PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέχρι το τέλος του 2012 η έναρξη λειτουργίας του 4G-LTE δικτύου της COSMOTE - Βίντεο από speedtest



nm96027
25-10-12, 15:42
H COSMOTE ξεκινάει το πιλοτικό λανσάρισμα του νέου δικτύου 4G-LTE, αυξάνοντας σημαντικά τις παρεχόμενες ταχύτητες πρόσβασης στο διαδίκτυο αλλά και βελτιώνοντας τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των κινητών συνδέσεων των χρηστών. Αυτές τις μέρες ξεκινάει στο The Mall Athens, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του 3ου ορόφου, η ανοιχτή επίδειξη στο ευρύ κοινό των δυνατοτήτων του νέου δικτύου της COSMOTE, το οποίο προς το παρόν καλύπτει την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.

Το adslgr.com βρέθηκε εκεί και είχε την ευκαιρία να δει από κοντά τα speedtest αλλά και να συγκεντρώσει πληροφορίες για τις νέες ταχύτητες.

Στο πρώτο βίντεο βλέπουμε το download και το upload καθώς και τα pings της σύνδεσης μέσα στο The Mall Athens. Παρατηρούμε μεν το υψηλό download ωστόσο πρέπει να σημειωθεί η πολύ καλή τιμή του ping στα 12ms.



http://www.youtube.com/watch?v=DOkRhfduh8k

Στο δεύτερο βίντεο βλέπουμε ταχύτητες από multiple downloads με την μέγιστη να αγγίζει τα 80mbps.



http://www.youtube.com/watch?v=iepgxnml0Hs


Θα πρέπει να αναμένουμε την έναρξη εμπορικής λειτουργίας του νέου δικτύου 4G-LTE από την COSMOTE μέσα στους επόμενους λίγους μήνες του 2012 για τις δύο μεγαλύτερες πόλεις της χώρας. Χωρίς κάτι προς το παρόν να είναι επίσημο, δεν φαίνεται πως θα υπάρξουν νέα ξεχωριστά πακέτα 4G-LTE, αλλά ουσιαστικά η έναρξη λειτουργίας του νέου δικτύου θα είναι μία αναβάθμιση του υπάρχοντος. Ως εκ τούτου όσοι πελάτες της COSMOTE έχουν σήμερα πρόσβαση σε mobile internet μέσω 3G, θα έχουν πρόσβαση και στο νέο 4G-LTE δίκτυο, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουν κάτι παραπάνω.

Έτσι η υπηρεσία δεν θα λανσαριστεί ως μία premium και θα είναι προσβάσιμη σε όποιον πελάτη της COSMOTE έχει και τον ανάλογο τερματικό εξοπλισμό (usb modem ή κινητό τηλεφωνο). Ταυτόχρονα η εταιρεία σχεδιάζει να λανσάρει και συμβατές με το 4G-LTE συσκευές smartphone.

Πρέπει να σημειωθεί πως παρότι οι ταχύτητες που σημειώνονται στα βίντεο είναι ταχύτητες σε ιδανικές συνθήκες, ωστόσο η βελτίωση της κινητής ευρυζωνικής πρόσβασης στο 4G-LTE σε σχέση με το 3G είναι σαφής. Έτσι ενώ στο 3G, ακόμα και στην περίπτωση του HSDPΑ, είναι δύσκολο να πετύχεις ταχύτητες σε ιδανικές συνθήκες πάνω από 20Mbps, στο 4G-LTE βλέπουμε ταχύτητες πάνω από 50Mbps.

Αναμένουμε λοιπόν την εμπορική έναρξη λειτουργίας του νέου δικτύου μέσα στους επόμενους μήνες.


adslgr.com

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-10-12, 15:50
Κάτι τέτοια κάνουνε και μετά ο κόσμος γκρινιάζει :p

- - - Updated - - -

Τεσπα, τις ονομαστικές τις γνωρίζαμε, στην πράξη να σας δω.

vspiros
25-10-12, 16:07
4G-LTE έ;;εγώ πάντως είμαι πιο γρήγορος!!!για να μιλήσω μέσα στο σπίτι μου στον Κολωνό θέλω το Cosmote τέλειο σήμα!!!!αλλιώς γιοκ!!!(και μη μου πείτε ότι φταίει το κυνήγι των κεραιών...για τη Wind δεν ισχύει και το καρτοκινητό είναι φουλαρισμένο;)

grayden
25-10-12, 16:07
Η κεραία δεν μας είπαν που βρίσκεται και πόσοι clients είναι συνδεμένοι ταυτόχρονα...

Lagman
25-10-12, 16:21
Όλα αυτα για το iPhone 5 ;

DiM
25-10-12, 16:50
Το marketing από την πράξη απέχει έτη φωτός, νομίζουν ακόμα στην κοσμοτέ ότι είμαστε κορόιδα η ζούμε σε άλλη χωρα μάλλον και δεν βλέπουμε το 3G τους στην πράξη τι speed εχει εάν το πιάσεις κιόλας !!! το 4G-LTE μας μάρανε .....

balander
25-10-12, 17:00
Παντως εαν ειναι να πιανω 4G και να εχω πακετο 300Mb τι να το κανω; Ειναι σιγουρο πως δεν θα βγαλουν μεγαλυτερα προγραμματα;

nm96027
25-10-12, 17:26
Η κεραία δεν μας είπαν που βρίσκεται και πόσοι clients είναι συνδεμένοι ταυτόχρονα...

Η κεραία ήταν στην ευρύτερη περιοχή του Mall και προφανώς δεν υπήρχαν άλλοι clients.

grayden
25-10-12, 17:30
Η κεραία ήταν στην ευρύτερη περιοχή του Mall και προφανώς δεν υπήρχαν άλλοι clients.

Ρητορική ήταν η ερώτηση.

:)

nm96027
25-10-12, 17:36
Ρητορική ήταν η ερώτηση.

:)

A, ok! :p

Όπως και να χει, αναγνωρίζοντας πως πρόκειται για ιδανικές συνθήκες, η σύγκριση με τις αντίστοιχες ιδανικές συνθήκες στο 3G μας δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω πως σε πραγματικές συνθήκες (μέσες) είναι εφικτή μία σύνδεση της τάξης των 15-20Mbps με πολύ καλά pings.

Και σας μην ξεχνάμε πως αν κάτι θέλουμε πραγματικά επαναστατικό από την κινητή τηλεφωνία είναι να μπορούμε να βγάζουμε κλήσεις voip μέσα από mobile συνδέσεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-10-12, 17:49
A, ok! :p

Όπως και να χει, αναγνωρίζοντας πως πρόκειται για ιδανικές συνθήκες, η σύγκριση με τις αντίστοιχες ιδανικές συνθήκες στο 3G μας δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω πως σε πραγματικές συνθήκες (μέσες) είναι εφικτή μία σύνδεση της τάξης των 15-20Mbps με πολύ καλά pings.

Και σας μην ξεχνάμε πως αν κάτι θέλουμε πραγματικά επαναστατικό από την κινητή τηλεφωνία είναι να μπορούμε να βγάζουμε κλήσεις voip μέσα από mobile συνδέσεις.

Το γνωρίζει και η κινητή τηλεφωνία αυτό ;)
Γι'αυτό το πιθανότερο είναι στο μέλλον να μειωθούν οι χρεώσεις ομιλίας και να αυξηθούν αντιστοίχως οι χρεώσεις για τα data.

Helix
25-10-12, 17:55
Το κλειδί της ιστορίας, για 'μένα, βρίσκεται σ' αυτό εδώ το μύνημα:


Παντως εαν ειναι να πιανω 4G και να εχω πακετο 300Mb τι να το κανω; Ειναι σιγουρο πως δεν θα βγαλουν μεγαλυτερα προγραμματα;

MetroStar
25-10-12, 18:17
Σημερα κυκλοφορει στην Ελλαδα η στο σκρουτζ καμια συσκευη συμβατη με το εν λογω δικτυο;

ardi21
25-10-12, 19:45
Oπως ειπωθηκε ειναι παντελως αχρηστο με τα ισχυοντα πακετα δεδομενων. Να το κανεις τι το 4G? Να κατεβασεις HD ταινια? Και οταν σου ερθει ο λογαριασμος θα πας κατευθειαν στα επειγοντα...

Ενα σωστο 3G ειναι υπεραρκετο, προς το παρον. Μετα βλεπουμε.

AUGalos
25-10-12, 20:29
Ρε παιδιά αυτή τη λογική ότι αν έχεις 4G πρέπει να κατεβάζεις τα άντερά σου δεν την καταλαβαίνω... Δηλαδή το να κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα με ταχύτερο web-serfing, audio/video streaming, voip κλπ σας χαλάει? Τι να τα κάνεις τα παραπάνω data αν κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα που έκανες και με 3G?

Helix
25-10-12, 20:37
Ρε παιδιά αυτή τη λογική ότι αν έχεις 4G πρέπει να κατεβάζεις τα άντερά σου δεν την καταλαβαίνω... Δηλαδή το να κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα με ταχύτερο web-serfing, audio/video streaming, voip κλπ σας χαλάει? Τι να τα κάνεις τα παραπάνω data αν κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα που έκανες και με 3G?

Σ' αυτό που λες έχεις δίκιο, όμως πολύ πιο εύκολο είναι να ξεφύγεις απ' τα όρια της ογκοχρέωσης με μια σύνδεση 4G ;)

Και εξάλλου, για τις δουλειές που ανέφερες και ένα σήμα 3G υπεραρκεί.

ardi21
25-10-12, 21:09
Ρε παιδιά αυτή τη λογική ότι αν έχεις 4G πρέπει να κατεβάζεις τα άντερά σου δεν την καταλαβαίνω... Δηλαδή το να κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα με ταχύτερο web-serfing, audio/video streaming, voip κλπ σας χαλάει? Τι να τα κάνεις τα παραπάνω data αν κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα που έκανες και με 3G?

Ποσο γρηγοροτερα να σερφαρεις η να κανεις streaming απο ενα σωστο (επιμενω σε αυτην την λεξη...) 3G δικτυο? Δεν ειμαστε στην εποχη του gprs να πεις οτι δεν παλευεται.

Εγω προσωπικα δεν βρισκω καποια παραπανω εφαρμογη, αυτην την στιγμη, στο 4G απο το να ανεβοκατεβαζεις μεγαλα αρχεια πολυ γρηγοροτερα.

paralias
25-10-12, 21:29
Έχει νομίζω μια εφαρμογή, κυρίως εμπορική για την cosmote: για φανταστείτε πακέτο LTE αντί του DSL; Θα σας χάλαγε στην τιμή που έχει σήμερα το double-play να είχατε και τα πλεονεκτήματα του χαμηλού latency, υψηλού download και μάλιστα σε φορητή συσκευή; Οι "heavy downloaders" εξαιρούνται.
Και ένα άλλο πλεονέκτημα: πας σε ένα κατάστημα, αγοράζεις τη sim και μέσα σε 2-3 ώρες είναι ενεργοποιημένη. Οπότε ο χρόνος αυτός δεν συγκρίνεται με το μήνα σχεδόν που χρειάζονται οι DSL πάροχοι.

Και να προσθέσω είναι θετικό μέσα σε τέτοια κρίση, να γίνονται τεχνολογικές επενδύσεις. Τώρα πότε η κάθε εταιρία θα κάνει απόσβεση είναι άλλο θέμα.

AUGalos
25-10-12, 21:41
Μια χαρά απόσβεση θα κάνει αν βάλει λογικές χρεώσεις όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη...

raidenfreeman
25-10-12, 21:53
Ουάου, μακάρι να βελτιώσουν λίγο και το σήμα τους, και με βλέπω να αλλάζω εταιρεία.

paravoid
25-10-12, 21:58
Ρε παιδιά αυτή τη λογική ότι αν έχεις 4G πρέπει να κατεβάζεις τα άντερά σου δεν την καταλαβαίνω... Δηλαδή το να κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα με ταχύτερο web-serfing, audio/video streaming, voip κλπ σας χαλάει? Τι να τα κάνεις τα παραπάνω data αν κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα που έκανες και με 3G?

Το γεγονός ότι κάνουν επίδειξη ταχύτητας 80Mbps που με το μηνιαίο πακέτο των 300MB κρατάει για 30 ολόκληρα δευτερολέπτα, δεν σου κάνει καμία εντύπωση;

Η λογική είναι ότι η τεχνολογία εξελίσσεται, και οι γρηγορότερες ταχύτητες επιδρούν στο content που βλέπουμε. Πλέον χαζεύεις στο YouTube με 1080p αντί για 240p, οι σελίδες έχουν μεγαλώσει κτλ. Δεν μπορεί τα πακέτα να παραμένουν ίδια ενώ ταυτόχρονα μας κάνουν τα μυαλά πουρέ στη διαφήμιση για το πόσο γρήγοροι είναι.

nm96027
25-10-12, 22:14
Το γεγονός ότι κάνουν επίδειξη ταχύτητας 80Mbps που με το μηνιαίο πακέτο των 300MB κρατάει για 30 ολόκληρα δευτερολέπτα, δεν σου κάνει καμία εντύπωση;

Η λογική είναι ότι η τεχνολογία εξελίσσεται, και οι γρηγορότερες ταχύτητες επιδρούν στο content που βλέπουμε. Πλέον χαζεύεις στο YouTube με 1080p αντί για 240p, οι σελίδες έχουν μεγαλώσει κτλ. Δεν μπορεί τα πακέτα να παραμένουν ίδια ενώ ταυτόχρονα μας κάνουν τα μυαλά πουρέ στη διαφήμιση για το πόσο γρήγοροι είναι.

Συμφωνώ απολύτως.

Η συζήτηση στο παρόν νήμα έχει "παράλληλα" μηνύματα με την συζήτηση για τα 4GB του ΕΔΕΤ. Κοινώς "δώσε ποσότητα μπάρμπα" και όχι δώσε ποιότητα.

blade_
25-10-12, 22:49
φοβερες ταχυτητες να τις δουμε στην πραξη!!!


Παντως εαν ειναι να πιανω 4G και να εχω πακετο 300Mb τι να το κανω; Ειναι σιγουρο πως δεν θα βγαλουν μεγαλυτερα προγραμματα;

εγω δε καταλαβαινω τετοιου ειδους ερωτησεις..ναι ειναι ακριβα τα προγραμματα..αλλα..θα αλλαξει κατι στη χρηση τους?αν η ταχυτητα ανεβει,δε κανεις καλυτερα κ πιο γρηγορα τη δουλεια σου κ ξεμπερδευεις?γιατι να μη σου φτασουν τα 300?

jason_statham
25-10-12, 22:50
Αν δεν πέσουν οι τιμές, δεν πα να έχετε 10g...........

blade_
25-10-12, 22:51
μιλωντας παντα για χρηση απο κινητο..το να παρακολουθησω 1080 βιντεο απο κινητο με 4g ειναι απλα περιττο

mamep
26-10-12, 02:14
A, ok! :p

Όπως και να χει, αναγνωρίζοντας πως πρόκειται για ιδανικές συνθήκες, η σύγκριση με τις αντίστοιχες ιδανικές συνθήκες στο 3G μας δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω πως σε πραγματικές συνθήκες (μέσες) είναι εφικτή μία σύνδεση της τάξης των 15-20Mbps με πολύ καλά pings.

Και σας μην ξεχνάμε πως αν κάτι θέλουμε πραγματικά επαναστατικό από την κινητή τηλεφωνία είναι να μπορούμε να βγάζουμε κλήσεις voip μέσα από mobile συνδέσεις.

Cosmote + Sipdroid παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα για μένα!

balander
26-10-12, 07:53
φοβερες ταχυτητες να τις δουμε στην πραξη!!!






εγω δε καταλαβαινω τετοιου ειδους ερωτησεις..ναι ειναι ακριβα τα προγραμματα..αλλα..θα αλλαξει κατι στη χρηση τους?αν η ταχυτητα ανεβει,δε κανεις καλυτερα κ πιο γρηγορα τη δουλεια σου κ ξεμπερδευεις?γιατι να μη σου φτασουν τα 300?




Απάντησε ο paravoid για εμενα...

http://www.adslgr.com/forum/threads/671638-%CE%9C%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-2012-%CE%B7-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BE%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-4G-LTE-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B7%CF%82-COSMOTE-%CE%92%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-speedtest?p=4856401#post4856401

mtm
26-10-12, 10:57
μου αρέσει που παρουσιάζουν τις ταχύτητες αυτές ως θαύμα με ένα client πάνω στο eNodeB ....χααχαχα για μακακες μας περνάνε !!!! κάτσε να τσουλήσει λίγο και να έχει τα βλαμμένα από τα smart -phone να βλέπουν youtube και μετά τα λέμε!!!!

Nrod
26-10-12, 12:25
Όπως και να χει, αναγνωρίζοντας πως πρόκειται για ιδανικές συνθήκες, η σύγκριση με τις αντίστοιχες ιδανικές συνθήκες στο 3G μας δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω πως σε πραγματικές συνθήκες (μέσες) είναι εφικτή μία σύνδεση της τάξης των 15-20Mbps με πολύ καλά pings.

Και σας μην ξεχνάμε πως αν κάτι θέλουμε πραγματικά επαναστατικό από την κινητή τηλεφωνία είναι να μπορούμε να βγάζουμε κλήσεις voip μέσα από mobile συνδέσεις. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ότι το LTE λόγω χαμηλού latency είναι επαναστατικό επειδή μπορεί να βγάζει κλήσεις VoIP; Κλήσεις VoIP μπορείς να βγάζεις άνετα μέσα από οποιαδήποτε δίκτυο 3G (ακόμα και UMTS) ή και θεωρητικά ακόμα και σε δίκτυο 2G αρκεί να είναι EDGE με καλή ποιότητα.

Πρακτικά, όταν κατεβαίνω Ελλάδα όπου και χρησιμοποιώ αποκλειστικά VoIP μέσω mobile δικτύων για κλήσεις στο εξωτερικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα στο VoIP (SIP ή Skype/Viber/Fring) στα δίκτυα της Wind και της Cosmote (ακόμα και στα UMTS και σε μερικά EDGE). Πρόβλημα έχω μόνο με τη Vodafone που μπλοκάρει το VoIP όπως και η πλειοψηφία των εταιριών κινητής του εξωτερικού.

JohnPro
26-10-12, 13:47
Ουάου, μακάρι να βελτιώσουν λίγο και το σήμα τους, και με βλέπω να αλλάζω εταιρεία.

Μα ολες θα το βαλουν δεν θα το χει μονο η κοσμοτε.

kostas2005
26-10-12, 15:40
για την ώρα καλιο edge
οταν βελτιωθούν τα πακέτα και οι μπαταρίες τα λέμε..
και πάνω απο όλα.. οχι με cosmote , δεν ξεχνώ..

Artemius
26-10-12, 21:20
σιγουρα τα πακετα θελουν μια αναβαθμιση,γτ προφανως και δεν ειναι για...κατεβαστηρι το κινητο,αλλα και παλι τα πακετα ειναι "φτωχα".

παντως ολη αυτη η γκρινια ειναι αχρειαστη πιστευω.

Lagman
26-10-12, 21:29
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ότι το LTE λόγω χαμηλού latency είναι επαναστατικό επειδή μπορεί να βγάζει κλήσεις VoIP; Κλήσεις VoIP μπορείς να βγάζεις άνετα μέσα από οποιαδήποτε δίκτυο 3G (ακόμα και UMTS) ή και θεωρητικά ακόμα και σε δίκτυο 2G αρκεί να είναι EDGE με καλή ποιότητα.

Πρακτικά, όταν κατεβαίνω Ελλάδα όπου και χρησιμοποιώ αποκλειστικά VoIP μέσω mobile δικτύων για κλήσεις στο εξωτερικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα στο VoIP (SIP ή Skype/Viber/Fring) στα δίκτυα της Wind και της Cosmote (ακόμα και στα UMTS και σε μερικά EDGE). Πρόβλημα έχω μόνο με τη Vodafone που μπλοκάρει το VoIP όπως και η πλειοψηφία των εταιριών κινητής του εξωτερικού.

Η Vodafone γενικά μπλοκάρει, πχ κάποτε είχε μπλοκάρει το tethering...

DiM
27-10-12, 10:46
Σήμερα χει την σειρά της η Voda στον ίδιο χώρο περιμένω με ανυπομονησία το adslgr να μας πει τις μετρήσεις :p

http://www.insomnia.gr/topic/463292-t%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%BF-4g-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AE%CE%B4%CE%B7-%CE%B5%CE%B4%CF%8E/

dim05
27-10-12, 16:39
Για εμενα ειναι θετικη εξελιξη το 4G. Το μεγαλυτερο bandwidth αφορά όλους όσους θα το χρησιμοποιουν ταυτοχρονα. Μπορει να μη δουμε προσωπικα 80Mbps αλλά σιγουρα περισσοτεροι χρηστες θα μοιράζονται μεγαλύτερο bandwidth και επομενως θα εχουν πιο αξιοπρεπες mobile internet ενω αν τιμολογηθεί σωστά θα ειναι και οικονομικα πιο προσιτό. Για κατεβαστηρι παντως το Mobile internet σιγουρα δεν ειναι ... με εξαιρεση οσους θελουν να αποκτησουν ταυτοχρονα και ... φουρνο μικροκυματων.

Tsour_ee
27-10-12, 17:26
Είχανε επίδειξη στο mall Μήπως πέρασε κανείς να μας πει εντυπώσεις?

George978
31-10-12, 03:14
φοβερα νεα τα 4G δικτυα, εγω θα προτιμησω να παρω τα 2G :p

copyright@myphone

Artemius
31-10-12, 12:33
φοβερα νεα τα 4G δικτυα, εγω θα προτιμησω να παρω τα 2G :p

copyright@myphone


+φωνω...απεριοριστα :p

Helix
31-10-12, 12:36
+φωνω...απεριοριστα :p

Κατά τα "απεριόριστα" της Cosmote; :p

blade_
31-10-12, 13:13
φοβερα νεα τα 4G δικτυα, εγω θα προτιμησω να παρω τα 2G :p

copyright@myphone

πραγματικα εξαιρετικη δουλεια απο την cosmote :p

grayden
31-10-12, 13:19
πραγματικα εξαιρετικη δουλεια απο την cosmote :p

Ποια Cosmote, η ελληνική ύπαιθρος ας είναι καλά. :whistle:

:p

lex_luthor
21-11-12, 00:04
Είχανε επίδειξη στο mall Μήπως πέρασε κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Ναι παίζει καλά εντός του κτιρίου :p

blade_
21-11-12, 00:14
Ποια Cosmote, η ελληνική ύπαιθρος ας είναι καλά. :whistle:

:p

χμ για λεγε για λεγε :p

grayden
21-11-12, 00:42
χμ για λεγε για λεγε :p

΄Δεν ξέρεις ότι ο καθαρός αέρας κάνει θαύματα;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-12, 04:24
΄Δεν ξέρεις ότι ο καθαρός αέρας κάνει θαύματα;
Εδώ μιλάμε για μεγάαααααααλη ποσότητα αέρα όμως.

Helix
21-11-12, 05:22
Πήραν τα μυαλά τους αέρα; :p

grayden
21-11-12, 16:04
Ναι, όπως το 'πες, τα ...μυαλά.

:p

lex_luthor
05-12-12, 09:27
Εδώ μιλάμε για μεγάαααααααλη ποσότητα αέρα όμως.

Χαχαχα. Το πουλάω αέρα για μια ακόμη φορά βρίσκει ενδιαφερόμενους στην Ελλάδα. Ευτυχώς ο κόσμος δεν τσιμπάει πλέον για το τίποτα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.