PDA

Επιστροφή στο Forum : "No Internet" όταν μιλάω στο τηλέφωνο



TheMentaL
20-10-12, 13:15
Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος μέλος και θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παραπάνω πρόβλημα.Συγκεκριμένα όταν σηκώσω το σταθερό τηλέφωνο χάνεται η σύνδεση με το Internet και μετά από περίπου 1 λεπτό.Σε περίπτωση που έχει επανέλθει το Internet καθώς μιλάω ακόμα στο τηλέφωνο και το κλείσω παρουσιάζεται ξανά το ίδιο πρόβλημα.Η εταιρία που έχω είναι HOL.Αν θυμάμαι καλά το ίδιο πρόβλημα είχα και με τον ΟΤΕ.Δοκίμασα να αλλάξω φιλτράκι αλλά το πρόβλημα δεν επιλύθηκε.Δήλωσα βλάβη στη hol αλλά η απάντηση που πήρα ήταν ότι το internet πέφτει επειδή κατεβάζω :hmm:
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Σας ευχαριστώ :)

nnn
20-10-12, 13:43
Έχεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα σου ?

OxAp0d0
20-10-12, 14:10
2 πράγματα:



Αν θυμάμαι καλά το ίδιο πρόβλημα είχα και με τον ΟΤΕ.

Δοκίμασα να αλλάξω φιλτράκι αλλά το πρόβλημα δεν επιλύθηκε.


Καταρχάς θέλουν φίλτρο όλα τα τηλέφωνα, ακόμα και σε άλλο δωμάτιο να είναι (ακόμα και συσκευές όπως φαξ ή συναγερμός).

Τώρα, αν το ίδιο πράγμα στο έκανε και με τον ΟΤΕ και έχεις φίλτρα, τότε φταίει κάποιο πριζάκι ή η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού.

Βρές την κεντρική πρίζα (συνήθως στο σαλόνι είναι ή αυτή που είναι πιο κοντά στην είσοδο του σπιτιού). Βγάλε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από παντού και βάλε εκεί με splitter το router και ένα τηλέφωνο για να κάνεις μια δοκιμή. Αν πεύτει πάλι το internet... μάλλον την πάτησες και θες ηλεκτρολόγο. Μπορείς πάντα να ζητήσεις από τη HOL να σου στείλουν τεχνικό να κάνει μετρήσεις, αλλά δε ξέρω αν θα στον χρεώσουν αν είναι πρόβλημα του χώρου σου (εδώ τα φώτα του κάποιο άλλο μέλος του forum).

TheMentaL
20-10-12, 14:15
Σας ευχαριστώ και τους 2.Δεν γνώριζα οτι όλα τα τηλέφωνα έπρεπε να συνδέονται με φίλτρα.Σύνδεσα και τη 2η συσκευή έκανα 2 τηλεφωνήματα και δεν είχα πρόβλημα.Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε!

OxAp0d0
20-10-12, 14:28
Τζιτζί :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.