PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με connx απο Γερμανο...



jzer
22-12-06, 00:11
Καλησπέρα! Εχω ελαφρως...πελαγώσει , οπότε καθε βοηθεια δεκτή!
Αγορασα ένα connx από Γερμανό προ μιας εβδομάδος. Για να προχωρησει η ενεργοποίηση πρέπει να εποικηνωνήσω με ενα πολύ συγκεκριμένο τηλεφωνο από 800.... και να δωσω κάποια στοιχεία. Το προβλημα είναι πως δεν απαντά ΚΑΝΕΙΣ στο τηλ. αυτο! Επι μια εβδομάδα! Ενεργειες που εκανα:
Πηρα στο 134 πολλες φορες που με ...διαβεβαίωσε οτι δεν μπορουν να το κάνουν από εκει, δεν ειναι αρμοδιοι να προωθησουν την αιτηση (αφου δεν αγοράστηκε από oteshop) και δεν ξερουν καποι φαξ να τα στειλω εγω!
Πηρα στο Γερμανο που με ... διαβεβαιωσε ότι εχουν ηδη κανει ότι πρεπει να γινει από αυτους και τωρα ειναι θεμα ΟΤΕ
Καποιος μου ειπε οτι μπορει επίτηδες να μην το σηκώνουν το 800...
Χαμος... Εχετε καμμια ιδεα, κανα φαξ να στειλω τα δικαιολογητικά?
εχει συμβει και σε κανενα αλλο αυτο?

sdikr
22-12-06, 00:18
Θες να πείς οτι δεν τα στείλαν απο τον Γερμανο;

jzer
22-12-06, 00:29
Ακριβως. Ο Γερμανος μου εδωσε μόνο μια φορμα μιας σελιδας Α4 με το ονοματεπωνυμο μου , το ειδος της συνδεσης (1024) και ενα δωδεκαψηφιο pin που θα το περναγα στην αιτηση που ειχε το πακετο μεσα.
Αλλα μετα για ολα αυτα θα επαιρνα τηλεφωνο και εκει κολλαμε...

aria
22-12-06, 00:30
Ωωχχχ... λοιπόν: τα ίδια τράβηξα κι εγώ... ο Γερμανός με παρέπεμπε στο 134 ή στο 8011135555 (οτενέτ) και αυτοί μου έλεγαν απαράδεκτο να μη σας έδωσε ο Γερμανός κωδικούς, εμείς δίνουμε μόνο για ον-ντι ες ελ κιτ... Μάλιστα ήταν απολύτως σίγουρες και οι δύο πλευρές κι εγώ καθόμουν σαν ηλίθια να περιμένω ενεργοποίηση.

Το 134 δεν έβλεπε καν την αίτησή μου, έβλεπε λέει το όνομά μου σαν πελάτισσας ντι ες ελ αλλά όχι για οποιονδήποτε πάροχο! Τελικά μετά από συνεχή τηλεφωνήματα στο Γερμανό και αρκετή πίεση, μου είπαν (δεν ξέρω αν είναι μπαρούφα) πως υπάρχει ένα τμήμα, λέει, στον ΟΤΕ που ασχολείται αποκλειστικά με τις αιτήσεις για κόνεξ που προέρχονται απ' το Γερμανό. Και μετά από πίεση του υπαλλήλου του Γερμανού (μετά από καμιά δεκαριά τηλεφωνήματά μου) με διαβεβαίωσε ότι θα με έπαιρναν τηλέφωνο όπερ και εγένετο αλλά μετά από συνολικά καμιά δεκαριά μέρες αναμονής...

Στη Θεσ/νίκη που πήρα σε φίλους, άλλος μου είπε ότι οι κωδικοί εστάλησαν στο κινητό του, άλλος ότι πήρε στο 801... και τους έδωσαν και άλλος ότι τον πήραν τηλέφωνο. Δεν έβγαλα άκρη, αλλά από τη δική μου εμπειρία θα'λεγα να επιμείνεις στο Γερμανό... ;)

jzer
22-12-06, 00:42
Παρα πολυ χρησιμη απαντηση!!!!
Ευχαριστω πολυ, θα κινηθω απο αυριο προς αυτη τη κατευθυνση

aria
22-12-06, 00:55
Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως οπουδήποτε και να απευθυνθείς εξαρτάται σε ΠΟΙΟΝ θα πέσεις, τι ΔΙΑΘΕΣΗ έχει να σε βοηθήσει αλλά πάνω απ' όλα τι ΓΝΩΣΕΙΣ έχει για να σε βοηθήσει... Εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία απ' το Γερμανό γενικότερα, π.χ. με διαβεβαίωσαν ότι η παλιά μου σύνδεση ISDN 128 που ήταν προπληρωμένη μέχρι τον Ιούλιο δεν θα έπαιζε με το που θα ξεκινούσα το κόννεξ κι όμως, στο 134 μου είπαν το αντίθετο και όντως, έδωσα τους κωδικούς μου στην αδερφή μου και το χρησιμοποιεί μια χαρά... :rolleyes:

sdikr
22-12-06, 00:56
Ακριβως. Ο Γερμανος μου εδωσε μόνο μια φορμα μιας σελιδας Α4 με το ονοματεπωνυμο μου , το ειδος της συνδεσης (1024) και ενα δωδεκαψηφιο pin που θα το περναγα στην αιτηση που ειχε το πακετο μεσα.
Αλλα μετα για ολα αυτα θα επαιρνα τηλεφωνο και εκει κολλαμε...

Αυτό δεν είναι conn-x είναι Ondsl kit, οπότε θα πρέπει να μιλήσεις με την Οτενετ 8011135555 (ελπίζω να μην έχεις εναλακτικο)

aria
22-12-06, 01:01
@sdikr Για το δωδεκαψήφιο πιν με ρώτησαν κι εμένα απ' το 134, μου είπαν ότι θα'πρεπε να είναι πάνω στο κουτί του κόννεξ ή πάνω σ' ένα σιντί μέσα στο κουτί τάχα για να τους το έδινα να με έβρισκαν σαν πελάτη... αλλά εγώ βέβαια ούτε αυτό είχα!

fatalus
22-12-06, 01:24
Επειδη σκεφτομαι και εγω αυριο να παρω απο Γερμανο την προσφορα του Conn-x στα 1024 με τα 50 ευρω δωρο, πανω απο την ηδη υπαρχουσα ADSL γραμμη μου(που πληρωνω στον ΟΤΕ), μπορει κάποιος να μου πει τα εξης..:1) Φανταζομαι η γραμμη μου δε θα διακοπει για να περασει στο conn-x, σωστα? 2)Θα σταματησει φυσικα η χρεωση της γραμμης μου στο λογαριασμο του ΟΤΕ? 3) Θα βγαλω ακρη με το λαβυρινθο των τηλεφωνηματων μεχρι την ενεργοποιηση?

dentnick
22-12-06, 11:06
Επειδη σκεφτομαι και εγω αυριο να παρω απο Γερμανο την προσφορα του Conn-x στα 1024 με τα 50 ευρω δωρο, πανω απο την ηδη υπαρχουσα ADSL γραμμη μου(που πληρωνω στον ΟΤΕ), μπορει κάποιος να μου πει τα εξης..:1) Φανταζομαι η γραμμη μου δε θα διακοπει για να περασει στο conn-x, σωστα? 2)Θα σταματησει φυσικα η χρεωση της γραμμης μου στο λογαριασμο του ΟΤΕ? 3) Θα βγαλω ακρη με το λαβυρινθο των τηλεφωνηματων μεχρι την ενεργοποιηση?

Αν έχεις ήδη γραμμή dsl πρέπει να πάρεις την προσφορά απο OTESHOP ή απο το 134. Στο Γερμανό παίρνεις το πακέτο που είναι για νέους συνδρομητές. Όσοι έχουν ήδη γραμμή dsl απο τον ΟΤΕ δικαιούνται μεν την προσφορά , δικαιούνται την δωροεπιταγή 50 ευρώ αλλά όχι το μόντεμ. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα που το πήρα απο το 134. Η γραμμή δεν διακοπτεται, η πληρωμή συνεχίζει μέσα απο το λογαριασμό του ΟΤΕ και οι κωδικοί μαζί με το δώρο που επέλεξες έρχονται με courrier.

ciaoant1
22-12-06, 15:35
Ακριβως. Ο Γερμανος μου εδωσε μόνο μια φορμα μιας σελιδας Α4 με το ονοματεπωνυμο μου , το ειδος της συνδεσης (1024) και ενα δωδεκαψηφιο pin που θα το περναγα στην αιτηση που ειχε το πακετο μεσα.
Αλλα μετα για ολα αυτα θα επαιρνα τηλεφωνο και εκει κολλαμε...
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι conn-x εγώ το πήρα από το Πλαίσιο, και όχι από το Γερμανό).
Μετά από το δικό μου...μαραθώνιο σήμερα το πρωί με τηλέφωνα επί τηλεφώνων, τελικά από το Πλαίσιο μου είπαν ότι...δεν χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο πουθενά(!!!), και απλά πρέπει να στείλω την αίτηση στον ΟΤΕ, χωρίς τίποτα άλλο.
Μάλιστα, όπως μου είπαν τουλάχιστον, δεν είμαι καν υποχρεωμένος να γράψω πάνων στην αίτηση τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής (ονοματεπώνυμο, κτλ), αλλά μπορώ να γράψω τα δικά μου αν θέλω.
Είναι δυνατόν αυτό?
Εσείς τι λέτε?
Να το...αποτολμήσω και να στείλω απλά την αίτηση, ή να τρέξω και άλλο?

jzer
22-12-06, 16:24
@ ciaoant1:
Απιστευτο!!!Οπότε λες να τα βαλουμε στο φακελο που ειχε μεσα το connx και να τα στειλουμε ΅ΟΤΕ, Λ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 99 15124 ΜΑΡΟΥΣΙ΅?
Εχω και εγω μια εξελιξη : Φιλος μου εδωσε ένα φαξ που, υποτιθεται οτι και εκει, περα απο το τηλ. μπορουμε να τα στειλουμε: Με καθε επιφυλαξη μην παρω κανενα .... στο λαιμο μου το φαξ ειναι: 6151990
Μιλαμε για περαιτερω εξελιξεις. προτεινω να τα στειλουμε και εκει, και ταχυδρομικα και οπου αλλου μας φωτισει ο Παναγαθος μηπως και καποιο παει εκει που πρεπει...
.....Γελαμε, ενω ειναι για κλαμματα ετσι???

Doxaios
22-12-06, 19:41
Παιδιά στο πακέτο υπάρχει ένα χαρτί που λέει να ακολουθήσεις κάποια βήματα, που δεν μπλέκει πουθενά γερμανούς,πλαίσια κτλ.Δεν ξέρω τί γίνεται και αν θα γίνει η δουλειά μου(για έναν φίλο μου πρόκειται η σύνδεση), αλλά εγώ έκανα ότι λέει το χαρτί.Δηλαδή.Τηλέφωνο στο 80011.. δίνεις όνομα,τηλέφωνο,αφμ και στέλνεις με τον φάκελο που έχει μέσα το κουτί ταυτότητα και αίτηση.Δεν πρέπει να γίνουν αυτά???
Επίσης συγνώμη αν δεν κατάλαβα αλλά πώς να δώσει ο γερμανός κωδικούς αφού δεν έχει κάν γραμμή dsl?Η σειρά δεν είναι γραμμή->κωδικοί->σύνδεση???

Talos82
22-12-06, 19:48
Ταλαιπωρήθηκα και 'γω αρκετά μέχρι να βρώ άνθρωπο στο helpdesk του ΟΤΕ που πρέπει να τηλεφωνήσεις, αλλά τα κατάφερα τελικά το προηγούμενο Σάββατο. Έστειλα τα χαρτιά Δευτέρα και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για τους κωδικούς.

Στον Γερμανό που πήγα αρχικά για την ενεργοποίηση, ψάχναν από δω κι από κει για να βρουν τηλέφωνο για φαξ, ώσπου κατέληξαν τελικά οτι το κόννεξ ενεργοποιείται μόνο ταχυδρομικά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.