PDA

Επιστροφή στο Forum : Και ο πόλεμος καλά κρατεί.... (νέα σύνδεση WIND)



potis21
25-10-12, 17:46
Ειπα δεν θα γράψω.... δεν θα γράψω... αλλά δεν γινεται πιά.

Τους εχει ΞΕΣΚΙΣΕΙ, τους εχει ΠΕΘΑΝΕΙ πια ο ΟΤΕ τους εναλλακτικους. ΔΕΝ τους αφήνει να δουλεψουν.

Τα δεδομένα;

>Αιτηση στις 20 του Σεπτεμβρη, στην Wind.

>Κάνει μια βδομάδα η Wind να παραλάβει με τους courier την αιτηση. Η Wind δεν παραλαμβάνει με κανένα τρόπο ηλεκτρονικά δικαιολογητικά ωστε να προχωρήσει την αιτηση, οποτε αισίως φτάνουμε στις 27.

>Ο ΟΤΕ παιρνει την αιτηση απο την Wind, κάποια στιγμή αποφασίζει να επισκοπήσει, και δεν... βρισκει, λέει, την διευθυνση, διότι δεν υπάρχει ο αριθμός.:whistle:

-Τι πραγματικά εχει συμβει;

-Το προηγουμενο κτιριο (σαφεστατα διαχωρισμένο, διαφορετικά χρώματα, διαφορετική αρχιτεκτονική) εχει αριθμο, ας πουμε 51, οφθαλμοφανη απο γωνίες ~135 μοιρες.

-το κτίριο για το οποιο εχει γίνει η αιτηση ειναι το 53, επι του οποιου ειναι και ο ακραιος διακλαδωτής 10 ζευγών (box) πάνω σε μιά κολώνα στην οποια "ηταν" ο αριθμός 53 τοποθετημένος ακριβώς κάτω απο το box και στο σημείο οπου...ακουμπάει η σκάλα του τεχνικου του ΟΤΕ (!):hmm:,

ο αριθμός 53 ειναι σπασμένος στα 2 και λείπει το κομμάτι με τον αριθμό 5 αλλά το 3 παραμένει στην θέση του, καθως δεν υπάρχουν άλλες υποδομές στην κολώνα ευκολα μπορει ο οποιοσδήποτε να φανταστεί το πως εσπασε ο αριθμός,

και το κτιριο που φέρει το 55, πάλι εμφανεστατα διαχωρισμένο, φερει ακέραιο τον αριθμό 55 ενω εχει εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική.

Εστω οτι ο ΟΤΕ δεν ξέρει που εχει εγκατεστημένο το box που ειναι στην οδό Ονειρων 53, τόσοι πιτσαδόροι, τόσο κουριερ, που εντοπίζουν με την 1η το κτίριο; Δικαστικοι επιμελητές που αφήνουν κλητευσεις για δικαστήρια, φιλοι και γνωστοι που ερχονται 1η φορά, 5 διαμερίσματα, πως εντοπίζουν με σιγουριά το κτίριο; Λογαριασμους ταχυδρομειο, ολα αυτά πως ερχονται;:hmm:

Επίσης στο κτίριο υπάρχουν ήδη 4 ενεργοποιημένοι βρογχοι στο κυτιο της πολυκατοικίας, δεν φαινεται οτι αυτοι εχουν απόληξη στην οδό ονειρων 53;

"Τσιμπάμε" το λοιπόν μια καθυστέρηση άλλης μιας εβδομάδας και μιά "παροτρυνση" να... αποκαταστήσουμε (ειναι παράνομο, αν δεν το γνωρίζουν, ειναι δουλειά του δήμου η αριθμοδότηση, αλλοιως θα παραλάμβανα κατα το δοκουν αλληλογραφία τρίτων) τον αριθμό που πιθανότατα και πραγματογνωμονικά εσπασε απο δική τους αμέλεια.

Ακόμα και αν δεν φέρουν ουδεμία ευθύνη για τον αριθμό, που θα θεωρήσω εν τέλει και καλόπιστα οτι ισχύει,

η στοιχειώδης νοημοσύνη της αριθμησης στους περιττους αριθμους, πιστευω οτι ανήκει στα προαπαιτουμενα του επαγγέλματος τους.
Καθως γνωρίζω αρκετους προσωπικά και μπορω να σας διαβεβαιώσω οτι το επίπεδο νοημοσύνης τους υπερβαινει σε πολλές περιπτώσεις το δικό μου (θεωρήστε με στον μέσο όρο και ίσως λίγο κάτω) θα θεωρήσω τον λόγο της καθυστερησης "απλή εμπάθεια".:down:

Κάποια στιγμή και μετ εμποδίων, καταλήξαμε σε μιά ημερομηνία η οποια αποστάλει στην Wind ως ημερομηνία ενεργοποιησης του βρογχου. Η ημερομηνία αυτή ηλθε και απήλθε, και το μαγικό χαρτάκι απο το τελευταίο διαθεσιμο ζευγος της πολυκατοικίας λάμπει δια της απουσίας του. Η δε Wind, σηκώνει τα χέρια ψηλά, άλλωστε τι να κάνει, οταν καταστρατηγουνται οι όροι που εχει δώσει η ΕΕΤΤ για την ομαλή λειτουργία της αγοράς; Μονο απευθείας στην ΕΕΤΤ μπορει να απευθυνθεί και με παροδο χρόνου. Και εχουν και οι άμοιροι με την σειρά τους "σκληροπετσωθεί" τόσα παρόμοια που εχουν ακουσει και κάνουν υπομονή. Τι άλλο να κάνουν;

Λυση στο πρόβλημα, ΤΩΡΑ, δεν μπορεί να δοθεί.

Για την ιστορία θα αναφέρω οτι υπήρξε ενεργοποιημένος βρογχος στο διαμέρισμα, για τρίτο εναλλακτικό πάροχο, ο οποιος μεταφέρθηκε σε γειτονικό κτίριο προ εξαμήνου, μεσω διαφορετικου δεκαζευγου (box) και η απόληξη του οποιου απο το ΚΑΦΑΟ στο διαμέρισμα παραμένει ανενεργή. αν δηλαδή υπάρχει διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ, η μικτονόμηση γίνεται σε περιπου 10 λεπτά. Οσο θέλει να τραβήξεις το ραζίμι απο την αποληξη του πολυζευγου στο δεκαζευγο που πάει στο box. Υποτίθεται οτι εαν δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ, ο ΟΤΕ θα το ηξερε και θα ειχε ενημερώσει την WIND εντός 3 ημερών απο την αιτηση.

>Σε συνομιλία μου με γνώστη της αγοράς, η πρόταση ηταν η εξής: "κανε μιά αιτηση για σταθερό ΟΤΕ. Θα στο συνδεσουν σε 3 μέρες, και με το που θα ακουσεις τον τόνο επιλογής, βουρ για φορητότητα οπου θές. Θα πληρώσεις 35+15 στον ΟΤΕ και 35 την φορητότητα και θα έχεις τηλέφωνο και ιντερνετ σε περιπου 15 μέρες. Παραπονο κανένα.

Εγω ομως οπως προείπα με την μέτρια νοημοσύνη μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατι θα πρέπει να προσκυνώ τον καθένα και να διπλοπληρώνω προκειμένου να βάλω ενα τηλεφωνάκι.:mad:

Ασε που ο ΟΤΕ θα μου δώσει τα χιλιοχρησιμοποιημένα νουμερα του και θα με πρηξουν πάλι με τις... παραγγελίες για πίτσες και σουβλάκια (παθών - μαθών) και φυσικά "την Κατερίνα", αυτήν την Κατερίνα που εχει πιά κάψει τόσες καρδιές....:lol:

djpar
26-10-12, 11:49
welcome to the club μετα απο 3 μηνες ηρθε γραμμη σε εμενα με προβλημα στην πολυκατοικια και ο τυπος για σπασιμο εβγαλε τα καλωδια για να ερθει ξανα τεχνικος της wind να βαλει τα καλωδια ΜΕΣΑ στην πολυκατοικια...δλδ ελεγξανε και λενε οχι σημερα δεν θα εχεις internet...

potis21
27-10-12, 03:32
Βρε ας παραδώσουν αυτοι βρογχο και δεν εχω πρόβλημα να τον φέρω σπίτι.

Ελα όμως που δεν παραδίδουν κάν... Δεν εχουν όμως επαρκή αιτιολογία.

Αν συνεχιστεί για μερικές μέρες ακόμα θα την τσιμπήσουν πάλι την 30ρα την χιλιαρικιά,

γιατι όποτε μου κουνήθηκαν λίγους μήνες μετά μου ήρθε η κοινοποιηση του προστίμου που έφαγαν "Απο τον μπαμπουλα που κάνει τα κακά παιδιά να τρώνε το φαγάκι τους και να λένε και ευχαριστώ".

150 χιλιάρικα του εχω στοιχήσει ως τώρα, μητρική και θυγατρικές.

Τι να κάνουμε, πέφτεις που και που και σε καποιον "μη, τζιζ" πελάτη. Και στο λέει, και κάνεις του κεφαλιου σου..

Τι να πεις, αφου την βρίσκουν οι Γερμανοι να πληρώνουν το Ελληνικό κράτος. Και ας φωνάζει ο Σοϊμπλε, του αρέσει στο βάθος.

Λιγο ακόμα κάνω υπομονή και θα αρχίσουν για πολλοστή φορά τα όργανα...

djpar
27-10-12, 10:17
κατσε πως ξερεις ποσα φαγανε απο τον ΕΕΤΤ?

potis21
28-10-12, 14:44
...οεο;

djpar
28-10-12, 19:35
από το link Ε; ωραίος

pat122
29-10-12, 11:10
και στην πολυκατοικία του αδελφού μου, του φέρανε intrnet μεσα σε 3μήνες.
αν είχε κάνει εξαρχής σύνδεση στο οτε όμως τότε μέσα σε 10 μερούλες θα είχε internet. :mad:

potis21
30-10-12, 01:35
η ημερομηνία συνδεσης οπως είπα ήρθε και παρήλθε, οπότε κι εγω έκανα ενα τηλεφωνάκι για να δω μήπως εχουν αναφέρει λόγο στην wind. δενεχουν αναφέρει τίποτε, οποτε εχουν 3 εργάσιμες απο την παρασκευή. θελω να δω τι δικαιολογία θα δώσουνε.

djpar
30-10-12, 10:24
καλα εμενα μετα απο 3 μηνες ζητανε τα λεφτα των 3 μηνων που δεν εχω ιντερνετ κ το κοψανε...σημερα αν δεν μου βρουνε λυση τραβαω ινκα και συνεχιζω κ με εεττ...ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΙΑ παρα μονο 73+15

potis21
31-10-12, 17:37
Εγω πιά εχω σιχαθεί να περιμένω, 1 μήνα, μέχρι να αποφασίσει ο πΟΤΕ να φέρει την γραμμή. H EETT λέει 13 ημέρες .- :rtfm:

Εμενα όλοι μου τα απαιτουν ΤΩΡΑ και δεν εχω την επιλογή να καθυστερώ μήνες. Και δή οι καθηγητές μου που οριζουν αυστηρές ημερομηνίες παράδοσης (ΕΑΠ) των εργασιών.

Θα το ακυρώσω και ποτέ να μην το βάλουνε.:rant:

Ουτως ή άλλως το ήθελα για backup του core uplink to internet (160mbps, 20mbps internet bw via wifi 5GHz & VoIP τηλεφωνία αστική με ντόπιο νουμερο (Viva) (αν κολλήσει ο ρουτερ που μου δίνει, στις 3 το βράδυ, ειναι κάπως δύσκολο το reset) οπότε αν δεν θέλουν να πουλήσουν ας μήν το σώσουνε. (αμ πώς νομίζετε οτι γράφω; Μένει ο Potis21 χωρις ιντερνετ; Σε ποιό σύμπαν;;))

και βλέπω τώρα να κάνω 50ρα την κάτω γραμμή να κάνω πλάκα στους υπόλοιπους ένοικους της πολυκατοικίας...

Θα πάρω το στικάκι της βονταφον και θα εχω αυτό για μπακάπ.

Μονο που λυπάμαι τον όποιο κακομοίρη πέσει στην ανάγκη του ΟΤΕ....:protest:


.-

djpar
31-10-12, 18:42
καλα κουραγια...κ εγω με εεττ θα ασχοληθω σημερα

potis21
05-11-12, 18:17
τα νέα δεδομένα:

>η γραμμή ενεργοποιήθηκε σημερα 5/11/2012
>Η γραμμή έφερε ήδη adsl επάνω της που σημαίνει οτι η Wind είχε αριθμό βρογχου σήμερα ή την προηγουμενη εβδομάδα και την ειχε ετοιμάσει σε όλα της πλήν της ενεργοποιησης POTS η οποια δεν εχει ενεργοποιημένο την φανταστικό αριθμό πάνω της, πιθανότατα αναμένει την επισκεψη τεχνικου (δεν μας πολυενδιαφέρει).

> Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ για τα δεδομένα και την απόσταση (1800μ χαλκό). Συγχρονίζει στα 14 και κάτι μεγαμπίτ με 20 db attenuation, 8db SNR στο download που της δίδει τρελά περιθώρια, τα οποια δεν εκμεταλλευεται (προς το παρόν) το μοντεμ που εχω πάνω.

Η γραμμή ήρθε BBRAS ενεργοποιημένη και το ιντερνετ ειναι γρήγορο όσο αναμένεται. Θα αιτηθώ fastpath και με αυτά τα δεδομένα δεν αναμένονται προβλήματα.

Η POTS τάση που ερχεται ειναι πεντακάθαρη και ποιοτικά άψογη. Ring δεν μπορώ να κάνω με την κάρτα πάνω, οπότε θα το κάνει η 1η εισερχόμενη κλήση αλλά με τέτοια τάση δεν αναμένονται προβλήματα.

οι αλλάγές που ο ΟΤΕ κατα καιρους κάνει στα BOX αποδεδειγμένα "boost"-αρουν την ποιότητα του δικτύου.

Εχω να πώ ενα μεγάλο ευχαριστώ για το ωραίο ζευγαράκι που μου έβαλε ο ΟΤΕ!!!

Αψογη ποιότητα, ευχαριστώ πολύ!

djpar
05-11-12, 21:05
ωραίος κ εμένα σήμερα φτιάχτηκε η φραγή και θα πληρώνω 5 ανά μήνα μέχρι να φτιάξει η αυξομείωση της!!!

djpar
12-11-12, 09:05
και δωρο το panda antivirus...και ο τρεχων μηνας δωρεαν...μαγκες ΕΕΤΤ και πιεση

@ ADSLgr.com All rights reserved.