PDA

Επιστροφή στο Forum : Router σε νεα συνδεση.



minasv
24-10-12, 21:47
Καλησπερα, θα θελα να μαθω τι ρουτερ δινει η HOL σε νεες συνδεσεις αυτο το καιρο! Ειναι καλο; Μια συνδεση ethernet και δυο συνδεσεις ασυρματες (laptop & κινητο); Τι εμβελεια εχει; Ειναι καλυτερο απο αυτο που εδινε (T&W matr-X 4EW) ο ΟΤΕ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

spyrakisgr
26-10-12, 15:03
Η Hol δίνει το NetFaster IAD 3 το οποίο έχει 150mbs 802.11n στο wireless και πιάνει αρκετά καλά πιστεύω.Μόλις το πάρεις όμως μπες στις ασύρματες ρυθμίσεις και γύρνα το channel στο 11 (για κάποιο λόγο εκεί πάει καλύτερα, σε μένα δηλαδη) Γνώμη μου είναι κράτα και το δικό σου και τα ενώνεις και τα 2 με μία ethernet για μεγαλύτερη εμβέλεια δικτύου αν χρειαστεί.

minasv
26-10-12, 18:12
Η Hol δίνει το NetFaster IAD 3 το οποίο έχει 150mbs 802.11n στο wireless και πιάνει αρκετά καλά πιστεύω.Μόλις το πάρεις όμως μπες στις ασύρματες ρυθμίσεις και γύρνα το channel στο 11 (για κάποιο λόγο εκεί πάει καλύτερα, σε μένα δηλαδη) Γνώμη μου είναι κράτα και το δικό σου και τα ενώνεις και τα 2 με μία ethernet για μεγαλύτερη εμβέλεια δικτύου αν χρειαστεί.

Για το τελευταιο που ανεφερες δεν ηξερα οτι γινοταν...Ευχαριστωωω...!!!

spyrakisgr
28-10-12, 11:59
Ναι γίνεται σχετικά εύκολα , αυτο που κάνεις είναι στο μηχάνημα που θα χρησιμοποιήσεις για επέκταση να του σβήσεις το DHCP και να του βάλεις άλλη IP για να μην έχει την ίδια με το μηχάνημα που θα μπένει στο internet. Αν δεν αλλάξεις τίποτα μονο σβήσεις το DHCP πάλι θα δουλεύει απλα θα έχει Ipconflict και δέν θα μπορείς να μπένει στο web interface καί τον δυο

minasv
30-10-12, 14:02
Να σε ρωτησω κατι αλλο, εχω δυο τηλεφωνικες πριζες, μια στο δωματιο, μια στο σαλονι, αν στο δωματιο βαλω το ενα ρουτερ και στο σαλονι το αλλο, θα εχω προβλημα; Και στα δυο θα εχω spliter, για να μην εχω προβλημα μολις μιλαω στο τηλ! Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργει αυτη η συνδεσιμολογια!

Σιγουρα θα υπαρχουν δυο δικτυων...αλλα θα λειτουργησει αυτο που σκεφτομαι;

Σημερα θα ερθει το ρουτερ της Hol.

Seitman
30-10-12, 15:05
Δε χρειάζεται να έχεις splitter αν στην τηλεφωνική πρίζα είναι μόνο το modem-router. Το splitter το χρησιμοποιούμε για να διαχωρίσουμε το σήμα όταν έχουμε το modem-router και τηλεφωνική συσκευή σε μια πρίζα και φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές που υπάρχουν στο χώρο.

Δύο modem-router σε μια τηλεφωνική γραμμή δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα. Αν τα συνδέσεις και τα δύο, το ένα θα πρέπει να είναι κλειστό για να λειτουργήσει το άλλο.

spyrakisgr
30-10-12, 15:53
Για να χρησιμοποιήσεις και τα 2 μαζί για επέκταση δικτύου τα συνδέεις μεταξύ τους με ένα καλώδιο Ethernet , όχι και τα 2 στην τηλεφωνική πρίζα. Το καλώδιο ethernet είναι σαν το τηλεφωνικό απλά είναι ποιο πλατύ και έχει ποιο πολλές συνδέσεις.

minasv
30-10-12, 16:33
Τελικα η Hol μου εστειλε το NetFaster IAD 2
Ειναι καλο η μπα; :/

vaggoulas
02-11-12, 01:56
Μάλλον σε voip σε έβαλαν για να στείλουν iad2.
Περιοχή που είσαι?

minasv
02-11-12, 17:31
Μάλλον σε voip σε έβαλαν για να στείλουν iad2.
Περιοχή που είσαι?

Ειμαι 25χμ εξω απο πατρα! :/
ειναι καλο που με εβαλαν σε voip?! :hmm:

vaggoulas
03-11-12, 00:30
Εσύ θα μας πεις όταν ενεργοποιηθείς :)

minasv
03-11-12, 13:28
Φιλε με εχεις τρομοκρατησει :P
Απ οτι καταλαβα θα πρεπει να εχω πανω στο ροθτερ συνδεδεμενο το τηλεφωνο;;;;
Αν με εχουν με VoIP θα μπορω να τους παρω τηλ να μου το αλλαξουν; :/
Δωσε μου την εμπειρια σου να ξερω τι θα αντιμετωπισω :(

DSLaManiaC
03-11-12, 20:58
Δεν έχει άμεση σχέση ο εξοπλισμός με το Voip.

Συνήθως η HOL βάζει κανονική PSTN. Είναι εξαιρετικά λίγες οι περιπτώσεις που γνωρίζω να χει μπει voip.

Sent from my HTC Desire using Forum Runner

minasv
03-11-12, 21:32
Οτι κι αν ειναι θα φανει σε λιγες μερες! Παντως αν εχει μπει σε VoIP δεν θα τους την κανω την χαρη, εγω ειμαι ο πελατης και θα το κανω οπως θελω εγω οχι οπως θελουν αυτοι!!! :evil:

Εδω εχω τα χαρακτηριστικα της γραμμης του ΟΤΕ που ειμαι τωρα (το πακετο που εχω ειναι φοιτιτικο 2mbps) με το ρουτερ που μου εστειλε η HOL εχω τα εξης:

111502

Απ οτι εχω καταλαβει δεν ειναι κι ασχημα, βεβαια δεν ξερω με HOL πως θα ναι :/ και που θα συγχρονιζει!

Vitruvian78
04-11-12, 11:15
Εαν σε εχουν βαλει σε voip, σημαινει οτι δεν υπηρχε διαθεσημοτητα για pots. Πρωτη επιλογη της εταιρειας ειναι η pstn συνδεση, αν δεν υπαρχουν πορτες ομως δεν μπορει να σου δωσει κατι αλλο. Εγω που εχω τη συκεκριμενη συνδεση απο το 2007, τοτε που εδινε μονο voip τηλεφωνια, λειτουργει μια χαρα, χωρις κανενα προβλημα ποτε. Θυμαμαι ομως οτι οταν με καλουσανε, ολοι ακουγανε εναν διαφορετικο χτυπο οταν καλουσε το τηλεφωνο...τωρα το εχουν αλλαξει. Παντως η ποιοτητα τηλεφωνιας, ειναι πολυ καλη, θα ελεγα και πιο καθαρη και καμπανατη κι απο του ΟΤΕ. Οπως ειπε και καποιος πιο πανω, το συγκεκριμενο ρουτερ δεν σημαινει οτι απαραιτητα παει για voip συνδεσεις μονο. Μπορει αυτο να ειχε να σου στειλει την παρουσα στιγμη...

minasv
04-11-12, 12:35
Εαν σε εχουν βαλει σε voip, σημαινει οτι δεν υπηρχε διαθεσημοτητα για pots. Πρωτη επιλογη της εταιρειας ειναι η pstn συνδεση, αν δεν υπαρχουν πορτες ομως δεν μπορει να σου δωσει κατι αλλο. Εγω που εχω τη συκεκριμενη συνδεση απο το 2007, τοτε που εδινε μονο voip τηλεφωνια, λειτουργει μια χαρα, χωρις κανενα προβλημα ποτε. Θυμαμαι ομως οτι οταν με καλουσανε, ολοι ακουγανε εναν διαφορετικο χτυπο οταν καλουσε το τηλεφωνο...τωρα το εχουν αλλαξει. Παντως η ποιοτητα τηλεφωνιας, ειναι πολυ καλη, θα ελεγα και πιο καθαρη και καμπανατη κι απο του ΟΤΕ. Οπως ειπε και καποιος πιο πανω, το συγκεκριμενο ρουτερ δεν σημαινει οτι απαραιτητα παει για voip συνδεσεις μονο. Μπορει αυτο να ειχε να σου στειλει την παρουσα στιγμη...

Ωραια και ισως να μην διαφωνισω μαζι σου!! Αλλα απο τον οτε δεν θα παρουν ετσι κι αλλιως γραμμη; Την ιδια πορτα δε θα χρησιμοποιησουν;

Ο desktop μου δεν εχει ασυρματη καρτα δικτυου τι γινετε τωρα (ξερω θα μου πειτε να παω να παρω μια, αλλα δεν ειναι παντα η λυση του να αγορασεις κατι ;));

Vitruvian78
04-11-12, 14:25
Μπορεις να τον συνδέσεις με καλώδιο.....γιατί πρεπει να ειναι συνδεδεμενος ασύρματα;; Να ήτανε λάπτοπ, το καταλαβαινω......

minasv
04-11-12, 14:39
Μπορεις να τον συνδέσεις με καλώδιο.....γιατί πρεπει να ειναι συνδεδεμενος ασύρματα;; Να ήτανε λάπτοπ, το καταλαβαινω......

Απλα εκει που εχουμε το τηλεφωνο ειναι στο σαλονι ενω το desktop ειναι στο δωματιο μου, μιλανε για αποσταση καπου στα 3-4 μετρα ισως και παραπανω!

Vitruvian78
04-11-12, 14:44
Υπάρχει τηλεφωνική πρίζα στο δωμάτιο σου; Αν ναι, βάλε το ρούτερ στο δωμάτιο σου.

minasv
04-11-12, 14:51
Μα εκει το εχω και τωρα...και το τηλεφωνο στην τηλεφωνικη πριζα του σαλονιου!

Αν ομως θα εχω voip θα πρεπει router και τηλεφωνο να ειναι στο ιδιο δωματιο και το μονο δωματιο που θα μπορει να μπει ειναι το σαλονι!

Vitruvian78
04-11-12, 15:39
Δεν ειναι απαραίτητο αυτό! Υπάρχει τροπος να συνδεθούν και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιου. Θα σου έχει οδηγίες το CD μαζί με τον εξοπλισμό. Μην προδικάζεις απο τώρα οτι θα είσαι σε VoIP. Πάρε την εταιρεία να ρωτήσεις αν μπορούνε να σου πούνε τί τύπο τηλεφωνίας θα έχεις.

minasv
04-11-12, 15:44
Ναι θα παρω αυριο, απλα λεω σε περιπτωση VoIP πως θα γινει η συνδεση :/

Vitruvian78
04-11-12, 15:49
Στην περίπτωση αυτη θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου ερθουν με τον εξοπλισμο, και δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να αλλαξεις κατι με τις συσκευες του σπιτιού. Αλλα και παλι αν εχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε κι εμείς!

minasv
04-11-12, 16:20
Το βιβλιαρακι που ειδα τωρα, αναφερει μια συνδεσμολογια duplex και ειναι ετσι:
Το τηλεφωνο πανω στην τηλεφωνικη πριζα με φιλτρο!
Βαζοντας το splirter συνδευουμε την γραμμη adsl και με ενα τηλεφωνικο καλωδικο οπου το συνδεουμε στην υποδοχη Phone1 τουρε με το splirter κι αυτο!

Αυτη η συνδεσμολογια τι ακριβως κανει; Ειναι αυτο που θελω; Δεν θα υπαρχει προβλημα με την ταχυτητα;

Vitruvian78
04-11-12, 16:41
Οι υπόλοιπες πρίζες λειτουργούν άν πάρεις το τηλεφωνικό καλώδιο που περιλαμβάνεται στη συσκευασία του Netfaster και ενώσεις το Phone2 (η δεύτερη τηλεφωνική υποδοχή πίσω απο το ρούτερ) με το PHONE του splitter.
Επιπλεον μπαινεις στο interface του ρούτερ και πας στην επιλογή VoIP και πας στο Extension In/ Extension Out και ρυθμίζεις η γραμμη να είναι ενεργή τοσο στο Phone 1 όσο και στο Phone 2. Διαφορετικά ένας άλλος τρόπος είναι α.παιρνεις μια πρίζα με διπλο πριζακι για ποιο ευκολα.
β.ανοιγεις το κεντρικο πριζακι.λογικα θα πρεπει να δεις καποια ζευγαρια.απο ολα αυτα τα ζευγαρια υπαρχει ενα που φερνει το ιντερνετ απο κατω πανω(μπορει να υπαρχει και δευτερο το οποιο ειναι αναπληρωματικο οποτε δεν φερνει κατι και ουτε θα το συνδεσεις καπου).για να δεις ποιο απο ολα ειναι αυτο το ζευγαρι θα πρεπει να τα χωρισεις μεταξυ τους ολα και να δοκιμαζεις ενα ενα μεχρι να δεις σε ποιο ζευγαρι θα συγχρονισει το ρουτερ σου.εφοσον το βρεις το συνδεεις στο ενα πριζακι πχ το αριστερο και εχεις ιντερνετ στο ρουτερ.μετα απο το phone του ρουτερ φευγεις με τηλεφωνικο καλωδιο και πας στο δεξι πριζακι που ειναι το δευτερο.απο πισω θα πρεπει να βαλεις τα υπολοιπα καλωδια.για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα συνδεσεις καποιο αναπληρωματικο η καποιο δευτερεων μπορεις να τα συνδεεις ενα ενα και να δεις μετα αν εχεις τηλεφωνο στα υπολοιπα δωματια.αυτα για αρχη.

- - - Updated - - -

Το πιο απλό είναι το πρώτο. Να βάλεις ένα σπλιτερακι πάνω στην τηλεφωνική πρίζα. συνδέσει το ρούτερ στην υποδοχή ADSL του σπλίτερ. Στην πίσω πλευρά του ρούτερ συνδέεις μια τηλεφωνική συσκευή στην υποδοχη Phone 1. Στην υποδοχή Phone 2 θα συνδέσεις ενα τηλεφωνικό καλώδιο το οποιο θα το κουμπώσεις επανω στο σπλίτερ στην εισαγωγη Phone. Μετά θα μπεις στο interface του ρούτερ και πας στην επιλογή VoIP ----> Extension In/ Extension Out και ρυθμίζεις ο τηλεφωνικό αριθμός σου να ειναι τσεκαρισμένος τοσο στο Phone 1 όσο και στο Phone 2. Κατανοητά τώρα;

minasv
04-11-12, 16:56
Αδερφε η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψες! αχαχαχα

Σου παραθετω τι λεει ακριβως το βιβλιαρακι! Επειδη δεν το βρηκα στο ιντερνετ, το τραβηξα φωτο!
111526

Ναιιιι τωρα καλυτερα χαχαχα, μονο με το phone 2 μπερδευτικα! Αλλα αφου δεν θα εχω δευτερη τηλεφωνικη συσκευη γιατι να το συνδεσω στο phone 2 το τηλεφωνικο καλωδιο;

ΣΟυυρυ αν σε επριξα αλλα εχω αγχωθει λιγακι!

Vitruvian78
04-11-12, 18:07
Κανεις τη συνδεσμολογια που δειχνει το βιβλιαρακι τοτε! Αλλα μεχρι να ενεργοποιηθεις δεν πειραζεις τιποτα

minasv
04-11-12, 18:10
Ναι δεν εχω πειραξει τιποτα! Δεν θα εχω απολεια ταχυτητας ουτε κατι τετοιο ετσι;

Οποτε θα δουλεψει ετσι ε; Ωραια...ουφφ

Vitruvian78
04-11-12, 18:31
Οχι, γιατι να εχεις απωλεια ταχυτητας; H τηλεφωνία δεν τρωει ιδιαιτερο bandwith....

minasv
04-11-12, 18:48
Χίλια ευχαριστώ! Και voip να έχω όλα καλά! Θα μάθω αύριο και θα ενημερώσω!!!

Και πάλι ευχαριστώ!

Vitruvian78
04-11-12, 20:07
Τίποτα! Νομίζω αγχώνεσαι αδίκως!:)

minasv
05-11-12, 13:25
Πηρα τηλ και μου ειπαν πως θα εχω VoIP γιατι δεν ειχαν θυρες για POTS!

Vitruvian78
05-11-12, 13:47
OK! Οπως σου είπα, εγώ που το έχω, δεν έχω κανένα παράπονο. Άσε που θα σου δώσουν και δεύτερο νούμερο, για δική σου χρήση. Όμως αν δεν σου αρέσει το VoIP, μπορεις να ελέγχεις και μόλις αποκτήσει η περιοχή σου διαθεσιμότητα, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή. Για την ώρα, περίμενε να ενεργοποιηθείς στο δίκτυο της hol, και μετά να κάνεις τις αλλαγές στη συνδεσμολογία των τηλεφωνικών σου συσκευών στο σπιτι.

minasv
05-11-12, 15:22
OK! Οπως σου είπα, εγώ που το έχω, δεν έχω κανένα παράπονο. Άσε που θα σου δώσουν και δεύτερο νούμερο, για δική σου χρήση. Όμως αν δεν σου αρέσει το VoIP, μπορεις να ελέγχεις και μόλις αποκτήσει η περιοχή σου διαθεσιμότητα, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή. Για την ώρα, περίμενε να ενεργοποιηθείς στο δίκτυο της hol, και μετά να κάνεις τις αλλαγές στη συνδεσμολογία των τηλεφωνικών σου συσκευών στο σπιτι.

Ενταξει δεν εχω θεμα, απλα ανησυχουσα γτ ηθελα το ρουτερ να το εχω στο δωματιο και το τηλ στο σαλονι! Αφου υπαρχει και η σνυδεσμολογια buplex τοτε οκ!

vaggoulas
05-11-12, 16:43
OK! Οπως σου είπα, εγώ που το έχω, δεν έχω κανένα παράπονο. Άσε που θα σου δώσουν και δεύτερο νούμερο, για δική σου χρήση. Όμως αν δεν σου αρέσει το VoIP, μπορεις να ελέγχεις και μόλις αποκτήσει η περιοχή σου διαθεσιμότητα, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή. Για την ώρα, περίμενε να ενεργοποιηθείς στο δίκτυο της hol, και μετά να κάνεις τις αλλαγές στη συνδεσμολογία των τηλεφωνικών σου συσκευών στο σπιτι.
Δεν δίνει πλέον 2ο αριθμό στο voip.

@ ADSLgr.com All rights reserved.