PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Conxx. Μια βοηθεια αν γινεται..



Johnnis
22-10-12, 22:27
Λοιπον. Ενας φιλος μου ειχε παρει ενα ρουτερ conxx πριν 2 μηνες.. και σημερα μου ειπε να το κοιταξω αν μπορω για να το γτιαξω.. αλλα δεν μπορουσα να βρω το προβλημα... το ρουτερ το εχει 2 μηνες περιπου αλλα Νo connection.. μπηκα μεσα στο ρουτερ να δω τις ρυθμισεις, τις ειδα.. και ειδα οτι το Firewall και ενα αλλο ηταν ανοιχτο και τα εκανα Disable γιατι ηξερα πως με το Firewall δεν εχει συνδεση.. Αφου το εκανα, παλι δεν επιανε ιντερνετ.. Ολα τα λαμπακια ειναι κανονικα ανοιχτα παντως.. Μηπως ξερετε τπτ για να τ κανω να πιασει ιντερνετ?
Windows XP εχει το pc του.. :sorry:

Και κατι αλλο... Μην μου τα λετε επιστιμονικα γιατι ειμαι αρχαριος οσο αφορα το ιντερνετ..

Vaggelis V4
27-10-12, 03:56
Δεν είμαι ειδικός αλλα θα σου πω τι έκανα εγω για να βρώ το πρόβλημά μου..
Για αρχή τσέκαρε τα καλώδια και το σπλίτερ (είναι ένα μικρό άσπρο κουτάκι που πάνε πάνω του τα καλώδια) και δες αν είναι σωστά συνδεδεμένα...
αν οι συνδέσεις είναι οκ βάλε το cd που συνόδευε το ρούτερ και περασέ του τις ρυθμίσεις απο την αρχή.. εχει οδηγό που σε κατευθύνει βήμα βήμα. Αν σε δυσκολεύει αυτό κάνε ενα τηλ στο 13888 στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών ΟΤΕ να σε βοηθήσουν..
Αν δεν παίξει βάλε άλλο σπλίτερ και καλώδια και δες τι κάνει.
Αν και πάλι δεν παίξει ζήτα να στείλουν τεχνικό να τσεκάρει τη γραμμή και το ρούτερ.. αν φταίει ο ρούτερ θα στον αντικαταστήσουν.

XPHSTOS29
27-10-12, 07:36
Ξεκινα απο τα φωτακια και κατ αρχας απο αυτο του DSL , αν ειναι σβηστο η αν αναβοσβηνει τοτε... δεν υπαρχει επαφη με τον οτε και πιθανων καποιο καλωδιο ειναι σε λαθος θεση.
Αν αναβει σταθερα και το φωτακι του ιντερνετ ειναι σβηστο η αναβοσβηνει και παραμενει σβηστο για ενα διαστημα τοτε η ειναι λαθος οι κωδικοι η υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.
Να θυμασαι οτι για τον οτε ειναι απαρατητη η χρηση του username@otenet.gr η δοκιμασε το username: otenet@otenet.gr password: otenet αν δεν εισαι σιγουρος για τους κωδικους χρηστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.