από 20kb/sec
Μετά από αίτηση στον οτε του Παγκρατίου και αφού τα έχωσα χοντρά ( έχω τρεις σύνδεση dsl ) και γραπτά πήρα τον αριθμό πρωτοκόλλου
Ένα πρωί με πήρανε τηλέφωνο από τα κεντρικά και με βάζανε σε δικά τους σαιτ να κατεβάζω, με βρίσκανε πολύ καλά με 20 - 25 κβ/sec και μου λέγανε ότι είναι μια χαρά (αυτό έγινε άπειρες φορές γιατί τους είχα καλέσει και ποιο παλιά από το 121 )
Το αποκορύφωμα είναι ότι ( είχα πείσει τον εαυτό μου ότι στην Ελλάδα έτσι ίνα το dsl πληρώνεις 10 δραχμές για κάτι και στη ουσία παίρνεις 5 δραχμές δουλεία καταλάβατε τι εννοώ ) ένα πρωί χτυπάει το τηλεφωνώ στο γραφείο και ποίας είναι στην άλλη γραμμή !!!!!!!!!
Ακούω μια φωνή να λέει έχετε πρόβλημα με την γραμμή είμαι από Ιντρακόμ και κουφαίνομε
Αφού του ανέφερα τα προβλήματα και με διαβεβαίωσε ότι όντως η γραμμή είναι καθαρή μου έκλεισε ένα ραντεβού να έρθει από το σπίτι ( δεν ξέρω αν πρέπει να πω για το αν πλήρωσα η όχι αλλά αν με ρωτήσει κάποιος θα απαντήσω ) ήρθε και μετά από αρκετή ώρα διαπίστωσε το πρόβλημα που έλεγα ( μετά από τις δόκιμες του με δικό του, μηχάνημα και με το δικό μου )με ρωτάει που είναι η ροζέτα του τηλεφώνου
Αφού άλλαξε την πολικότητα (αυτό είδα ) και έκανε κάτι πειράματα στο σαιτ της Ιντρακόμ το dsl πετάει από τότε
Λέτε να έπαιζε ρόλο η πολικότητα τελικά γιατί αυτό ισχυρίζεται ο τύπος με τον οποίο γίναμε και κολλητή μετά ??????????
Κούφο - Κωλοφαρδία - Σύμπτωση
Παντός είναι Πραγματικότητα ότι κατεβάσω στον Βύρωνα και με 43kb/sec με το μετρητή που είχα και έχω ( du meter!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:roll:

UGF_GreekMind
31-05-04, 18:46
Ενδιαφέρον...

Τι εννοείς ότι "σου άλλαξε την πολικότητα" ;

Υ.Γ. PSTN ή ISDN έχεις ;

sdikr
31-05-04, 19:05
Τι εννοείς ότι "σου άλλαξε την πολικότητα" ;

απο όσο καταλαβαίνω , αλλάξανε τα δύο καλώδια του τηλεφώνου , πχ αν έιχες μπλέ /κοκκινο το κάνανε κόκκινο/μπλε

UGF_GreekMind
31-05-04, 19:45
Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η πολικότητα δεν είχε κάποια σχέση με τις αποδόσεις...

Γι' αυτό ρωτάω μήπως και εννοεί κάτι άλλο !

sdikr
31-05-04, 19:53
εγω αυτό που πιστέυω είναι το πόσο καθαρή είναι ή γραμμή, δηλαδή να μην υπάρχουν καλώδια απο εδώ και απο εκει.
πχ σε έναν γνωστο που είχε το κλασίκο με τις γραμμές να πηγαίνουν σε όλα τα δωμάτια είχε προβλήματα με το isdn γιατί υπήρχαν απώλειες, οταν τα περιορίσαμε (βρήκαμε που έρχετε ή γραμμή απο το καφαο ) ολα λυθήκαν

αν έχεις την δυνατότητα καλο είναι να αλλάξεις την καλωδίωση με utp καλώδιο

DarthVader
31-05-04, 19:54
Η αντιστροφή των δυο σκελών του ζεύγους που φτάνει στη πρίζα μπορεί να καλυτερεύσει την απόδοση της γραμμής. Για να μην μπώ σε μακροσκελείς τεχνικές αναλύσεις το γεγονός αυτό έχει να κάνει με την συστροφή των ζευγών μέσα στο καλώδιο του ΟΤΕ για αποφυγή των ανεπιθύμητων επιδράσεων μεταξύ τους.

nnn
31-05-04, 21:36
σωστός ο DarthVader.

pelasgian
01-06-04, 12:47
Η αντιστροφή των δυο σκελών του ζεύγους που φτάνει στη πρίζα μπορεί να καλυτερεύσει την απόδοση της γραμμής. Για να μην μπώ σε μακροσκελείς τεχνικές αναλύσεις το γεγονός αυτό έχει να κάνει με την συστροφή των ζευγών μέσα στο καλώδιο του ΟΤΕ για αποφυγή των ανεπιθύμητων επιδράσεων μεταξύ τους.

Please elaborate!

Μιλας για περίπτωση UTP καλωδίου που χρησιμοποιείς ΚΑΙ το άλλο ζεύγος; (για άλλη γραμμή).

DarthVader
01-06-04, 13:09
Μιλάω για τα καλώδια του ΟΤΕ τα οποία αρχίζουν από το κέντρο του και καταλήγουν στα σπίτια μας. Σε αυτή την περίπτωση συμεριλαμβάνεται και το καλώδιο που έχει ρίξει ο ηλεκτρολόγος από το κουτί (αλλιώς κατανεμητής, αλλιώς εισαγωγή) της πολυκατοκίας ως τις πρίζες του διαμερίσματος αν αυτό είναι κατάλληλου τύπου(πράγμα σπάνιο ώς απίθανο) δλδ συνεστραμμένο. Το UTP οποιασδήποτε κατηγορίας είναι συνεστραμμένο. Στις περισσότερες περιπτώσεις που το χρησιμοποιούμε (για οικιακή χρήση) το μήκος του είναι μικρό οπότε η αντιστροφή των σκελών δεν αυξάνει την ποιότητα της γραμμής.

DarthVader
01-06-04, 13:13
Στην περίπτωση πάντως που υποψιάζεσαι ανεπιθύμητη παρεμβολή της μια γραμμής στην άλλη μπορείς να δοκιμάσεις την αντιστροφή, να το χειροτερέψεις αποκλείεται να το καλυτερέψεις ίσως. Δοκίμασε και αλλαγή ζευγαριού μέσα στο UTP.

Panathnaikos
02-06-04, 10:37
Ενδιαφέρον...

Τι εννοείς ότι "σου άλλαξε την πολικότητα" ;

Υ.Γ. PSTN ή ISDN έχεις ;
Ειναι PSTN και αλλαξε π.χ κοκκινο - μπλε το εκανε μπλε - κοκκινο

@ ADSLgr.com All rights reserved.