PDA

Επιστροφή στο Forum : Η μουσικη συνθεση μου. (free!)



potis21
31-05-04, 10:49
Η συνθεση αυτη ειναι 100% δικη μου και σας προσκαλω να μου πειτε την αποψη σας... ξερω οτι εχει καποια φαλτσακια και τα οργανα δεν ειναι οτι καλυτερα (φτηνοδουλεια τα samples της Casio...)

Πνευματικά δικαιώματα: potis21@yahoo.com , ©2004

Ελευθερο προς ιδιωτικη η δημοσια αναπαραγωγη.

Απαγορευεται η οποιαδηποτε αντιγραφη η προσμιξη σε αυτο,
τμηματος του του εργου η ολοκληρου, χωρις την εγγραφη και ενυπογραφη αδεια του συνθετη - εκτελεστη. (κυριολεκτικα το τελευταιο)

to .ogg gia linux, to .wma gia windows. ανεβασα την ποιοτητα ηχου του wma κομματιου, οποιος ενδιαφερεται, ανοιχτα!


Παρακαλειστε, αφου το κατεβασετε και κουφαθητε (απο την ποιοτητα ή απο τα βρισιδια που θα μου απευθυνετε), να επιστρεψετε για να ξοδεψετε μερικα δευτερολεπτα ακομα για να μου πειτε τη γνωμη σας.

Yngwiedis
31-05-04, 11:17
Αρκετα καλό φίλε poti αν και θα προτιμούσα να είχε και καμμιά κιθάρα μέσα ( κιθαρίστας γαρ ) ;)

potis21
31-05-04, 11:26
και γω, αλλα δεν εχω ουτε κιθαρα ουτε ενισχυτη :( :(

XTCgr
31-05-04, 11:27
πολύ καλό! πιστεύω οτι αν είχε καλύτερό ήχο θα ήταν ακόμα πιο καλό! ο ήχος των drums που μπαίνουν στo 40sec θέλει βελτίωση(μάλλον φταίνε τα samples ε?) και το τέλος είναι λίγο απότομο. Να υποθέσω οτι είσαι fan του Jean Michel Jarre?

potis21
31-05-04, 11:33
Η ηχος ειναι υποβαθμισμενος με σεβασμο προς το Site, απο αποψη μεγεθους.

Τα drums ειναι καλουτσικα στο πρωτοτυπο. αν δεν πειραζει τον admin το ανεβαζω και ολοκληρο, αλλα μονο το wma.

to OGG (για τους Linuxαδες της παρεας) ειναι μεγαλο σε full quality rate.

Να ξερες ποσο αποτομο ηταν το τελος μου με την εμπνευση (την πρωην)...

Οχι τοσο του zarre, χρησιμοποιω ακουστικα οργανα, εστω και sampled.

Yngwiedis
31-05-04, 11:37
Να ξερες ποσο αποτομο ηταν το τελος μου με την εμπνευση (την πρωην)...

Αααααααχχχχ φίλε poti. Ομοιοπαθής και εγώ...
Έχω και εγώ κάποια δειγματάκια πάντως αν έχετε όρεξη να ακούσετε.

potis21
31-05-04, 11:40
αμεεεε!!! αλλα zip-αρε τα και σωσε τα με οσο μικρο μεγεθος γινεται για να μη φορτωνουμε το site!

DarthVader
31-05-04, 12:00
Με μια λέξη: ωραιότατο :!: :!: Περιμένω και άλλα τέτοια από εσένα ή από όποιο παιδί θελήσει.

zouzouni
31-05-04, 12:18
Πολύ καλό potis21..μ'άρεσε η αλλαγή από την αρχική μελαγχολική μελωδική γραμμή στην πιο μπιτάτη/ζωντανή συνέχειά της........επειδή πιστεύω ότι η μουσική που γράφει κανείς είναι άμεσος αντικατοπτρισμός του τι γίνεται στο μυαλό του εκείνη την ώρα, εκείνο το διάστημα.......το πολυ-επαναλαμβανόμενο μουσικό θέμα σε όλες τις παραλλαγές/φωνές/κλπ, λειτουργεί πολύ καλά, κι αν λάβω υπόψιν το σχόλιό σου περί εμπνεύσεως, νομίζω ότι είναι πολύ ταιριαστό.....και πιστεύω ότι λόγω ακριβώς της επανάληψης του μοτίβου ταιριάζει το "απότομο" τέλος που έχει το κομμάτι...

kadronarxis
31-05-04, 12:31
Πολύ ωραίο πότη.
Δεν ενοχλεί το αυτί, ακούγεται χαλαρά.
Απλά μια κιθάρα κάπου από τη μέση και έπειτα σε έντονο ύφος θα έδενε όλο το κομμάτι.
Προώθησέ το !!!

Yngwiedis
31-05-04, 12:43
Αυτό ήταν το μικρότερο μέγεθος που μπόρεσα να φτιάξω ώστε να ακούγεται ικανοποιητικά.
Αν υπάρχει πρόβλημα λόγω όγκου ας το σβήσουν οι admins του forum.
Μην περιμένετε να ακούσετε πολλά όργανα.
Κιθάρες μόνο και πολλές σας είναι :P
Εννοείται οτι όλα αυτά περί πνευματικών δικαιωμάτων ισχύουν και εδώ.

DarthVader
31-05-04, 12:53
Yngwiedis, έγραψες. Μικρή παρατήρηση από έναν άσχετο περί της μουσικής: χωρά κάποιο drum από πίσω τουλάχιστον στο αργό κομμάτι;

Yngwiedis
31-05-04, 12:57
Μια χαρά χωρά αλλά την μέρα που "ηχογραφήθηκε" το συγκεκριμένο κομμάτι μου έκανε κόλπα το Cubase και έτσι έμεινε ορφανό.
Έχω κι άλλο αν σας άρεσε.
Αφήστε post και το ανεβάζω.

zouzouni
31-05-04, 13:32
Yngwiedis Ωραίο....
Μήπως να δημιουργηθεί νέο sub-forum (αν υπάρχει βέβαια κι χώρος στον server)για τις μουσικές δημιουργίες των μελών ? (καλά.. :? ..μη βαράτε οι moderators.....
:oops: :lol: )

AC9800PBA
31-05-04, 13:45
Μπράβο παιδία καλή δουλεία και οι δύο :D

potis21
31-05-04, 14:25
Αντε απο κει Yngwiedis... :cry: :cry: :cry: τι εισαγωγη ειναι αυτη (σνιφ...)
καλα... με χτυπας εκει που ποναω...πεθαινω για clear κιθαρα. :cry: ...Ζηλεψα. Παω να παρω μια κιθαρα και κανενα ενισχυτακο (λαμπατο).

potis21
31-05-04, 14:28
επειδή πιστεύω ότι η μουσική που γράφει κανείς είναι άμεσος αντικατοπτρισμός του τι γίνεται στο μυαλό του εκείνη την ώρα, εκείνο το διάστημα


α... για αυτο ο ηχος μου εχει γευση απο κουρκουτι :D :D :wink:

Yngwiedis
31-05-04, 14:47
Μήπως να ανεβάσω άλλο ένα να σε φτιάξω περισσότερο ;

potis21
31-05-04, 14:52
Αστο να τα ακουσουν κανα διημερο, και μετα αντικατεστησε το με το καινουριο για να μην τιγκαρει ο server και τα ακουσουμε κι οι δυο... :D :wink:
κατι τετοιο θα κανω κι εγω.

Θα τους ψυχαγωγουμε και με μουσικουλα στο ADSL.GR!
(και νομιμη)

Ανεβασα την ποιοτητα του WMA, Για τους γκρινιαρουληδες.
Τα χαλια του accidentale δεν εχω φτιαξει ακομα!

kubiak
31-05-04, 16:04
potis21, μπράβο, πάρα πολύ καλό...

Yngwiedis, δεν έχω καλό "αυτί" για μουσική στο στυλ που έγραψες οπότε μάλλον ατυχής θα ήταν όποια προσπάθεια κριτικής...

φιλικά...

Yngwiedis
31-05-04, 16:09
Κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχουν και πολλοί που ακούνε οτι εγώ άλλωστε...

zouzouni
31-05-04, 17:09
επειδή πιστεύω ότι η μουσική που γράφει κανείς είναι άμεσος αντικατοπτρισμός του τι γίνεται στο μυαλό του εκείνη την ώρα, εκείνο το διάστημα


α... για αυτο ο ηχος μου εχει γευση απο κουρκουτι :D :D :wink:


:lol: Όχι καλέ! :oops:
Εννοούσα το επαναλαμβανόμενο μοτίβο.....πως είναι στο "Ορατότης Μηδέν" όταν ο Κούρκουλος "ακούει φωνές" που επαναλαμβάνουν συνεχώς το ίδιο!? :wink: Όταν συνεχώς στο μυαλό μας στριφογυρνάει μέχρι τρέλλας ακόμα η ίδια φράση, η ίδια εικόνα ???? Αυτό!

runnerma
31-05-04, 17:11
πολύ καλά και τα δύο :!: :!: :!: :!:
Μπράβο παιδιά :!: :!: :!:

teacake
11-06-04, 23:11
Πήρα το θάρρος να στείλω και εγώ την ακόλουθη σύνθεση(ηχορύπανση), στην οποία δυστυχώς (για εσάς) τραγουδάω ο ίδιος. Άντε και στα παρατράγουδα !!!
Η σύνθεση είναι τελείως ελεύθερη για οποιαδήποτε χρήση.

--Όμως--
δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη πάθουν τα τύμπανά σας ή το νευρικό σας σύστημα ή και γω δεν ξέρω τι...
8)

adams
12-06-04, 00:42
Επειδη εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα ογκου,traffic του server αν και δεν ξερω τις προθεσεις των admin ...υπαρχει εναλλακτικη μεθοδος...
www.yousendit.com
Aνεβαζετε το αρχειο και οταν τελειωσει το url που σας βγαζει ειναι και αυτο για download
Περιορισμοι:
1)το αρχειο ειναι up για 1 βδομαδα
2)Ειχε max download 20 attempts για αρχεια μεγαλυτερα απο 10mb μετα ηταν invalid τωρα βγηκε η προειδοποιηση δεν ξερω ποσα αφηνουν πλεον αλλαζει πολιτικη συχνα(γι'αυτο ο download manager να μην τεμαχιζει σε κομματια ή χρησιμοποιειτε τον default του i.e :D )


Noμιζω ειναι χρησιμο :wink:

shaq141a
12-06-04, 01:00
Και το παλιό καλό streamload ωραίο και καλό είναι :wink:

kostthem
13-06-04, 01:23
Πολύ καλό και ψιλο(έως χοντρο)μελαγχολικό. Μπράβο!

blizard
13-06-04, 02:58
To "ξέρεις" από το 38sec και μετά ήταν άριστο ... η αρχή δεν μου άρεσε τόσο πολύ όμως.
Θα το κρατήσω στην συλογή μου :) Καλή συνέχεια...

Yngwiedis
13-06-04, 09:05
Ήρθε λοιπόν η ώρα να ακούσετε και κάτι πιο "βαρύ"
Όχι και τόσο θα έλεγα σαν προσωπική γνώμη, απλώς δεν είναι δυνατόν να καλύπτει τα γούστα όλων σας.
Τα drums ακούγονται λίγο σαν ντενεκέδες αλλά τι να κάνουμε, αυτά τα samples είχε το cubase.
Από εκεί και πέρα ίσως σας φανεί λίγο μονότονο γιατί η δομή του κομματιού αν και είναι έτοιμη για στίχους, κουπλέ ρεφρέν και γέφυρες, μετά από κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες, δεν αξιώθηκε τελικά να αποκτήσει στίχους. ( Η αλήθεια είναι οτι εγώ δεν γράφω στίχους. Στα κατά καιρούς συγκροτήματα μου άλλοι τους έγραφαν. Προσπάθησαν και για αυτό το κομμάτι μερικοί να γράψουν αλλά... τζίφος. )
Σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα φυσικά και περιμένω και αντιδράσεις απο τον φίλο μου τον poti ;)

Υ.Γ. Περί πνευματικών δικαιωμάτων κ.λ.π. ισχύουν ΚΑΙ εδώ.

kostthem
13-06-04, 16:43
Προτιμώ το πρώτο.

potis21
13-06-04, 19:25
αυτά τα samples είχε το cubase.


Με τι καρτα ηχου παιζεις?

αν εχεις τηn οποιαδηποτε SB τοτε πρεπει να ξερεις οτι τα 4 και 8 MB wavesets εχουν σαφως καλυτερα απο τα ενσωματωμενα FM Drums.

Τα φορτωνει ο Driver Της Creative.

Αν θες ερχομαι και στο φτιαχνω.

potis21
13-06-04, 19:36
καλο. πολυ καλο. γραψε μου μια ιστορια και στειλε την στο potis21@yahoo.com.

Η ιστορια αυτη θα γινει στιχος του.

αν τωρα θες και drums, κανε Export σε midi το 10 και στειλε μου το να στο στειλω πισω. μην ξεχασεις να ορισεις τα BPM.

αν θες βοηθεια στo mastering εδω ειμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.