PDA

Επιστροφή στο Forum : Έργα ΟΤΕ στη Φιλοθέη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

makfil
18-10-12, 11:43
Τις τελευταίες βδομάδες βλέπω να σκάβονται πολλοί δρόμοι της Φιλοθέης, βασικοί και μη, τοποθετείται ένα πορτοκαλί καλώδιο στα 40-50 εκ. και σκεπάζεται το σκάμμα. Στις ανακοινώσεις που βάζουν πριν σκάψουν σε ένα δρόμο αναγράφεται ότι είναι εργα ΟΤΕ. Δυστυχώς, δεν έχω βρει τεχνικό για να ρωτήσω αν πρόκειται για VDSL (τι άλλο θα μπορούσε να είναι αυτή την εποχή;).

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο;

george94
18-10-12, 19:35
Δεν πρόκειται για καλώδιο αλλά για πολυσωλήνιο μέσα από το οποίο θα περάσουν πολλά καλώδια οπτικών ινών. Μέχρι το τέλος του χρόνου θα υπάρχουν καμπίνες με VDSL σε όλη τη Φιλοθέη.

vaggos_fromhell
18-10-12, 20:22
Επιβεβαιώνω και γω. Μάλιστα στο δικό μου καφαο δίπλα, στη διασταύρωση Βενιζέλου και Αγίας Φιλοθέης, έχει μπει ήδη καμπίνα vdsl. Η γνωστή άσπρη με το σήμα του οτε αριστερά.

makfil
18-10-12, 22:29
Επιβεβαιώνω και γω. Μάλιστα στο δικό μου καφαο δίπλα, στη διασταύρωση Βενιζέλου και Αγίας Φιλοθέης, έχει μπει ήδη καμπίνα vdsl. Η γνωστή άσπρη με το σήμα του οτε αριστερά.

Γείτονα, δεν πρόσεξα τη νέα καμπίνα που αναφέρεις και θα περάσω πάλι.
Δεν ήξερα ότι μπήκε στο πρόγραμμα και η Φιλοθέη γιατί νόμιζα ότι αυτό περιοριζόταν στους αρχικούς δήμους (Γλυφάδα, Ζωγράφου κλπ) στους οποίους είχε ξεκινήσει.
Έχω παρακολουθήσει πάρα πολύ καλά την πρόοδο εγκατάστασης των νέων καμπινών στη Γλυφάδα το καλοκαίρι και έχω αποτυπώσει τις θέσεις τους στην Κάτω Γλυφάδα (http://www.adslgr.com/forum/threads/575850-vDSL-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%93%CE%BB%CF%85%CF%86%CE%B1%CE%B4%CE%B1/page11).

Μιας και το χωριό μας έχει περιορισμένη έκταση, ίσως κάνω την ίδια δουλειά και εδώ.

vaggos_fromhell
18-10-12, 23:22
Είναι όντως έκπληξη η είσοδος της Φιλοθέης στο πρόγραμμα αν σκεφτεί κανείς ότι άλλες πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές με μεγαλύτερη ζήτηση περιμένουν ακόμη. Βέβαια εμέις ανέκαθεν είχαμε πρόβλημα ταχυτήτων οπότε καλή κίνηση.

makfil
24-10-12, 14:40
Σήμερα αποφάσισα να γυρίσω μερικούς δρόμους της Φιλοθέης για να δω την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί με τις νέες καμπίνες. Τα συμπεράσματα είναι εκπληκτικά!!!

Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι τα έργα έχουν προχωρήσει πάρα πολύ στον τομέα που συνορεύει με το Ψυχικό (γύρω από την Πάνω Αγορά), δηλαδή την περιοχή των τηλεφώνων με 67... , και ίσως η επέκταση των έργων στην υπόλοιπη Φιλοθέη οφείλεται στο ότι αφού μπήκαν νέες καμπίνες (ΚΑΦΑΟ εξακολουθούν να τις λένε οι τεχνικοί) στο τμήμα αυτό της Φιλοθέης, έπρεπε να μπουν και στο υπόλοιπο. Στην περιοχή αυτή έχουν τοποθετηθεί πολλές νέες (ενάριθμες) καμπίνες, δίπορτες και τρίπορτες. Οι δεύτερες, προφανώς έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα συνδέσεων αλλά και τοποθέτησης περισσότερων minidslam από τον ΟΤΕ και τους εναλλακτικούς εάν και αφόσον συμφωνήσουν αυτοί να μπουν στην τεχνολογία του ΟΤΕ. Έχω καταγράψει τις θέσεις τους και σύντομα θα ανεβάσω σχετικό χάρτη. Στην Κάτω Φιλοθέη τα έργα προχωρούν σχετικά γρήγορα αλλά βρίσκονται αρκετά πίσω από τον προηγούμενο τομέα αφού τώρα σπάει η άσφαλτος για να περάσει το καλώδιο με την ίνα και πέφτουν τα παλιά ΚΑΦΑΟ για να ρίξουν τσιμέντο (βάση) πάνω στο οποίο θα τοποθετηθούν οι νέες καμπίνες. Η εκσκαφή θα φτάσει μέχρι την Κηφισίας όπου βρίσκεται ο κατανεμητής.

Το δεύτερο συμπέρασμα αφορά στην επιβεβαίωση, από τεχνικούς που συνάντησα στην καμπίνα 161 (Θησέως και Νιόβης), με τους οποίους είχα πολύ καλή συζήτηση. Η καμπίνα αυτή έχει ήδη συνδεθεί και, όταν ξεκινήσει η παροχή του vdsl, θα μπορεί ο συνδρομητής που τροφοδοτείται από την καμπίνα να ζητήσει το προϊόν αυτό. Επιβεβαίωσαν ότι η τηλεφωνία έχει ήδη συνδεθεί με την καμπίνα, μέσω της ίνας. Άλλωστε το ίδιο συνεργείο, με το οποίο μίλησα, είχε δουλέψει στην Κάτω Γλυφάδα, την πρόοδο της οποίας είχα παρακολουθήσει τους καλοκαιρινούς μήνες και είχα ενημερώσει το αντίστοιχο thread. Και εκεί μου είχαν πει ότι η τηλεφωνία έχει συνδεθεί στις νέες καμπίνες ενώ τα dslam εξακολουθύν να παραμένουν στα ΑΚ μέχρι να ξεκινήσει η παροχή της νέας υπηρεσίας.

GizoDaTank
27-10-12, 13:37
Καλησπερα και απο μενα,
Ειδα και εγω τα εργα και αμεσως σκεφτηκα πως ίσως προκειται για καποιου ειδους αναβαθμισης.
Εχω όμως πια απορροια αρραγε θα εχω και εγω καλυτερη ταχυτητα καθως μενω απο την αλλη πλευρα της καποδιστριου κοντά στον Ευριπδη?

makfil
27-10-12, 14:23
Εάν δεν γίνονται αντίστοιχα έργα (τομές στην άσφαλτο για οπτική, αντικατάσταση των ΚΑΦΑΟ με νέες καμπίνες κλπ) στην περιοχή σου, σημαίνει ότι αυτή δεν περιλαμβάνεται στο σχεδιασμό του ΟΤΕ, τουλάχιστον, επί του παρόντος.

GizoDaTank
27-10-12, 15:55
Εάν δεν γίνονται αντίστοιχα έργα (τομές στην άσφαλτο για οπτική, αντικατάσταση των ΚΑΦΑΟ με νέες καμπίνες κλπ) στην περιοχή σου, σημαίνει ότι αυτή δεν περιλαμβάνεται στο σχεδιασμό του ΟΤΕ, τουλάχιστον, επί του παρόντος.

Σκεφτηκα μηπως περναει απο κει η γραμμη μου η κατι τετειο και για αυτο ρωτησα,μηπως γνωρίζετε εαν θα βάλουν ΔΣΛΑΜ εκει?

makfil
27-10-12, 17:08
... μηπως γνωρίζετε εαν θα βάλουν ΔΣΛΑΜ εκει?

Που εννοείς;
Στην περιοχή σου ή στη Φιλοθέη;
Στη Φιλοθέη θα μπουν minidslam στις νέες καμπίνες όταν αυτές συνδεθούν με το ΑΚ με οπτική ίνα και λειτουργήσει το πρόγραμμα vdsl.

Loucozade
28-10-12, 12:21
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν ξέρετε, τα έργα που έχουν ξεκινήσει στη Φιλοθέη θα καλύψουν όλη την περιοχή ή θα σταματήσουν στους μεγαλύτερους δρόμους; Εγώ βρίσκομαι ψηλά στην Φιλοθέη (στην Μ.Μπότσαρη) και με καίει λίγο περισσότερο το θέμα μιας και οι ταχύτητές μας εδώ πάνω είναι δραματικές (750-800 bps). Επίσης, πότε προβλέπεται να είναι σε ενεργεία και προς διάθεση το VDSL;

makfil
28-10-12, 12:49
Μέχρι τώρα έχω "περπατήσει" την περιοχή που περικλείεται από την πάνω Αγορά (σύνορα με το Ψυχικό), την Κηφισίας, την Καποδιστρίου και τη Βενιζέλου και έχω χαρτογραφήσει τις θέσεις των νέων καμπινών ώστε να ανεβάσω σχετική εικόνα για όποιον ενδιαφέρεται.

Έχω διαπιστώσει ότι η επέκταση του δικτύου στη Φιλοθέη έγινε βασικά από το Ψυχικό ενώ στην Κάτω Φιλοθέη η δικτύωση γίνεται από το βασικό δίκτυο της Κηφισίας (κατανεμητής). Για το υπόλοιπο τμήμα, μέχρι την περιοχή σου, δεν έχω εικόνα και δεν γνωρίζω, ακόμη, εάν έχει κοπεί η άσφαλτος για πέρασμα της ίνας, γιατί αυτό το στοιχείο είναι η ένδειξη για την επέκταση του έργου. Σύντομα, όμως, θα περάσω και από την περιοχή αυτή και θα αναφέρω τα αποτελέσματα.

Πάντως, δουλεύουν με εκπληκτική ταχύτητα, δεδομένου ότι, την Τρίτη 23.10 έσκαψαν το πεζοδρόμιο, δίπλα στο ΚΑΦΑΟ, απέναντι από το Πέτρινο, την Πέμπτη έριξαν το μπετόν της βάσης και έβαλαν την τρίπορτη καμπίνα (βάζουν δίπορτες και τρίπορτες) και την Παρασκευή μετέφεραν τις τηλεφωνικές συνδέσεις από το παλιό ΚΑΦΑΟ στη νέα καμπίνα!!!

Το vdsl είναι μια πονεμένη ιστορία της οποίας δεν ξέρουμε και, όπως πάνε τα πράγματα, μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε ... χαρτορίχτρα, για το πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία των ενστάσεων και των αιτήσεων θεραπείας που υποβάλλουν οι εναλλακτικοί. Μάλλον σε τρία τέρμινα, όπως έλεγαν οι χαρτορίχτρες ... (όπου τέρμινο, απροσδιόριστος χρόνος)

Loucozade
28-10-12, 13:10
Το vdsl είναι μια πονεμένη ιστορία της οποίας δεν ξέρουμε και, όπως πάνε τα πράγματα, μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε ... χαρτορίχτρα, για το πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία των ενστάσεων και των αιτήσεων θεραπείας που υποβάλλουν οι εναλλακτικοί. Μάλλον σε τρία τέρμινα, όπως έλεγαν οι χαρτορίχτρες ... (όπου τέρμινο, απροσδιόριστος χρόνος)

χαχα... τουλάχιστον, συγκινήθηκε ο ΟΤΕ να μας λύσει το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων...ύστερα από επανειλλημένα παράπονα. Μία δεκαετία πέρασε..νομίζω μπορούμε να περιμένουμε λίγους μήνες ακόμη :hmm:

remilt
28-10-12, 16:46
Να κάνω μια ερώτηση του αδαή?...Το ότι περνάνε οπτικές ίνες (οι οποίες υποθέτω δια-συνδέουν τα ΚΑΦΑΟ μεταξύ τους και λογικά ύστερα θα συνδέσουν και το δίκτυο των ΚΑΦΑΟ με οπτική ίνα με το αντίστοιχο κέντρο αν δεν το έχουν κάνει ήδη) σημαίνει ότι θα βελτιωθεί και η δική μας σύνδεση με το δίκτυο του ΟΤΕ και άρα θα έχουμε καλύτερες αποδόσεις στο adsl? Μήπως απλά ονειροπολώ?

makfil
28-10-12, 18:56
Τα περιγράφεις περίπου σωστά με τη διαφορά ότι, γενικά, τόσο ο ΟΤΕ όσο και οι εναλλακτικοί έχουν σκάψει ένα δικό τους δίκτυο με οπτικές που συνδέουν τα ΑΚ του ΟΤΕ για να παρέχουν τις συνδέσεις τους στο ιδιόκτητο δίκτυο ο καθένας.

Σε κάθε δήμο που επεκτείνει την εφαρμογή του vdsl ο ΟΤΕ, αντικαθιστά τα ΚΑΦΑΟ με τις νέες καμπίνες κα τις συνδέει με οπτική ίνα και το εσωτερικό δίκτυο του δήμου με την ίνα που πηγαίνει στο ΑΚ της αντίστοιχης περιοχής.

Σε πρώτη φάση, η επικοινωνία εξακολουθεί να γίνεται με το χαλκό, από τις νέες καμπίνες, και το adsl με τα dslam που είναι εγκατεστημένα στα ΑΚ. Όταν λυθεί το πρόβλημα με τις ενστάσεις των εναλλακτικών κατά της απόφασης της ΕΕΤΤ, με την οποία εγκρίθηκε το τιμολόγιο του ΟΤΕ, θα τοποθετηθούν minidslam στις καμπίνες και θα λειτουργήσει (?) το vdsl.

Κατά τη γνώμη μου, πρόβλημα θα δημιουργηθεί με τους εναλλακτικούς και το vdsl γιατί η χωρητικότητα της καμπίνας, και μάλιστα της δίπορτης, είναι περιορισμένη, οπότε δεν καταλαβαίνω πως θα χωρέσει ο απαραίτητος αριθμός minidslam σε κάθε καμπίνα, για να καλύψει τις ανάγκες του δικτύου συνδρομητών που υποστηρίζει.

Στο ερώτημά σου αναφέρεσαι στο adsl το οποίο θα παραμείνει ως έχει ενώ το πρόγραμμα του ΟΤΕ είναι το vdsl.

Loucozade
28-10-12, 19:06
http://www.adslgr.com/forum/threads/558990-OTE-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-ADSL-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-VDSL-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD-Conn-x

remilt απ'οτι λέει στο link μέχρι να λειτουργίσει το vdsl, οι πελάτες του OTE με την νέα καλωδίωση θα μπορούν απολαμβάνουν ευρυζωνικές ταχύτητες που πλησιάζουν τα 24Mbps, δηλαδή την μέγιστη ταχύτητα που προδιαγράφεται στο ADSL2+........αν κατάλαβα κι εγω καλά...

makfil
28-10-12, 19:27
remilt απ'οτι λέει στο link μέχρι να λειτουργίσει το vdsl, οι πελάτες του OTE με την νέα καλωδίωση θα μπορούν απολαμβάνουν ευρυζωνικές ταχύτητες που πλησιάζουν τα 24Mbps, δηλαδή την μέγιστη ταχύτητα που προδιαγράφεται στο ADSL2+........αν κατάλαβα κι εγω καλά...

Φαίνεται ότι δεν πρόσεξες τα τονισμένα γράμματα στο θέμα που παραπέμπεις δηλαδή
ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει την σταδιακή και επιλεκτική μεταφορά ADSL πελατών του στις νέες καμπίνες VDSL, όπου αυτές υπάρχουν

Έχει αναφερθεί, μάλιστα, ότι υπάρχουν περιπτώσεις συνδρομητών του ΟΤΕ που τους έχει δώσει, επιλεκτικά και πιλοτικά, vdsl από το 2010 με το ίδιο κόστος του adsl+2 !!!

Loucozade
28-10-12, 20:03
makfil εγω όπως είπα και παραπάνω κατεβάζω με 700bps (άντε αν είμαι τυχερός με 800) αν και έχω 2χίλιαρη σύνδεση. Η κλασική δικαιολογία του ΟΤΕ είναι ότι βρίσκομαι πολύ μακριά από το κέντρο του Χαλανδρίου.
Θεωρητικά λοιπόν, αν αλλαχθεί/αναβαθμιστεί η καλωδίωση από το 'καφαο' μου ως το κέντρο, δεν θα πιάνω καλύτερες ταχύτητες;

makfil
28-10-12, 20:13
ΟΧΙ. Το έγραψα παραπάνω (#15).
Σε πρώτη φάση η επικοινωνία μεταφέρεται στη νέα καμπίνα και γίνεται μέσω του χάλκινου δικτύου.
Όταν η καμπίνα συνδεθεί με οπτική και εγκατασταθούν σ' αυτήν τα minidslam, δηλαδή συνδεθείς με ένα από αυτά και όχι από το ΑΚ, τότε θα βελτιωθεί το adsl σου.

21706
28-10-12, 20:21
Σε κάθε καμπίνα υπάρχει μόνο ένα dslam για vdsl.

makfil
28-10-12, 22:23
Σε κάθε καμπίνα υπάρχει μόνο ένα dslam για vdsl.

Οι τεχνικοί, με τους οποίους μίλησα για το θέμα, με βεβαίωσαν ότι θα μπούνε αρκετά minidslam (ανάλογα με τη χωρητικότητα της καμπίνας) για να καλυφθούν οι εναλλακτικοί.

21706
28-10-12, 22:34
Οι τεχνικοί, με τους οποίους μίλησα για το θέμα, με βεβαίωσαν ότι θα μπούνε αρκετά minidslam (ανάλογα με τη χωρητικότητα της καμπίνας) για να καλυφθούν οι εναλλακτικοί.

Μάλλον σου είπαν κάρτες και όχι dslam.

makfil
29-10-12, 13:32
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν ξέρετε, τα έργα που έχουν ξεκινήσει στη Φιλοθέη θα καλύψουν όλη την περιοχή ή θα σταματήσουν στους μεγαλύτερους δρόμους; Εγώ βρίσκομαι ψηλά στην Φιλοθέη (στην Μ.Μπότσαρη) και με καίει λίγο περισσότερο το θέμα μιας και οι ταχύτητές μας εδώ πάνω είναι δραματικές (750-800 bps). Επίσης, πότε προβλέπεται να είναι σε ενεργεία και προς διάθεση το VDSL;

Σήμερα σκάβουν τη Μακεδονίας, πέρασαν την Παιδική Χαρά και προβλέπω να φτάσουν μέχρι τη Μπότσαρη.
Ήδη έχει τοποθετηθεί (δίπορτη) καμπίνα στη συμβολη της Μακεδονίας με τη Ι. Μεταξά και κάνουν τις συνδέσεις από το παλιό ΚΑΦΑΟ στη νέα καμπίνα.

Προχωράνε γρήγορα ...

Loucozade
29-10-12, 19:04
Σήμερα σκάβουν τη Μακεδονίας, πέρασαν την Παιδική Χαρά και προβλέπω να φτάσουν μέχρι τη Μπότσαρη.
Ήδη έχει τοποθετηθεί (δίπορτη) καμπίνα στη συμβολη της Μακεδονίας με τη Ι. Μεταξά και κάνουν τις συνδέσεις από το παλιό ΚΑΦΑΟ στη νέα καμπίνα.

Προχωράνε γρήγορα ...

Τους είδα κι εγώ και ρώτησα. Μου είπαν πως ως την Κολοκοτρώνη θα φτάσουν και μετά θα στρίψουν προς τα κάτω. Όταν τον ρώτησα τι θα γίνει με τους πιο πάνω δρόμους μου είπε πως δεν είναι στο σχέδιο και μάλλον θα τους καλύπτει η καμπίνα της Ι.Μεταξά ...αλλά δεν μου φάνηκε γνωρίζει και πολλά. Εσύ τι νομίζεις, θα μπορεί όντως να μας καλύπτει αυτή η καμπίνα από τόσο μακριά;

makfil
29-10-12, 19:20
Εάν σταματήσουν στην Κολοκοτρώνη και στήσουν καμπίνα στη διασταύρωση, θα εξυπηρετεί την περιοχή της Μπότσαρη.
Πάντως, εκτός από τη Μακεδονιας δεν βλέπω να σκάβουν σε άλλο δρόμο της περιοχής αυτής.

QuiiTe
30-10-12, 16:04
Καλησπερα και απο εμενα , παρατηρω εδω και καιρο τα εργα του ΟΤΕ και ειχα παει το περασμενο σαββατο και ειχα ρωτησει καποιους εργατες οπου εφτιαχναν τα ΚΑΦΑΟ . Μου ειπαν πως , με την οπτικη δεν παιζει ρολο η αποσταση αλλα , το ποσο πληρωνεις : Δηλαδη αμα πληρωνεις για 24 θα εχεις 24... κλπ.

makfil
01-11-12, 13:50
Διαπιστώνω ότι τα έργα του νέου δικτύου του ΟΤΕ στη Φιλοθέη σχεδόν ολοκληρώθηκαν.
Οι καμπίνες εγκααστάθηκαν και έγιναν οι μεταγωγές από τα παλιά ΚΑΦΑΟ στα νέα (νέες καμπίνες).
Σήμερα μίλησα με ένα Έλληνα από την εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο (οι περισσότεροι που βλέπουμε είναι Ρουμάνοι!!) και είδα και τους χάρτες στους οποίους έχουν σχεδιαστεί 1) οι διαδρομές του δικτύου της οπτικής ίνας και 2) οι θέσεις των νέων καμπινών με την αριθμοδότησή τους.

Από τη συζήτηση προέκυψε ότι ο ΟΤΕ σχεδίασε το συνολικό έργο με βασικό στοιχείο ότι το χάλκινο δίκτυο μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της τηλεφωνίας και του ADSL μέχρι απόσταση 1000μ. από το ΑΚ. Για το λόγο αυτό δεν έχει συμπεριλάβει περιοχές που βρίσκονται κοντά σ' αυτό, όπως πχ το Χαλάνδρι ενώ έχει συμπεριλάβει τις απομακρυσμένες περιοχές, όπως τη Φιλοθέη, τα Βριλήσια κλπ, δηλαδή τα τηλέφωνα που αρχίζουν από 68...

Ένα σημαντικό και παράλληλα θετικό στοιχείο που προέκυψε από τη μελέτη των χαρτών που είδα, και ίσως ενδιαφέρει αρκετούς που βρίσκονται στην περιοχή αυτή, είναι ότι συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης και η περιοχή της Ν. Φιλοθέης, δηλαδή η περιοχή απέναντι από τη Φιλοθέη (Αγ. Γεωργίου, Τήνου κλπ) που ανήκει στο ΑΚ Χαλανδρίου (τηλέφωνα από 68...) και περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του Αμαρουσίου. Το αρνητικό είναι ότι ο δήμαρχος δεν έχει δώσει τη σχετική άδεια ζητώντας αντισταθμιστικά, τα οποία ο ΟΤΕ δεν προτίθεται να δώσει και έτσι το έργο στην περιοχή αυτή δεν έχει ξεκινήσει και είναι άγνωστο εάν θα γίνει.

Ας ελπίσουμε ότι το πρόβλημα, με τις αντιδράσεις των εναλλακτικών παρόχων, θα τελειώσει γρήγορα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, για να δούμε και εμείς internet με αυξημένες ταχύτητες!!!




... Μου ειπαν πως , με την οπτικη δεν παιζει ρολο η αποσταση αλλα , το ποσο πληρωνεις : Δηλαδη αμα πληρωνεις για 24 θα εχεις 24... κλπ.

Προφανώς, δεν θα έχεις 24 αφού μεσολαβεί το χάλκινο δίκτυο, και πάλι, από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το χώρο σου αλλά, οπωσδήποτε, δεν θα έχεις τις φοβερά χαμηλές ταχύτητες που έχουν όσοι πληρώνουν για 24 και βρίσκονται σε απόσταση 2 ή 2,5 ή και 3 χλμ από το ΑΚ.




... Εχω όμως πια απορροια αρραγε θα εχω και εγω καλυτερη ταχυτητα καθως μενω απο την αλλη πλευρα της καποδιστριου κοντά στον Ευριπδη?

Εάν το τηλέφωνό σου αρχίζει από 68, τότε είσαι στην περίπτωση της Ν. Φιλοθέης που ανέφερα παραπάνω. Εάν αρχίζει από 27, τότε πρέπει να ερευνήσεις εάν υπάρχει σχετικός σχεδιασμός για τη Ν. Ιωνία και ειδικά για την Αλσούπολη.

GizoDaTank
01-11-12, 16:30
[QUOTE=makfil;4863967]Διαπιστώνω ότι τα έργα του νέου δικτύου του ΟΤΕ στη Φιλοθέη σχεδόν ολοκληρώθηκαν.
Οι καμπίνες εγκααστάθηκαν και έγιναν οι μεταγωγές από τα παλιά ΚΑΦΑΟ στα νέα (νέες καμπίνες).
Σήμερα μίλησα με ένα Έλληνα από την εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο (οι περισσότεροι που βλέπουμε είναι Ρουμάνοι!!) και είδα και τους χάρτες στους οποίους έχουν σχεδιαστεί 1) οι διαδρομές του δικτύου της οπτικής ίνας και 2) οι θέσεις των νέων καμπινών με την αριθμοδότησή τους.

Από τη συζήτηση προέκυψε ότι ο ΟΤΕ σχεδίασε το συνολικό έργο με βασικό στοιχείο ότι το χάλκινο δίκτυο μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της τηλεφωνίας και του ADSL μέχρι απόσταση 1000μ. από το ΑΚ. Για το λόγο αυτό δεν έχει συμπεριλάβει περιοχές που βρίσκονται κοντά σ' αυτό, όπως πχ το Χαλάνδρι ενώ έχει συμπεριλάβει τις απομακρυσμένες περιοχές, όπως τη Φιλοθέη, τα Βριλήσια κλπ, δηλαδή τα τηλέφωνα που αρχίζουν από 68...

Ένα σημαντικό και παράλληλα θετικό στοιχείο που προέκυψε από τη μελέτη των χαρτών που είδα, και ίσως ενδιαφέρει αρκετούς που βρίσκονται στην περιοχή αυτή, είναι ότι συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης και η περιοχή της Ν. Φιλοθέης, δηλαδή η περιοχή απέναντι από τη Φιλοθέη (Αγ. Γεωργίου, Τήνου κλπ) που ανήκει στο ΑΚ Χαλανδρίου (τηλέφωνα από 68...) και περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του Αμαρουσίου. Το αρνητικό είναι ότι ο δήμαρχος δεν έχει δώσει τη σχετική άδεια ζητώντας αντισταθμιστικά, τα οποία ο ΟΤΕ δεν προτίθεται να δώσει και έτσι το έργο στην περιοχή αυτή δεν έχει ξεκινήσει και είναι άγνωστο εάν θα γίνει.

Ας ελπίσουμε ότι το πρόβλημα, με τις αντιδράσεις των εναλλακτικών παρόχων, θα τελειώσει γρήγορα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, για να δούμε και εμείς internet με αυξημένες ταχύτητες!!!




Προφανώς, δεν θα έχεις 24 αφού μεσολαβεί το χάλκινο δίκτυο, και πάλι, από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το χώρο σου αλλά, οπωσδήποτε, δεν θα έχεις τις φοβερά χαμηλές ταχύτητες που έχουν όσοι πληρώνουν για 24 και βρίσκονται σε απόσταση 2 ή 2,5 ή και 3 χλμ από το ΑΚ.



Φιλε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλά έχω κ άλλες αποριές.
1ον Καθως το σπιτι μου βρισκεται Αγ.Γεωργιου λογικά θα είμαι κομπλε αλλά για το θέμα με το δήμαρχο ανησυχώ πολύ,τι μπορούμε να κανουμε γ αυτό?
2ον δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ πχ πληρώνω για 24 μόλις θα μπει οπτική θα έχω κατεφθείαν 18αρα ξέρω εγ χωρίς να πάρω τηλέφωνο κανένα?
3ον Μου είπαν οι τεχνικοι πως θα αργησει να ενεργοποιηθει η οπτικη ινα και εχω μπερδευτει....Εννοω ακομη και με τα καινουργια ΚΑΦΑΟ παλι με χαλκο θα παιζουμε μεχρι να ενεργοποιησουν την οπτικη ή μηπως εννουσε πως θα αργησει να ενεργοποιηθει το VDSL?

makfil
01-11-12, 18:30
1. Από το χάρτη είδα ότι στην περιοχή σου θα τοποθετηθεί νέα καμπίνα στη συμβολή των οδών Αγ. Γεωργίου και Τήνου (επί της Αγ. Γεωργίου) και πιθανολογώ ότι εκεί υπάρχει σήμερα το παλιό ΚΑΦΑΟ που σε εξυπηρετεί σήμερα. Σε ότι αφορά στο δήμαρχο, εάν δεν δώσει άδεια, απλά δεν θα γίνει το έργο.
2. Η οπτική θα μπει αλλά θα λειτουργήσει μόνον όταν το vdsl ενεργοποιηθεί, δηλαδή αφού λήξει η διαδικασία με τις ενστάσεις της Forthnet και της Wind κατά της απόφασης της ΕΕΤΤ, που ενέκρινε το τιμολόγιο του ΟΤΕ για το vdsl. Τότε, θα μεταφερθούν από το ΑΚ dslam στις νέες καμπίνες οπότε όσοι αγοράσουν το vdsl θα έχουν το πλεονέκτημα των μεγάλων ταχυτήτων.
3. Σωστά σου είπαν ότι θα αργήσει να ενεργοποιηθεί το vdsl, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η οπτική ίνα προορίζεται για το vdsl και όχι για το adsl.

QuiiTe
01-11-12, 18:46
makfil.
Μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες για την 2η απαντηση σου .. δηλαδη wind-forthnet

GizoDaTank
01-11-12, 18:46
Δήμαρχο εννοούμε τον δημαρχο αμαρουσίου λογικά?
Παίδες κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα του δημάρχου δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση με τις απαίσιες ταχύτητες εδώ

vaggos_fromhell
01-11-12, 21:00
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63732116

" Σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ, Στις 26 Νοεμβρίου αναμένεται να ξεκινήσει ο ΟΤΕ καθώς και οι εναλλακτικοί την παροχή υπηρεσιών υπερταχύτατου internet μέχρι και 50 Mbps σε περίπτωση που δεν υπάρξουν και νέες καθυστερήσεις από την ρυθμιστική αρχή "

makfil
01-11-12, 23:23
Ψάξε στο Google για "απόφαση ΕΕΤΤ για vdsl"

21706
01-11-12, 23:28
Ψάξε στο Google για "απόφαση ΕΕΤΤ για vdsl"

Ψάξε στο Google για "Σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ, Στις 26 Νοεμβρίου"

vaggos_fromhell
01-11-12, 23:29
Ψάξε στο Google για "απόφαση ΕΕΤΤ για vdsl"

26 Νοεμβρίου λένε όλες οι ειδήσεις. Άρα καλή μας αρχή.

makfil
01-11-12, 23:38
Ψάξε στο Google για "Σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ, Στις 26 Νοεμβρίου"

1. Διευκρίνιση
Το "Ψάξε στο Google για "απόφαση ΕΕΤΤ για vdsl" το έγραψα για το post #20 του QuiiTe, χωρίς να ανοίξω το θέμα και να δω ότι είχαν παρεμβληθεί και άλλες απαντήσεις, μεταξύ των οποίων και η δική σου.

2. Στην ουσία του θέματος. Το πλήρες κείμενο αναφέρει και τα τονισμένα:

Σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ, Στις 26 Νοεμβρίου αναμένεται να ξεκινήσει ο ΟΤΕ καθώς και οι εναλλακτικοί την παροχή υπηρεσιών υπερταχύτατου internet μέχρι και 50 Mbps σε περίπτωση που δεν υπάρξουν και νέες καθυστερήσεις από την ρυθμιστική αρχή

GizoDaTank
02-11-12, 20:54
Το σχετικό με τον δήμαρχο κατά πόσο ισχύει?Διάβασα στο εξής αρχειο πώς οι οπτικές ίνες είναι στο σχέδιο του Δήμου http://www.maroussi.gr/appdata/documents/ekdhlwseishome/apostolikaiproteraiothtes.pdf

makfil
02-11-12, 21:10
Το κείμενο που παραθέτεις 1) δεν έχει ημερομηνία, οπότε δεν γνωρίζουμε εάν αποτελεί το σχεδιασμό πριν από τις τελευταίες δημοτικές εκλογές ή αμέσως μετά, 2) αναφέρει τη λέξη "ίνες" στο
Μέτρο 2.5: Τεχνικές υποδομές
Γενικός στόχος 2.5.1.: Ολοκλήρωση των βασικών υποδομών κατά 100% για όλη την πόλη (δίκτυα αποχέτευσης, φυσικό αέριο, ύδρευση, οπτικές ίνες κλπ)
δηλαδή σε ένα γενικόλογο κειμενο που δεν έχει καμία σχέση με τα έργα του ΟΤΕ αλλά με το σχεδιασμό του δήμου.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά, όπως μου είπε ο συγκεκριμένος υπάλληλος της τεχνικής εταιρείας που εκτελεί το έργο στη Φιλοθέη, ο δήμαρχος δεν έδωσε την άδεια ζητώντας αντισταθμιστικά οφέλη που δεν τα δίνει ο ΟΤΕ. Εάν είχε δώσει την άδεια για τη συγκεκριμένη περιοχή, το έργο θα είχε εκτελεστεί σε λίγες μέρες, συγκρίνοντας με την πρόοδο που είδα στη Φιλοθέη. Συνολικά, τοποθετήθηκαν 24 νέες καμπίνες εκ των οποίων οι 18 στην Κάτω Φιλοθέη (οι 6 στην Πάνω Φιλοθέη με δικτύωση από το ΑΚ Ψυχικού, δηλαδή με τηλέφωνα από 67...), και το έργο ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 1 μήνα. Ως έργο, βέβαια, εννοώ την τοποθέτηση των νέων καμπινών, τη μεταωγή από τα παιά ΚΑΦΑΟ στις νέες καμπίνες, την ολοκλήρωση του δικτύου της οπτικής, ενώ απομένουν οι συνδέσεις της οπτικής στα φρεάτια και γενικά στο ΑΚ.

GizoDaTank
02-11-12, 21:28
Το κείμενο που παραθέτεις 1) δεν έχει ημερομηνία, οπότε δεν γνωρίζουμε εάν αποτελεί το σχεδιασμό πριν από τις τελευταίες δημοτικές εκλογές ή αμέσως μετά, 2) αναφέρει τη λέξη "ίνες" στο
Μέτρο 2.5: Τεχνικές υποδομές
Γενικός στόχος 2.5.1.: Ολοκλήρωση των βασικών υποδομών κατά 100% για όλη την πόλη (δίκτυα αποχέτευσης, φυσικό αέριο, ύδρευση, οπτικές ίνες κλπ)
δηλαδή σε ένα γενικόλογο κειμενο που δεν έχει καμία σχέση με τα έργα του ΟΤΕ αλλά με το σχεδιασμό του δήμου.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά, όπως μου είπε ο συγκεκριμένος υπάλληλος της τεχνικής εταιρείας που εκτελεί το έργο στη Φιλοθέη, ο δήμαρχος δεν έδωσε την άδεια ζητώντας αντισταθμιστικά οφέλη που δεν τα δίνει ο ΟΤΕ. Εάν είχε δώσει την άδεια για τη συγκεκριμένη περιοχή, το έργο θα είχε εκτελεστεί σε λίγες μέρες, συγκρίνοντας με την πρόοδο που είδα στη Φιλοθέη. Συνολικά, τοποθετήθηκαν 24 νέες καμπίνες εκ των οποίων οι 18 στην Κάτω Φιλοθέη (οι 6 στην Πάνω Φιλοθέη με δικτύωση από το ΑΚ Ψυχικού, δηλαδή με τηλέφωνα από 67...), και το έργο ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 1 μήνα. Ως έργο, βέβαια, εννοώ την τοποθέτηση των νέων καμπινών, τη μεταωγή από τα παιά ΚΑΦΑΟ στις νέες καμπίνες, την ολοκλήρωση του δικτύου της οπτικής, ενώ απομένουν οι συνδέσεις της οπτικής στα φρεάτια και γενικά στο ΑΚ.

αααα καλα οτι να ναι ρε φιλε οι τύποι απλά δεν παλεύονται ....ΦΑΚΕΛΑΚΙ θέλουν ......Τι αναρωτιέμαι στην Ελλάδα ζώ.Βέβαια πρέπει να είμαστε σαν τα ζώα χωρίς μυαλό χωρίς αντίδραση και να μας λένε την γνωστή καραμελιτσα περι αποστασης.Σαν δεν ντρέπονται λέω εγώ...Και εμείς που το Ιντερνετ αποτελεί δραστικο παράγοντα της ζωης μας τι θα κάνουμε έτσι θα μείνουμε με την χειρότερη σύνδεση της ευρώπης.Κάποτε λέγαμε για Βαλκάνια και πόσο πιο μπροστά ήμασταν τώρα στις υποδομές συγκρινόμαστε με χώρες της αφρικής.ΕΛΕΟΣ μας περνάει σε μέσο ορο το Κουρδιστάν

21706
02-11-12, 21:38
Παιδιά μήπως μπερδεύετε το Μαρούσι με τη Φιλοθέη;
Είναι δύο διαφορετικοί δήμοι.

george94
02-11-12, 21:55
1.

Σύμφωνα με τον κ. Τσαμάζ, Στις 26 Νοεμβρίου αναμένεται να ξεκινήσει ο ΟΤΕ καθώς και οι εναλλακτικοί την παροχή υπηρεσιών υπερταχύτατου internet μέχρι και 50 Mbps σε περίπτωση που δεν υπάρξουν και νέες καθυστερήσεις από την ρυθμιστική αρχή

Και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρισδιάστατη η ανεξάρτητη αρχή ΕΕΕΤ των Παρόχων έβγαλε σήμερα σε δημόσια διαβούλευση το προϊόν χονδρικής VDSL του ΟΤΕ ΕΜΑ την τιμή του οποίου έχει εγκρίνει καθυστερόντας περαιτέρω την λιανική διάθεση του VDSL. Συγχαρητήρια κύριοι της ΕΕΤΤ. Αξιος ο μισθός σας.
Όσο για κείνους που περιμένουν το VDSL Καλά Χριστούγεννα!
Α ρε Μέρκελ που σας χρειάζεται!

makfil
02-11-12, 21:56
Παιδιά μήπως μπερδεύετε το Μαρούσι με τη Φιλοθέη;
Είναι δύο διαφορετικοί δήμοι.

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το post #27, θα καταλάβεις για ποια περιοχή ακριβώς συζητάμε με τον GizoDaTank.
Είναι η περιοχή που βρίσκεται απέναντι από τη Φιλοθέη, ονομάζεται Νέα Φιλοθέη, περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του δήμου Αμαρουσίου και τηλεφωνοδοτείται από το ΑΚ Χαλανδρίου (τηλέφωνα από 68...). Αυτή η περιοχή περιλαμβάνεται στο σχεδιασμό του ΟΤΕ, όπως τον είδα στο σχετικό χάρτη, αλλά δεν έχει πάρει άδεια εκτέλεσης του έργου από το δήμου Αμαρουσίου, όπως μου είπε ο υπάλληλος με τον οποίο συζήτησα και μετέφερα στο post #27.

21706
02-11-12, 22:08
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το post #27, θα καταλάβεις για ποια περιοχή ακριβώς συζητάμε με τον GizoDaTank.
Είναι η περιοχή που βρίσκεται απέναντι από τη Φιλοθέη, ονομάζεται Νέα Φιλοθέη, περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του δήμου Αμαρουσίου και τηλεφωνοδοτείται από το ΑΚ Χαλανδρίου (τηλέφωνα από 68...). Αυτή η περιοχή περιλαμβάνεται στο σχεδιασμό του ΟΤΕ, όπως τον είδα στο σχετικό χάρτη, αλλά δεν έχει πάρει άδεια εκτέλεσης του έργου από το δήμου Αμαρουσίου, όπως μου είπε ο υπάλληλος με τον οποίο συζήτησα και μετέφερα στο post #27.

Σύμφωνοι αλλά η περιοχή αυτή δεν έχει καμία σχέση με τον Δήμο Φιλοθέης
και δεν έχει νόημα να λέμε ότι «συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης»


Ένα σημαντικό και παράλληλα θετικό στοιχείο που προέκυψε από τη μελέτη των χαρτών που είδα, και ίσως ενδιαφέρει αρκετούς που βρίσκονται στην περιοχή αυτή, είναι ότι συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης και η περιοχή της Ν. Φιλοθέης, δηλαδή η περιοχή απέναντι από τη Φιλοθέη (Αγ. Γεωργίου, Τήνου κλπ) που ανήκει στο ΑΚ Χαλανδρίου (τηλέφωνα από 68...) και περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του Αμαρουσίου.

Loucozade
02-11-12, 23:06
Προφανώς, δεν θα έχεις 24 αφού μεσολαβεί το χάλκινο δίκτυο, και πάλι, από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το χώρο σου αλλά, οπωσδήποτε, δεν θα έχεις τις φοβερά χαμηλές ταχύτητες που έχουν όσοι πληρώνουν για 24 και βρίσκονται σε απόσταση 2 ή 2,5 ή και 3 χλμ από το ΑΚ.

Με λίγα λόγια αν δεν περνάει ίνα απ'έξω από το σπίτι σου, vdsl γιοκ; Μεγάλη μ$%&κία και αδικία ιδίως αν αναλογιστείς πως μόνο 3 είναι δρόμοι που αφήνουν έξω από το κόλπο. Τόσο δύσκολο θα ήταν να μας συμπεριλάβουν κι εμάς, μια κι έχουν μπει στην όλη διαδικασία;

makfil
02-11-12, 23:22
Σύμφωνοι αλλά η περιοχή αυτή δεν έχει καμία σχέση με τον Δήμο Φιλοθέης
και δεν έχει νόημα να λέμε ότι «συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης»

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω την αρνητική τοποθέτησή σου πάνω σ΄αυτό το θέμα (αλλά και σε άλλα σχετικά).

Μετέφερα εδώ τη χρήσιμη πληροφορία που είδα πάνω στο χάρτη του ΟΤΕ, προκεμένου να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι που μένουν σ' αυτή την περιοχή και επεμβαίνεις μη γνωρίζοντας αφενός την περιοχή αφετέρου το σχεδιασμό του ΟΤΕ. Και προσπαθείς να δικαιολογήσεις το προηγούμενο λάθος σου με νέο, γράφοντας ότι δεν έχει νόημα να λέμε ότι «συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό της Φιλοθέης».


Μα αφού εξήγησα ότι η περιοχή τηλεφωνοδοτείται από το ΑΚ Χαλανδρίου και τα τηέφωνά της αρχίζουν από 68... , όπως και της Φιλοθέης. Νομίζω ότι δεν έχει νόημα η συνέχιση της κουβέντας πάνω σ' αυτό το θέμα αφού τουλάχιστον δύο ενδιαφερόμενοι από την περιοχή ενημερώθηκαν.

21706
02-11-12, 23:25
Εντάξει κατάλαβα. Μιλάμε για το Μαρούσι σε ένα θέμα που
έχει τίτλο Έργα ΟΤΕ στη Φιλοθέη.

QuiiTe
02-11-12, 23:38
Φιλε , αμα θες διαβασε λιγο και προσπαθησε να καταλαβεις οτι μιλαμε για την Ν.Φιλοθεη και οχι για ολο το Μαρουσι (οπως εσυ πιστευεις) οπου απλα ειναι στο Δημο εκεινο..
Επειδη σιγουρα θα βρεις κατι να πεις οπως εχω παρατηρηση , αμα εχει επιλογη να αλλαξεις τον τιτλο και δεν σου κανει κοπος αλλαξε τον και προσθεσε την Ν.Φιλοθεη για να μην ειναι παραπονεμενο το παλικαρι

GizoDaTank
04-11-12, 20:28
Τρύπες στο ενδιάμεσο της καποδιστρίου βλέπω.....
Λέτε να γίνει κανα τρελό?

makfil
04-11-12, 20:39
Τι εννοείς με τις "τρύπες" και σε ποιο ύψος της Καποδιστρίου;

GizoDaTank
04-11-12, 21:59
Τι εννοείς με τις "τρύπες" και σε ποιο ύψος της Καποδιστρίου;

Εννοώ ότι έχουν σκάψει ακριβώς με την ιδια μορφη οπως και στο αστυνομικο τμημα και γενικά σε διάφορα σημεία της Φιλοθέης στο σημείο της καποδιστρίου που είναι η ΒΠ.Στο ενδιάμεσο κομμάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.