PDA

Επιστροφή στο Forum : Εικονικος Δiπλασιασμος Adsl



InCoRrEcT
22-12-06, 14:19
Καλησπερα σε ολους.
Αρχικα θα ηθελα να επισημανω οτι εχει παραγινει το κακο με τον ΟΤΕ.
Πριν απο 5 μηνες εκανα αιτηση για συνδεση καθως η περιοχη μολις εχε αρχισει να υποστιριζει ADSL.Κανω κι εγω ο μαυρος μια αιτησουλα απο το 134 και περιμενω να μου ερθει το πακετο.Ερχετε το πακετο...παιρνω τα προαπετουμενα τηλεφωνακια...και περιμενω να δω το modemακι να "ζεστενεται".
Περιμενω...περιμενω...αλλα αντι να "ζεσταινεται" το εργαλειο...κρυωνε.
Παιρνω λοιπον 5-6 τηλεφωνακια και κααλαηγουμε στο οτι πρεπει να ερθει τεχνικος να δει τι συμβαινει.
Περιμενω...Περιμενω...περνανε 4 μερες...Περιμενω...και ξαναπαιρνω τηλεφωνο....Ξαναπεριμενω...περιμενω....Ανακαζομαι λοιπον και κανω κααγγελια στα κεντρικα με την απειλη οτι θα φτασω μεχρι κομισιον.Μετα απο μιαμιση βδομαδα λοιπον με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε "ολα ενταξει.εισαι ετοιμος".Αντε να δουμε παλι....
Ξαναβαζω το μπρικι να ζεσταινει....τιποτα.παλι τηλεφωνα.
Ε τωρα ηρθε γρηγορα ο τεχνικος.σε μια βδομαδα ηταν εδω.Μου λεει λοιπον "ποοο...τα εχουν κανει ανω κατω στο dslam.Δεν μπορω να βγαλω ακρη.αλλαζω πορτα" (αλλαζει μια πορτα,αλλαζει δευτερη,αλλαζει τριτη,αλλαξαμε ολες τις πορτες του dslam) και στο τελος μου λεει "Δεν μπορω να κανω τιποτα εγω γιατι δεν ειμαι τεχνικος dsl αλλα ειμαι τεχνικος για την τηλεφωνια." Ωραια του λεω...βα φερω το pc στο ψηφιακο κεντρο (που ειναι και το dslam) να δουμε τι γινετε? Ναι...ναι μου λεει...φερτο.
Το πηγαινω...περιμενω καμια ωρα και τι γυρναει και μου λεει?
"Φιλαακο ειχαν κανει μαλακια.Ηταν σε αλλη γραμμη η συνδεση σου.Αλλοι ειχαν dsl." :worthy:

Παει το πρωτο θεϊκο.
Παμε στο αλλο τωρα.

Περιμενω για τον Διπλασιασμο τις μαυρης γραμμης μου,αφου ολα δουλευαν κανονικα πλεον ως που φτανει και ο διπλασιασμος πριν κανα μηνα +.
Απο 512 εχουμε παει 1024.
Ολο αυτο το διατημα λοιπον ημουν με 1024 εικονικα,καθως ετρεχα ακομα με 512 και βγαλε....

Αρχιζω τα τηλεφωνα λοιπον πριν απο κανα 2 βδομαδες να δω τι γινετε.121...121....121...και ολο στο κλασιμο.
Παιρνω λοιπον σημερα τους τεχνικους στο καταστημα της περιοχης μου και του λεω "τι συμβαινει?". Εκεινοι μου απαντουνε "Ειναι εικονικος ο διπλασιασμος.Δεν υποστιριζουμε ακομα διπλασιασμο.".Ωραια....

Μπαινω στο λινκ για να δω αν εχει γινει ηδη διπλασιασμος και μου λεει "φυσικα και εχει γινει".
Παλι τηλεφωνο στον ΟΤΕ και αυτη τη φορα μου λενε "Διπλασιασμος εχει γινει.Αλλα εμεις εδω δεν εχουμε αναβαθμισει ακομα τα dslam."

Πως τα βλεπετε λοιπον?Πληρωνω για μιν ανηπαρκτη 1024 και μαλιστα μου λενε και μες τα μουτρα μου οτι ειναι εικονικος.

Εχει κανεις την καλοσυνη να κατεβασει καμια ιδεα?

Ευχαριστω πολυ.

OTE4NEVER

:lock:

New Bee
22-12-06, 19:35
Εχει κανεις την καλοσυνη να κατεβασει καμια ιδεα?

Ναι: Μακριά από ΟΤΕ ;)

Κι εγώ περιμένω να τελειώσει το 6μηνο του ConnX και μετά... δε νομίζω να με ξαναδούνε.

Παρεπιμπτόντως, αν κατεβάζεις με ταχύτητες 512 είσαι τυχερός. Εγώ με 1024 και κατεβάζω με ταχύτητες 384. Σήμερα το μεσημέρι από ntua με 35 Kbps. ΕΛΕΟΣ!

theotherside
23-12-06, 15:01
Κε Incorrect νομίζω πως κάνεις πάλι λάθος. Αφενός ο ΟΤΕ διπλασίασε δωρεάν τις ταχύτητες των συνδρομητών και λόγω του ότι πρόκειται για μια μαζική αλλαγή είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις. Το ΑΤΜ δίκτυο συνεχώς αναβαθμίζεται αλλά συχνά χρειάζεται και να κατασκευαστούν νέα ζευκτικά κυκλώματα γιατί τα παλιά γεμίζουν. Πιστεύεις πως αν πας σε κάποιον πάροχο θα δίνει το ίδιο ratio στα VP που δίνει ο ΟΤΕ? Η μήπως θα έχει επενδύσει σε αναβάθμιση του BW πριν γεμίσει το ήδη υπάρχον? Αλλά η εύκολη απάντηση είναι μακρυά από τον ΟΤΕ.

SouthDog
23-12-06, 15:43
Αφενός ο ΟΤΕ διπλασίασε δωρεάν τις ταχύτητες των συνδρομητών και λόγω του ότι πρόκειται για μια μαζική αλλαγή είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις. Το ΑΤΜ δίκτυο συνεχώς αναβαθμίζεται αλλά συχνά χρειάζεται και να κατασκευαστούν νέα ζευκτικά κυκλώματα γιατί τα παλιά γεμίζουν. Πιστεύεις πως αν πας σε κάποιον πάροχο θα δίνει το ίδιο ratio στα VP που δίνει ο ΟΤΕ? Η μήπως θα έχει επενδύσει σε αναβάθμιση του BW πριν γεμίσει το ήδη υπάρχον? Αλλά η εύκολη απάντηση είναι μακρυά από τον ΟΤΕ.

Ο διπλασιασμός δεν έγινε από καλή πρόθεση. Στην ουσία δεν ήταν τσάμπα,
επειδή οι παλιές τιμές ήταν κλέψιμο. Επιπλέον αν δεν ήταν τα πρόστιμα, πολύ
πιθανό να συνεχιζόταν το παλιό καλό τιμολόγιο :down:

Οι αναβαθμίσεις ξεκίνησαν αρχές φθινοπώρου και τώρα έχει χειμωνιάσει :christmas
Τα προβλήματα από το σεπτέμβρη είναι τα ίδια και καμιά φορά και χειρότερα.
Ο πΟΤΕς δεν έχει καμιά σοβαρή δικαιολογία, για το χάλι του.

Και για να μην δαιμονιοποιούμε τα πάντα, μπορεί να μην φταίει ο Οτες σαν Οτες,
σίγουρα όμως φταίει η νοοτροπία του, ο τρόπος λειτουργίας του, και το
καταραμένο μονοπώλιο του :evil:

New Bee
23-12-06, 21:31
Αλλά η εύκολη απάντηση είναι μακρυά από τον ΟΤΕ.

Φυσικά και είναι η εύκολη απάντηση, και εύχομαι να μην ήταν τόσο εύκολη. Ο κόσμος δεν είναι ηλίθιος να μην κοιτάζει το συμφέρον του και να μην ξέρει να αξιολογήσει τις τιμές και τις ταχύτητες. Ως συνδρομητής και ΟΤΕ και Vivodi, και έχοντας εμπειρία από συνδέσεις φίλων από Tellas και HOL, διαπιστώνω ότι αυτή τουλάχιστον τη στιγμή ο ΟΤΕ προσφέρει τις χειρότερες συνδέσεις σε σχέση με την ονομαστική τους ταχύτητα. Η Vivodi μπορεί να έχει χάλια customer service αλλά τουλάχιστον αν ξεμπλέξεις μ'αυτό, μετά ησυχάζεις. Ο ΟΤΕ είναι ιδανικός για να σου κάνει τα νεύρα τσατάλια επί καθημερινής βάσης.

sdikr
23-12-06, 22:48
Φυσικά και είναι η εύκολη απάντηση, και εύχομαι να μην ήταν τόσο εύκολη. Ο κόσμος δεν είναι ηλίθιος να μην κοιτάζει το συμφέρον του και να μην ξέρει να αξιολογήσει τις τιμές και τις ταχύτητες. Ως συνδρομητής και ΟΤΕ και Vivodi, και έχοντας εμπειρία από συνδέσεις φίλων από Tellas και HOL, διαπιστώνω ότι αυτή τουλάχιστον τη στιγμή ο ΟΤΕ προσφέρει τις χειρότερες συνδέσεις σε σχέση με την ονομαστική τους ταχύτητα. Η Vivodi μπορεί να έχει χάλια customer service αλλά τουλάχιστον αν ξεμπλέξεις μ'αυτό, μετά ησυχάζεις. Ο ΟΤΕ είναι ιδανικός για να σου κάνει τα νεύρα τσατάλια επί καθημερινής βάσης.

Συγνώμη αλλά,
Ο ΟΤΕ προσφέρει υπηρεσιες εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δε ολη την ελλάδα, η vivodi............;)

thanasis38
24-12-06, 01:54
Συγνώμη αλλά,
Ο ΟΤΕ προσφέρει υπηρεσιες εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δε ολη την ελλάδα, η vivodi............;)

προσφερει? μπα δεν το νομιζω

New Bee
24-12-06, 02:09
Συγνώμη αλλά,
Ο ΟΤΕ προσφέρει υπηρεσιες εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δε ολη την ελλάδα, η vivodi............;)

Σωστό, αλλά όχι σχετικό με το θέμα. Αν κάποιος δεν έχει άλλη επιλογή φυσικά και θα πάει αναγκαστικά στον ΟΤΕ. Αν όμως υπάρχει η επιλογή δε βλέπω γιατί να χαριζόμαστε σ'αυτούς που προσφέρουν χειρότερες υπηρεσίες.

Σημειωτέον ότι ο ΟΤΕ δεν παρέχει κανενός είδους "κοινωνική υπηρεσία" με το να προσφέρει υπηρεσίες πανελλαδικά. Δηλαδή, δεν ζημιώνεται κατά κανέναν τρόπο παρέχοντας τις υπηρεσίες αυτές. Απλά εκμεταλλεύεται την ήδη υπάρχουσα υποδομή του.

InCoRrEcT
24-12-06, 22:27
Βλεπω οτι τρεχουν καποιοι να υποστιρηξουν τον ΟΤΕ.Εκεινοι ομως μαλλον ειναι ή σε αλλες εταιριες ή ειναι ηδη βολεμενοι καλα.
Ηταν απλα ενα σχολιο πριν απαντησω σε οσα εχετε γραψει.
Γιατι να χρεωνομαι εγω με την ιδια τιμη που χρεωνετε καποιος με 1024 πραγματικα στο ιδιο πακετο?
Λεω κατι παραλογο?
Αυτη την στιγμη εχω μηνιαια χρεωση 28.50Ε για μια εικονικη 1025 που στην πραγματικοτητα ειναι λιγο χαμηλοερη απο 512,ενω σε καποιο αλλο μερος,καποιος αλλος συνδρομητης που πηρε το πακετο μαζι με εμενα,στα 28.50Ε για 6 μηνες να εχει πραγματικη 1024.Δωρεαν διπλασιασμος για ποιους ηταν?Για οσους εχουν συμβολαια 12μηνα? Γιατι μαλλον εμενα ποτε δεν μου εγινε κατι δωρεαν και ποτε δεν εγινε διπλασιασμος.Που ειναι ο διπλασιασμος τελικα?Στην τιμη?Γιατι συμφωνα με την ταχυτητα που εχω αυτη τη στιγμη και την τιμη με την οποια χρεωνομαι,τοτε πραγματικα διπλασιαστικε.Καθως αν η 1024 εχει 28.50Ε τοτε η 512 θα επρεπε να εχει 14.25Ε.Και αντι να πουνε "ναι,εχετε δικαιο" μου λενε "Σε δυο βδομαδες λειγει το συμβολαιο.Καντε οτι θελετε τοτε".Ειναι δυνατον?Γιαυτο αγαπητε theotherside καλο ειναι να υποστιριζεις κατι αλλα οταν το αξιζει.Οσο για την vivodi,καλη κλεφτρα κι αυτη.Πριν απο 3 χρονια ειχα "κερδισει" μια 2mbit για 2 μηνες και οταν τελιωσαν οι δυο μηνες εσκασε λογαριασμος.Βεβαιος ηταν φυσικο να το παω δικαστικα,ετσι και ελειξε το θεμα.

Να συμπληρωσω επισης οτι πανω στο DSLAM που βρισκομαι,βρισκεται ακομα μονο ενα πρακτορειο του ΟΠΑΠ.Τιποτα αλλο.

InCoRrEcT
27-12-06, 01:38
Να προσθεσω και το καλυτερο...απο την σελιδα του ΟΤΕ που ενημερωνει για τις αναβαθμησεις.

Στην περιοχή σας έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας την 28/9/2006
Για πειτε μου τωρα...
Εγω πληρωνω διπλασιαμενη ταχυτητα απο τις 28/9/2006?

Για ρειχτε τωρα και μια ματια εδω. Η ωρα που εγινε το τεστ ηταν 1:48 το βραδυ.

http://www.speedtest.net/result/69035972.png (http://www.speedtest.net)


Και εδω εγινε 1:52 αλλα με τον server του Παρισιου.

http://www.speedtest.net/result/69036471.png (http://www.speedtest.net)

@ ADSLgr.com All rights reserved.