PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για P2P...



Ioanna123
22-12-06, 17:06
Γεια σας και καλως σας βρηκα!:)

Εχω το μTorrent 1.6 και το εχω ρυθμισει συμφωνα με τον οδηγο αυτου του forum..
Εχω dsl 2048/256 γραμμη...

Αυτη τη στιγμη που κατεβαζω κατι εχω κιτρινο τριγωνακι στο προγραμμα που λεει "no incoming connection" αλλα ανεβαζω με upload 22,5 KB/sec και κατεβαζω με πολυ λιγοτερα...
Ειναι νορμαλ αυτο?

Επισης: αν εχω download speed 20 ή 40 KB/sec μπορω με τα υπολοιπα της γραμμης μου να κανω browsing ή κοβω με αυτον τον τροπο το μTorrent?
Τελος, αν εχω (οπως τωρα) 2 ταυτοχρονα downloads που ομως εχουν ελαχιστη ταχυτητα (2-4KB/sec) ενδεικνυται να βαλω κι αλλα ταυτοχρονα ωστε να εκμεταλευομαι την γραμμη μου παραπανω?

Ευχαριστω πολυ οποιον απαντησει και σορυ αν επρεπε να γραψω αλλου...:oneup:

ubick
22-12-06, 18:47
Γεια σας και καλως σας βρηκα

Welcome:)


Αυτη τη στιγμη που κατεβαζω κατι εχω κιτρινο τριγωνακι στο προγραμμα που λεει "no incoming connection" αλλα ανεβαζω με upload 22,5 KB/sec και κατεβαζω με πολυ λιγοτερα...
Ειναι νορμαλ αυτο?

Ναι, αν το τριγωνάκι γίνεται πράσινο μετά από λίγο.


πισης: αν εχω download speed 20 ή 40 KB/sec μπορω με τα υπολοιπα της γραμμης μου να κανω browsing ή κοβω με αυτον τον τροπο το μTorrent?

Μπορείς, αλλά ίσως να πρέπει να κατεβάσεις λίγο το upload σου.


Τελος, αν εχω (οπως τωρα) 2 ταυτοχρονα downloads που ομως εχουν ελαχιστη ταχυτητα (2-4KB/sec) ενδεικνυται να βαλω κι αλλα ταυτοχρονα ωστε να εκμεταλευομαι την γραμμη μου παραπανω?

Εξαρτάται, νομίζω, και από πόσους peers έχει το κάθε τορρεντ. Το ρούτερ σου (ή ακόμα χειρότερα το μόντεμ) "σηκώνει" εναν συγκεκριμένο αριθμό connections.

Doxaios
22-12-06, 19:36
Αυτη τη στιγμη που κατεβαζω κατι εχω κιτρινο τριγωνακι στο προγραμμα που λεει "no incoming connection" αλλα ανεβαζω με upload 22,5 KB/sec και κατεβαζω με πολυ λιγοτερα...
Ειναι νορμαλ αυτο?

Αν πρασινίζει έχει καλώς.Αν όχι είναι θέμα 1)είτε firewall που έχεις(μπορεί να είναι και των windows αν δεν έχεις βάλει έξτρα) που σου κόβει συνδέσεις, 2)είτε θέμα router(αν έχεις router) που δεν έχεις κάνει forword τις πόρτες του utorrent.

Ioanna123
22-12-06, 20:00
Γεια και παλι! Thanks για τις απαντησεις!!

ubick = το max upload που εχω ειναι 22 ΚΒ/sec... Ποσο να το κανω?
Για τον αριθμο των ταυτοχρονων downloads που μπορω να κανω, αυτο καθοριζεται απο
Preferences / Queueing /Maximum number of active torrents (upload or download) ή απο το αμεσως αποκατω: maximum number of active downloads?

Εχω modem USB CRYPTO. Απο που μπορω να δω το ποσα connections "σηκωνει"?

ubick+Doxaios = Χθες εγκατεσtησα το Comodo Firewall. Καλο ειναι και μου αρεσει... Ειχα το Zone αλλα εβγαζε προβληματα.. Βασικα το Comodo απο εδω μεσα το βρηκα!!:oneup:
Anyway... Αυτο φταιει λοιπον που εχω ακομα (εδω και τοσες ωρες) κιτρινο τριγωνακι στο μTorrent>? Αλλα εγω κανονικα ανεβοκατεβαζω... Απο που μπορω να δω αν περναει κανονικα το μTorrent διαμεσω του Comodo?:hmm:

Thanks guys!!:)

Ioanna123
22-12-06, 20:31
Λοιπον! Τελικα το προβλημα με το κιτρινο τριγωνακι το ελυσα!! Και ανεβηκε και η ταχυτητα στο 50!! Απο http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?pid=194753#p194753 :

LouDog wrote:

Found this is the Comodo Forums, also posted the answer in the other thread ^^ this made it work for me, enjoy!

Bittorent
A mini tuttorial of how to open ports for bittorent and similar p2p programs
Go at the "Network Monitor" panel and add the following rule

Rule for TCP/UDP protocol

Action = Allow
Protocol = TCP or UDP
Direction = In
Source IP = Any
Remote IP = your IP adress (or "Any" )
Source port = Any
Remote port = the port your bittorent program uses for the TCP/UDP connections


You must move the rules up, over the default rule "Block IP in". ( CPF "reads/applicates" the rules from the top to the bottom)

ps. Remember that for CPF "Source IP" is the adress of the computer which sends the data and "Remote IP" is the computer that receives them. When your computer sends data is consindered Source, when receives them is consindered Remote.

Source post

Edit: In newer versions of Comodo (v2.3.6.81), "Remote" is now called "Destination

Οποτε αν θελετε πεστε μου για τα υπολοιπα!!:oneup: :oneup:

ubick
22-12-06, 20:37
το max upload που εχω ειναι 22 ΚΒ/sec... Ποσο να το κανω?

Αυτό είναι μία χαρά για τα τορρεντ. Απλώς μπορείς να το χαμηλώνεις manualy όταν σερφάρεις μέσα από τις ρυθμίσεις του μtorrent.
Options->References->Advanced->Upload Speed List και εκεί βάζεις τις τιμες που θες. Μετά με δεξί κλικ στο εικονίδιο του μtorrent κανονίζεις το upload (και το download)


Για τον αριθμο των ταυτοχρονων downloads που μπορω να κανω, αυτο καθοριζεται απο
Preferences / Queueing /Maximum number of active torrents (upload or download) ή απο το αμεσως αποκατω: maximum number of active downloads?

Γνώμη μου είναι να μην το αλλάξεις αυτό. Οι ρυθμίσεις που κάνει ο μtorrent είναι πολύ καλες.


Εχω modem USB CRYPTO. Απο που μπορω να δω το ποσα connections "σηκωνει"?

'Οχι πολλές;)

Για να δείς αν έχεις πόρτα από τον μtorrent>Options>Speed Guide>Test If Port......

Ioanna123
23-12-06, 00:39
Γεια και παλι...:)

Ηρθα να ευχαριστησω... Μια χαρα τρεχει και αυτη τη στιγμη κατεβαζει 4 διαφορετικα αρχεια φτανοντας απο 85 μεχρι 115 ΚΒ/sec... Αυτο τουλαχιστον δειχνει το συνολικο! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτο που βλεπω (ασχετα αν το καθε ενα πιανει 20-30) διοτι χρησιμοποιει τη γραμμη... Αν παρουσιασει κατι θα το κατεβασω στα 2 που ηταν...:)

Μια τελευταια ερωτηση και συγνωμη αν σας επρηξα (αλλα πρηχτηκα και εγω με αυτο) :
Χρησιμοποιω Opera. Ενω ομως στον Firefox πατωντας το link του torrent ανοιγει παραθυρακι που μου λεει "Open with default? = μTorrent" και απαντω Ναι και μετα ολα ΟΚ, στην Opera παει να μου το κατεβασει αυτη!... Μηπως ξερετε πως θα δηλωσω στην Opera οτι θελω να κατεβαζω με το μTorrent?

Ξερω οτι μαλλον εχει γραφτει εδω μεσα, αλλα δεν μπορω τωρα να ψαχνω αλλο...:sorry:

Να ειστε καλα και ευχαριστω :) :oneup:

gfnet
25-12-06, 11:03
Λοιπον! Τελικα το προβλημα με το κιτρινο τριγωνακι το ελυσα!! Και ανεβηκε και η ταχυτητα στο 50!! Απο http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?pid=194753#p194753 :

LouDog wrote:

Found this is the Comodo Forums, also posted the answer in the other thread ^^ this made it work for me, enjoy!

Bittorent
A mini tuttorial of how to open ports for bittorent and similar p2p programs
Go at the "Network Monitor" panel and add the following rule

Rule for TCP/UDP protocol

Action = Allow
Protocol = TCP or UDP
Direction = In
Source IP = Any
Remote IP = your IP adress (or "Any" )
Source port = Any
Remote port = the port your bittorent program uses for the TCP/UDP connections


You must move the rules up, over the default rule "Block IP in". ( CPF "reads/applicates" the rules from the top to the bottom)

ps. Remember that for CPF "Source IP" is the adress of the computer which sends the data and "Remote IP" is the computer that receives them. When your computer sends data is consindered Source, when receives them is consindered Remote.

Source post

Edit: In newer versions of Comodo (v2.3.6.81), "Remote" is now called "Destination

Οποτε αν θελετε πεστε μου για τα υπολοιπα!!:oneup: :oneup:


Πωσ μπορώ να το σετάρω αύτο στο Linksys WAG200G ?

Doxaios
25-12-06, 11:18
Ενω ομως στον Firefox πατωντας το link του torrent ανοιγει παραθυρακι που μου λεει "Open with default? = μTorrent" και απαντω Ναι και μετα ολα ΟΚ, στην Opera παει να μου το κατεβασει αυτη!... Μηπως ξερετε πως θα δηλωσω στην Opera οτι θελω να κατεβαζω με το μTorrent?
Αυτά είναι τα λάθη αν χρησιμοποιείς opera αντί το firefox:rofl: Εγώ πάντως δεν ξέρω πώς διορθώνεται αυτό...

Raziel
26-12-06, 01:52
@Ioanna Ενα λογικο upload ειναι 6 ΚΒ/s και οχι 20 ή 25 επειδη η γραμμη μπουκωνει μονο με upload κινηση και δεν αφηνει το download.

@Gfnet : www.portforward.com για να σετταρης το ρουτερ σου,αυτο που αναφερει η Ioanna ειναι για το Comodo Firewall ;)

panosaoua
26-12-06, 02:32
Γεια και παλι...:)


Μια τελευταια ερωτηση και συγνωμη αν σας επρηξα (αλλα πρηχτηκα και εγω με αυτο) :
Χρησιμοποιω Opera. Ενω ομως στον Firefox πατωντας το link του torrent ανοιγει παραθυρακι που μου λεει "Open with default? = μTorrent" και απαντω Ναι και μετα ολα ΟΚ, στην Opera παει να μου το κατεβασει αυτη!... Μηπως ξερετε πως θα δηλωσω στην Opera οτι θελω να κατεβαζω με το μTorrent?

Ξερω οτι μαλλον εχει γραφτει εδω μεσα, αλλα δεν μπορω τωρα να ψαχνω αλλο...:sorry:

Να ειστε καλα και ευχαριστω :) :oneup:

Εκανες την καλύτερη επιλογή :oneup:. Θα το καταλάβεις στην πορεία...

Για οποιαδήποτε απορία του όπερα το θέμα που σε ενδιαφέρει είναι αυτό Οπερα Tips (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=40951)

και αυτό Θηρίο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17025)(το θηρίο των 100+ σελιδων) για τις απορίες σου

Στο θέμα μας τώρα, αντιγράφοντας από το πρώτο θέμα η λύση έιναι η εξής απλή με την οποία απενεργοποιείς την τον εσωτερικό client του όπερα:


πήγαινε tools >Preferences >Downloads
και πρώτα απ' όλα ξετσέκαρε την επιλογή hide file types opened with opera για να δεις την επιλογή για τα torrents. Αν βαριέσαι να ψάχνεις μεσα στο κατεβατό τότε παίξε με την λειτουργία search από πάνω. Βάλε για παράδειγμα την αρχή της λέξης πχ bit για να σου εμφανίσει το bittorrent

19470

Επέλεξε edit και βάλε την επιλογή που θες

19471

@ ADSLgr.com All rights reserved.