PDA

Επιστροφή στο Forum : CRC Corruption errors on 875p with prescott CPU



Σελίδες : [1] 2 3

oMikR0n
01-06-04, 04:05
Too lame topic sorry! :?

wintech2003
01-06-04, 04:15
Τα παραπάνω προβλήματα συνήθως οφείλονται σε 2 πράγματα.

1) Μνήμες
2) Δίσκοι

Πρώτα σου προτείνω να κανεις εγκατάσταση με μια μνήμη... επείσης γύρνα το bios σου σε fail-safe defaults πρώτα.
ΜΕΤΑ κανε φρέσκια εγκατάσταση windows.

Αν χτυπήσει στην εγκατάσταση ΔΕΝ προχωράς.

Δοκιάζεις τον άλλο σου δίσκο (έχεις RAID?) σαν master και αυτόν που μέχρι τωρα είχες σαν master, κάντον slave.

Ξανα εγκατάσταση.

Αν πάλι χτυπήσει στην εγκατάσταση, πήγαινε άλλαξε τις μνήμες σου.
Ζήτα άλλης μάρκας προσωρινά για να δοκιμάσεις μηπως είναι θέμα ασυμβατότητας.

Αυτά...

oMikR0n
01-06-04, 04:30
Too lame topic sorry! :?

sdikr
01-06-04, 04:30
ide controler ή καλώδια

wintech2003
01-06-04, 04:35
οχι δεν είπα να τους βάλεις στον raid controller...

Απλά επειδή είπες οτι έχεις 2xWestern Digital JB Hard Disks ρώτησα μηπως τους είχες ήδη σε συστοιχία RAID.

Βασικά αυτό που ήθελα να κάνεις είναι να βάλεις εναν δίσκο μονο του και να δοκιμάσεις.. αν δεν γίνει τίποτα... βάλε τον άλλο μόνο του και ξαναδοκίμασε.

Αν οι μνήμες είναι ήδη το δευτερο ζευγάρι, όπως σου είπα δοκίμασε με μόνο μια μνήμη να κανεις εγκατάσταση, και επίσης φορτωσε τα fail-safe defaults στο bios.

oMikR0n
01-06-04, 04:42
Too lame topic sorry! :?

sdikr
01-06-04, 04:44
cpu είδες αν η ψήξη είναι καλη;
εχεις μήπως την δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποια αλλή cpu (οχι prescot)

oMikR0n
01-06-04, 04:50
Too lame topic sorry! :?

oMikR0n
01-06-04, 04:52
Επισεις οταν κανω μεταφορες αναμεσα στους δισκους δεν υπαρχει προβλημα.
Δεν εχω αλλη cpu να δοκιμασω :\ αν και ειμαι σιγουρος οτι με αλλη cpu den θα εχω το προβλημα

oMikR0n
01-06-04, 04:53
Φυσικα μιλαμε για FSB 800 και L2 1mb cache του CPU

oMikR0n
01-06-04, 05:26
Λοιπον βρηκα εναν παλιο δισκο WD 6GB και τον εβαλα πανω στο IDE1 μονο του εβαλα την μια μνημη σε αλλη θυρα και την αλλη την εβγαλα τελείως.
Εκανα καινουριο setup αλλα παλι δεν μπορουσε να διαβασει κανονικα τα αρχεια :(

EvilHawk
01-06-04, 07:54
Αυτες οι μνημες ειναι η 2ες. Η προηγουμενες ηταν παλι Kingston me infeneon modules
ενω αυτες με samsung.

H 8KNXP είναι πάρα πολύ ευαίσθητη με την ποιότητα τής μνήμης, με λίγο δεύτερης ποιότητας μνήμες τρελλαινεται στίς μπλέ οθόνες και δεν διαβάζει σωστά τo cd εγκατάστασης ! Καρατσεκαρισμένο σε πάνω απο 5 ίδιες motherboard! Επίσης κατέβασε το τελευταίο bios που κυκλοφορεί που λύνει πολλά προβλήματα (αν έχει το revision 2 το bios θα το βρείς εδώ ( http://www.gigabyte.com.tw/motherboard/products/products_ga-8knxp%20(rev%202.0).htm )

rdaniel
01-06-04, 08:08
Τα παραπάνω προβλήματα συνήθως οφείλονται σε 2 πράγματα.

1) Μνήμες
2) Δίσκοι


Θα συμφωνήσω 99% για τις μνήμες. Μου έχει τύχει πολλές φορές τέτοια συμπεριφορά από σύστημα, όταν οι μνήμες δεν είναι κατάλληλες για το σύστημα. Μια αλλαγή τους θα πρέπει να λύσει το πρόβλημα.

oMikR0n
01-06-04, 08:16
Το Bios οπως ειπα ειναι το τελευταιο το F10
Εχω την Rev 1.0 αν και δεν ξερω γιατι αφου την αγορασα πριν 2 βδομαδες

Εχω δοκιμασει και TwinMOS μνημες με το ιδιο προβλημα

Επισεις θα ηθελα καποιος να μου πει τι Memmory Timmings θα ηταν καλα να βαλω

EvilHawk
01-06-04, 09:12
αφου την αγορασα πριν 2 βδομαδες

πριν απο 2 εβδομάδες δεν υπάρχει περίπτωση να είναι rev1, δες επάνω στην motherboard τι γράφει! Την αγόρασες μόνη της ή σε έτοιμο μηχάνημα ?

EvilHawk
01-06-04, 09:14
Ααααα κάτι τελευταίο κάνε edit το αρχικό μήνυμα σου και διόρθωσε τον τίτλο σε κάτι σχετικό με το θέμα του thread!

oMikR0n
01-06-04, 09:14
Μονη της την αγορασα και ειναι Rev 1

EvilHawk
01-06-04, 09:21
Οκ πήγαινε για μνήμες oi Kingston KVR400x64c25/512 δουλέυουν άψογα μαζί της!
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτές που έχεις είναι άχρηστες, απλά δεν κάθονται καλά σε dual ddr!

oMikR0n
01-06-04, 09:34
Αφου και μονη της την μια που εβαλα παλι το ιδιο προβλημα.
Λιγο δυσκολο να τους ξαναπω να μου αλλαξουν μνημες γιατι θα με βρησουνε αν και αυτες νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβες.. :(

XTCgr
01-06-04, 10:15
πρώτο πράγμα που θα έκανα πριν αγοράσω μνήμες θα ήταν να παω στο site της Gigabyte και να βρω τα compability tests της μητρικής με μνήμες...το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι θέμα μνήμης - το 875 είναι πολύ περίεργο chipset. Πρόσεξε επίσης μήπως έχεις αφήσει κανα περίεργο διαιρέτη. Tέτοια περίεργα προβλήματα είχα οταν εγκαθιστούσα windows σε overclocked μηχάνημα αλλά όπως είπε έχεις dokim;asei fail safe settings.... τα οptimal settings? επίσης τα timings τα έχεις σε SPD/auto ?

XTCgr
01-06-04, 10:18
επίσης έλεγξε οτι τα mosfets & capacitors της τροφοδοσίας της μητρικής είναι ok και δεν έχει "σκάσει" κάποιο.Ακόμα δοκίμασε να αλλάξεις θέση στα dimms - ακόμη και μεταξύ τους

oMikR0n
01-06-04, 10:19
Too lame topic sorry! :?

oMikR0n
01-06-04, 10:23
επίσης έλεγξε οτι τα mosfets & capacitors της τροφοδοσίας της μητρικής είναι ok και δεν έχει "σκάσει" κάποιο ??!?!?!?!?!?!
Τι θελει να πει ο ποιητης????
Τα εχω αλλαξει και τα dimms.
Exω βαλει μονο το ενα module μονο του σε διαφορετικο slot και παλι τα ιδιαα...

XTCgr
01-06-04, 10:31
http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=3927

τα "τετραγωνάκια" είναι τα mosfet, τα όρθια-κυλινδρικά είναι τα capacitors. Eιναι γύρω απο τον επεξεργαστή και σηκώνουν το βάρος της τροφοδοσίας του. Επειδη oι prescott είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί σε ρεύμα έλεγξε την κατάσταση τους....μπορεί η να είναι κατεστραμμένα και η μητρική σου να λειτουργεί με προβλήματα

oMikR0n
01-06-04, 10:37
Too lame topic sorry! :?

XTCgr
01-06-04, 10:42
βλέπω οτι σε πολλά reviews την μητρική σου την δουλεύουν με corsair μνήμες,δες αν μπορείς να τις τσιμπήσεις απο κάποιον φίλο για να δοκίμασεις. Αν θες ρίξε και καμμιά ερώτηση στο thelab.gr σχετικά με το πρόβλημα σου
Το antec καλό είναι αλλά ίσως μικρό για το σύστημα σου

lazar
01-06-04, 11:03
αφου την αγορασα πριν 2 βδομαδες

πριν απο 2 εβδομάδες δεν υπάρχει περίπτωση να είναι rev1, δες επάνω στην motherboard τι γράφει! Την αγόρασες μόνη της ή σε έτοιμο μηχάνημα ?

Δυστυχώς συμβαίνει. Ξεστοκάρισμα....

Κι εμένα Gigabyte παλιότερη είναι, rev 1.0 και μου είχαν πει ότι χρονίζεται στα 133 (το είχα υπ' όψη μου και είχα ρωτήσει στο κατάστημα που μου την πούλησε). Αμ... δε! Από rev 2.0 και πάνω ισχύει αυτό. ¨οταν την αγόρασα το μοντέλλο δεν έβγαινα πια, είχε ήδη κυκλοφορήσει και το rev 3.0

Κι έτσι ο Athlon XP+ 1800 που έβαλα αργότερα τρέχει στα 1150 :evil:

Λίγο άσχετο ίσως, αλλά μια που αναφέρθηκε, βρήκα ευκαιρία να ξαναγκρινιάξω (άντε μη πω και πιο μαγαζί ήταν).

sdikr
01-06-04, 11:39
το cd το άλλαξες (την συσκευή εννοω) , ?

oMikR0n
01-06-04, 11:44
Το CD δουλευει κανονικα!
Ετσι και αλλιως παλι γινετε οταν κανω extract απο καποιο δισκο στον ιδιο δισκο!

sdikr
01-06-04, 11:49
Το CD δουλευει κανονικα!
Ετσι και αλλιως παλι γινετε οταν κανω extract απο καποιο δισκο στον ιδιο δισκο!

μιλάω για την πρώτη εγκατάστασή, οχι για τα υπόλοιπα που σου κάνει, μου έχει τύχει και με καινούργια του κουτιού cdrom να μην διαβάζουν

WAntilles
01-06-04, 13:07
Intel NetBurst δεν ήθελες και ειδικά, Prescott;

Πήγαινε τώρα πάρε ένα Megalopoli Fusion Power 600MW μπας και "σηκώσει" τον Prescott.

Εκτός αν χρειάζεσαι και ανεμιστηράκι σαν το παρακάτω αεριωθούμενο και τον "σηκώσει" αυτό τον Prescott σου.

Ας είναι καλά η Angelina στο Avatar που δεν "φόρτωσα" πολύ. :D

papdoux
01-06-04, 13:46
Σιγουρα το m/b rev 1 υποστηριζει τον prescott?
Επειδη αγορασα και εγω m/b της gigabyte πριν 3 μηνες
(GA-8IK1100), ειχαν ανακοινωση οτι ειναι και ετοιμοι για τον prescott αλλα με τα rev 2 m/bs. Τα rev 1 δεν ηταν για prescott, οπως ελεγε το site τοτε.

lazar
01-06-04, 14:20
ΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol: :lol:

Που τις βρήκες τις φωτογραφίες; Καλό!!

A Hellene
01-06-04, 14:43
Καλησπέρα παίδες.

Ο Prescott συνεργάζεται άψογα με την KNXP rev 1.0. Αυτή τη σύνθεση έχω κι εγώ, εδώ και αρκετό καιρό.

Το πρόβλημα είναι η υψηλή του κατανάλωση, όταν του ζητείται μεγάλη επεξεργαστική ισχύς, βλέπε χρήση CAD-CAM, κωδικοποίηση Video και άλλα συναφή.
Ευτυχώς όμως, σε καθημερινές εργασίες όπως το Office, το σερφάρισμα και τα πολυμέσα, λειτουργεί εντελώς ξεκούραστα, στο "ρελαντί"!

Η σύστασή μου είναι να χρησιμοποιηθεί το άρθρωμα του επιπλέον τριφασικού τροφοδοτικού της CPU (το DPS2), μια που η δεύτερη ζητά στιγμιαία (ή κατ' εξακολούθηση) υψηλά ρεύματα λειτουργίας, κάτι που ανεβάζει επιπλέον τη θερμοκρασία του όλου κουτιού...

Και το βασικότερο, η απαίτηση του συστήματος για ένα σοβαρό τροφοδοτικό (βλέπε, ακριβότερο των €100!) που να έχει τη δυνατότητα να "σηκώσει" τον Prescott και τα περιφερειακά του PC (εγγραφείς και δίσκους)!

@oMikR0n: Το πρόβλημά σου θα πρέπει μάλλον να εστιάζεται στο τροφοδοτικό του PC σου, αφού χρησιμοποιείς επώνυμες μνήμες. Καλή επιτυχία!


Φιλικά,
Γιώργος.

wintech2003
01-06-04, 14:44
WAntilles, http://www.theinquirer.net/?article=16247

Linkage!! :)

XTCgr
01-06-04, 14:51
το antec 330 επαρκεί μετα βίας για ένα τόσο ενεργοβόρο σύστημα... μήπως μπορείς να μας πεις τις τάσεις μέσω κάποιου προγράμματος πχ MBM 5 για τις γραμμές +3.3v , +5v , +12v ? ακόμη θα μπορούσες να δανειστείς ενα πιο ισχυρό τροφοδοτικό για να ελέγξεις αν το πρόβλημα οφείλεται σε ανεπάρκεια τροφοδτικού

oMikR0n
01-06-04, 14:52
Too lame topic sorry :?

XTCgr
01-06-04, 14:57
ίσως να μην μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό αρκετό ρεύμα στις συσκευές... πολλά κουφά προβλήματα έχουν επιλυθεί με αλλαγή τροφοδοτικού... πχ να μην λειτουργεί πληκτρολόγιο :lol:

A Hellene
01-06-04, 15:02
Καλησπέρα oMikR0n.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην απορία σου.
Το κλάσμα του δευτερολέπτου που η τάση της CPU θα γονατίσει από ανεπάρκεια τροφοδοσίας, και μιλώ για Brown-Out και όχι για Black-Out, πιθανότατα να μην ρησετάρει όλο σου το σύστημα, αλλά μόνο το υποσύστημά της που έμεινε από ρεύμα.
Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο πράγμα, αφού "καρφώσεις" όμως στη μητρική σου το DPS2.

Δεν αποκλείεται φυσικά, το σφάλμα να δημιουργείται από το ίδιο το chipset όταν αυτό κάνει Brown-Out, μια που το τελευταίο είναι υπεύθυνο για το CRC error checking όλων των I/O: Βλέπε βλέπε Data-Buses μνήμης επεξεργαστή και δίσκων (IDE bus)...


Φιλικά,
Γιώργος.

oMikR0n
01-06-04, 15:05
Too lame topic sorry :?

XTCgr
01-06-04, 15:10
δεν φαίνονται οι τάσεις εδώ, εγκατέστησε το MBM5 και πες τις high/low/average τιμές (δεν παρέχει την τρομερή ακρίβεια του πολύμετρου αλλα μπορείς να καταλάβεις αν υπάρχει πρόβλημα)...πάντως φαίνεται οτι δουλεύεις 1:1 FSB/DRAM

oMikR0n
01-06-04, 15:22
Too lame topic sorry :?

A Hellene
01-06-04, 15:23
Επανήλθα.

Μία στιγμιαία βύθιση (Brown-Out) κάποιας από τις τάσεις τροφοδοσίας της μητρικής, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ανιχνεύσιμη από τα (πολύ αργά σε απόκριση) A/D converters που έχει η μητρική επάνω της. Αυτά σου δείχνουν τους μέσους όρους της τάσης, σε τακτά διαστήματα.
ΜΟΝΟΝ ένας παλμογράφος θα μπορούσε να συλλάβει τόσο γρήγορες μεταβολές. Ή το ίδιο το υλικό, όταν αυτό δυσλειτουργεί υπό συνθήκες...


Φιλικά,
Γιώργος.

EvilHawk
01-06-04, 15:39
Core 0: 1.35 V
Core 1: 2.62 V
+3.30: 3.25 V
+5.00: 4.08 V
+12.0: 11.13 V
-12.0: -10.3 V Αλλα πεφτει και στα 5-10 που και που
-5.0: 0 V
Fan 1 5192RPM
Fan 2 1662RPM
Fan 3 1493RPM
CPU 57celcious with no load
Ενα είναι σίγουρο, χρειάζεσαι μεγαλύτερο τροφοδοτικό!

oMikR0n
01-06-04, 15:42
Μακαρι να ειναι αυτο...
Αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι :(

XTCgr
01-06-04, 15:46
οι τάσεις είναι απλά απαράδεκτες!!!!! :shock: :shock: :shock:
η μέγιστη επιτρεπόμενη διακύμανση είναι 5% (οι εταιρίες κατασκευλης τροφοδοτικών δίνουν 3%!)...σκέψου οτι οι τιμές που έδωσες είναι με το μηχάνημα σε χαλαρή χρήση πόσο μάλλον όταν δουλέψεις full load! Απορώ πως δουλεύει το pc σου....δανείζεσαι ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό και ελέγχεις
το core0 είναι ok-τάση στο CPU
το core1 είναι η τάση στις μνημες και καλύτερα θα ηταν να έδινες λίγο ρεύμα παραπάνω ( 2.7 - 2.8 )
http://processorfinder.intel.com/scripts/details.asp?sSpec=SL79L&ProcFam=483&PkgType=ALL&SysBusSpd=ALL&CorSpd=ALL

lazar
01-06-04, 15:48
Λοιπον ευχαριστω ολους για τα posts τους αλλα διστυχως τα περισσοτερα ηταν εκτος θεματος!
Ναι το ξερω οτι οι Prescott βραζουνε και οτι θελουν καλο τροφοδοτικο αλλα αυτο τι σχεση εχει με το αν μου βγαζει corrupt καποια αρχεια μετα απο ενα decompress ενος μικρου rar αρχειου??????????
ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
ΠΑΙΖΩ COUNTER-STRIKE ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Η cpu έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις όταν αποσυμπιέζει ένα αρχείο απ' ότι όταν τρέχει ένα πρόγραμμα συνέχεια και αυτό δεν κάνει π.χ. rendering ή κάτι ανάλογο.

Γενικώς, εφ' όσον είσαι σίγουρος ότι το software σου είναι εντάξει, θα πας μετά στο hardware. Εκεί όπως λες τα άλλαξες όλα, μέχρι και καλώδια δοκίμασες. Επομένως έμεινε μόνο το τροφοδοτικό. Αυτό είναι από το παλιό σου σύστημα. Σωστά;

oMikR0n
01-06-04, 15:51
Ευχαριστω ρε DSL_worshipper
Δεν εχω καλυτερο τροφοδοτικο να δοκιμασω atm
Αλλα κατι θα βρω να κανω!
Οι μνημες μου καπου διαβασα οτι πρεπει να δουλευουν σε ακριβως 2.7V αλλα δεν ξερω απο που μπορω να το αλλαξω αυτο!!
Ευχαριστω και παλι ρε φιλε

XTCgr
01-06-04, 16:00
τις αλλαγές θα τις κάνεις απο το BIOS - oταν ξεκινάει το PC σε προτρέπει να πατήσεις ένα κουμπί (συνήθως το Delete) για να μπεις στο BIOS
συμβουλέψου το manual της μητρικής !!!!!!
Παρακάτω βλέπεις screenshots απο το BIOS της μητρικής σου
http://www.firingsquad.com/hardware/gigabyte_ga-8knxp_review/page5.asp
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=1467&page=4

oMikR0n
01-06-04, 16:09
Καταρχην δοκιμασα να βαλω το παλιο μου τροφοδοτικο οπου ειναι ενα απλο 300W
Και μου εβγαλε σχεδον τις ιδιες τασεις.
Core 0: 1.35 V
Core 1: 2.62 V
+3.30: 3.25 V
+5.00: 4.08 V
+12.0: 11.49 V
-12.0: -5.3 V Ανεβοκαταιβενει αρκετα ομως
-5.0: 0 V

Σχετικα με το core 0 που ειναι 2.62 εχω βρει στο bios ena Dimm voltage που μπορω να το παω απο +0.1V μεχρι +0.3V
DSL_worshipper εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθει τπτ αμα το παω 0.1 για να φτασει τα 2.73 περιπου που λεει η μνημη οτι ειναι καλα να δουλευει????

@ ADSLgr.com All rights reserved.