PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορά από express σε ms outlook



ntampa7
21-12-06, 22:49
θα ήθελα τη βοηθειά σας,
γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μεταφορά ή έστω αντιγραφή των όσων υπάρχουν στο outlook express σε ms outlook στο ίδιο pc?

hedgehog
21-12-06, 22:58
Υπάρχει (http://office.microsoft.com/en-us/outlook/HA010943871033.aspx?pid=CH011031181033) ;)

ntampa7
21-12-06, 23:39
το έκανα!
καλά είσαι θεός έτσι!
ματς μουτς

τώρα έχω άλλο πρόβλημα δεν μπορεί να στείλει mail...;έχω λογαριασμό yahoo

nikoslikos
22-12-06, 00:17
Για ρίξε μια ματιά http://help.yahoo.com/help/us/mail/pop/pop-05.html;)

ntampa7
22-12-06, 00:42
θες και συ ένα φιλάκι?
σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

ntampa7
22-12-06, 01:38
κάτι ακόμα παιδιά...
πως θα το κάνω να λειτουργεί με το που ανοίγουν τα windows και να μη χρειάζεται να το ανοίγω εγώ για να κάνει send/receive αλλά να κάνει αναζήτηση συνεχώς?
γενικότερα να είναι σε ετοιμότητα από μόνο του συνέχεια από τη στιγμή που ανοίγουν τα windows χωρίς εγώ να ασχολούμαι μαζί του?

AddictedToChaos
22-12-06, 01:59
Βάλε το shortcut του προγράμματος στο menu -> all programs -> startup

jdm
22-12-06, 02:12
ποιο outlook exeis?

jdm
22-12-06, 02:18
για να τσεκαρει αυτοματα πηγενε εργαλεια-> επιλογες ->ρυθμιση αλληλογραφιας-> αποστολη παραλαβη και τσεκαρε "προγραμματισμος αυτοματης αποστολης παραλαβης" και βαλε οτι χρονο θελεις

ntampa7
22-12-06, 02:21
το 2002 έχω
thanks jdm...
AddictedToChaos δεν ήθελα αυτό να ανοίγει δηλαδή να ανοίγει η εφαρμογή σε παράθυρο αλλά να λειτουργεί παρασκηνιακά και απλά να ακούω τον ήχο ή να βγαίνει κάπου ένα μικρο παραθυράκι ή ενημερωτικό που να με ενημερώνει για νέο ή νέα mail.

AddictedToChaos
22-12-06, 02:25
το 2002 έχω
thanks jdm...
AddictedToChaos δεν ήθελα αυτό να ανοίγει δηλαδή να ανοίγει η εφαρμογή σε παράθυρο αλλά να λειτουργεί παρασκηνιακά και απλά να ακούω τον ήχο ή να βγαίνει κάπου ένα μικρο παραθυράκι ή ενημερωτικό που να με ενημερώνει για νέο ή νέα mail.

Α, οκ. Βασικά αυτό μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο mail checking program το οποίο θα ανοίγει το outlook όταν θα θέλεις να λάβεις/στείλεις mail.

Ένα καλό πρόγραμμα είναι το poptray (http://www.poptray.org/)

jdm
22-12-06, 02:28
πηγενε στην εκτελεση και γραψε regedit και ακολουθα αυτο το μονοπατι [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\10.0\Outlook\Preferences]

και δεκσι κλικ και προσθεσε μια τιμη dword με αυτο το ονομα MinToTray και δωστης τιμη 1

φτιαξε μια συντομευση στη εκκινηση και δεξη κλικ ιδιοτητες και εκει που λεει εκτελεση βαλτου ελαχιστοποιημενο

jdm
22-12-06, 02:31
για τους ηχους νομιζω πας στο control panel στους ηχους και καπου λεει για νεο μηνυμα.. δεν ειμαι σιγουρος

ntampa7
22-12-06, 02:39
μισό μισό!
γιατί ότι μου λέτε εγώ το κάνω και τα έχω κάνει χάλια...
λοιπόν αυτό με το poptray τι είναι? το εγκατέστησα και όλο errors χτυπάνε
απλά τα πράγματα βρε παιδιά:
θέλω ένα τρόπο να ανοίγω το laptop μου και με το που ανοίγει αυτόματα να τρέχει το ms outlook 2002 χωρίς να ανοίγει μπροστά μου το παράθυρο να τρέχει δηλαδή παρασκηνιακά και αν βρεί νέα mail να με ενημερώνει είτε με ήχο είτε με κάποιο παραθυράκι (αν δεν κάνω λάθος αυτά βγαίνουν κάτω αριστερά...) τελοσπάντων να καταλαβαίνω ότι ήρθε νέο mail χωρίς να χρειάζεται να πατάω send/receive και ανοίγωντας το πρόγραμμα.
χρεάζεται και άλλα προγράμματα για να κάνει κάτι τέτοιο?

AddictedToChaos
22-12-06, 02:50
μισό μισό!
γιατί ότι μου λέτε εγώ το κάνω και τα έχω κάνει χάλια...
λοιπόν αυτό με το poptray τι είναι? το εγκατέστησα και όλο errors χτυπάνε
απλά τα πράγματα βρε παιδιά:
θέλω ένα τρόπο να ανοίγω το laptop μου και με το που ανοίγει αυτόματα να τρέχει το ms outlook 2002 χωρίς να ανοίγει μπροστά μου το παράθυρο να τρέχει δηλαδή παρασκηνιακά και αν βρεί νέα mail να με ενημερώνει είτε με ήχο είτε με κάποιο παραθυράκι (αν δεν κάνω λάθος αυτά βγαίνουν κάτω αριστερά...) τελοσπάντων να καταλαβαίνω ότι ήρθε νέο mail χωρίς να χρειάζεται να πατάω send/receive και ανοίγωντας το πρόγραμμα.
χρεάζεται και άλλα προγράμματα για να κάνει κάτι τέτοιο?

Το poptray ελέγχει για νέα mail κι όταν λάβεις κάποιο, σε ενημερώνει και μετά τρέχει τον mail client που θα του "πεις".

Πάντως αυτό που θέλεις να κάνεις, δηλαδή να εκκινεί minimized κατά το startup των windows, γίνεται εάν απλά τοποθετήσεις το shortcut του προγράμματος στο startup dir και στα properties του επιλέξεις minimized.

Ποιο απλός τρόπος δεν υπάρχει γι'αυτό το πράγμα.

jdm
22-12-06, 02:51
αυτο που σου εγραψα ποιο πανω ξεκιναει το outlook στο tray και κανει ελενχο μονο του ανα ποσο χρονο του εχεις βαλει εσυ

ntampa7
22-12-06, 02:52
δηλαδή όπως είπε ο jdm?
κολλάω στο να μπεί η συντόμευση...

jdm
22-12-06, 02:57
φτιαξε μια συντομευση στην επιφανεια εργασιας δοστου της ιδιοτητες που σου δψσαμε και συρτο στην εκκινηση ποιο ευκολο δεν υπαρχει!!

AddictedToChaos
22-12-06, 03:04
Η πιο απλά δεξί κλικ στο exe του προγράμματος και create shortcut...

ntampa7
22-12-06, 03:20
λοιπόν το poptray το έκανα να τρέξει χωρίς errors

ntampa7
22-12-06, 03:39
πρέπει να τα καταφέραμε...
το μόνο πρόβλημα είναι ότι ξεκινάει και ανοίγει το παράθυρο του outlook....:down:

jdm
22-12-06, 03:57
σβηστό απο την εκκινηση

ntampa7
22-12-06, 04:00
και πως θα το κάνουμε να τρέχει όταν ξεκινάνε τα windows?
ή δεν παίζει ρόλο?αρκεί να ξεκινάει το poptray?

AddictedToChaos
22-12-06, 04:02
Για να μη σου σκάει το παράθυρο σου είπα από τα properties του shortcut που τοποθέτησες στο startup να επιλέξεις το minimized, εκεί που λέει normal window.

jdm
22-12-06, 04:16
εβαλε το poptray

αρα δεν το χρειαζεσεσε στην εκκινηση αρκει να τρεχει το poptray

ntampa7
22-12-06, 19:33
το έκανα minimized αλλά και πάλι ανοίγει σε μεγάλο κανονικό παράθυρο...
δεν ξέρω τι του φταίει...:(

jdm
22-12-06, 21:29
απο την στιγμη που εχεις το poptray και εχεις ρυθμιση το λογαριασμό δεν χρειάζεσαι την συντόμευση στην εκκίνηση. σβυστην

@ ADSLgr.com All rights reserved.