PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμισεις δικτυου



plot69
02-06-04, 05:19
χαιρεται νοουμπ στο φορουμ.Αν και κατι μ λεει οτι εχει 3αναειπωθει το θεμα και θα με πυροβολησετε, επειδη χαθηκα στο ψαξιμο θα ρωτησω :D
εχω 2 πισια,το ενα εχει πανω την αδσλ και δουλευει σαν σερβερ,το δικο μ ειναι κλιεντ.Ο αλλος εχει πανω το ζονεαλαρμ εγω τιποτα.Κατε φορα που προσπαθω να μπω στο μουλαρι ειμαι παντα λοου ιντ ενω στο αζουρεους δεν με βαζει καν γιατι δεν περναω το τεστ για την θυριδα.Στο ντισι μπαινω αλλα φυσικα πασσιβε.Αν καποιος εχει το ζονεαλαρμ προ μπορει να μου πει ποιες ακριβως ρυθμισεις ως προς τις θυριδες πρεπει να κανουμε για να γινω και εγω ανθρωπος?Ο αλλος χρησιμοποιει το μουλαρι και το ντισι αλλα οχι το αζουρεους.Ξερω ποιες θυριδες παιζουν πανω κατω στα προγραμματα αυτα αλλα δεν 3ερω απο το ζονεαλαρμ προ πως τηα ανοιχτουν οι θυριδες αυτες και αν αυτες ταυτοχρονα γινονται και διαθεσιμες για το κλιεντ δηλαδη το πισι μου η πρεπει να κανουμε ρυτμισεις και στο δικτυο.... ευχαριστω....

sdikr
02-06-04, 05:23
πως κάνετε την σύνδεση;
μέσω internet connection sharing
ή είσαι και εσύ πάνω στο modem/router

edit και τί modem έχετε;

plot69
02-06-04, 05:29
πω πω πω αυτο θα πει σε ελαχιστο χρονο απαντηση,να σαι καλα.Λοιπον πραγματι ξεχασα να πω,εχουμε συνδεση με καλωδιο κρος,αυτος εχει μια ονμποαρντ καρτα δικτυου εγω μια ρεαλτεκ.Κανουμε ιντερνετ σεαρινγκ.Ολα δουλευουν ρολοι απλα στα συγκεκριμενα π2π υπαρχει προβλημα να καλυφτουμε και οι δυο.Ειδικα για το αζουρεους με τρωει παρα πολυ γιατι πεταει σαν προγραμμα και τωρα ουτε καν το δουλευω.Α και εχουμε ερικσον usb

sdikr
02-06-04, 05:33
αν έχει windows xp θα πρέπει να ανοιξει τις πόρτες που θέλει το πρόγρμα

αλλιώς ένα switch θα είναι μια καλη λύση

plot69
02-06-04, 05:36
xp εχω αλλα τι εννοεις να ανοι3ω τισ πορτες?απο που?μεσω ζονεαλαρμ η απο τα χπ υπαρχει επιλογη?στις ρυθμισεις του δικτυου αυτος στο τσπ/ιπ εχει στο advanced permission για ολα τα ιπ/τσπ αν αυτο εννοεις

plot69
02-06-04, 19:10
επειδη απο οτι καταλαβα ή κανεις δεν εχει δικτυο σπιτι ή δεν εχετε ζονεαλαρμ αν καποιος εχει δικτυο και χρησιμοποιει αλλο φιρεγουολ ασ μ πει ποιο και τι ρυθμισεις να κανω για να μπορεσω σαν client να μπαινω στο μπιττορεντ και στα αλλα π2π,ευχαριστω

sdikr
02-06-04, 19:33
δεν έχει να κάνει με το zonealarm,
στα windows xp στο internet connection sharing θα πρέπει να ανοίξεις τα ανάλογα πορτ,

η καλυτερή λύση θα ήταν ένα router

jasonpap
02-06-04, 20:45
βαλε στα xp το upnp και θα είσαι εντάξει.Στο client pc στις συνδέσεις δικτύου θα δείς ένα εικονίδιο "σύνδεση internet" (ή κάπως έτσι).Οταν το δεις σημαίνει οτι είσαι εντάξει,και οι πόρτες θα ανοίξουν αυτόματα.

aesir
02-06-04, 21:02
jasonpap To upnp δεν συνιστάται από πλευράς ασφάλειας...

sdikr
02-06-04, 21:36
βαλε στα xp το upnp και θα είσαι εντάξει.Στο client pc στις συνδέσεις δικτύου θα δείς ένα εικονίδιο "σύνδεση internet" (ή κάπως έτσι).Οταν το δεις σημαίνει οτι είσαι εντάξει,και οι πόρτες θα ανοίξουν αυτόματα.

και ποιος σου λέει οτι το modem που έχει upnp! :twisted:

jasonpap
02-06-04, 21:47
αλλο λεω,διαβαστε καλυτερα.

sdikr
02-06-04, 21:58
βαλε στα xp το upnp και θα είσαι εντάξει.Στο client pc στις συνδέσεις δικτύου θα δείς ένα εικονίδιο "σύνδεση internet" (ή κάπως έτσι).Οταν το δεις σημαίνει οτι είσαι εντάξει,και οι πόρτες θα ανοίξουν αυτόματα.

για να δουλέψει το upnp πρέπει και το adsl modem/router να το υποστήρίζει

jasonpap
02-06-04, 22:04
.. o plot69 λεει οτι έχει το modem πανω στο pc το οποίο αναλαβμάνει μεσω ICS να κάνει το NAT στα άλλα pc.Οπότε δεν έχει καμία σχέση με το μόντεμ.Τώρα σε θέμα ασφάλεις φυσικά και δεν ενδείκνειται γιατι π.χ εαν μπει ενα trojan στο δεύτερο pc μέσω upnp θα ανοιχτουν οι κακές πόρτες ενώ χωρίς upnp οχι.Αρα εαν κάποιος έχει πολλά προγράμματα p2p βαριέται να ανοίγει manual πόρτες το upnp βολεύει αλλά με ένα καλό firewall σε κάθε "client" pc..

plot69
02-06-04, 22:25
το προβλημα δεν βλεπω να λυνεται.Ειδα ρυθμισεις της συνδεσης δικτυου αφου απο οτι καταλαβα δεν παιζει μπαλα το ζονεαλαρμ.Το μονο π μπορεσα να αλλαξω μπας και ηταν αυτο ειναι να ενεργοποιησω το tcp/ip filtering kai na kanw permission all the ports.Δεν εγινε τιποτα.Εψαξα το faq για το azureus οπου και γραφει πραγματα ακαταλαβιστηκα για εμενα για το ποιεσ ρυθμισεις να κανω για να ειμαι πρασινη φατσουλα και οχι κιτρινη και να ανοιγει η θυριδα.Μα στο μουλαρι αν ο σερβερ εχει ανοιχτο το μουλαρι και φυσικα ειναι χαι ιντ μπορω εγω σαν κλιεντ να ειμαι χαι η αναγκαστικη την παταω?οχι τπτ αλλο αλλα μην ψαχνω αδικα να κανω ρυθμισεις.

sdikr
02-06-04, 22:29
το προβλημα δεν βλεπω να λυνεται.Ειδα ρυθμισεις της συνδεσης δικτυου

θά πρέπει να δείς τις ρυθμίσεις στο dial up για το modem

plot69
03-06-04, 02:50
ολα ενταξει παιδια ευχαριστω το κανονισα,και στο μουλαρι και στο ντισι μπαινουμε και οι δυο ακτιβε οπςσ και στο αζουρεους.Επρεπε να παιξω αρκετα με τις ρυθμισεις απο μοντεμ και ζονεαλαρμ αλλα τελικα αξιζε ο κοπος.

cosmos
03-06-04, 10:08
βαλε στα xp το upnp και θα είσαι εντάξει.Στο client pc στις συνδέσεις δικτύου θα δείς ένα εικονίδιο "σύνδεση internet" (ή κάπως έτσι).Οταν το δεις σημαίνει οτι είσαι εντάξει,και οι πόρτες θα ανοίξουν αυτόματα.

για να δουλέψει το upnp πρέπει και το adsl modem/router να το υποστήρίζει
...καθώς και η ίδια η εφαρμογή. Απ'όσο γνωρίζω, καμμία εφαρμογή P2P δε χρησιμοποιεί UPnP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.