PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία, standby mode και φθορες σε LAPTOPS & DESKTOPS



cool11
30-10-12, 11:19
Τελικα πρεπει να κλεινουμε το ρευμα απο την πριζα, οταν δεν δουλευουμε με τα υπολογιστικα μηχανηματα μας?
Ξεκαθαριζω απο την αρχη, οτι εννοειται οτι για οτι αναφερθουμε, ειναι συνδεδεμενο πανω σε ups. Δεν μιλω για καψιμο λογω καποιου peak απο την δεη.

Διαφορες αστοχιες τροφοδοτικων, παροτι ηταν και πανω σε ups, καθως και συζητησεις με ανθρωπους του χωρου, με οδηγουν στο συμπερασμα οτι και σε standby mode, οι τροφοδοσιες δουλευουν. Minimal καταναλωση βεβαια, ελαχιστη λειτουργια, αλλα ομως...εν τέλει λειτουργια!
Και οταν κατι λειτουργει, εστω και στο ρελαντί, δεν μετρα σαν μειωση των ωφελιμων ωρων λειτουργιας; Δεν μικραινει ο προσδοκωμενος χρονος ζωης;

Απο την αλλη, καποιοι θα πουν, οτι το ανοιξε-κλεισε των τροφοδοσιων, δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ευσταθει αυτο?

Ποια κατασταση απο τις 2 παραπανω κανει το λιγοτερο κακο?

Επισης, θελω να μου πειτε, αν τυχον εχει νοημα να κλεινουμε εντελως την παροχη ρευματος, οταν μιλαμε για laptops.
Λογικα ναι, αλλα ομως τι γινεται με την μπαταρια?

Αν και δεν ειμαι ηλεκτρονικος, μου ειπε ενας γνωστος μου ηλεκτρονικος, οτι αν δεν το κλεισεις εντελως ενα μηχανημα απο το ρευμα, 'το πακ δουλευει'.

Σας παρακαλω, να αναφερθειτε ΚΑΙ στα laptops, καθως ολο και περισσοτερα μηχανηματα πια ειναι laptops, και τα desktops βαινουν....μειουμενα!

Θελω να ελαχιστοποιησω τα ενδεχομενα δυσλειτουργιων στα συστηματα μου, desktops και laptops, οποτε, ας γινει μια συζητηση με επιχειρηματα, επιστημονικα και εμπειρικα, πανω σε αυτο το θεμα.

hemlock
30-10-12, 11:29
Ο ΜTBF (mean time between failures) είναι πολλύ μεγάλος για τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα για να σε ανησυχήσει-υπάρχει και σχετικό διάγραμα (http://www.eventhelix.com/RealtimeMantra/FaultHandling/reliability_availability_basics.htm) για το πότε είναι πιθανότερο να έχεις απώλεια...
Οι μπαταρίες αντίθετα έχουν αρκετά μικρό χρόνο ζωής,οπότε είτε την προσέξεις (την βγάζεις απο το Laptop όσο είναι σε "desktop mode"),είτε την έχεις πάνω πολλύ δύσκολα θα σου κρατήσει 2 χρόνια-τόσος είναι ο χρόνος για να απαξιωθεί πλήρως το οποιοδήποτε μηχανάκι)...Εγώ κάνω Power off όταν είμαι εκτός σπιτιού, στα πάντα,ίσως επειδή έχω δεί να καίγεται τροφοδοτικό μπροστά μου...

cool11
30-10-12, 12:09
Τη μπαταρια την εχω ξεγραμμενη.
Να κλεινω και το ρευμα εντελως, οταν προκειται για λαπτοπ?

hemlock
30-10-12, 12:11
Τη μπαταρια την εχω ξεγραμμενη.
Να κλεινω και το ρευμα εντελως, οταν προκειται για λαπτοπ?
Power off σημαίνει σταματάω την τροφοδοσία του και όχι κατεβάζω τον γενικό του σπιτιού...

cool11
30-10-12, 12:17
Αυτο λεω, να το βγαζω απο την πριζα. Καλο κανει, κακο δεν κανει, σωστα?

hemlock
30-10-12, 12:20
Αυτο λεω, να το βγαζω απο την πριζα. Καλο κανει, κακο δεν κανει, σωστα?
Εγώ θα το έκανα,αλλα μάλλον είναι αδιάφορο απο την στιγμή που δεν σε έχει εκθέσει η ηλ. εγκατάσταση του σπιτιού/διαμερίσματός σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.