PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστά Ελληνικά παντού στο Gentoo -> Πώς άραγε;



Σελίδες : [1] 2 3

WAntilles
02-06-04, 00:11
Λοιπόν επειδή σε όλα τα qt προγράμματα (KDE) και στο openoffice δεν έχω καθόλου τόνους (καλά για διαλυτικά ή και τα 2 μαζί δεν συζητάμε), τις επόμενες ημέρες θα ξανακάνω compile τα παρακάτω:

- Mozilla Firefox 0.8
- Mozilla Thunderbird 0.6
- OpenOffice Ximian

όχι τα bin αλλά τα source.

Ας πει κάποιος όλα όσα πρέπει να κάνω για να σιγουρέψω παντού σωστά και πλήρη ελληνικά (locale, export LC_τάδε, LANGUAGE=τάδε κλπ.) ή ό,τι άλλο θεωρεί ότι είναι απαραίτητο να γίνει πριν το compile ή switch-άκια απαραίτητα για το σωστό emerge-compile.

sdikr
02-06-04, 00:13
εγώ το μόνο που έκανα ήταν όταν έκανα compile το kernel να τα βάλω όλα τα codepage, δεν είχα ώς τώρα πρόβλημα με ελλήνικα (πέραν το πώς αλλάζουν )

aesir
02-06-04, 00:14
WAntilles Στην αρχή είχες βάλει τα bin? Σε gnome και Xfree είχες ελληνικά ή δεν δοκίμασες;

WAntilles
02-06-04, 00:26
WAntilles Στην αρχή είχες βάλει τα bin? Σε gnome και Xfree είχες ελληνικά ή δεν δοκίμασες;

Ακόμα έχω τα bin Firefox, Thunderbird και OpenOffice.

Στο Gnome γενικά οι GTK εφαρμογές δουλεύουν όλες άψογα.

Εξαιρέσεις:

Οι KDE (QT) εφαρμογές όπως και το OpenOffice δεν έχουν τόνους/διαλυτικά και συνδυασμούς αυτών.

Και το πιο κουφό:

Ειδικά το Firefox (υποθέτω λογικά και το Thunderbird αλλά δεν το δοκίμασα) ενώ έχει κανονικά τόνους και διαλυτικά χωριστά εάν έχω layouts και toggle στο XF86Config, δεν βγάζει μαζί τόνους και διαλυτικά.

Εάν βγάλω τα layouts και toggle στο XF86Config, τότε βγάζει το Firefox τόνους και διαλυτικά μαζί.

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις έχω δηλωμένα τα layouts και toggle στο Gnome.

Ο kernel μου έχει υποστήριξη για ISO-8859-7 και για UTF-8.

Slammer
02-06-04, 00:36
WAntilles, Για ανοιξε μια κονσολα και τρεξε locale, να δουμε τι βγαζει....

WAntilles
02-06-04, 00:49
locale
locale: Cannot set LC_CTYPE to default locale: No such file or directory
locale: Cannot set LC_ALL to default locale: No such file or directory
LANG=POSIX
LC_CTYPE=el_GR.UTF-8
LC_NUMERIC="POSIX"
LC_TIME="POSIX"
LC_COLLATE=el_GR.UTF-8
LC_MONETARY="POSIX"
LC_MESSAGES="POSIX"
LC_PAPER="POSIX"
LC_NAME="POSIX"
LC_ADDRESS="POSIX"
LC_TELEPHONE="POSIX"
LC_MEASUREMENT="POSIX"
LC_IDENTIFICATION="POSIX"
LC_ALL=

WAntilles
02-06-04, 01:02
Τώρα που ξαναδοκιμάζω πάντως στο Firefox, τόνοι και διαλυτικά δεν δουλεύουν μαζί.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που λέει και ο Καψής/Μητσικώστας. Αφού δεν άλλαξα τίποτα.

Αυτά τα "παδικά-νηπιακά" προβλήματα που στα Windows είναι αυτονόητα πρέπει να λύσει το Linux για να είναι έτοιμο για το Desktop.

Slammer
02-06-04, 01:12
Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα iso locale και δεν ειχα κανένα πρόβλημα (με τους γνωστούς περιορισμους του). Τις τελευταίες μερες το γυρισα σε utf8, που ειναι το σωστό και μέχρι τώρα, σε αυτά που λέμε εδω θεωρούμε οτι ετσι πρεπει να πάμε.
Τελικα, με utf8 υπάρχουν μερικά ψιλοπροβληματάκια που φαινονται όμως να λύνονται.
Παραπάνω στο post του WAntilles βλέπουμε οτι δεν υπάρχει το el_GR.UTF-8, πράγματι, το πρόβλημα με τους τόνους ειναι προβλημα 100% των locales.

Mε την εντολή


locale -a


βλέπουμε τα διαθέσημα locales. Παρατηρούμε οτι το el_GR.UTF-8 λειπει. Ευτυχώς υπάρχει ενας ευκολος τροπος, αυτόματης δημιουργίας, με την εντολή:


localedef -i el_GR -f UTF-8 el_GR.UTF-8

Αν κανετε πάλι locale -a θε δειτε οτι υπάρχει τωρα το el_GR.utf8 (Η κατάληξη .utf8 ειναι σωστή, απλά στη δηλωση του LC_* βαζουμε .UTF-8)
Αν τωρα ξαναξεκινήσετε τον X server θα πρέπει οι τονοι να δουλεύουν σωστά παντου.

Αν πάλι θέλετε τα "σιγουρα" μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τo παλιό LC_*=el_GR

Τεστ,....1..2...3 ...φοοοου φοοοου....άέήίϊϋΐΰ

sdikr
02-06-04, 01:26
Ειδικά το Firefox (υποθέτω λογικά και το Thunderbird αλλά δεν το δοκίμασα) ενώ έχει κανονικά τόνους και διαλυτικά χωριστά εάν έχω layouts και toggle στο XF86Config, δεν βγάζει μαζί τόνους και διαλυτικά.

στο layout έχει επιλογές για polytonic (και κάποιες άλλες) τις δοκίμασες;


Σημερά έκανα το βήμα και πέταξα το xfree και έβαλα το xorg, δούλεψε με την μια , ακόμα και οι drivers της ΑΤΙ!
δίχνει λίγο πιο γρηγορο!

WAntilles
02-06-04, 02:02
Λοιπόν έκανα όλα αυτά που είπε ο Slammer και ιδού τα αποτελέσματα:

Για Gnome (gtk) δοκίμασα:

- gedit.

Για KDE (qt) δοκίμασα:

- KWrite
- KEdit
- Kate.

Επίσης δοκίμασα:

- Mozilla Firefox
- Mozilla Thunderbird
- OpenOffice Ximian - Word Processor
- OpenOffice Ximian - Spreadsheet

Πάντα στο Gnome -> Keyboard Preferences Layouts έχω:

- U.S. English
- Greek.

Πάντα στο Gnome -> Keyboard Preferences Layout Options έχω:

- Control+Shift changes group
- Acts as Shift with locking
- Shift doesn't cancel Caps

Παντού η συμπεριφορά είναι κοινή:

Είναι όλα άψογα εάν στο XF86Config έχω:



Option "XkbLayout" "us"
Option "XkbOptions" ""


Εάν το αλλάξω σε:



Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle,lv3:switch,caps:shift_nocancel"


τότε πουθενά δεν δουλεύουν τόνος και διαλυτικά μαζί.

Άρα Slammer το αφήνω έτσι:



Option "XkbLayout" "us"
Option "XkbOptions" ""


αφού δουλεύει παντού και πάντα και δεν τολμώ να το ξαναπειράξω.

Ούτε θα ξανακάνω τα compile που έλεγα.

Slammer, πότε να κανονίσουμε να σε κεράσω;

a_x
02-06-04, 06:57
Ωραία WAntilles... αν είναι τώρα κανείς άλλος δίχως τόνους και διαλυτικά κτλ,ας το πει τώρα.Προχωράμε...

pelasgian
08-06-04, 20:41
Τώρα που ξαναδοκιμάζω πάντως στο Firefox, τόνοι και διαλυτικά δεν δουλεύουν μαζί.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που λέει και ο Καψής/Μητσικώστας. Αφού δεν άλλαξα τίποτα.

Αυτά τα "παδικά-νηπιακά" προβλήματα που στα Windows είναι αυτονόητα πρέπει να λύσει το Linux για να είναι έτοιμο για το Desktop.

Ποια προβλήματα να λύσει;

αυτά;

αάεέηήιίϊΐοόυύϋΰωώ

Την τελευταία φορά που με απασχόλησαν ήταν νομίζω 7.3 red hat.

όταν αλλάζετε από ελληνικά σε αγγλικά, μήπως έχετε το num-lock πατημένο; Γιατί δεν πρέπει! Η άποψή μου είναι ότι η πιο σωστή αλλαγή γίνεται με ctrl-alt-space. (Το ctrl-alt μόνο του δεν δουλεύει σε KDE και θέλω να έχω κοινό και στο gnome.)

Compile τις εφαρμογές για να δουλεύουν τα ελληνικά; Λίγο κουφό μου ακούγεται. Εγώ ποτέ δεν κάνω compile ο,τιδήποτε άλλο από τα δικά μου προγράμματα, αλλά άμα είσαστε τελείως πουριτανοί μαγκιά σας. Αμφιβάλω ότι έχει και κάποιο ουσιαστικό αντίκρισμα ούτως ή άλλως. Θα το σκεφτόμουνα αν είχα έναν intel compiler για C/C++ αλλά και πάλι χλωμό το βλέπω αυτό το +33% που λένε σε σχέση με το GNU.

Πάω να δω το debate, να ξέρω που να ρίξω το μαύρο :mrgreen:

υ.γ. σχετικά με αλλαγή σε gnome: από το panel: add to panel/utility/keyboard layout switcher. Πατήστε ότι θέλετε και αν μπει το MOD2 είναι γιατί έχετε το numlock ενεργό.

Σε KDE (θα σας πω μετά το φαΐ/debate! χαχαχαχαχα! :mrgreen:)

sdikr
08-06-04, 21:33
όταν αλλάζετε από ελληνικά σε αγγλικά, μήπως έχετε το num-lock πατημένο; Γιατί δεν πρέπει!

:oops: αυτό δεν είναι λίγο μαμακία!!


όταν αλλάζετε από ελληνικά σε αγγλικά, μήπως έχετε το num-lock πατημένο; Γιατί δεν πρέπει! Η άποψή μου είναι ότι η πιο σωστή αλλαγή γίνεται με ctrl-alt-space. (Το ctrl-alt μόνο του δεν δουλεύει σε KDE και θέλω να έχω κοινό και στο gnome.)

πάντως ελλήνικά έχω με το ctrl-space (γιατί δεν θέλω να πατάω 3 πλήκτρα ) και μου δουλέυει στο kde, και φυσικά μπαίνουν απο το regional settings, keyboard short.... τελευταία επιλογή

WAntilles
08-06-04, 21:53
Τώρα που ξαναδοκιμάζω πάντως στο Firefox, τόνοι και διαλυτικά δεν δουλεύουν μαζί.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που λέει και ο Καψής/Μητσικώστας. Αφού δεν άλλαξα τίποτα.

Αυτά τα "παδικά-νηπιακά" προβλήματα που στα Windows είναι αυτονόητα πρέπει να λύσει το Linux για να είναι έτοιμο για το Desktop.

Ποια προβλήματα να λύσει;

αυτά;

αάεέηήιίϊΐοόυύϋΰωώ

Την τελευταία φορά που με απασχόλησαν ήταν νομίζω 7.3 red hat.

όταν αλλάζετε από ελληνικά σε αγγλικά, μήπως έχετε το num-lock πατημένο; Γιατί δεν πρέπει!

Σοβαρά; Γιατί δεν πρέπει;

Γι' αυτές τις νηπιακές ελλείψεις έλεγα παραπάνω. Που τώρα τις ονομάζουμε δήθεν "δεν πρέπει".

Όσα δεν φτάνει ο Πιγκουίνος τα κάνει κρεμαστάρια.

Εγώ θέλω, γιατί έτσι με βολεύει (και είναι δικαίωμά μου), το NumLock να είναι ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΛΕΙΠΤΩΣ ΕΝΕΡΓΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ PC ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.


Η άποψή μου είναι ότι η πιο σωστή αλλαγή γίνεται με ctrl-alt-space. (Το ctrl-alt μόνο του δεν δουλεύει σε KDE και θέλω να έχω κοινό και στο gnome.)

Επειδή δηλαδή οι του KDE είναι σπίρτα και τσακμάκια, και δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι αυτό το ΧΟΝΤΡΟ-BUG τόσα χρόνια (τουλάχιστο 3-4) δεν θα αλλάζουμε εμείς το πληκτρολόγιο όπως μας βολεύει;


Πάω να δω το debate, να ξέρω που να ρίξω το μαύρο :mrgreen:

Στο KDE ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ. ΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.

!!! ΖΩΑ ΤΟΥ KDE !!!


Σε KDE (θα σας πω μετά το φαΐ/debate! χαχαχαχαχα! :mrgreen:)

Ctrl+Shift και να δουλεύει και το σημαιάκι, μπορείς να το καταφέρεις;

Αλήθεια, πώς βγαίνει σε Gnome και KDE, με el.UTF-8, το "€";

Στα Windows είναι Ctrl+Alt+E.

pelasgian
08-06-04, 23:34
Τώρα που ξαναδοκιμάζω πάντως στο Firefox, τόνοι και διαλυτικά δεν δουλεύουν μαζί.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που λέει και ο Καψής/Μητσικώστας. Αφού δεν άλλαξα τίποτα.

Αυτά τα "παδικά-νηπιακά" προβλήματα που στα Windows είναι αυτονόητα πρέπει να λύσει το Linux για να είναι έτοιμο για το Desktop.

Ποια προβλήματα να λύσει;

αυτά;

αάεέηήιίϊΐοόυύϋΰωώ

Την τελευταία φορά που με απασχόλησαν ήταν νομίζω 7.3 red hat.

όταν αλλάζετε από ελληνικά σε αγγλικά, μήπως έχετε το num-lock πατημένο; Γιατί δεν πρέπει! Η άποψή μου είναι ότι η πιο σωστή αλλαγή γίνεται με ctrl-alt-space. (Το ctrl-alt μόνο του δεν δουλεύει σε KDE και θέλω να έχω κοινό και στο gnome.)

Compile τις εφαρμογές για να δουλεύουν τα ελληνικά; Λίγο κουφό μου ακούγεται. Εγώ ποτέ δεν κάνω compile ο,τιδήποτε άλλο από τα δικά μου προγράμματα, αλλά άμα είσαστε τελείως πουριτανοί μαγκιά σας. Αμφιβάλω ότι έχει και κάποιο ουσιαστικό αντίκρισμα ούτως ή άλλως. Θα το σκεφτόμουνα αν είχα έναν intel compiler για C/C++ αλλά και πάλι χλωμό το βλέπω αυτό το +33% που λένε σε σχέση με το GNU.

Πάω να δω το debate, να ξέρω που να ρίξω το μαύρο :mrgreen:

υ.γ. σχετικά με αλλαγή σε gnome: από το panel: add to panel/utility/keyboard layout switcher. Πατήστε ότι θέλετε και αν μπει το MOD2 είναι γιατί έχετε το numlock ενεργό.

Σε KDE (θα σας πω μετά το φαΐ/debate! χαχαχαχαχα! :mrgreen:)

Μετά το debate έχουμε λοιπόν για το KDE:
από το κεντρικό μενού επιλέγετε: controlcentre/keyboard layout
στο tab Layout επιλέγετε Enable keybard layouts
primary layout united kingdom ή united states
στα additional layouts επιλέγετε greek.

Μετά πάτε στο keyboard shortcuts και βρίσκετε το keyboard -> switch to next keyboard layout.

εκεί βάλτε κάτι σαν alt ctrl space

Το να έχετε το num lock δεν επηρεάζει την αλλαγή του keyboard στο KDE, αλλά την αλλάζει στο GNOME. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το πιο σωστό. Μπορεί να θέλεις το num lock να αλλάζει από αγγλικά σε ελληνικά, οπότε πρέπει να το δει σας ξεχωριστό κουμπί.

Αν λοιπόν σε gnome δεν αλλάζει με ctrl-alt δοκιμάστε να βγάλετε το num lock ειδικά αν βλέπετε ctrl - MOD2 -alt στο shortcut.

Αυτά δεν είναι ειδικά για gentoo, εμένα μου δουλεύουν έτσι στο fedora.
Πάω να κατεβάσω το core 2 τώρα.

pelasgian
08-06-04, 23:51
Όσα δεν φτάνει ο Πιγκουίνος τα κάνει κρεμαστάρια.



Εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα, εγώ σαν τεχνική επιλογή που δεν είναι και γραμμένη σε πέτρα ξέρεις. Αλλάζει, πάρε το κώδικα και άλλαξέ το. Αν δεν μπορείς μην σώσεις και τρέξεις Linux ποτέ, γιατί δεν θα χάσουμε από την απουσία σου καθότι είσαι free rider. Αν δεν μπορείς να προσφέρεις στη κοινότητα, πλήρωσε τη microsoft για να μειώσει ... την ανεργία!

[quote]
Εγώ θέλω, γιατί έτσι με βολεύει (και είναι δικαίωμά μου), το NumLock να είναι ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΛΕΙΠΤΩΣ ΕΝΕΡΓΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ PC ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.


Αν θέλεις να αλλάξεις το πληκτρολόγια πατώντας το numlock (για να το βλέπεις με το φωτάκι κιόλας πώς θα το κάνεις; Το gnome έκανε τη σωστή τεχνική επιλογή στο βαθμό που με αφορά. Το ότι είναι διαφορετικό δεν το κάνει λάθος.



[quote="pelasgian"]Η άποψή μου είναι ότι η πιο σωστή αλλαγή γίνεται με ctrl-alt-space. (Το ctrl-alt μόνο του δεν δουλεύει σε KDE και θέλω να έχω κοινό και στο gnome.)

Επειδή δηλαδή οι του KDE είναι σπίρτα και τσακμάκια, και δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι αυτό το ΧΟΝΤΡΟ-BUG τόσα χρόνια (τουλάχιστο 3-4) δεν θα αλλάζουμε εμείς το πληκτρολόγιο όπως μας βολεύει;

το ctrl-alt δεν είναι key αλλά χρήση δύο modifiers πριν το πάτημα ενός key. Το γεγονός ότι δεν άλλαξε 3-4 χρόνια δεν σε παραξένεψε;




Πάω να δω το debate, να ξέρω που να ρίξω το μαύρο :mrgreen:

Στο KDE ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ. ΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.

!!! ΖΩΑ ΤΟΥ KDE !!!


Αν σε ενοχλεί άλλαξέ το. Βγάλε μία έκδοση του kde keyboard tool όπως σου αρέσει. Αν δεν μπορείς αρκέσου με αυτά που μπορείς, τσάμπα τα πήρες ούτως ή άλλως. Πάντως το να λες ζώα προγραμματιστές που σου προσφέρουν την εργασία τους δωρεάν είναι ένδειξη κακής εκτίμησης και αχαριστίας.




Σε KDE (θα σας πω μετά το φαΐ/debate! χαχαχαχαχα! :mrgreen:)

Ctrl+Shift και να δουλεύει και το σημαιάκι, μπορείς να το καταφέρεις;

Εγώ μπορώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό. Αν το έκανα επειδή με ενδιέφερε, θα στο έδινα δωρεάν. Αν θες να μου το παραγγείλεις έναντι αμοιβής τα βρίσκουμε.



Αλήθεια, πώς βγαίνει σε Gnome και KDE, με el.UTF-8, το "?";
Στα Windows είναι Ctrl+Alt+E.


Τρέχεις το character palette στο panel (add/utility) και μπορείς να έχεις το ευρώ € επιλέγοντάς το και μετά πατώντας το μεσαίο κουμπί του ποντικιού. Φυσικά έτσι μπορεί να έχει και umlaut χωρίς γερμανικό πληκτρολόγιο, δηλαδή ä ü, αλλά και πράγματα σαν © ¢ ® ± ¥.
Αλήθεια το σήμα του γιέν ¥ εσύ πώς το βάζεις στα ¿windows?
τα cents πώς τα γράφεις; ¢

Φαντάζομαι θα είναι ένα alt-ctrl-γράμμα. To πώς θα τα θυμάσαι όλα αυτά φαντάζομαι ότι είναι μία άλλη παράγραφος (§) στην εκπαίδευσή σου στους υπολογιστές. :mrgreen:

sdikr
08-06-04, 23:58
Αν σε ενοχλεί άλλαξέ το. Βγάλε μία έκδοση του kde keyboard tool όπως σου αρέσει. Αν δεν μπορείς αρκέσου με αυτά που μπορείς, τσάμπα τα πήρες ούτως ή άλλως. Πάντως το να λες ζώα προγραμματιστές που σου προσφέρουν την εργασία τους δωρεάν είναι ένδειξη κακής εκτίμησης και αχαριστίας.

μην γίνεσαι κακός, pelasgian, δεν ξέρουμέ όλοι να προγραματίζουμε, απλά ζητάμε κάποια απλα πραγματάκια.



Εγώ μπορώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό. Αν το έκανα επειδή με ενδιέφερε, θα στο έδινα δωρεάν. Αν θες να μου το παραγγείλεις έναντι αμοιβής τα βρίσκουμε

δεν ντρέπεσαι πετάς όλο το gnu στον αέρα :) :twisted:

a_x
09-06-04, 00:03
Πάντως από ότι κατάλαβα καλύτερα αυτή η ρύθμιση να γίνεται από τα xfree.Πχ επειδή δουλεύω τις τελευταίες μέρες το fluxbox+xfc4,με βοήθησε πολύ αυτή η ρυθμισούλα μέσα από το x86config γιατί την *κουβαλάς* σε οποιοδήποτε περιβάλλον και να είσαι χωρίς να χρειάζεσαι κάθε φορά να ψάχνεις-αλλάζεις συνδυασμούς μέσα από τα διαφορετικά γραφικά περιβάλλοντα.

WAntilles
09-06-04, 00:13
Εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα, εγώ σαν τεχνική επιλογή.

Ναί-ναι. Τις ελλείψεις και τα bugs τις λέμε "επιλογές" τώρα.

Ούτε πολιτικός να ήσουνα.


Αν θέλεις να αλλάξεις το πληκτρολόγια πατώντας το numlock (για να το βλέπεις με το φωτάκι κιόλας πώς θα το κάνεις; Το gnome έκανε τη σωστή τεχνική επιλογή στο βαθμό που με αφορά. Το ότι είναι διαφορετικό δεν το κάνει λάθος.

Κανείς normal άνθρωπος δεν χρησιμοποιεί το NumLock για χρήση πέρα από αυτή για την οποία προορίζεται εξαρχής, το αριθμητικό πληκτρολόγιο.

Αυτή είναι δήθεν η standards compliance του Linux και ειδικά του Gnome;

Αυτά είναι και τα περίφημα HIG guidelines του Mac;

Μήπως αντί για HIG έπρεπε να τα πούνε ΧΙΚ, γιατί τα φτιάξανε μπεκρομεθύστακες;



Επειδή δηλαδή οι του KDE είναι σπίρτα και τσακμάκια, και δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι αυτό το ΧΟΝΤΡΟ-BUG τόσα χρόνια (τουλάχιστο 3-4) δεν θα αλλάζουμε εμείς το πληκτρολόγιο όπως μας βολεύει;

Πάω να δω το debate, να ξέρω που να ρίξω το μαύρο :mrgreen:


Στο KDE ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ. ΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.

!!! ΖΩΑ ΤΟΥ KDE !!!


Αν σε ενοχλεί άλλαξέ το. Βγάλε μία έκδοση του kde keyboard tool όπως σου αρέσει. Αν δεν μπορείς αρκέσου με αυτά που μπορείς, τσάμπα τα πήρες ούτως ή άλλως. Πάντως το να λες ζώα προγραμματιστές που σου προσφέρουν την εργασία τους δωρεάν είναι ένδειξη κακής εκτίμησης και αχαριστίας.

Όχι. Είναι ένδειξη πλήρους ανευθυνότητας. Ποτέ δεν έχω δώσει σε άλλους δικό μου πρόγραμμα με τόσο θεμελιώδες bug.



Ctrl+Shift και να δουλεύει και το σημαιάκι, μπορείς να το καταφέρεις;

Εγώ μπορώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό. Αν το έκανα επειδή με ενδιέφερε, θα στο έδινα δωρεάν. Αν θες να μου το παραγγείλεις έναντι αμοιβής τα βρίσκουμε.

Δεν σχολιάζω.




Αλήθεια, πώς βγαίνει σε Gnome και KDE, με el.UTF-8, το "?";
Στα Windows είναι Ctrl+Alt+E.


Αυτό είναι το φοβερό Linux που πληρεί πλήρως τα διεθνή standards;

Το σήμα του ευρώ έγραψα εκεί πέρα και το φοβερό Linux το έβγαλε λατινικό ερωτηματικό.

Το ευρώ απεικονίζεται σωστά στα Windows από το Service Pack 6a των NT 4.0 τουλάχιστο (ίσως και πιο πριν - δεν θυμάμαι).

pelasgian
09-06-04, 00:20
Αν σε ενοχλεί άλλαξέ το. Βγάλε μία έκδοση του kde keyboard tool όπως σου αρέσει. Αν δεν μπορείς αρκέσου με αυτά που μπορείς, τσάμπα τα πήρες ούτως ή άλλως. Πάντως το να λες ζώα προγραμματιστές που σου προσφέρουν την εργασία τους δωρεάν είναι ένδειξη κακής εκτίμησης και αχαριστίας.

μην γίνεσαι κακός, pelasgian, δεν ξέρουμέ όλοι να προγραματίζουμε, απλά ζητάμε κάποια απλα πραγματάκια.



Εγώ μπορώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό. Αν το έκανα επειδή με ενδιέφερε, θα στο έδινα δωρεάν. Αν θες να μου το παραγγείλεις έναντι αμοιβής τα βρίσκουμε

δεν ντρέπεσαι πετάς όλο το gnu στον αέρα :) :twisted:

ΣΟΒΑΡΑ;!;! Το διάβασες τώρα τελευταία;

Για δες αυτό:

For example, if you distribute copies of such a program, whether gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that you have. You must make sure that they, too, receive or can get the source code. And you must show them these terms so they know their rights.

Αυτό όσον αφορά τη διανομή (δηλαδή δεν μου ανήκει το πρόγραμμα αλλά σε χρεώνω για να στο δώσω). Αλλά και για να σου μετατρέψω ένα πρόγραμμα ή να σου γράψω ένα πρόγραμμα κατά παραγγελία. Με άλλα λόγια είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι γουστάρω. Αν νομίζεις ότι το ελεύθερο λογισμικό σημαίνει τσάμπα λογισμικό κάπου μπερδεύτηκες. Αν νομίζεις ότι κάποιος θα κάνει τσάμπα εργασία γιατί του κακομίλησες όταν ειδικά δεν τον ενδιαφέρει κάτι, πάλι μπερδεύτηκες. Το μόνο που ενδιαφέρει ένα προγραμματιστή είναι οι χρήστες να του διορθώνουν τα προγράμματα ΤΟΥ, ώστε αυτός μετά να μπορεί να πουλήσει υπηρεσίες πάνω σε αυτά βασισμένος στη ΦΗΜΗ που θα αποκτήσει στη πιάτσα φτιάχνοντας τέτοια προγράμματα. Υπάρχει ευγένεια προς του «νέους» όταν είναι «υποσχόμενοι» ως διαδότες της ιδέας και σαν βάση χρηστών ελέγχου, όχι όταν σπάνε @@.

sdikr
09-06-04, 00:24
ΣΟΒΑΡΑ;!;! Το διάβασες τώρα τελευταία;

Για δες αυτό:

For example, if you distribute copies of such a program, whether gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that you have. You must make sure that they, too, receive or can get the source code. And you must show them these terms so they know their rights.

Αυτό όσον αφορά τη διανομή (δηλαδή δεν μου ανήκει το πρόγραμμα αλλά σε χρεώνω για να στο δώσω). Αλλά και για να σου μετατρέψω ένα πρόγραμμα ή να σου γράψω ένα πρόγραμμα κατά παραγγελία. Με άλλα λόγια είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι γουστάρω. Αν νομίζεις ότι το ελεύθερο λογισμικό σημαίνει τσάμπα λογισμικό κάπου μπερδεύτηκες. Αν νομίζεις ότι κάποιος θα κάνει τσάμπα εργασία γιατί του κακομίλησες όταν ειδικά δεν τον ενδιαφέρει κάτι, πάλι μπερδεύτηκες. Το μόνο που ενδιαφέρει ένα προγραμματιστή είναι οι χρήστες να του διορθώνουν τα προγράμματα ΤΟΥ, ώστε αυτός μετά να μπορεί να πουλήσει υπηρεσίες πάνω σε αυτά βασισμένος στη ΦΗΜΗ που θα αποκτήσει στη πιάτσα φτιάχνοντας τέτοια προγράμματα. Υπάρχει ευγένεια προς του «νέους» όταν είναι «υποσχόμενοι» ως διαδότες της ιδέας και σαν βάση χρηστών ελέγχου, όχι όταν σπάνε @@.
_________________

συγνώμη δεν προσπαθώ να σπάσω @@@
λοιπόν πές μου πόσο θέλεις να κάνεις αυτό το πρόγραμμα (που να κάνει την αλλαγή των ελληνικών" εγώ θα σε ΄πλήρώσω (αν είναι λογική η τιμη) και μετά θα το διανέμω ελεύθερα σε όσους το θέλουν .

sdikr
09-06-04, 00:34
Αν νομίζεις ότι κάποιος θα κάνει τσάμπα εργασία γιατί του κακομίλησες όταν ειδικά δεν τον ενδιαφέρει κάτι, πάλι μπερδεύτηκες.

και πάλι γιατί μάλον αυτό έχει να κάνει απο το thread που μαλώναμε για το desktop, δεν είμαι εναντίον του Linux απλά δεν συμφωνώ οτι είναι έτοιμο για το desktop ακόμα.

και να στο πώ αλλιώς , μιας και κάνεις προγραματισμό , γιατί δεν προσπαθείς να φιάξεις μια ελλήνική διανομη? να καλύπτει τους έλληνες χρήστες.?

pelasgian
09-06-04, 00:43
Εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα, εγώ σαν τεχνική επιλογή.

Ναί-ναι. Τις ελλείψεις και τα bugs τις λέμε "επιλογές" τώρα.

Ούτε πολιτικός να ήσουνα.


ούτε πάραληψη είναι ούτε λάθος. Ή θα βάλεις το layout switch να ανιχνεύει το mod2 (δηλαδή το num lock) ή όχι. Στο gnome επέλεξαν να το βάλουν, θα μπορούσαν εύκολα να το αφαιρέσουν. Δεν είναι πλήκτρο αυτό; Στο πηγάδι κατούρησε; Γιατί επειδή ανάβει και λαμπάκι όταν το πατάς; Ίσα ίσα να για να βλέπεις όταν γράφεις τι έχεις. Εγώ το θεωρώ πλεονέκτημα. Θα αρχίσουμε να συζητάμε και για «φυσιολογικούς» ανθρώπους τώρα στις τεχνικές μας συζητήσεις; Αν ναι, να ορίσεις τι είναι ένας «φυσιολογικός» άνθρωπος, και να αποδείξεις ότι ένας τέτοιος με βάση τα χαρακτηριστικά του δεν θα έκανε αυτή την επιλογή.

Αν «φυσιολογικος άνθρωπος» είναι χρήστης windows που θεωρεί δεδομένο ότι σε άλλα λειτουργικά οι υπηρεσίες θα προσφέρονται όπως στα windows, τότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω με τον ορισμό σου.




Αυτή είναι δήθεν η standards compliance του Linux και ειδικά του Gnome;

ποιο διεθνές στάνταρ λέει ότι πρέπει να πατήσεις ctrl-alt για να αλλάξουν τα keyboard layouts;



Μήπως αντί για HIG έπρεπε να τα πούνε ΧΙΚ, γιατί τα φτιάξανε μπεκρομεθύστακες;


Αν διαφωνείς με τις επιλογές τους μπορείς να μην τα χρησιμοποιήσεις, να τα αλλάξεις, να τους πεις να στα αλλάξουν (μπορεί να το κάνουν τσάμπα) ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΙΛΑΤΕΥΕΙΣ; Είπα πουθενά ότι επειδή χρησιμοποιώ Linux και μου άρεσει ότι θα απολογηθώ για οποιαδήποτε επιλογή/μαλακία κάναν ΑΛΛΟΙ;



Όχι. Είναι ένδειξη πλήρους ανευθυνότητας. Ποτέ δεν έχω δώσει σε άλλους δικό μου πρόγραμμα με τόσο θεμελιώδες bug.


Μάλλον θεώρησαν ότι οι δικές σου κοσμοθεωρίες δεν τους δεσμεύουν.





Εγώ μπορώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό. Αν το έκανα επειδή με ενδιέφερε, θα στο έδινα δωρεάν. Αν θες να μου το παραγγείλεις έναντι αμοιβής τα βρίσκουμε.

Δεν σχολιάζω.


στα @@ μας!

pelasgian
09-06-04, 00:53
Αν νομίζεις ότι κάποιος θα κάνει τσάμπα εργασία γιατί του κακομίλησες όταν ειδικά δεν τον ενδιαφέρει κάτι, πάλι μπερδεύτηκες.

και πάλι γιατί μάλον αυτό έχει να κάνει απο το thread που μαλώναμε για το desktop, δεν είμαι εναντίον του Linux απλά δεν συμφωνώ οτι είναι έτοιμο για το desktop ακόμα.

και να στο πώ αλλιώς , μιας και κάνεις προγραματισμό , γιατί δεν προσπαθείς να φιάξεις μια ελλήνική διανομη? να καλύπτει τους έλληνες χρήστες.?

Δεν έχω τη παραμικρή αντίρρηση, ποιός θα πληρώσει το ενοίκιο της εταιρείας, τη διαφήμιση, τους διανομείς, τη συσκευασία, τον εξοπλισμό για παραγωγή cd και manual. Εγώ δεσμεύομαι ότι θα πληρωθώ όταν θα έχουμε κερδοφορία. Ποιος θα κάνει σύσταση εταιρείας, θα είναι υπεύθυνος προς το νόμο, ποιος θα κάνει το λογιστή κλπ.

Εκτός αν δεν εννοούσες να κάνω μία ελληνική διανομή, αλλά να φτιάξω τον δικό σου υπολογιστή όπως το δικό μου. Αυτό το κάνω ήδη τσάμπα σε ευγενικούς ανθρώπους που δεν βρίζουν αυτούς που τους προσφέρουν το χρόνο τους και τις γνώσεις τους. Στη παρούσα φάση όμως επειδή ασχολούμαι με προγραμματισμό σε κατανεμμημένους μηχατρονικούς ελεγκτές έχω άλλα πιο επείγοντα πράγματα να κάνω (και πιο κερδοφόρα.)

GNU programmer δεν είναι ο μαλάκας που πεινάει. Σπάνια δε συμβαίνει αυτό, οι περισσότεροι κερδίζουν περισσότερα από ότι αν χρεώναν «νοίκι» για τα προγράμματά τους.

sdikr
09-06-04, 01:02
Δεν έχω τη παραμικρή αντίρρηση, ποιός θα πληρώσει το ενοίκιο της εταιρείας, τη διαφήμιση, τους διανομείς, τη συσκευασία, τον εξοπλισμό για παραγωγή cd και manual. Εγώ δεσμεύομαι ότι θα πληρωθώ όταν θα έχουμε κερδοφορία. Ποιος θα κάνει σύσταση εταιρείας, θα είναι υπεύθυνος προς το νόμο, ποιος θα κάνει το λογιστή κλπ.

πιστέυεις οτι θα μπορούσε κάτι τέτοιο να προχώρήσει στην ελλήνική αγόρα; αν ναί τότε θα πρέπει να δούμε καινούργιους τρόπους και να το κάνουμε, στο κάτω κάτω ή καλυτερη διαφήμιση έιναι απο στόμα σε στόμα (πχ αν πάς στις ελλήνικες εταιρίες και τους πείς έγω σου δίνω ένα πρόγραμμα στο 10 της εκατό απο ότι στο δίνει η ms) θα έχουμε αρκετή δουλεία! :)



Εκτός αν δεν εννοούσες να κάνω μία ελληνική διανομή, αλλά να φτιάξω τον δικό σου υπολογιστή όπως το δικό μου. Αυτό το κάνω ήδη τσάμπα σε ευγενικούς ανθρώπους που δεν βρίζουν αυτούς που τους προσφέρουν το χρόνο τους και τις γνώσεις τους. Στη παρούσα φάση όμως επειδή ασχολούμαι με προγραμματισμό σε κατανεμμημένους μηχατρονικούς ελεγκτές έχω άλλα πιο επείγοντα πράγματα να κάνω (και πιο κερδοφόρα.)

ήθελα να πώ να μας πείς πχ εσυ πόσο θα χρέωνες ενα προγραμμα να κάνει το alt-shift, να δουλέυει με ελλήνικα στο linux,



GNU programmer δεν είναι ο μαλάκας που πεινάει. Σπάνια δε συμβαίνει αυτό, οι περισσότεροι κερδίζουν περισσότερα από ότι αν χρεώναν «νοίκι» για τα προγράμματά τους.

δεν πιστέυω οτι τα άτομα που δουλέυουν με το gnu είναι μα***** ή δεν θέλουν να βγάλουν τα χρήματα τους.
απλά σου λέει το πρόγραμμα στο δίνω δωρεαν, αλλά να δεν μπορείς να το κάνεις να δουλέψει θα στο κάνω εγώ με κόστος τόσο την ώρα.

pelasgian
09-06-04, 01:14
Γιατί εγώ που σου είπα τόσα, σου είπα κόστος για την ώρα; Ό,τι με ρώτησες το έκανα. Απλά δεν βολεύει να κοιτάξω το source του xkg, να το καταλάβω και να το μετατρέψω όπως το θες, γιατί αν μην τη άλλο θα μου πάρει κάποιες μέρες. Αλλά γιατί το ζητάς από μένα; Γιατί δεν γράφεις στο δημιουργό του; Μπορεί να στο κάνει εκείνος, ή να σου προτείνει πώς να το κάνεις εσύ και να το προσφέρεις. Γιατί το θεωρείς ως δεδομένο ότι κάποιος άλλος πρέπει να κάνει για εσένα κάτι που εσύ θέλεις τσάμπα. Πολύ συχνά γίνεται πάντως. Επίσης γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι ο οποιοσδήποτε Λινουξάς έχει το χρόνο ή τη διάθεση να κάνει κάτι έστω και επι πληρωμή. Δηλαδή αν πας σε ένα δικηγόρο και του ζητήσεις να σου πλύνει το αυτοκίνητο επί πληρωμή γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι θα το κάνει; Εδώ σε πόρνες πας και τους λες «τόσα να μου κάτσεις» και μπορεί να μη γουστάρει η γυναίκα. :mrgreen:

WAntilles
09-06-04, 01:18
Και το Ctrl+Shift θέλουμε.

sdikr
09-06-04, 01:21
Γιατί εγώ που σου είπα τόσα, σου είπα κόστος για την ώρα; Ό,τι με ρώτησες το έκανα. Απλά δεν βολεύει να κοιτάξω το source του xkg, να το καταλάβω και να το μετατρέψω όπως το θες, γιατί αν μην τη άλλο θα μου πάρει κάποιες μέρες. Αλλά γιατί το ζητάς από μένα; Γιατί δεν γράφεις στο δημιουργό του; Μπορεί να στο κάνει εκείνος, ή να σου προτείνει πώς να το κάνεις εσύ και να το προσφέρεις. Γιατί το θεωρείς ως δεδομένο ότι κάποιος άλλος πρέπει να κάνει για εσένα κάτι που εσύ θέλεις τσάμπα. Πολύ συχνά γίνεται πάντως. Επίσης γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι ο οποιοσδήποτε Λινουξάς έχει το χρόνο ή τη διάθεση να κάνει κάτι έστω και επι πληρωμή. Δηλαδή αν πας σε ένα δικηγόρο και του ζητήσεις να σου πλύνει το αυτοκίνητο επί πληρωμή γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι θα το κάνει; Εδώ σε πόρνες πας και τους λες «τόσα να μου κάτσεις» και μπορεί να μη γουστάρει η γυναίκα.

για να μήν μαλώσουμε πάλι,
σου ρώτησα αν μπόρεις να το κάνεις, μετά μου είπες οτι ίσως να μπορούσες, σε ρώτησα πόσο και με γυρνάς να ρώτήσω αλλούς.
δεν είπα πουθενα οτι ο κάθε linux ΄χρήστης (ή ο χρήστης του κάθε λειτουργικου) έχει χρόνο να κάνει τα χάτήρια μου (με πληρωμη)
δεν το θεώρω ως δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να το κάνει για μένα, αλλά απο την στιγμή που έχω να ασχοληθώ με προγραμματισμό απο την εποχή της cobol αναγκαστήκα θα ζήτησω απο άλλους (α και ναί η ms το κάνει για εμένα! ασχετα με το τί χρεώνει)


Δηλαδή αν πας σε ένα δικηγόρο και του ζητήσεις να σου πλύνει το αυτοκίνητο επί πληρωμή γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι θα το κάνει;

ασχετό, (δεν θα ζητούσα απο δικηγόρο να το κάνει , εκτός αν είχε το πτυχιο αλλά δουλέυε σε βενζινάδικο)



Εδώ σε πόρνες πας και τους λες «τόσα να μου κάτσεις» και μπορεί να μη γουστάρει η γυναίκα.

ακόμα πιο άσχετο!! θα μιλούσα με τον νταβά της!

pelasgian
09-06-04, 01:23
Δεν έχω τη παραμικρή αντίρρηση, ποιός θα πληρώσει το ενοίκιο της εταιρείας, τη διαφήμιση, τους διανομείς, τη συσκευασία, τον εξοπλισμό για παραγωγή cd και manual. Εγώ δεσμεύομαι ότι θα πληρωθώ όταν θα έχουμε κερδοφορία. Ποιος θα κάνει σύσταση εταιρείας, θα είναι υπεύθυνος προς το νόμο, ποιος θα κάνει το λογιστή κλπ.

πιστέυεις οτι θα μπορούσε κάτι τέτοιο να προχώρήσει στην ελλήνική αγόρα; αν ναί τότε θα πρέπει να δούμε καινούργιους τρόπους και να το κάνουμε, στο κάτω κάτω ή καλυτερη διαφήμιση έιναι απο στόμα σε στόμα (πχ αν πάς στις ελλήνικες εταιρίες και τους πείς έγω σου δίνω ένα πρόγραμμα στο 10 της εκατό απο ότι στο δίνει η ms) θα έχουμε αρκετή δουλεία! :)

Πιστεύω ότι αυτοί που θα κάνουν ελληνική διανομή υπεύθυνα, σωστά, σταθερά, με καλό service και θα τη προσφέρουν στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ότι θα προσφέρουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ υπηρεσίες στη χώρα τους (ασφάλεια, οικονομία, διαπαιδαγώγηση) και ότι θα προσφέρουν εργασία σε πολλούς έλληνες ειδικούς πληροφορικής. Αν γενικευτεί ΚΑΙ στη παιδεία, τα πράγματα θα έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα τα οποία θα έχουν να κάνουν με ηθικό προσανατολισμό. Δεν είναι δυνατόν να είναι κάποιος φοιτητής και να θεωρεί λογικό, ανεκτό, ηθικό και νόμιμο να κατακλέβει λογισμικό. Δηλαδή δίνεις όρκο στο τέλος των σπουδών σου ότι θα εφαρμόσεις την επιστήμη σου σαν ευσυνείδητος επιστήμονας αλλά έχεις κλέψει λογισμικό αξία εκατομυρίων από ανθρώπους που προσφέρουν ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ εργασία και είναι και «μαγκιά»; Αυτά είναι για ανθρώπους με ελαστική συνείδηση. Εμένα μου μάθανε ή άντρας ή γυναίκα τα ανάμεσα είναι ξεφτύλα.

lazar
09-06-04, 01:31
Πάω να κατεβάσω το core 2 τώρα.

αφού το βάλεις δες αν κάνει update από το gnome.

sdikr
09-06-04, 01:32
Δηλαδή δίνεις όρκο στο τέλος των σπουδών σου ότι θα εφαρμόσεις την επιστήμη σου σαν ευσυνείδητος επιστήμονας αλλά έχεις κλέψει λογισμικό αξία εκατομυρίων από ανθρώπους που προσφέρουν ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ εργασία και είναι και «μαγκιά»; Αυτά είναι για ανθρώπους με ελαστική συνείδηση. Εμένα μου μάθανε ή άντρας ή γυναίκα τα ανάμεσα είναι ξεφτύλα.

ανδρας ή γυναίκα?
να σου πώ τι είναι ξεφτύλα, το autocad στην αμερική να το περνεις με 300 δολάρια και εδώ να θέλεις 2 million drx
και πές μου την αλήθεια , δεν έχεις δουλεψει με κλεψιcopy λογίσμικό ποτε σου;


και ότι θα προσφέρουν εργασία σε πολλούς έλληνες ειδικούς πληροφορικής.

εργασία οι ειδικοί της πληροφορικής έχουν αρκετη!! δεν είναι αυτο ατου του free source (lord help microsoft and unisoft and logic and......)

lazar
09-06-04, 01:34
Αλήθεια το σήμα του γιέν ¥ εσύ πώς το βάζεις στα ¿windows?

Γίνεται. Αλλά το λέω έναντι αμοιβής μόνο. Δεν είναι linux άλλωστε.

pelasgian
09-06-04, 01:40
Αναβάθμιση εγώ κάνω ΠΑΝΤΑ με synaptic! Που δουλεύει παντού!

lazar
09-06-04, 01:49
ούτε πάραληψη είναι ούτε λάθος. Ή θα βάλεις το layout switch να ανιχνεύει το mod2 (δηλαδή το num lock) ή όχι. Στο gnome επέλεξαν να το βάλουν, θα μπορούσαν εύκολα να το αφαιρέσουν. Δεν είναι πλήκτρο αυτό; Στο πηγάδι κατούρησε; Γιατί επειδή ανάβει και λαμπάκι όταν το πατάς; Ίσα ίσα να για να βλέπεις όταν γράφεις τι έχεις. Εγώ το θεωρώ πλεονέκτημα. Θα αρχίσουμε να συζητάμε και για «φυσιολογικούς» ανθρώπους τώρα στις τεχνικές μας συζητήσεις; Αν ναι, να ορίσεις τι είναι ένας «φυσιολογικός» άνθρωπος, και να αποδείξεις ότι ένας τέτοιος με βάση τα χαρακτηριστικά του δεν θα έκανε αυτή την επιλογή.

Το να σου αρέσει το linux το καταλαβαίνω και το επικροτώ. Το να βρίζεις τα windows δεν το καταλαβαίνω, αλλά έστω...

Το να υποστηρίζεις όμως παράλογα πράγματα, προκειμένου να βγάζεις το linux άψογο, είναι επιοικώς ατυχές.

Και επειδή λες ότι έζησες στην Αγγλία χρόνια, οι αγγλικές λέξεις "Num" και "Lock" υπονοούν ότι έτσι γράφεις κεφαλαία κατά τη γνώμη σου; Δηλαδή βρίσκεις την αλλαγή αυτή ως την πιο εργονομική;

Και πώς μπορεί κάποιος να γράφει δύο γλώσσες και να περνάει νούμερα με το Num Pad; Μάλλον δεν γίνεται. Αυτό για εσένα δεν είναι δυσκολία;

Τα πληκτρολόγια δεν τα έφτιαξε η Microsoft (άλλο αν τώρα τους προσθέτει τα δικά της). Επομένως έχουμε linux desktop που είναι ασύμβατο με ΙΒΜ πληκτρολόγιο.


btw: τελικά το έβαλες το πιγκουϊνάκι ως avatar. Θυμάσαι που στο πρότεινα; Νόστιμο δείχνει...

lazar
09-06-04, 02:02
Δηλαδή δίνεις όρκο στο τέλος των σπουδών σου ότι θα εφαρμόσεις την επιστήμη σου σαν ευσυνείδητος επιστήμονας αλλά έχεις κλέψει λογισμικό αξία εκατομυρίων από ανθρώπους που προσφέρουν ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ εργασία και είναι και «μαγκιά»;


Από που συνάγεται αυτό; Η πνευματική εργασία καλώς ή κακώς ανήκει στην εταιρεία και όχι στους προγραμματιστές που δουλεύουν για αυτήν! pelasgian με απογοήτευσες εδώ. Πίστευα ότι είχες ωριμότερη πολιτική συνείδηση.
:cry:

sandman
09-06-04, 03:02
ανδρας ή γυναίκα?
να σου πώ τι είναι ξεφτύλα, το autocad στην αμερική να το περνεις με 300 δολάρια και εδώ να θέλεις 2 million drx
και πές μου την αλήθεια , δεν έχεις δουλεψει με κλεψιcopy λογίσμικό ποτε σου;


Ξεφτίλα είναι να το παίζεις επαγγελματίας και να βγάζεις φράγκα με κλεμμένο λογισμικό. Δεν μίλησε κανένας για τα πιτσιρίκια που θέλουν να παίξουν με ένα πρόγραμμα, εδώ μιλάμε για επαγγελματίες και όταν βγάζεις λεφτά από κάτι δεν πρέπει να το έχεις κλεμμένο αν έχεις έστω και ένα μικρό ίχνος αξιοπρέπειας πάνω σου. Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες σε αυτό, τι στιγμή μάλιστα που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει ελεύθερη ενναλακτική λύση*. Είσαι κλέφτης. Τελεία και παύλα. Και από την στιγμή που ζεις και εργάζεσαι στην Ελλάδα θα παίξεις με τους κανόνες που ισχύουν εδώ.

Και φυσικά δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα αλλά σε όλους που κουβαλάνε τα ίδια μυαλά.

*παραδέχομαι ότι το autocad δεν είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις.



εργασία οι ειδικοί της πληροφορικής έχουν αρκετη!! δεν είναι αυτο ατου του free source (lord help microsoft and unisoft and logic and......)

Το source δεν είναι free είναι open. Κάνεις δεν χαρίζει τον κώδικα του, συνοδεύεται από ένα πολύ συγκεκριμένο license που πρέπει να σεβαστείς.

lazar
09-06-04, 12:02
Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες σε αυτό, τι στιγμή μάλιστα που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει ελεύθερη ενναλακτική λύση*. Είσαι κλέφτης. Τελεία και παύλα. Και από την στιγμή που ζεις και εργάζεσαι στην Ελλάδα θα παίξεις με τους κανόνες που ισχύουν εδώ.

Και φυσικά δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα αλλά σε όλους που κουβαλάνε τα ίδια μυαλά.

*παραδέχομαι ότι το autocad δεν είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις.


Λες κάποιον κλέφτη και μάλιστα είσαι τόσο απόλυτος και στη συνέχεια γράφεις "παραδέχομαι ότι το autocad δεν είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις".

Καταλαβαίνεις την αντίφαση; Τελικά, τι είναι αυτό που θέλετε και πιστεύετε; Από τη μία βρίζετε την M$ και τον Gates (btw, υπάρχουν και άλλοι μεγαλομέτοχοι στην εταιρεία) και από την άλλη θέλετε να την προστατέψετε; Δεν καταλαβαίνω... :?

pelasgian
09-06-04, 12:05
Το να σου αρέσει το linux το καταλαβαίνω και το επικροτώ. Το να βρίζεις τα windows δεν το καταλαβαίνω, αλλά έστω...


Τα windows εδώ δεν τα έβρισα κάπου. Έβρισα αρκετά αυτούς που ενώ χρησιμοποιούν προγράμματα GNU license δεν την διάβασαν ΠΟΤΕ. Έστω διαγώνια ρε παιδί μου. Επίσης έβρισα διάφορους που χρησιμοποιούν κλεμένα windows. Έχουμε γίνει ελαστικοί στη παρανομία. Είναι αστείο, αλλά το linux θα ήταν πρώτο σε χρήση στην Ελλάδα αν υπήρχε τρόπος να πιάνουν τους κλέφτες.



Το να υποστηρίζεις όμως παράλογα πράγματα, προκειμένου να βγάζεις το linux άψογο, είναι επιοικώς ατυχές.


θα σου απαντήσω σχετικά με τα παράλογο. Σημείωση, δεν χρησιμοποιώ ούτε στη καθημερινή μου ζωή πλέον τίποτα άλλο από πρωτοβάθμια λογική (όργανον του Αριστοτέλη, calculus of logic Boole), οπότε το παράλογο είναι ... chalenge!



Και επειδή λες ότι έζησες στην Αγγλία χρόνια, οι αγγλικές λέξεις "Num" και "Lock" υπονοούν ότι έτσι γράφεις κεφαλαία κατά τη γνώμη σου; Δηλαδή βρίσκεις την αλλαγή αυτή ως την πιο εργονομική;


Αφενός δεν είναι για τα κεφαλαίο, είναι τους αριθμούς.
Επιπλέον, η βασική λειτουργία παραμένει, δηλαδή ακόμα και αν αλλάζεις το πληκτρολόγιο σε ελληνικά με το num lock, εξακολουθείς να γράφεις αριθμούς από εκεί (μην ανησυχείς δεν θα βγούνε ελληνικοί αριθμοί α' β' γ' στ'.... ια' κλπ) :mrgreen:
Μιλόντας για παράλογα πληκτρολόγια για πες μου γιατί το backspace κάνει delete τον προηγούμενο χαρακτήρα; Γιατί το enter στέλνει και line feed; Γιατί το alt-gr δεν βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες; Γιατί για να κλείσεις τα windows πατάς το ... start-button;



Και πώς μπορεί κάποιος να γράφει δύο γλώσσες και να περνάει νούμερα με το Num Pad; Μάλλον δεν γίνεται. Αυτό για εσένα δεν είναι δυσκολία;


Στη βάση λάθος δεδομένων προκύπτουν λάθος συμπεράσματα. Μπορείς να γράφεις σε δύο γλώσσες και να χρησιμοποιείς το num-pad. Διατηρεί την αρχική του λειτουργία. Εξάλλου μπορείς να βγάλεις τον έλεγχο του num-lock αν κάνεις το setup x-configuration (script)



Τα πληκτρολόγια δεν τα έφτιαξε η Microsoft (άλλο αν τώρα τους προσθέτει τα δικά της). Επομένως έχουμε linux desktop που είναι ασύμβατο με ΙΒΜ πληκτρολόγιο.


H ΙΒΜ δεν είχε ελληνικά και έπρεπε να φλασάρουμε κάρτες γραφικών για να βάλουμε ελληνικά τότε πριν 20 χρόνια. Τα καινούργια πληκτρολόγια δεν είναι IBM.



btw: τελικά το έβαλες το πιγκουϊνάκι ως avatar. Θυμάσαι που στο πρότεινα; Νόστιμο δείχνει...

Είναι handmade, έφτιαξα και ένα άλλο με την ελληνική σημαία στο μπράτσο (όπως οι στολές). Το καπελάκι το πήρα από μία φωτογραφία, το ναυτικό ρούχο από το σήμα ενός group που δυστυχώς δεν θυμάμαι.

sdikr
09-06-04, 12:21
Ξεφτίλα είναι να το παίζεις επαγγελματίας και να βγάζεις φράγκα με κλεμμένο λογισμικό. Δεν μίλησε κανένας για τα πιτσιρίκια που θέλουν να παίξουν με ένα πρόγραμμα, εδώ μιλάμε για επαγγελματίες και όταν βγάζεις λεφτά από κάτι δεν πρέπει να το έχεις κλεμμένο αν έχεις έστω και ένα μικρό ίχνος αξιοπρέπειας πάνω σου. Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες σε αυτό, τι στιγμή μάλιστα που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει ελεύθερη ενναλακτική λύση*. Είσαι κλέφτης. Τελεία και παύλα. Και από την στιγμή που ζεις και εργάζεσαι στην Ελλάδα θα παίξεις με τους κανόνες που ισχύουν εδώ.

Και φυσικά δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα αλλά σε όλους που κουβαλάνε τα ίδια μυαλά.

αμάν πάλι μας λένε κλέφτες!! :cry: ¨
Γιατί δεν καταλαβαίνετε οτι οι σωστοί επαγγελματίες τα αγοράζουν τα προγράμματα τους (ας είναι καλα το ΣΔΟΕ).;

Συμφωνώ με το ότι απο την στιγμή που πχ ένας αρχιτεκτωνας θα κάνει απόσβεση το autocad με λιγότερο απο μία δουλεια , να το αγοράσει.

το σταματάω έδω εκτός αν θέλετε να γεμίσουμε καμια σελίδα στο παλιο thread! :twisted:


ΥΓ και μιας και απευθύνεσαι και σε εμένα σε ρωτώ γνωρίζεις τι λόγισμικό έχω; αν το έχω πλήρωσει ή αν όχι; ΕΕΕ αν δεν γνωρίζεις μην μας το πετάς κάθε λίγο και λιγάκι .

lazar
09-06-04, 12:24
Δεν συννενοούμαστε και μάλλον δεν θέλεις να δεις τι λέω.

1) Το Num Lock On ενεργοποιεί το num pad ναι ή όχι; Ενεργοποιώ σημαίνει πατάω το "3" και γράφει.
2) Εάν αλλάξω τη λειτουργία του και με "On" γράφει ελληνικά ενώ με "Off" αγγλικά, εγώ καταλαβαίνω ότι για να γράφω αγγλικά θα πρέπει να είναι off. Επομένως στα αγγλικά δεν θα δουλεύει το num pad. Αυτό είναι πρόβλημα για όποιον χρησιμοποιεί το num pad.



Επίσης έβρισα διάφορους που χρησιμοποιούν κλεμένα windows. Έχουμε γίνει ελαστικοί στη παρανομία. Είναι αστείο, αλλά το linux θα ήταν πρώτο σε χρήση στην Ελλάδα αν υπήρχε τρόπος να πιάνουν τους κλέφτες.


Γιατί να τους βρίσεις; Από εσένα τα έκλεψαν; Κατακρίνεις προφανώς την πράξη. Δικαίωμα σου φυσικά. Εγώ δεν είμαι τόσο υπέρμαχος των υπερκερδών των πολυεθνικών τύπου microsoft, adobe, autodesk κλπ. Πάντως οι προγραμματιστές που είναι υπάλληλοι σε αυτές τις εταιρείες δεν χάνουν. Τα φυσικά πρόσωπα που χάνουν είναι οι μέτοχοι των εταιρειών. Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς σε αυτό.



Εξάλλου μπορείς να βγάλεις τον έλεγχο του num-lock αν κάνεις το setup x-configuration (script)

Αυτό μάλλον το λες για αστείο. Γιατί έτσι ήταν όταν τα computer τα χρησιμοποιούσαν στα πανεπιστήμια μόνον οι επαγγελματίες των υπολογιστών. Για να περάσουν στον υπόλοιπο κόσμο έπρεπε να είναι απλοί στη χρήση τους. Πριν από τη Microsoft το πλάσαρε στην αγορά η Apple αυτό το κόλπο όπως ξέρεις (η Xerox δεν ασχολήθηκε με το ευρύ κοινό).
Το configuration του setup είναι μόνο για προγραμματιστές, έστω και ερασιτέχνες.

pelasgian
09-06-04, 12:39
Ξεφτίλα είναι να το παίζεις επαγγελματίας και να βγάζεις φράγκα με κλεμμένο λογισμικό. Δεν μίλησε κανένας για τα πιτσιρίκια που θέλουν να παίξουν με ένα πρόγραμμα, εδώ μιλάμε για επαγγελματίες και όταν βγάζεις λεφτά από κάτι δεν πρέπει να το έχεις κλεμμένο αν έχεις έστω και ένα μικρό ίχνος αξιοπρέπειας πάνω σου.


Εγώ μιλάω και για τα πιτσιρίκια, γιατί μικρός χαλάει ο άνθρωπος. Δηλαδή αν ο γιός σου πάει και κλέψει ένα αμάξι, δεν θα τον κάνεις ασήκωτο στο ξύλο; Όταν μάθει από μικρός να παίζει κλεμμένο το grand theft auto και επειδή μπορεί να κλέψει και εκατοντάδες παρόμοια να χέσει και το σχόλειο δεν θα ανησυχούσες; Δηλαδή θες να ανατρέφεις ένα κλέφτη, ένα τεμπέλη και ένα αποβλακωμένο και να πληρώνεις για αυτά; Και δεν είναι μόνο αυτό, κάποια στιγμή θα έρθει ΚΑΙ ο εισαγγελέας, και τότε θα τη φας εσύ σα πατέρας.

Εξυπακούεται ότι για το δημόσιο τομέα δεν το συζητάμε καθόλου. Θα έπρεπε να δημιουργηθεί τμήμα «καθαρά χέρια» που να ελέγχει τι τρέχουν οι δημοσιοι υπάλληλοι στους υπολογιστές τους και σε περίπτωση παράβασης να υπάρχει απόλυση και φυλάκιση. (Μου έχει τύχει να περιμένω σε ουρά, γιατί παίζαν παιχνίδια στον υπολογιστή!) Επιπλέον πρέπει να βγει η πασιέτζα από όλες τις εκδόσεις windows που πάνε στο δημόσιο τομέα. Δε θα δουλεύω εγώ σα το μλκ, να με γδέρνει στη φορολογία το κράτος, ώστε να παίζουν πασιέτζα εν ώρα υπηρεσίας οι διάφοροι αποβλακωμένοι.



εργασία οι ειδικοί της πληροφορικής έχουν αρκετη!! δεν είναι αυτο ατου του free source (lord help microsoft and unisoft and logic and......)



Το source δεν είναι free είναι open. Κάνεις δεν χαρίζει τον κώδικα του, συνοδεύεται από ένα πολύ συγκεκριμένο license που πρέπει να σεβαστείς.

Σιγά που έχουν εργασία οι ειδικοί πληροφορικής. Ξέρεις πόσους ανέργους computerάδες ξέρω; Εξάλλου μόνο για μεροκάματο μιλάμε εδώ πέρα; Δηλαδή το να φτιάξεις μία εταιρία παγκόσμιας εμβέλειας στην Ελλάδα με ειδίκευση στο λογισμικό πρέπει να είναι όνειρο για πάντα;

Ακριβώς, αυτή είναι μία ξεφτύλα της αγγλικής γλώσσας όπου το ελεύθερο σημαίνει και τσάμπα (όπως και στα γερμανικά) και δημιούργησε μία τεράστια περεξήγηση, για αυτό και μετονομάστηκε σε «ανοικτό», αλλά ο ανοικτός κώδικας δεν είναι απαραίτητα GNU. Μπορεί μέχρι και πατενταρισμένες ιδέες (δικές σου) να τις κάνεις open source.

Την microsoft τη συμφέρει να υπάρχει πειρατεία σε φτωχές χώρες όπου είναι δεδομένο ότι κάποιος δεν μπορεί να τα αγοράσει, διότι οτιδήποτε ανεβάζει το user-base προκαλεί δυναμική στις επιχειρήσεις υπέρ του λειτουργικού της και των προϊόντων της.
Αν δεν μπορείς να τους αρμέξεις, κάντους εξαρτημένους για να αρμέξουμε τα αφεντικά τους. Αν όλοι «ξέρουν» windows πού θα βρεις ειδικούς σε unix?

pelasgian
09-06-04, 12:50
Επίσης έβρισα διάφορους που χρησιμοποιούν κλεμένα windows. Έχουμε γίνει ελαστικοί στη παρανομία. Είναι αστείο, αλλά το linux θα ήταν πρώτο σε χρήση στην Ελλάδα αν υπήρχε τρόπος να πιάνουν τους κλέφτες.


Γιατί να τους βρίσεις; Από εσένα τα έκλεψαν; Κατακρίνεις προφανώς την πράξη. Δικαίωμα σου φυσικά. Εγώ δεν είμαι τόσο υπέρμαχος των υπερκερδών των πολυεθνικών τύπου microsoft, adobe, autodesk κλπ. Πάντως οι προγραμματιστές που είναι υπάλληλοι σε αυτές τις εταιρείες δεν χάνουν. Τα φυσικά πρόσωπα που χάνουν είναι οι μέτοχοι των εταιρειών. Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς σε αυτό.


Δηλαδή πρέπει να κλέψουν από μένα κάτι για να αντιδρώ στη κλοπή; Αν δω και κλέβουν ένα αμάξι που δεν είναι δικό μου να φύγω σα γνήσιος ραγιάς και δεν είδα τίποτα, δεν άκουσα τίποτα «μην μπλέξουμε με την αστυνομία;» Αν διαφωνείς με τη πολιτική των μεγάλων πολυεθνικών να αντιταχθείς νόμιμα, με δημιουργικό τρόπο, να τους νικήσεις στο παιχνίδι τους παίζοντας καθαρά. Στο Linux παίζουν τόσο καθαρά που πέραν του ότι τους κερδίζουν, τους ντροπιάζουν κιόλας. Σε λίγο το να κρύβεις το κώδικα θα είναι τέτοια ξεφτύλα με το να έχεις το φάρμακο για το aids και να μην αφήνεις την αντιγραφή του από κάτι κακομοίρηδες στην Αφρική που προσπαθούν να σώσουν τους συμπατριώτες τους.

Επιπλέον η λογική λέει ότι δεν μπορείς να είσαι «τόσο υπέρμαχος» ή «περισσότερο υπέρμαχος» ή «λιγότερο υπέρμαχος». Ή είσαι υπέρμαχος ή δεν είσαι και δεν μπορείς να είσαι υπέρμαχος και να μην είσαι. Αν είσαι υπέρμαχος, πρέπει να έχεις όλα τα χαρακτηριστικά του να είσαι (όχι επιλεκτικά). Μεσοβέζικες καταστάσεις δεν υπάρχουν στη λογική, είναι ανακαλύψη που έχουν κάνει οι θεωρητικοί του φεμινισμού (ως φιλοσοφία), άρα είναι για ... γκόμενες μόνο :mrgreen: χαχαχαχαχα!

lazar
09-06-04, 12:52
Δηλαδή το να φτιάξεις μία εταιρία παγκόσμιας εμβέλειας στην Ελλάδα με ειδίκευση στο λογισμικό πρέπει να είναι όνειρο για πάντα;

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά δεν βλέπω το συσχετισμό με τα windows και το linux. Άσε που αν θέλεις να φτιάχνεις παγκόσμιας εμβέλειας προγράμματα για desktop (όχι server) τότε θα πρέπει να δουλέυει σε windows, που έχουν οι περισσότεροι σε όλον τον κόσμο.

Και στο άλλο που λες για το Δημόσιο συμφωνώ και στην νοοτροπία, αλλά πάλι δεν βλέπω το συσχετισμό. Δηλαδή αν βάλει το Δημόσιο αγοραστά windows (που μπορεί και νάχει, δεν το γνωρίζω) θα είσαι ευχαριστημένος;

lazar
09-06-04, 12:57
Αν δω και κλέβουν ένα αμάξι που δεν είναι δικό μου να φύγω σα γνήσιος ραγιάς και δεν είδα τίποτα, δεν άκουσα τίποτα «μην μπλέξουμε με την αστυνομία;»


Το έχουμε αναλύσει ξανά στο forum αυτό. Εάν κλέψω το αυτοκίνητο σου, τότε το στερείσαι εσύ. Εάν μου αντιγράψεις ένα πρόγραμμα δεν το στερείσαι. Είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Δεν κλέβεις κανέναν αντιγράφοντας software. Το αν καταπατάς πνευματικά δικαιώματα συζητείται. Όχι από εμένα, αλλά από τους νομικούς σε όλον τον κόσμο και τα δικαστήρια στις υποθέσεις.

Εάν λοιπόν "αντιγράψω" το αυτοκίνητο σου δεν είναι το ίδιο. :wink:

Να υποθέσω ότι δεν έχεις ούτε μία φωτοτυπία βιβλίου, ακόμη και εκπαιδευτικού για τη δουλειά σου ή σε ηλεκτρονική μορφή ή ακόμη και αν δεν μπόρεσες να το βρεις στην αγορά; Ούτε μία κασέτα video ταινίας που είδες και έγραψες από την τηλεόραση;

pelasgian
09-06-04, 13:02
Όχι θέλω το δημόσιο να βάλει Linux για να μειώσει το κόστος λειτουργίας, την αξιοπιστία και να δώσει εργασία σε Έλληνες προγραμματιστές. Αντί να πληρώσει τα κερατιάτικά του για άδειες στη Μ$ ώστε να γίνουν ακόμα πιο πλούσιοι αυτοί, να τα πάρει τσάμπα και να πληρώσει τις υπηρεσίες των ελλήνων προγραμματιστών να δούμε και μεις καμιά άσπρη μέρα. Εξάλλου πλέον με τη φιλικότητα ενός σωστά φτιαγμένου desktop δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Θα γλιτώσουν και από εξοπλισμό γιατί αξιοποιούν και παλαίοτερα μηχανήματα.

lazar
09-06-04, 13:15
Πρώτον: οι διανομές linux δεν είναι και πολύ φτηνότερες από τα windows. Μερικές είναι ακριβότερες.

Δεύτερον: μιλάτε βλέποντας πώς λειτουργείτε εσείς οι ίδιοι, δηλ. προγραμματιστές ή τέλος πάντων κομπιουτεράδες, που λέμε.

Εξηγούμαι, μέσα από παράδειγμα που γνωρίζω καλά. Η MySql είναι πολύ καλή RDB. Ωστόσο πολλές εταιρείες στην Ελλάδα ακριβοπληρώνουν την Oracle και δεν πάνε στην MySql. Ένας λόγος είναι φυσικά η διαφήμιση. Ο δεύτερος όμως και πιο σημαντικός είναι το support. Ποιός παρέχει support στην MySql; Το διάφοροι "Freelance τύποι" δεν ενδιαφέρει μία ασφαλιστική πολλών διεκατομμυρίων. Θέλει εταιρεία από πίσω, μεγάλη ώστε να νοιώθει ασφάλεια. Που είναι η MySql στην Ελλάδα με ρώτησε κάποιος μια φορά; Που είναι αλήθεια; Ξέρει κανείς; Η Oracle νομίζω έχει τα γραφεία της στη Μεσογείων. Η MySql, πού;

Το open source δηλώνει ότι τα έσοδα των προγραμματιστών θα έρχονται από το support, και όμως είναι αυτό που κάνει λιγότερο οργανωμένα.

pelasgian
09-06-04, 13:15
[quote]
Αν δω και κλέβουν ένα αμάξι που δεν είναι δικό μου να φύγω σα γνήσιος ραγιάς και δεν είδα τίποτα, δεν άκουσα τίποτα «μην μπλέξουμε με την αστυνομία;»




Το έχουμε αναλύσει ξανά στο forum αυτό. Εάν κλέψω το αυτοκίνητο σου, τότε το στερείσαι εσύ. Εάν μου αντιγράψεις ένα πρόγραμμα δεν το στερείσαι. Είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.


Θα προτιμούσα να μου κλέψεις το αυτοκίνητο, παρά να μου κλέψεις το πρόγραμμα που δούλεψα πέντε χρόνια στο διδακτορικό μου για να το γράψω και έμεινα με καφέ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ώρες άγρυπνος.



Δεν κλέβεις κανέναν αντιγράφοντας software. Το αν καταπατάς πνευματικά δικαιώματα συζητείται. Όχι από εμένα, αλλά από τους νομικούς σε όλον τον κόσμο και τα δικαστήρια στις υποθέσεις.


Τι λες;! σοβαρά;! Δηλαδή τις ανθρωποώρες μου να γράψω ένα πρόγραμμα και να το εκμεταλευτώ για να ανακτήσω την εργασία που κατέβαλα δεν τις χάνω αν εσύ το κλέψεις; Εγώ δε ζητάω να μου πληρώσουν νοίκι, αλλά όταν έρθει η ώρα να πουν «ότι αυτό είναι εργασία του τάδε και εμείς το βελτιώσαμε και το χρησιμοποιούμε εκεί» να το πούνε, να μην σφυρίζουν αδιάφορα, να μην κλέψουν τη φήμη που θα έπρεπε να έρθει σε μένα για να την εκμεταλευτούν οικονομικά. Διότι η φήμη είναι αυτή που σου φέρνει τα λεφτά στο τέλος. Έχεις δει κανέναν που να έχει τη φήμη κλέφτη, άσχετου, επικίνδυνου, ξεφτύλα, άτιμου, ψεύτη να μένει για πολύ σε μία αγορά;



Εάν λοιπόν "αντιγράψω" το αυτοκίνητο σου δεν είναι το ίδιο.
Αν φτιάξω ποτέ αυτοκίνητο καλύτερα να έρθεις να τα κλέψεις, παρά να τα αντιγράψεις και να τα πλασάρεις για δικά σου.
Καλύτερα να μου στερήσεις χρήματα, παρά να σφετεριστείς ιδιότητες που θα έπρεπε να αποδωθούν στη πνευματικότητά μου και τη προσωπικότητά μου.

lazar
09-06-04, 13:18
Τι λες;! σοβαρά;! Δηλαδή τις ανθρωποώρες μου να γράψω ένα πρόγραμμα και να το εκμεταλευτώ για να ανακτήσω την εργασία που κατέβαλα δεν τις χάνω αν εσύ το κλέψεις; Εγώ δε ζητάω να μου πληρώσουν νοίκι, αλλά όταν έρθει η ώρα να πουν «ότι αυτό είναι εργασία του τάδε και εμείς το βελτιώσαμε και το χρησιμοποιούμε εκεί» να το πούνε, να μην σφυρίζουν αδιάφορα, να μην κλέψουν τη φήμη που θα έπρεπε να έρθει σε μένα για να την εκμεταλευτούν οικονομικά. Διότι η φήμη είναι αυτή που σου φέρνει τα λεφτά στο τέλος


Μιλάω για αυτόν που αντιγράφει τα windows και τα χρησιμοποιεί. Ο πιτσιρικάς που ανέφερες παραπάνω. Τι σχέση έχει με αυτό που λες εδώ; Λέει ο πιτσιρικάς ότι τα windows είναι δική του δημιουργία; Αυτό δεν συζητάμε;

WAntilles
09-06-04, 13:43
Εξάλλου πλέον με τη φιλικότητα ενός σωστά φτιαγμένου desktop δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Εννοείς αυτό με το άλλ' αντ' άλλων NumLock που κάνει ο,τιδήποτε άλλο του καπνίσει εκτός από αυτό που οφείλει να κάνει, και το Ctrl+Shift που δεν το δέχεται το KDE;

Το ΧΙΚ Desktop;

pelasgian
09-06-04, 13:48
Τι λες;! σοβαρά;! Δηλαδή τις ανθρωποώρες μου να γράψω ένα πρόγραμμα και να το εκμεταλευτώ για να ανακτήσω την εργασία που κατέβαλα δεν τις χάνω αν εσύ το κλέψεις; Εγώ δε ζητάω να μου πληρώσουν νοίκι, αλλά όταν έρθει η ώρα να πουν «ότι αυτό είναι εργασία του τάδε και εμείς το βελτιώσαμε και το χρησιμοποιούμε εκεί» να το πούνε, να μην σφυρίζουν αδιάφορα, να μην κλέψουν τη φήμη που θα έπρεπε να έρθει σε μένα για να την εκμεταλευτούν οικονομικά. Διότι η φήμη είναι αυτή που σου φέρνει τα λεφτά στο τέλος


Μιλάω για αυτόν που αντιγράφει τα windows και τα χρησιμοποιεί. Ο πιτσιρικάς που ανέφερες παραπάνω. Τι σχέση έχει με αυτό που λες εδώ; Λέει ο πιτσιρικάς ότι τα windows είναι δική του δημιουργία; Αυτό δεν συζητάμε;

Δε συνδέονται δηλαδή τα δύο μεταξύ τους; Παραβίαση της άδειας χρήσης δεν είναι και τα δύο; Η GNU license λέει ότι «αντέγραψέ το μην πεις ότι είναι δικό σου μόνο». Η EULA λέει »προφανώς δεν θα πεις ότι είναι δικό σου, αλλά μην το αντιγράψεις κιόλας». Όταν ένα software house διαλέξει το οικονομικό μοντέλο με το οποίο θα λειτουργήσει, οτιδήποτε τους δυσκολέψει στην εφαρμογή του, τους δυσκολεύει στο να ανταμοιφθούν για τη πνευματική τους εργασία. Αυτό με τους «πιτσιρικάδες» το δέχομαι στο βαθμό μόνο που ο νόμος αναγνωρίζει ελαφρυντικά λόγω ευηθείας και όχι σαν αθωωτικό αίτιο.

Η συναισθητική μου φόρτιση υπέρ ή κατά κάποιου, δεν αλλοιώνει την αντίληψή μου περί των δικαιωμάτων του. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί η Μ$, αλλά δεν παύει να έχει δικαιώματα τα οποία στην Ελλάδα προστατεύονται. Δεν μου αρέσει να τραβάνε στα δικαστήρια πιτσιρίκια, αλλά δεν παύουν να παραβαίνουν το νόμο. Οι λεγόμενες ελληνικές ευαισθησίες είναι μονόπλευρες και συνήθως πηγή πολλών άλλων αναισθησιών με μοναδικό επιχείρημα "ντάξει μωρέ, σιγά!" Λέμε συχνά "εντάξει", αλλά μόνο τάξη δεν έχουμε σε αυτή τη χώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.