PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD Shrink στο linux



waterprofen
01-06-04, 15:02
Έχω εγκατεστημένο gentoo και θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανένας αν υπάρχει καμία εφαρμογή σαν το dvd-shrink για Linux.
Έχω κοιτάξει στο forums.gentoo.org αλλά δεν έχω βρεί κάτι...
Τα dvdrip,transcode,acidrip δεν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά.Επίσης αν έχει καταφέρει να τρέξει κανείς με το wine έκδοση dvdshrink μετά την 3.0b5 (βασικά μόνο η 3.1.7 φτιάχνει iso image ώστε να μπορείς να το "κάψεις" μετά με k3b π.χ)

Slammer
01-06-04, 15:14
Μεχρι να βγει μια native εφαρμογη, προς το παρόν η μονη λυση ειναι το DVDShrink με το wine, εστω η παλιοτερη εκδοση. Για ποιο καινουργια δεν εχω δοκιμασει... 3.1.7 ειναι η τελευταία? Αν καποιος το εχει καταφερει μεσω wine ας γραψει το πως στο αντιστοιχο thread...

arcanum
01-06-04, 18:02
Μέχρι στιγμής η καλύτερη λύση είναι το DVDshrink.

Πάντως τα εργαλεία υπάρχουν. (transcode, dvdauthor, κλπ) αλλα δεν υπαχει κάποιο front-end (ή έστω command-line) που να τα δουλέυει με ευκολία.
Προσπάθειες προς τα εκεί είναι τα: streamdvd , lxdvdrip αλλα είναι ακόμα σε παιδική ηλικία.

το K3B λέει πως θα το κάνει πάντως.. οπότε... περιμένουμε.. :)

Slammer
03-06-04, 23:56
To DVD Shrink (τελευταια εκδοση) μου λειτούργησε κανονικά. Το μονο που χρειάζεται ειναι να δηλωθεί στο config οτι χρησιμοποιειται win2k API...


...
[Version]
"Windows" = "win2k"
...


(Φυσικά αυτό, γιατι τα win98 δεν εχουν ASPI API, θυμαστε παλιά που βάζαμε το Adaptec ASPI? Για αυτο αν βαλετε win98 το προγραμμα δεν βρισκει το CD/DVD)

Επισης στο σημειο που οριζω τις συσκευες, δηλώνω το DVD-ROM μου σαν D:


[Drive D]
"Path" = "/mnt/cdrom"
"Type" = "cdrom"
"Label" = "CD-Rom"
"Device" = "/dev/cdroms/cdrom0"

WAntilles
04-06-04, 00:02
To DVD Shrink (τελευταια εκδοση) μου λειτούργησε κανονικά. Το μονο που χρειάζεται ειναι να δηλωθεί στο config οτι χρησιμοποιειται win2k API...


...
[Version]
"Windows" = "win2k"
...


(Φυσικά αυτό, γιατι τα win98 δεν εχουν ASPI API, θυμαστε παλιά που βάζαμε το Adaptec ASPI? Για αυτο αν βαλετε win98 το προγραμμα δεν βρισκει το CD/DVD)

Επισης στο σημειο που οριζω τις συσκευες, δηλώνω το DVD-ROM μου σαν D:


[Drive D]
"Path" = "/mnt/cdrom"
"Type" = "cdrom"
"Label" = "CD-Rom"
"Device" = "/dev/cdroms/cdrom0"


Slammer αν εννοείς το SPTI και όχι το ASPI, τότε ίσως να δουλέψει και το DVDDecrypter.

Το SPTI είναι υλοποίηση υπερσύνολο του ASPI ώστε να καλύπτει και ATAPI σετ εντολών, και είναι πλήρως native στον NT kernel από τα 2000 και μετά.

Slammer
04-06-04, 00:17
WAntilles, δεν ξερω ακριβως.... θυμαμαι οτι παλια με τα 98 χρειαζοταν το ASPI της Adaptec για να δουλέψουν μερικά προγραμματα που διαβαζαν κατ' ευθειαν απο το CD. Το θεμα ειναι αν τεθει το win2k στο wine, τα CDROMS διαβαζονται low-level κανονικα. Τις αιτιες τις ξερεις καλυτερα....
Τωρα για dvddecrypter δεν χρειαζεται να πας μεσω wine υπάρχουν θαυμάσια native σε linux.

WAntilles
04-06-04, 00:27
Λοιπόν είχα δίκιο τελικά Slammer.

Κοίτα τί βρήκα στα forums του digital-digest.com:

http://forum.digital-digest.com/archive/topic/21544-1.html

Posted by: dvdshrink

DVD Shrink checks which version of windows it is running on, if windows 98 it loads wnaspi32.dll (make sure this DLL is in the same directory, or the system path).

Under Windows NT/2000/XP it always uses SPTI.

Σημειωτέον ότι ο dvdshrink είναι ο ίδιος που το έγραψε.

Άρα βάζοντας εκεί που λες win2k, γίνεται πλήρες simulation του SPTI.

Αυτό σημαίνει ότι έτσι είναι πολύ πιθανό να δουλεύει και το DVDDecrypter.

Δοκίμασέ το γιατί ενδιαφέρει πολλούς (και εμένα) εδώ μέσα.

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του DVDDecrypter.

Και μετά πήγαινε:

Tools -> Settings -> I/O tab

και επίλεξε στο:

Interface:

SPTI - NT / 2000 / XP / Server 2003

Πολύ πιθανό να δουλέψει.

WAntilles
04-06-04, 00:35
WAntilles, δεν ξερω ακριβως.... θυμαμαι οτι παλια με τα 98 χρειαζοταν το ASPI της Adaptec για να δουλέψουν μερικά προγραμματα που διαβαζαν κατ' ευθειαν απο το CD. Το θεμα ειναι αν τεθει το win2k στο wine, τα CDROMS διαβαζονται low-level κανονικα. Τις αιτιες τις ξερεις καλυτερα....
Τωρα για dvddecrypter δεν χρειαζεται να πας μεσω wine υπάρχουν θαυμάσια native σε linux.

Ναι αλλά βγάζουν κατευθείαν ISO Image με όλα τα κλειδώματα & regions ξεκουμπισμένα on the fly;

sdikr
04-06-04, 00:38
Ναι αλλά βγάζουν κατευθείαν ISO Image με όλα τα κλειδώματα & regions ξεκουμπισμένα on the fly;

δεν ντρέπεσαι !! θα τα πώ ολά στην mpaa :mrgreen:

Slammer
04-06-04, 02:13
To DVDDecrypt δεν φαινεται να δουλευει με το wine (εκ πρωτης οψεως..) αλλα γιατι κανεις να το χρησιμοποιησει?

Υπάρχει το dvdbackup...


dvdbackup -i /dev/cdroms/cdrom0 -o ~/dvdrip -M


και καθαρισες, απλά και γρηγορα...

Edit: Καταφερα να τρεξω το DVDDecrypter αλλα ακομα δεν μου δουλεύουν τα menu... κατα τα αλλα τρεχει κανονικα... μαλλον κανενα native dll 8α χρειαζεται....

nick_tg
03-07-04, 13:17
Υπάρχει και το KDvdBackup, το οποίο είναι graphical frontend του dvdbackup. Κάνει την δουλειά του DVDDecrypter, περίπου, όταν τελειώσει...Πάντως προς το παρών κάνει rip ένα dvd και βγάζει τα κλειδώματα και τα regions, εάν έχει γίνει install η dvdcss βιβλιοθήκη...

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=12698

@ ADSLgr.com All rights reserved.