PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη παρουσίαση του πιλοτικού FTTH δικτύου από τον Όμιλο Forthnet στο 14ο InfoComWorld



Σελίδες : [1] 2

nnn
30-10-12, 14:22
Κάντζα, 30 Οκτωβρίου 2012 – Την πρώτη παρουσίαση στο ευρύ κοινό του πιλοτικού δικτύου Fiber-to-the-Home που υλοποιεί στο Δήμο Νέας Σμύρνης, πραγματοποίησε σήμερα το πρωί ο Όμιλος Forthnet στο πλαίσιο του 14ου Συνεδρίου InfoCom World.

Ειδικότερα, ο κ. Δημήτρης Παπαζαφειρόπουλος, Ανώτερος Διευθυντής Σταθερού Δικτύου του Ομίλου Forthnet αναφέρθηκε στην πορεία εξέλιξης του πιλοτικού έργου σε συνεργασία με τη δημοτική αρχή, τις υπηρεσίες που θα δοθούν πάνω από αυτό, τις εμπειρίες από την υλοποίηση, αλλά και τα οφέλη που αναμένονται στην τοπική κοινωνία.

Ο κ. Παπαζαφειρόπουλος επεσήμανε ότι η ανάπτυξη FTTH δικτύων με τη συνεργασία ιδιωτικής πρωτοβουλίας και δημοτικής αρχής αποτελεί σήμερα ευρωπαϊκή κατεύθυνση, καθώς το 68% των συνδέσεων FTTH στην Ευρώπη των 35, έχουν υλοποιηθεί από εναλλακτικούς παρόχους και από Δήμους/Κοινότητες.

Ανέπτυξε συνοπτικά τη στρατηγική του Ομίλου Forthnet για τα δίκτυα νέας γενιάς, η οποία βασίζεται στην ανάπτυξη βιώσιμων υποδομών ανάλογα με τις ανάγκες κάθε περιοχής. Σύμφωνα με αυτή, το FTTH είναι η ιδανική λύση για πυκνοκατοικημένες αστικές περιοχές που συγκεντρώνουν συγκεκριμένα ποιοτικά στοιχεία, όπως στην περίπτωση του Δήμου Νέας Σμύρνης. Για συγκεκριμένες περιοχές, όπως π.χ. ημιαστικές περιοχές και προάστια, το VDSL είναι ικανό να δώσει λύση, καθώς η εγκατάσταση καμπινών είναι πιο εύκολη, αλλά και η πυκνότητα των συνδρομητών συγκεκριμένη. Το ADSL αποτελεί λύση για τις αραιοκατοικημένες και αγροτικές περιοχές, ενώ τέλος το δορυφορικό Internet αποτελεί μονόδρομο για «λευκές» και απομακρυσμένες περιοχές, όπου λόγω γεωγραφίας δεν αποτελεί βιώσιμη λύση η υλοποίηση ενσύρματων δικτύων. Και στις 4 αυτές τεχνολογίες πρόσβασης ο Όμιλος Forthnet έχει ήδη έγκαιρα τοποθετηθεί και κατευθύνει επενδύσεις.

Όσον αφορά στο πιλοτικό FTTH δίκτυο στη Νέα Σμύρνη, ο κ. Παπαζαφειρόπουλος τόνισε ότι αφορά σε ένα δίκτυο οπτικών ινών με αρχιτεκτονική GPON το οποίο έχει περάσει από 2000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις της περιοχής. Στην ανάπτυξη του έργου συμμετέχουν ενεργά συγκεκριμένοι τεχνολογικοί πάροχοι, όπως η Optronics Technologies, η ADTRAN και η Huawei, με τους οποίους αναπτύσσονται κοινές εμπειρίες από αυτή την πρώτη υλοποίηση. Σημαντική παράμετρος στην πορεία του έργου και για την απρόσκοπτη υλοποίηση των τεχνικών εργασιών, αποτέλεσε η ενημέρωση του Δήμου για αυτή την καινοτόμο πρωτοβουλία

Στόχος του Ομίλου Forthnet είναι να αναδείξει μία πρωτοπόρα ευρυζωνική εμπειρία για το συνδρομητή και την επιχείρηση και να εισάγει τα οφέλη της στην κοινωνία, αλλά και μέσα από την επιτυχία του εγχειρήματος, να πείσει για την αναγκαιότητα προώθησης μία κοινής εθνικής στρατηγικής υποδομής για την ευρυζωνικότητα. Επιπλέον στόχος είναι να αναδειχθεί η σημαντικότητα της συνεργασίας με τις τοπικές αρχές, μοντέλο που στο εξωτερικό έχει αποδειχθεί ως ο σωστός δρόμος.

Το πιλοτικό έργο βρίσκεται σήμερα σε φάση ολοκλήρωσής των τεχνικών εργασιών και επέκτασης της υποδομή στα σπίτια των χρηστών, για τη διάθεση καινοτόμων υπηρεσιών και αποσκοπούν στην αξιοποίηση των δυνατοτήτων του δικτύου και στη δημιουργία νέας εμπειρίας στο χρήστη. Ειδικότερα, θα διατεθεί υπερ-γρήγορο Internet, με εγγυημένες ταχύτητες 100 Mbps download/50Mbps upload, που επιτρέπει την πρόσβαση σε High Definition περιεχόμενο και σε πολυάριθμες cloud και gaming υπηρεσίες.

Τέλος, σημαντικές είναι οι εμπειρίες που έχουν έως τώρα αποκομιστεί από το έργο. Κατ’ αρχήν, οι κάτοικοι της περιοχής έδειξαν σημαντικό ενδιαφέρον από τα πρώτα στάδια υλοποίησης του. Ενδεικτικό στοιχείο είναι ότι η εκδήλωση ενδιαφέροντος φτάνει στο 50% των σπιτιών που έχουν ενημερωθεί. Σημαντική κρίνεται η ενημέρωση του Δήμου για τα οφέλη από την ύπαρξη της υποδομής FTTH στην περιοχή, τα οποία αφορούν τόσο στους κατοίκους όσο και στην ανάπτυξη της τοπικής επιχειρηματικότητας. Άξιο αναφοράς επιπλέον στοιχείο είναι ότι σύμφωνα με μελέτες του FTTH Council αυξάνεται σημαντικά και η αξία της real estate περιουσίας σε μια περιοχή, όταν μπορεί να συνδεθεί σε ένα τέτοιο δίκτυο.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν πληροφορίες, καθώς και την φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.forthnetgroup.gr/FTTH

Πηγή : Δ.Τ. Forthnetgroup

Σχετικό θέμα στο adslgr : Πρώτη υλοποίηση δικτύου FTTH από τον Όμιλο Forthnet και το Δήμο Νέας Σμύρνης στην Αττική (http://www.adslgr.com/forum/threads/640406-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-FTTH-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%8C%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%BF-Forthnet-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%94%CE%AE%CE%BC%CE%BF-%CE%9D%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%A3%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE)

jason_statham
30-10-12, 14:31
Γιούπι!!! Ολοταχώς για FTTH!!!!!!!

Vitruvian78
30-10-12, 14:45
Ναι, ναι τί να σου πω!! Απλα η συγκεκριμένη εταιρεία προσπαθει με νύχια και με δόντια να διατηρήσει την πελατειακη της βάση, με επικοινωνιακά κολπάκια αυτου του στύλ. Μέχρι να προσφέρει (αν τελικά την προσφέρει) τελικη υπηρεσία τέτοιας τεχνολογίας, θα περάσουν πολλα χρονια ή αν προσφέρει κατι θα ειναι σε επιλεγμένες περιοχές μονο....

christhenis
30-10-12, 14:45
Θα μπουκώσουμε για τα καλά :p

grayden
30-10-12, 14:56
Μέχρι να προσφέρει (αν τελικά την προσφέρει) τελικη υπηρεσία τέτοιας τεχνολογίας, θα περάσουν πολλα χρονια ή αν προσφέρει κατι θα ειναι σε επιλεγμένες περιοχές μονο....

Την συγκεκριμένη υπηρεσία την προσφέρει πιλοτικά αυτή την στιγμή και αν της πάνε καλά τα πράγματα (έχει ταμειακά αποθέματα) μπορεί πολύ εύκολα να αρχίσει τις επεκτάσεις και σε άλλες περιοχές.

Avesael
30-10-12, 15:05
Ναι, ναι τί να σου πω!! Απλα η συγκεκριμένη εταιρεία προσπαθει με νύχια και με δόντια να διατηρήσει την πελατειακη της βάση, με επικοινωνιακά κολπάκια αυτου του στύλ. Μέχρι να προσφέρει (αν τελικά την προσφέρει) τελικη υπηρεσία τέτοιας τεχνολογίας, θα περάσουν πολλα χρονια ή αν προσφέρει κατι θα ειναι σε επιλεγμένες περιοχές μονο....

Δεν καταλαβαίνω προς τι το ειρωνικό και επικριτικό ύφος σου φίλε. Που τα είδες τα επικοινωνιακά κολπάκια και ποια πελατειακή βάση με νύχια και με δόντια προσπαθεί να κρατήσει;
ΠΙΛΟΤΙΚΟ πρόγραμμα είναι, ΕΥΡΕΙΑ αποδοχή έχει, και μακάρι και άλλοι πάροχοι (όπως ο δικός σου) να πρωτοπορούσαν με κάτι τέτοιο και όχι με vdsl με τα γνωστά της προβλήματα και περιορισμούς αφού ούτε αυτή την τεχνολογία δεν είναι ικανοί να την δώσουν όπως πρέπει (π.χ. καμπίνες σε κάθε γειτονιά).

kokoretsi
30-10-12, 15:06
Άντε να δούμε. Μακάρι να βγει κάποτε αληθινό το όνειρο του FTTH ...
Έτσι όπως πάμε να δούμε ποιος θα έχει και χρήματα να το πληρώσει ...

Spank
30-10-12, 15:34
Άντε μπράβο κατι αρχίζει να φαίνεται στον ορίζοντα εστω και με μικρά αλλα σταθερά βήματα.
Μακάρι να παει καλα το ολο εγχείρημα και να επεκταθεί σιγα σιγα και σε αλλες πριοχές (μεσα στα επόμενα χρόνια) και αν γίνει αυτο η vdsl θα ειναι απλα αστείο

Cosmonaut
30-10-12, 15:53
Βλέποντας τον χάρτη παρατηρώ οτι περιλαμβάνει το πατρικό μου αλλά όχι εκεί που μένω.....@!#@$#
Μήπως να γυρίσω πίσω; :lol:

Theodore41
30-10-12, 16:19
Άντε μπράβο κατι αρχίζει να φαίνεται στον ορίζοντα εστω και με μικρά αλλα σταθερά βήματα.
Μακάρι να παει καλα το ολο εγχείρημα και να επεκταθεί σιγα σιγα και σε αλλες πριοχές (μεσα στα επόμενα χρόνια) και αν γίνει αυτο η vdsl θα ειναι απλα αστείο
Είσαι σίγουρος,οτι του χρόνου,θα έχεις να φας;
Αντε γιατι μου φαίνεται,οτι πολλοί,ξεχνάνε που ακριβώς βρισκόμαστε,και θεωρούν οτι είμαστε στο 2007.

Spank
30-10-12, 16:26
Είσαι σίγουρος,οτι του χρόνου,θα έχεις να φας;
Αντε γιατι μου φαίνεται,οτι πολλοί,ξεχνάνε που ακριβώς βρισκόμαστε,και θεωρούν οτι είμαστε στο 2007.

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω για αρπάζεσαι, μιλάμε καθαρά για θέματα εξέλιξης την τεχνολογίας και οτι κατι καλο παει να γίνει.
Οσο για το αν θα έχουμε να φάμε του χρόνου ειμαι αισιόδοξο άτομο απο φύση μου και θέλω να βλέπω το μέλλον με αισιοδοξία οσο και σκοτεινό και αν ειναι αυτο.

voithostyrempora2
30-10-12, 16:27
Συγχαρητήρια στη Forthnet για άλλη μια φορά,αλλά ακριβές χρονοδιάγραμμα,πέρα από το "σύντομα",δεν είδαμε,για άλλη μία φορά :p . Θα περίμενα να υπήρχε σαφής χρονικός στόχος τουλάχιστον για το milestone της 1ης ενεργοποίησης.

neon2k8
30-10-12, 16:27
Δεν καταλαβαίνω προς τι το ειρωνικό και επικριτικό ύφος σου φίλε. Που τα είδες τα επικοινωνιακά κολπάκια και ποια πελατειακή βάση με νύχια και με δόντια προσπαθεί να κρατήσει;
ΠΙΛΟΤΙΚΟ πρόγραμμα είναι, ΕΥΡΕΙΑ αποδοχή έχει, και μακάρι και άλλοι πάροχοι (όπως ο δικός σου) να πρωτοπορούσαν με κάτι τέτοιο και όχι με vdsl με τα γνωστά της προβλήματα και περιορισμούς αφού ούτε αυτή την τεχνολογία δεν είναι ικανοί να την δώσουν όπως πρέπει (π.χ. καμπίνες σε κάθε γειτονιά).

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ (όχι οτι ο δικός μου πάροχος είναι και κανένας τέλειος αλλά τέλος πάντων). Τουλάχιστον με αυτά τα πιλοτικά (κάτι παρόμοιο είχα ακούσει και για την πόλη της Καρδίτσας αλλά δεν ξέρω απο ποιά εταιρεία, και φυσικά υπάρχει κάτι τέτοιο και στις Σέρρες) οι εταιρείες δείχνουν οτι κάνουν μια προσπάθεια, όχι να περιμένει ο κόσμος πότε οι γερμαναράδες του ΟΤΕ θα τους καπνίσει να δώσουν δήθεν προχωρημένες υπηρεσίες και τάχα μου καινούργιες τεχνολογίες που στην υπόλοιπη Ευρώπη θεωρούνται... "παλιές"! Και ειδικά κάτι χωριά και κάτι επαρχιακές πόλεις αν περίμεναν απο τον ΟΤΕ ζήτω που κάηκαν! Μακάρι να δούμε παρόμοια δίκτυα και αλλού, και σιγά σιγά να δωθεί επιτέλους ενα μήνυμα στον "κουμανταδόρο του ίντερνετ" πανελλαδικά οτι κάποια στιγμή το κουμάντο-κάνω ότι θέλω κλπ. έχει και τέλος.

sdikr
30-10-12, 17:15
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ (όχι οτι ο δικός μου πάροχος είναι και κανένας τέλειος αλλά τέλος πάντων). Τουλάχιστον με αυτά τα πιλοτικά (κάτι παρόμοιο είχα ακούσει και για την πόλη της Καρδίτσας αλλά δεν ξέρω απο ποιά εταιρεία, και φυσικά υπάρχει κάτι τέτοιο και στις Σέρρες) οι εταιρείες δείχνουν οτι κάνουν μια προσπάθεια, όχι να περιμένει ο κόσμος πότε οι γερμαναράδες του ΟΤΕ θα τους καπνίσει να δώσουν δήθεν προχωρημένες υπηρεσίες και τάχα μου καινούργιες τεχνολογίες που στην υπόλοιπη Ευρώπη θεωρούνται... "παλιές"! Και ειδικά κάτι χωριά και κάτι επαρχιακές πόλεις αν περίμεναν απο τον ΟΤΕ ζήτω που κάηκαν! Μακάρι να δούμε παρόμοια δίκτυα και αλλού, και σιγά σιγά να δωθεί επιτέλους ενα μήνυμα στον "κουμανταδόρο του ίντερνετ" πανελλαδικά οτι κάποια στιγμή το κουμάντο-κάνω ότι θέλω κλπ. έχει και τέλος.


Ας δούμε λίγο το τι υποχρεώσεις θα έχει - έχει ο καθε ένας και μετά βλέπουμε.
Εσυ αν ήσουν ΟΤΕ θα έκανες την επένδυση για να έρθουν μετά οι άλλοι να κάνουν χρήση σε τιμή κόστους;
ο κάθε ενας που κάνει τώρα το δικό του έχει υποχρέωση να το παρέχει σε τιμή κόστους;

Αν αρχίσουν πάλι να σκάβουν δρόμους 3 και 4 φόρες για να περνάει ο καθένας το δικό του δίκτυο εκεί να δεις τι μπέρδεμα θα γίνει (αντί να κάνουν έστω οι ενναλακτικοί μεταξύ τους μια συνεργασία)

WAntilles
30-10-12, 17:19
...έχει ταμειακά αποθέματα...

Μ' έπιασε ξαφνικά ένας τεράστιος βήχας.

grayden
30-10-12, 18:04
Μ' έπιασε ξαφνικά ένας τεράστιος βήχας.

Έκανα μια μικρή διόρθωση στο post μου γιατί είδα ότι έγραψα "να" αντί για "αν". Ήθελα να πω ότι αν της πάνε καλά τα πράγματα και έχει ταμειακά αποθέματα μπορεί να κάνει κινήσεις.

Αυτή την περίοδο βέβαια δεν έχει οπότε...

dead_seth
30-10-12, 18:08
Αυτά είναι, ήμουνα σίγουρος ότι η forthnet θα ήταν η πρώτη σε κάτι τέτοιο εδώ στην Ελλάδα.
Εγώ πάντως συμπλήρωσα κιόλας την "Φόρμα Ενδιαφέροντος". :)

Anasazi
30-10-12, 18:16
Την συγκεκριμένη υπηρεσία την προσφέρει πιλοτικά αυτή την στιγμή και αν της πάνε καλά τα πράγματα (έχει ταμειακά αποθέματα) μπορεί πολύ εύκολα να αρχίσει τις επεκτάσεις και σε άλλες περιοχές.

Απ'οσο ξερω εγω η εταιρεια ειναι χρεωμενη μεχρι σκασμου....!

ep103855
30-10-12, 18:16
ας φέρει η forthnet την άνοιξη! ας το κάνει κάποιος, όποιος νάναι και οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν θέλουν δεν θέλουν. forthnet, ΟΤΕ, wind, hol δεν έχει σημασία.
Btw επιτέλους ας σταματήσουμε να πιπιλάμε την καραμέλα οτι ο ένας πάροχος είναι καλύτερος απο τον άλλο. Δεν είναι εκκλησίες για να δώσουν στον λαό δωρεάν Internet. Μιλάμε για εταιρίες που σκοπό έχουν το χρήμα.
Όλα τα thread έχουν καταντήσει να είναι ένας διαρκής "πόλεμος" για τα fanboys (μόλις εξαντληθεί το θέμα του 1ου post).
Δεν βαρεθήκατε πια?

Spank
30-10-12, 18:21
Όποιος και να κάνει την αρχή ρε παιδιά καλως να το κάνει, δεν εχει σημασία πια εταιρία θα είναι, το θέμα ειναι να γίνει η αρχή και να ακολουθήσουν και αλλοι το παράδειγμα της

chriszah
30-10-12, 18:45
Πέρα από την διαφημιστική σημασία του πράγματος αυτές οι κινήσεις δεν λένε τπτ. Ας κάτσουν όλοι μαζί σε ένα τραπέζι (Κράτος, ΟΤΕ, Vodafone-HOL, Forthnet, Wind & Cyta) να φτιάξουν ένα σοβαρό δίκτυο οπτικών ινών για όλη την χώρα ΜΑΖΙ που να αντέξει για 20-30 χρόνια να τελειώνουμε.

paraponiaris
30-10-12, 18:48
ο φιλος spank εχει δικιο...ενας ενας θα ακολουθησουν δε γινεται αλλιως...υπομονη...οσο για το αν ειναι υπερχρεομενος καποιος ομιλος λιγο με ενδιαφερει...δειτε τι γινεται με τις τραπεζες...εξαγορα λεγεται για μεγαλο δυνατο σχημα...αρα τα δικτυα των δυο δικτυο του ενος...σε καλη πορεια βρισκομαστε νομιζω...

Anasazi
30-10-12, 18:50
Η μειωση του ανταγωνισμου δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Θα επιστρεψουμε παλι σε εποχες ενος παροχου που χρεωνε οτι γουσταρε.

Spank
30-10-12, 19:00
Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λεει ο φίλος παραπάνω να κάτσουν ολοι μαζί σε ενα τραπέζι και να βρούν μια λύση που θα τους ευνοήσει ολους αλλα κυρίως τον πολίτη και την ίδια την χώρα οσο αφορά στις καινούργιεσ τεχνολογίες, ας βάλουν ολοι νερό στο κρασί τους και ας βρούνε μια λύση.

Αν γίνει αυτό δεν με ενδιαφέρει πως θα λέγεται η εταιρία που θα το κάνει αυτο, και πρώτος θα την στηρίξω και θα την χειροκροτήσω ακόμα και λέγεται οτε

Theodore41
30-10-12, 19:13
Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω για αρπάζεσαι, μιλάμε καθαρά για θέματα εξέλιξης την τεχνολογίας και οτι κατι καλο παει να γίνει.
Οσο για το αν θα έχουμε να φάμε του χρόνου ειμαι αισιόδοξο άτομο απο φύση μου και θέλω να βλέπω το μέλλον με αισιοδοξία οσο και σκοτεινό και αν ειναι αυτο.
Σε βεβαιω,οτι δεν εχω θυμωσει.Απλως ειμαι κυνικος,λογω ηλικιας αφ'ενος,και λογω της γενικοτερης καταστασεως,αφ'ετερου.
Μακαρι να διαψευστω,και τα πραγματα να φτιαξουν.Αν και με τα σημερινα,μαλλον απαισιοδοξος ειμαι.

- - - Updated - - -


Η μειωση του ανταγωνισμου δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Θα επιστρεψουμε παλι σε εποχες ενος παροχου που χρεωνε οτι γουσταρε.
Ναι,αλλα μηπως οι δαπανες για τηλεφωνα κλπ,ειναι ελαστικες,που πα να πει οτι,ετσι και ακριβηνουν οι τιμες,πολλοι θα αποχαιρετησουν τις οθονες,και θα γυρισουν στις...σελιδες;
Ηδη εγω σημερα,εβγαλα απο τη βιβλιοθυκη μου ενα βιβλιο με τις βασικες εννοιες της Φυσικης,ενα κλασσικο βιβλιο ενος Αμερικανου,και το ξεκινησα.
Κανω ...προθερμανση.:p

aggouri
30-10-12, 19:15
Θα επαινούσα τον provider που θα δώσει μια σταθερά καλή και αξιόπιστη υπηρεσία σε όλους, παρά υπερηχητικές ταχύτητες για λίγους τυχερούς.

neon2k8
30-10-12, 19:38
Το θέμα του τι υποχρεώσεις θα έχει ο καθένας και αν ο εναλλακτικός θα παρέχει υπηρεσίες σε τιμές κόστους πατώντας πάνω σε επενδύσεις του ΟΤΕ αυτό είναι θέμα δικό τους. Και τι εννοώ με αυτό; Οτι όλους μας (κι οταν λέω όλους εννοώ ΟΛΟΥΣ) αυτό που μας ενδιαφέρει κατα βάθος κυρίως είναι να ξημερώσει μια μέρα που όλοι (κι όταν λέμε όλοι εννοούμε ΟΛΟΙ) θα έχουν επιτέλους αξιοπρεπείς ταχύτητες (κι όχι πληρώνω 24 και έχω 4), επιτέλους θα μπορούν να απολαμβάνουν κάθε kilobyte / megabyte του διαδικτύου και όχι κάθε τρείς και λίγο να ψάχνουμε γιατί έπεσε η ταχύτητα, γιατί το ένα γιατί το άλλο.... Θα μου πείτε μα και στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοια θέματα.... Δεν αντιλέγω αλλά πιστεύω οτι ακόμα κι αν συμβαίνουν τέτοια θέματα δεν θα είναι τόσο συχνά και πιθανόν θα προέρχονται απο άλλους παράγοντες κι όχι λόγω απαρχαιωμένου δικτύου χαλκού ή επειδή ο ένας πάτησε πάνω στον άλλον ξερω γώ και δημιούργησε θόρυβο κλπ. Αυτό λοιπόν πιστεύω οτι μας ενδιαφέρει όλους μας είτε είμαστε Forthnet είτε Wind είτε ΗOL είτε ΟΤΕ! Άρα ομολογώ οτι ο φίλος πιο πάνω που μιλάει για "πόλεμο" μεταξύ πελατών διαφόρων εναλλακτικών σε κάθε thread μόλις το κυρίως θέμα του εξαντληθεί, έχει δίκιο. Άς σταματήσει όλο αυτό, και ας δούμε επιτέλους πως όλοι μαζί θα τους ρίξουμε μια τεράστια καρπαζιά μπας και πάρει μπρός η μανιβέλα τους και αρχίσουν να ξυπνάνε και δούμε όλοι ανεξαιρέτως μια άσπρη μέρα!!!!!!!!

emeliss
30-10-12, 21:23
Να πούμε για μια ακόμα φορά μπράβο στην Forthnet για το πιλοτικό. Μία μικρή διόρθωση. Είναι λάθος να γράφουν για internet με εγγυημένες ταχύτητες. Εγγυημένος είναι μόνο ο συγχρονισμός.

grayden
30-10-12, 21:27
Απ'οσο ξερω εγω η εταιρεια ειναι χρεωμενη μεχρι σκασμου....!

H Forthnet όντως χρωστάει πολύ μεγάλα ποσά αλλά αυτό δεν λέει (σχεδόν) τίποτα.

Αν καταλήξει σε συμφωνία με την Wind θα δημιουργηθεί ένα αρκετά καλό σχήμα το οποίο μπορεί να κάνεις κινήσεις για δημιουργία νέων αγορών (FTTH) με την βοήθεια κάποιας τράπεζας.

Το θέμα είναι να μην συνεχίσει η κατηφόρα της οικονομίας γιατί εκεί θα αρχίσουν τα προβλήματα.

-----------

Όσο για τα απατηλά όνειρα για την συμφωνία κράτους, ΟΤΕ και εναλλακτικών για το FTTH το "χαχαχα" είναι μια πολύ καλή απάντηση.

Υπήρχε ένα (καλό) σχέδιο από το αρμόδιο υπουργείο για FTTH σε όλη την Ελλάδα αλλά λίγο η γραφειοκρατία λίγο τα συμφέροντα κάποιων ομίλων το πράγμα τρέναρε τόσο ώστε να έρθει η οικονομική κρίση να το αποτελειώσει.

sdikr
30-10-12, 21:28
Να πούμε για μια ακόμα φορά μπράβο στην Forthnet για το πιλοτικό. Μία μικρή διόρθωση. Είναι λάθος να γράφουν για internet με εγγυημένες ταχύτητες. Εγγυημένος είναι μόνο ο συγχρονισμός.

Ναι αλλά πουλάει!!

Zus
30-10-12, 21:32
Ξαφνικά το VDSL φαντάζει αστείο και δεν έκατσε καλά σε κάποιους :whistle:

sdikr
30-10-12, 21:35
Ξαφνικά το VDSL φαντάζει αστείο και δεν έκατσε καλά σε κάποιους :whistle:

Και σε σύγκριση με το subspace θα ήταν ακόμα ποιο αστείο.

Στην πράξη τώρα, το να μιλάμε για οπτική σε ενά ποσοστό 0.000χ της χώρας ενώ απο την άλλη έχουμε ενα καλύτερο ποσοστό ας πούμε 0.1 ποιος είναι αστείος;

Zus
30-10-12, 21:44
Το VDSL αυτή τη στιγμή μου θυμίζει την ISDN που με το στανιό ήθελε να προωθήσει ο ΟΤΕ.

invaider
30-10-12, 21:50
Το VDSL αυτή τη στιγμή μου θυμίζει την ISDN που με το στανιό ήθελε να προωθήσει ο ΟΤΕ.

:oneup:

emeliss
30-10-12, 21:50
Αυτή την στιγμή τόσο το VDSL όσο και το FTTH είναι άφαντα. Απλά οι πεινασμένοι καρβέλια ονειρεύονται.

Zus
30-10-12, 21:55
Αυτή την στιγμή τόσο το VDSL όσο και το FTTH είναι άφαντα. Απλά οι πεινασμένοι καρβέλια ονειρεύονται.

Προφανώς, αλλά προτιμώ να ονειρεύομαι FTTH παρά VDSL.

Κι αυτό στο γράφει κάποιος της επαρχίας που ξέρει ότι δεν θα το δει σύντομα :p

ThReSh
30-10-12, 23:40
προτιμώ να "ονειρεύομαι" VDSL σε 1-2 χρόνια (μην γελάτε ρε :p ), παρά FTTH στα υπερδιπλάσια...

Zus
30-10-12, 23:44
προτιμώ να "ονειρεύομαι" VDSL σε 1-2 χρόνια (μην γελάτε ρε :p ), παρά FTTH στα υπερδιπλάσια...

Δεν είμαστε junkie για λίγα mbps παραπάνω ταχύτητα.

Μια FTTH υλοποίηση πιστεύω θα είναι πιο ουσιαστική.

ThReSh
30-10-12, 23:48
σίγουρα, αλλά μόνο αν αυτός που το στήνει έχει άφθονο χρήμα για να σκάβει παντού...

το να έχει επιλέξει FTTH και να ξέρω ότι μέχρι να έρθει στην περιοχή μου (κι αν έρθει, αν πχ μένω σε αραιοκατοικημένη που δεν έχει περιθώρια κέρδους) ή να έχει μια αξιοπρεπή κάλυψη η χώρα θα πάρει τον υπερδιπλάσιο χρόνο, τότε δεν το θέλω...

προτιμώ VDSL με FTTC το οποίο σταδιακά μετά μπορεί να γίνει FTTH...

antonismor
31-10-12, 01:52
Εμενα αυτο το πραγμα μου θυμιζει την εκστρατεια της cyta που εβαλε vdsl και τελικα οταν ζητησα vdsl απο cyta και ειμουν 68 μετρα απο το A.K κορυδαλλου μου φερανε και τελικα συνχρονιζε 12 down και 2up αν τωρα εσεις το λετε vdsl φανταστειτε τι εχει να γινει και με το FTTH .

aiolos.01
31-10-12, 02:52
Ωραία να τα διαβάζουμε όλα αυτά, αλλά θέλει πολύ σκάψιμο για να τα δούμε στην πράξη σε μεγάλη κλίμακα και σε τέτοιες εποχές είναι λιγάκι δύσκολο. Μάκαρι να το δούμε κάποτε.


[press] Άξιο αναφοράς επιπλέον στοιχείο είναι ότι σύμφωνα με μελέτες του FTTH Council αυξάνεται σημαντικά και η αξία της real estate περιουσίας σε μια περιοχή, όταν μπορεί να συνδεθεί σε ένα τέτοιο δίκτυο.

Ρε μη γράφετε τέτοια και τα δει κανας υπουργός... Μετά θα έχουμε και τέλος FTTH.

WAntilles
31-10-12, 03:07
H Forthnet όντως χρωστάει πολύ μεγάλα ποσά αλλά αυτό δεν λέει (σχεδόν) τίποτα.

Πώς δε λέει;

Οι έννοιες "χρηματορροές" και "μήνα-μήνα μόλις βγαίνουμε", σου λένε τίποτα;

antonismor
31-10-12, 03:22
Στα ονειρα τους ειναι ωραιο το FTTH να δω πραγματικες ταχυτητες οσες λενε και μετα θα κανω αγαλμα στην Αθηνα με το λογοτυπο Forthnet χαχαχαχα ρε παιδια εδω ο Π-Οτες δεν εβγαλε ανακηνοση και βγηκε η forthnet για να πει για ftth? ελεος

orelink
31-10-12, 10:05
Βρε την Forthnet ,που μας κανει και πρωταπριλιατικα αστεια.

grayden
31-10-12, 11:00
Πώς δε λέει;

Οι έννοιες "χρηματορροές" και "μήνα-μήνα μόλις βγαίνουμε", σου λένε τίποτα;

Αυτό που είπα είναι ότι ασχέτως τα δάνεια που υπάρχουν από πίσω αν η εταιρία βγάζει λεφτά κάθε μήνα (όχι "μήνα-μήνα μόλις βγαίνουμε") τότε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μεσοπρόθεσμα.

pat122
31-10-12, 11:02
προτιμώ να "ονειρεύομαι" VDSL σε 1-2 χρόνια (μην γελάτε ρε :p ), παρά FTTH στα υπερδιπλάσια...

θα συμφωνήσω αλλά η εκκίνηση του ftth (έστω και σε μία μονο περιοχή/τετράγωνο) είναι μία ελπίδα για καλύτερα πράγματα

kostask
31-10-12, 11:36
Βλέποντας το χάρτη του πιλοτικού παρατηρώ ότι αφορά περιοχές τριγύρω από το κέντρο του ΟΤΕ Ν. Σμύρνης... τυχαίο;
Γιατί όχι και μια απομακρυσμένη περιοχή στα όρια Ν. Σμύρνης προς Φάληρο ή Αγ. Δημήτριο;

antonismor
31-10-12, 13:34
τυχαιο δεν θα λεγα αλλα αυτο που θα λεγα ειναι γιατι ειναι στην Νεα Σμυρνη και γιατι δεν ειναι πχ λεω εγω Αιγαλεω ή Αμπελοκυπους η καπου αλλου τι εχει η Νεα Σμυρνη Χρυσαφι εκει και κολλανε?
Θα ελεγα οτι ειναι Παιχνιδια προωθησης της forthnet αυτο για να μας χωσει ολους να πουμε οτι θελουμε και εμεις και να μας εχουν στην αναμονη 6 μηνες
εδω ηρθαν πρωχτες να μου βαλουν μια adsl forthnet και ο τεχνικος ετυχε να τον ξερω και μου λεγε οτι εχουν να τους πληρωσουν 4 μηνες και πηγαινουν οπωτε θελουν για να κανουν μεικτονομισεις με την δικαιολογια προς την forthnet οτι δεν τους βρεικαν εκει του πελατες ή δεν ανοιγαν και διαφορες τετοιες πι#@$@#$ες λοιπον τι να λεμε τωρα

mironas
31-10-12, 13:42
no money, no honey! γι' αυτό ας αρκεστουμε οι υπολοιποι στο vdsl.(όπου κι αν αυτό δημιουργηθεί)

antonismor
31-10-12, 13:44
κοιτα φιλε mironas ειμαι στα 35 οταν φτασω τα 55 τοτε ισως και να εχουν ξεκηνισει να βαζουν FTTH στα βορια προαστεια εγω βρισκομαι περιοχι κορυδαλλου αρα αστα να πανε χαχαχαχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.