PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND κόφτης?



dinoscom
19-10-12, 12:46
Γεία χαρά παίδες.
Πριν απο 2 μέρες μου τηλεφώνησαν απο την Wind οτι λήγει ο 1ος χρόνος συνδρομής μου [
WIND Double Play M] και αν θα ήθελα να ανανεώσω. Εν τω μεταξύ απο την αρχή της εβδομάδας [ πριν το τηλεφωνημά τους δηλαδή ] ειχα παρατηρήσει οτι η ταχύτητα στο ιντερνετ ειχε μειωθεί αισθητά. Φαίνεται σαν να έχει κλειδώσει στα 2 Mbps. Οτι και να βάλω να κατέβει πάνω απο 200κάτι kbit/s δεν πιάνω. Εγω έκανα ανανέωση τελικά και περίμενα οτι η ταχύτητα θα επανερχόταν αλλα μέχρι και τώρα που γράφω τίποτα. Δοκίμασα να πάρω και στην εξυπηρέτηση πελατών σήμερα αλλα δεν απάνταγαν. Γενικά ολο τον προηγούμενο καιρό έπιανα πολύ καλή ταχύτητα και εκτός απο μερικές αποσυνδέσεις εδώ και 'κει δεν είχα κανένα παράπονο. Επίσης δεν πείραξα τίποτα σε ρούτερ ή ρυθμίσεις για να ωφείλεται σε εμένα το πρόβλημα.
Θα δοκιμάσω ξανα στην εξυπηρέτηση πελατών αλλα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας εδώ.
Ευχαριστώ.

kmpatra
19-10-12, 13:27
Δοκιμασε 2-3 παραλληλα download και κοιτα τη συνολική ταχύτητα. Από το Φλεβάρη που μπήκα στη wind είχα το ιδιο θέμα (όριο ανα download). Το τελευταίο διάστημα εχω παρατηρήσει οτι τα πραγματα πάνε καλύτερα. Ισως να εχει να κάνει με το πόσο φορτωμένο ειναι το κάθε κέντρο. Αν πάρεις την εξυπηρέτηση θα σε βαλουν να κανεις παραλληλα download απο τους σερβερ του πανεπιστημιου για να μετρησουν τη συνολικη ταχυτητα. Προσωπικα σε μενα οταν τοτε στις αρχες το δήλωσα,η βλάβη έκλεισε χωρίς αλλαγή.

dinoscom
19-10-12, 13:50
Σκεφτόμουν μήπως μείωσαν την ταχύτητα της σύνδεσης μέχρι να δουν αν θα ανανεώσω ή οχι και οτι δεν εχουν προλάβει ακόμα να την επαναφέρουν στα 24 Mbps.
Έχετε ακούσει για κατι παρόμοιο?

kmpatra
19-10-12, 13:52
Σκεφτόμουν μήπως μείωσαν την ταχύτητα της σύνδεσης μέχρι να δουν αν θα ανανεώσω ή οχι και οτι δεν εχουν προλάβει ακόμα να την επαναφέρουν στα 24 Mbps.
Έχετε ακούσει για κατι παρόμοιο?
δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο,στα ποσα mbps συγχρονιζεις? Κοίτα μηπως εχει αλλάξει τιποτα στα στατιστικα της γραμμης.
Στα 2-3 παραλληλα κατεβασματα τι συνολικη ταχυτητα εχεις?

dinoscom
19-10-12, 14:04
Εβαλα 4 βιντεάκια να κατέβουν απο gametrailers που συνήθως πάει αέρας και δεν πιάνω ούτε 150k/s τώρα.

OxAp0d0
19-10-12, 14:19
Σκεφτόμουν μήπως μείωσαν την ταχύτητα της σύνδεσης μέχρι να δουν αν θα ανανεώσω ή οχι και οτι δεν εχουν προλάβει ακόμα να την επαναφέρουν στα 24 Mbps.
Έχετε ακούσει για κατι παρόμοιο?

Τυχαίο είναι. Δε συμφαίρει καμία εταιρία μια τέτοια πρακτική, ίσα ίσα που μπορεί να χάσει πελάτες. Πάρε ένα τηλέφωνο να το δηλώσεις, δεν έχει σχέση με τη σύμβαση, τεχνικό θέμα είναι.

mariossss
19-10-12, 15:03
και εμενα μου ληγει το συμβολαιο σε ενα μηνα και ενα μηνα τωρα πιανω 2 mbps φωναξα τεχνικο και μου ειπε δηθεν μπουκωσε το καφαο εγω θα γυρισω οτε μολις ληξει μιας και εβαλε οπτικη ινα στην καμπινα.

nyannaco
19-10-12, 15:09
Πάντως στο παρελθόν έχουν εκφραστεί εδώ βάσιμες υποψίες, έως και βεβαιότητα, ότι η Wind εφάρμοζε profiling, και αφαιρούσε τα profiles μόνο κατόπιν τρητού αιτήματος του χρήστη. Αν ψάξετε λίγο στο forum, θα βρείτε τέτοιες αναφορές.

RASTAVIPER
20-10-12, 09:59
Πάντως στο παρελθόν έχουν εκφραστεί εδώ βάσιμες υποψίες, έως και βεβαιότητα, ότι η Wind εφάρμοζε profiling, και αφαιρούσε τα profiles μόνο κατόπιν τρητού αιτήματος του χρήστη. Αν ψάξετε λίγο στο forum, θα βρείτε τέτοιες αναφορές.

Βλέπω γενικά ότι σε διαφορά θέματα μπαίνεις και κραζεις την Wind, παρόλο που βρίσκεσαι τώρα σε άλλη εταιρεία.
Αυτό που λες είναι απλά συκοφαντικό, την στιγμή που profiling γίνεται μόνο σε προβληματικές γραμμές για να είναι πιο σταθερές ή από λάθος πιο σπάνια.

OxAp0d0
20-10-12, 14:13
profiling γίνεται μόνο σε προβληματικές γραμμές για να είναι πιο σταθερές ή από λάθος πιο σπάνια.

Ναι, κι εγώ αυτό ξέρω. Όσο ήμουν στην wind είχα ζητήσει ο ίδιος να με κλειδώσουν χαμηλότερα. Αρχικά στα 8 και όταν έφτιαξα τη πρίζα μου το ανέβασα στα 12. Έπιανα και 14, αλλά είχε μία δυο αποσυνδέσεις τη μέρα, οπότε 12 και σταθερά. Δε νομίζω να βάζουν προφίλ για άλλο λόγο.

nyannaco
20-10-12, 17:44
Βλέπω γενικά ότι σε διαφορά θέματα μπαίνεις και κραζεις την Wind, παρόλο που βρίσκεσαι τώρα σε άλλη εταιρεία.
Αυτό που λες είναι απλά συκοφαντικό, την στιγμή που profiling γίνεται μόνο σε προβληματικές γραμμές για να είναι πιο σταθερές ή από λάθος πιο σπάνια.Είναι συκοφαντικό να λέω ότι έχουν υπάρξει αναφορές στο forum???

djpar
22-10-12, 11:13
οχι ειναι σπαστικο να μπαινεις κ να κραζεις την εταιρια,αφου αλλαξες τελειωσε τι σε νοιαζει τι κανουμε εμεις,οσο για το προφιλ ισχυει μονο σε προβληματικες γραμμες ή σε νεες συνδεσεις

nyannaco
22-10-12, 12:41
οχι ειναι σπαστικο να μπαινεις κ να κραζεις την εταιρια,αφου αλλαξες τελειωσε τι σε νοιαζει τι κανουμε εμεις,οσο για το προφιλ ισχυει μονο σε προβληματικες γραμμες ή σε νεες συνδεσειςΑλλο σπαστικό (υποκειμενικά, για σένα) και άλλο συκοφαντικό, όμως, έτσι;
Και λυπάμαι αν στη σπάω, ούτε σε ξέρω ούτε έχω τέτοια πρόθεση προς εσένα ή ο,ποιονδήποτε άλλο, αλλά λογοκρισία δεν δέχομαι. Εφόσον κάποιος παραμένει στα όρια της ευπρέπειας και προσέχει τί λέει, δεν μπορεί κανείς να του στερήσει το δικαίωμα επειδή "του τη σπάει".

eg29
22-10-12, 13:18
Τον τελευταιο μηνα επεσα σταδιακα από τα 16 στα 14 κ το τελευταιο δεκαήμερο στα 11.700 !
Αν συνεχισει ο κατηφορος θα $%^%#$%^^*&* !! :nono:

djpar
22-10-12, 13:30
φυγε ή δηλωσε βλαβη γιατι κ εγω που απο 12 επεσα 7 μετα απο 2-3 χρονια ηρθε το σημερινο 14...
nyannaco trollαρεις φιλε μου,κανε οτι θες αλλα να ξερεις οτι κανεις δεν θα σε παρει σοβαρα,το να κραζεις κατι ενω πλεον δεν το εχεις ειδικα για dsl ειναι ανικουστο.Ενταξει το να φυγεις εχτες πχ αλλα εσυ εχεις φυγει καιρο οπως λες κ εισαι τωρα στην σουπερ εταιρια ασε μας κ εμας με την μπακατελα μας

eg29
22-10-12, 14:01
djpar τα ιδια περασα κ περυσι μεχρι που αλλάχτηκε το ζεύγος !
Βεβαια τοτε πηγα απο τα 12 στα 8.
Ειναι νορμαλ να συμβαινει αυτο καθε χρόνο ?

djpar
22-10-12, 15:33
ελα ντε,εμενα λογικα ηταν το vdsl γιατι ως δια μαγειας οταν τελειωσε το δικτυο στην περιοχη λυθηκαν σχεδον ολα

nyannaco
22-10-12, 15:59
nyannaco trollαρεις φιλε μου,κανε οτι θες αλλα να ξερεις οτι κανεις δεν θα σε παρει σοβαρα,το να κραζεις κατι ενω πλεον δεν το εχεις ειδικα για dsl ειναι ανικουστο.Ενταξει το να φυγεις εχτες πχ αλλα εσυ εχεις φυγει καιρο οπως λες κ εισαι τωρα στην σουπερ εταιρια ασε μας κ εμας με την μπακατελα μαςΛέω δύο πολύ απλά πράγματα, αλλά μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής και τα παρερμήνευσες. Ας προσπαθήσω λοιπόν να γίνω σαφέστερος:
1. Τα προβλήματα είναι παλιά και παραμένουν άλυτα - το λέω σαν πιο παλιός στη Wind, για τους πιο καινούργιους που νομίζουν ότι είναι φρέσκα.
2. Τα δικά μου προβλήματα, που με ταλαιπωρούσαν όσα χρόνια ήμουν εκεί, λύθηκαν ως δια μαγείας με το που άλλαξα πάροχο. Ούτε είπα ότι ο τωρινός μου είναι άψογος, ούτε παρότρυνα κανέναν να με ακολουθήσει. Απλά είναι ενδεικτικό του ρόλου που παίζει ο πάροχος, με δεδομένο ζεύγος.
Αν αυτό είναι troll, τότε ναι, ένοχος.
Κι επειδή υποθέτω ότι κανείς δεν έχει όρεξη να διαβάζει να με προσβάλλεις και να υπερασπίζομαι τον ευατό μου, συνέχισε όσο θέλεις, εγώ σταματάω εδώ.

RASTAVIPER
22-10-12, 16:32
Nyannaco δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις το εξής πολύ απλό.
Το να μεταφέρεις μια προσωπική άποψη δεν είναι κακό. Όταν όπως βγαίνει μια προσωπική εμπάθεια μέσα από τα posts σου, παρουσιάζοντας την Wind ως την πιο προβληματική εταιρεία κλπ, τότε έμμεσα μειώνεις και τους συνδρομητές της.
Στην τελική, ο καθένας έχει την άποψη του. Το να βγαίνεις και να κραζεις (με επιχειρήματα ή χωρίς) απλά δεν είναι ωραίο.

vasileios13
22-10-12, 17:46
Αλλο σπαστικό (υποκειμενικά, για σένα) και άλλο συκοφαντικό, όμως, έτσι;
Και λυπάμαι αν στη σπάω, ούτε σε ξέρω ούτε έχω τέτοια πρόθεση προς εσένα ή ο,ποιονδήποτε άλλο, αλλά λογοκρισία δεν δέχομαι. Εφόσον κάποιος παραμένει στα όρια της ευπρέπειας και προσέχει τί λέει, δεν μπορεί κανείς να του στερήσει το δικαίωμα επειδή "του τη σπάει".

Και για μένα το έχεις παρακάνει........αφού έχεις φύγει,γιατί ασχολείσαι???

nyannaco
22-10-12, 18:35
Εντάξει λοιπόν, αφού ενοχλώ σταματάω. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, και ζητάω συγνώμη από όσους ενόχλησα. Την κόσμια κριτική τη δέχομαι.

djpar
22-10-12, 20:48
μα κ εγώ είχα/έχω άπειρα προβλήματα...κ μάλλον είναι το σπίτι μιας κ από τα πολλά check αυτό ισχύει τελικά κ ναι μου την σπάει να πέφτει το δίκτυο λόγω seabone ή DNS αλλά γιατί να κραξω εφόσον ότι θέλω μπορεί να μου το κάνει πχ snr κ fastpath

ShadowGAP
23-10-12, 18:34
Λογικά τα προβλήματα που υπάρχουν αυτή την περίοδο είναι λόγω εγκαταστασης του VDSL. Κι εγώ είχα αντίστοιχα θέματα (ειχα βάλει και ξεχωριστό ποστ) αλλά τώρα είμαι καλά. Κλειδώνει στα 16600 και κατεβάζω λιγο καλύτερα απο παλιά (1.6ΜΒ/s απο τορρεντ δεν το ειχα πιάσει ποτέ). Το τελευταίο ήταν αυτο με το DNS προχθές αλλά έβαλα το google dns κι εκανα δουλειά μου...

georgea
25-10-12, 10:19
τι λετε ρε παιδιά.. Δεν μπορεί να πει ο άνθρωπος την άποψή του? Μπάσκετ παίζουμε και μαλώνουμε για τις ομάδες?? Δηλαδή άμα βγει κάποιος και πει ότι η wind είναι για τα μπάζα, εγώ που είμαι συνδρομητής θα πρέπει να νιώσω μειονεκτικά ή προσβεβλημένος??? Θεωρώ άδικη την επίθεση που κάνετε στον nyannaco.
Τέσπα.. επί του θέματος.. Εμένα λήγει το συμβόλαιό μου σε λίγες μέρες.. Τις τελευταίες μέρες υπήρξαν 2 φορές που δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνετ, άλλα οφειλόταν σε προβλήματα και εργασίες της περιοχής όπως με ενημέρωσαν.. Δε νομίζω να μπαίνει κόφτης. Περισσότερο λογικό θα μου ακογόταν άμα γινόταν αφού είχες υπογράψει και όχι όταν είναι να φύγεις. Εντάξει είπαμε ότι οι εταιρίες είναι για μπουνιές άλλα δεν θέλω να πιστεύω πως το τραβαν τόσο μαρκυά το μπαλάκι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.