PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα θέρμανσης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

slalom
12-01-15, 02:51
Για το δικό μου διαμέρισμα έκανα αίτηση αυτόνομα, δήλωσα ότι μένω
σε ενοίκιο, έβαλα το αφμ του ιδιοκτήτη και τον τραπεζικό μου λογα-
ριασμό και μου έβγαλε το λίτρα της επιδότησης. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Αυτό πρεπει να το κανουν ολοι

Ο ενας θα δηλωσει διαχειριστης και θα δηλωσει το δικο του ρολοι ως ρολοι πολυκατοικίας
Θα πρεπει να δηλωσει και τα χιλιοστα για να κατανεμηθεί το επιδομα στα λιτρα που καψατε

Η αποδειξη θα πρεπει να κοπει στα στοιχεια του για να γινει η διασταυρωση

Όλα αυτά είναι διάσπαρτα εδώ μεσα, διαβασε λιγο, εχει και οδηγιες στο gsis

cool11
12-01-15, 12:41
Αραγε γινεται συμψηφισμος, παλαιας οφειλης μου απο την περσινη προκαταβολη, με 'νεο'-φετινο επιδομα;

slalom
12-01-15, 22:20
Ζητησες παλι προκαταβολή?

KeRMiT75
08-02-15, 23:57
Καλησπέρα, βασικά έχω δύο απορίες:

1) Έχει γίνει αυτή την περίοδο καταβολή του επιδόματος θέρμανσης;

2) Σας εμφανίζει στη "Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου" τις φετινές αγορές σας;

jkoukos
09-02-15, 00:06
Ναι, στον πατέρα μου.
Αίτηση στις 3/11, αγορά πετρελαίου 20/12 και όλο το δικαιούμενο ποσό πιστώθηκε στις 14/1.
Για να το δεις πρέπει να πατήσεις στο "Υποβολή/Διαχείριση Αίτησης" και στην νέα φόρμα, εμφανίζεται κάτω-κάτω το link.

KeRMiT75
09-02-15, 00:14
Ναι, στον πατέρα μου.
Αίτηση στις 3/11, αγορά πετρελαίου 20/12 και όλο το δικαιούμενο ποσό πιστώθηκε στις 14/1.
Για να το δεις πρέπει να πατήσεις στο "Υποβολή/Διαχείριση Αίτησης" και στην νέα φόρμα, εμφανίζεται κάτω-κάτω το link.

Ναι, εκεί τα αναζητώ κι εγώ, αλλά τίποτα ακόμα.

slalom
09-02-15, 01:05
Μεχρι πριν τις εκλογες, βαζανε λεφτα κάθε μηνα, συνολικα εχω μετρησει 3 φορες

Eaglos
09-02-15, 16:27
Εμείς είχαμε κάνει αίτηση και μετά βάλεμε πετρέλαιο. Έχουν περάσει 10 μέρες και δεν βλέπω κάτι
στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου

stefp
09-02-15, 17:13
Κι εγώ ενώ είχα κάνει για τον πατέρα μου πριν 1 εβδομάδα και μέσα σε λίγες μέρες βγήκε η "διασταυρωμένη αγορά" κτλ, έκανα τώρα για έναν άλλο συγγενή που είχε κάνει αγορά τέλη ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ (και δεν είχε ασχοληθεί με επίδομα ως τώρα), όλα οκ με την αίτηση (και είχε κάνει και πέρυσι και είχε πάρει κανονικά, οπότε ίδια στοιχεία πέρασα) , αλλά στις διασταυρωμένες αγορές δεν εμφανίζει τίποτε 3-4 μέρες τώρα.. Θα περιμένω ακόμη ως τέλος εβδομάδας και μετά παίρνω τηλ, μην έχει γίνει τίποτε και δεν έχει περάσει ο βενζινάς τα τιμολόγια? Αλλά από το τέλος Νοεμβρίου???

dimitris.taxideytis
09-02-15, 19:18
Κι εγώ ενώ είχα κάνει για τον πατέρα μου πριν 1 εβδομάδα και μέσα σε λίγες μέρες βγήκε η "διασταυρωμένη αγορά" κτλ, έκανα τώρα για έναν άλλο συγγενή που είχε κάνει αγορά τέλη ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ (και δεν είχε ασχοληθεί με επίδομα ως τώρα), όλα οκ με την αίτηση (και είχε κάνει και πέρυσι και είχε πάρει κανονικά, οπότε ίδια στοιχεία πέρασα) , αλλά στις διασταυρωμένες αγορές δεν εμφανίζει τίποτε 3-4 μέρες τώρα.. Θα περιμένω ακόμη ως τέλος εβδομάδας και μετά παίρνω τηλ, μην έχει γίνει τίποτε και δεν έχει περάσει ο βενζινάς τα τιμολόγια? Αλλά από το τέλος Νοεμβρίου???

Οι βενζιναδες περνανε τα τιμολογια εντος της ημερας αλλιως πληρωνουν προστιμο και ολοκληρο τον ειδικο φορο.
Λογικα τωρα καθυστερουν λογω αλλαγης ηγεσιας, γενικων γραμματεων κτλπ.
Στην εντολη πληρωμης πρεπει να φαινονται τα στοιχεια των υπογραφων του υπουργου και του γραμματεα εσοδων.

Θυμηθειται τι εγινε οταν εφυγε ο Θεοχαρης, εκαναν περιπου μια εβδομαδα για να δωσουν φορολογικες ενημεροτητες επειδη επρεπε να μπει αλλο ατομο στη θεση.

stefp
10-02-15, 03:06
Οι βενζιναδες περνανε τα τιμολογια εντος της ημερας αλλιως πληρωνουν προστιμο και ολοκληρο τον ειδικο φορο.
Λογικα τωρα καθυστερουν λογω αλλαγης ηγεσιας, γενικων γραμματεων κτλπ.
Στην εντολη πληρωμης πρεπει να φαινονται τα στοιχεια των υπογραφων του υπουργου και του γραμματεα εσοδων.

Θυμηθειται τι εγινε οταν εφυγε ο Θεοχαρης, εκαναν περιπου μια εβδομαδα για να δωσουν φορολογικες ενημεροτητες επειδη επρεπε να μπει αλλο ατομο στη θεση.
Λογικό ακούγεται :oneup:
Θα τους δώσω χρόνο για να δώσω παράδειγμα στους εταίρους :)

stefp
19-02-15, 10:15
Κι εγώ ενώ είχα κάνει για τον πατέρα μου πριν 1 εβδομάδα και μέσα σε λίγες μέρες βγήκε η "διασταυρωμένη αγορά" κτλ, έκανα τώρα για έναν άλλο συγγενή που είχε κάνει αγορά τέλη ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ (και δεν είχε ασχοληθεί με επίδομα ως τώρα), όλα οκ με την αίτηση (και είχε κάνει και πέρυσι και είχε πάρει κανονικά, οπότε ίδια στοιχεία πέρασα) , αλλά στις διασταυρωμένες αγορές δεν εμφανίζει τίποτε 3-4 μέρες τώρα.. Θα περιμένω ακόμη ως τέλος εβδομάδας και μετά παίρνω τηλ, μην έχει γίνει τίποτε και δεν έχει περάσει ο βενζινάς τα τιμολόγια? Αλλά από το τέλος Νοεμβρίου???

Update στο δικό μου: τσέκαρα πριν 2-3 μέρες, έχει γίνει η διασταύρωση πλέον κανονικά και μου το εμφανίζει στις διασταυρωμένες αγορές, οπότε περιμένουμε πλέον την πληρωμή.. Άντε με το καλό, μην προλάβει να μας τα κόψει ο Σόιμπλε και γινει της ΕΕ! :evil:

cool11
19-02-15, 10:34
Ελπιζω με τη νεα κυβερνηση να καταργηθουν ολα αυτα τα επιδοματα του @@@ου, σαν το επιδομα θερμανσης και το 'ελαχ.εγγ.εισοδημα',
και να βρουν αλλους τροπους, αμεσους, ευθεις, διχως τερτιπια και γραφειοκρατιες και ζητιανο-επιδοματα, να μπορει ο κοσμος να θερμανθει αξιοπρεπως,
και οχι να απανθρακωνεται προσπαθωντας να ζεσταθει με ξυλα και μαγγάλια.

manicx
19-02-15, 11:59
αμεσους, ευθεις, διχως τερτιπια και γραφειοκρατιες και ζητιανο-επιδοματα, να μπορει ο κοσμος να θερμανθει αξιοπρεπως

Πιο άμεσος κι ευθύς από το επίδομα θέρμανσης δεν υπάρχει. Τι γραφειοκρατικό έχει; 1' συμπληρώνεις μια φόρμα online και 2' ο διαχειριστής. Μετά όλα γίνονται ηλεκτρονικά.

nmavro73
19-02-15, 17:12
Πιο άμεσος κι ευθύς από το επίδομα θέρμανσης δεν υπάρχει. Τι γραφειοκρατικό έχει; 1' συμπληρώνεις μια φόρμα online και 2' ο διαχειριστής. Μετά όλα γίνονται ηλεκτρονικά.
Να γίνει ο φορος όπως ήταν πριν μηπως;

manicx
19-02-15, 17:50
Αν θέλουμε ο κόσμος να θερμανθεί αξιοπρεπώς χωρίς γραφειοκρατεία το πετρέλαιο δεν είναι η λύση ασχέτως φόρου. Θα πρέπει η κάθε γειτονιά και η κάθε πολυκατοικία να έχει δίκτυο φυσικού αερίου. Ούτε πάρε τον βενζινά τηλέφωνο, όχι μέτρα, όχι χασούρα, όχι τσακώνομαι κλπ. Αλλά δυστυχώς η επέκταση του δικτύου είναι της πλάκας.

stefp
19-02-15, 18:13
Πιο άμεσος κι ευθύς από το επίδομα θέρμανσης δεν υπάρχει. Τι γραφειοκρατικό έχει; 1' συμπληρώνεις μια φόρμα online και 2' ο διαχειριστής. Μετά όλα γίνονται ηλεκτρονικά.
Ναι, για σένα κι εμένα που ασχολούμαστε με υπολογιστή. Πες το στα παππούδια όλα που τηλεκοντρόλ της tv να τους δώσεις μπερδεύονται!
Ναι δεχτώ ότι δεν είναι μπλέξιμο, ΑΝ έβαζε π.χ. το κράτος τα ΚΕΠ να το κάνουν δωρεάν για όποιον τους πάει εκεί, να έχουν μια λίστα απέξω του τύπου "Για επίδομα θέρμανσης : ελάτε με ταδε χαρτιά και αναλαμβάνουμε εμείς", όχι να παλεύει ο κάθε ένας να βρει σε διάφορα σημεία τι και πως. Άσε που και για μας που λέω, δε θα ασχολούμασταν ίσως με το παρόν νήμα αν ήταν τόσο εύκολο όπως λες,βρεθήκαμε εδώ γιατί είχαμε προβλήματα-απορίες κτλ, 1-2' δεν έκανα ποτέ..

dimitris.taxideytis
19-02-15, 18:59
Αν θέλουμε ο κόσμος να θερμανθεί αξιοπρεπώς χωρίς γραφειοκρατεία το πετρέλαιο δεν είναι η λύση ασχέτως φόρου. Θα πρέπει η κάθε γειτονιά και η κάθε πολυκατοικία να έχει δίκτυο φυσικού αερίου. Ούτε πάρε τον βενζινά τηλέφωνο, όχι μέτρα, όχι χασούρα, όχι τσακώνομαι κλπ. Αλλά δυστυχώς η επέκταση του δικτύου είναι της πλάκας.

Ευκολο να το λες , δυσκολο να γινει.
Μεσα απο την πολη μου περναει αγωγος φυσικου αεριου αλλα δεν υπαρχει δικτυο, λογω του οτι δεν συμφερει την εταιρεια να σκαψει για δικτυο. Σε επαρχιακες πολεις δεν υπαρχει η δυνατοτητα για αυτο που λες λογω του οτι ειναι αραιοκατοικημενες και σιγουρα δεν θα βαλουν ολοι οι κατοικοι για να συμφερει η αναπτυξη του δικτυου.
Μονο το νοσοκομειο και το κολυμβητηριο εχουν παροχη.
Και δυσκολα θα μπει φυσικο αεριο με αυτες τις τιμες και τα επιδοματα.
35 λεπτα δινουν στο λιτρο, γεμισα με 83 λεπτα(τον Ιανουαριο) αρα το πετρελαιο μου κοστισε 48.

cool11
19-02-15, 20:57
Αν θέλουμε ο κόσμος να θερμανθεί αξιοπρεπώς χωρίς γραφειοκρατεία το πετρέλαιο δεν είναι η λύση ασχέτως φόρου. Θα πρέπει η κάθε γειτονιά και η κάθε πολυκατοικία να έχει δίκτυο φυσικού αερίου. Ούτε πάρε τον βενζινά τηλέφωνο, όχι μέτρα, όχι χασούρα, όχι τσακώνομαι κλπ. Αλλά δυστυχώς η επέκταση του δικτύου είναι της πλάκας.

Τα παν κι αλλοι....φυσικο αεριο δεν εχει παντου.

slalom
19-02-15, 22:07
Ναι, για σένα κι εμένα που ασχολούμαστε με υπολογιστή. Πες το στα παππούδια όλα που τηλεκοντρόλ της tv να τους δώσεις μπερδεύονται!
Ναι δεχτώ ότι δεν είναι μπλέξιμο, ΑΝ έβαζε π.χ. το κράτος τα ΚΕΠ να το κάνουν δωρεάν για όποιον τους πάει εκεί, να έχουν μια λίστα απέξω του τύπου "Για επίδομα θέρμανσης : ελάτε με ταδε χαρτιά και αναλαμβάνουμε εμείς", όχι να παλεύει ο κάθε ένας να βρει σε διάφορα σημεία τι και πως. Άσε που και για μας που λέω, δε θα ασχολούμασταν ίσως με το παρόν νήμα αν ήταν τόσο εύκολο όπως λες,βρεθήκαμε εδώ γιατί είχαμε προβλήματα-απορίες κτλ, 1-2' δεν έκανα ποτέ..
Δε μπορει, καποιος της οικογενειας θα ασχολειται

nmavro73
19-02-15, 22:41
Ευκολο να το λες , δυσκολο να γινει.
Μεσα απο την πολη μου περναει αγωγος φυσικου αεριου αλλα δεν υπαρχει δικτυο, λογω του οτι δεν συμφερει την εταιρεια να σκαψει για δικτυο. Σε επαρχιακες πολεις δεν υπαρχει η δυνατοτητα για αυτο που λες λογω του οτι ειναι αραιοκατοικημενες και σιγουρα δεν θα βαλουν ολοι οι κατοικοι για να συμφερει η αναπτυξη του δικτυου.
Μονο το νοσοκομειο και το κολυμβητηριο εχουν παροχη.
Και δυσκολα θα μπει φυσικο αεριο με αυτες τις τιμες και τα επιδοματα.
35 λεπτα δινουν στο λιτρο, γεμισα με 83 λεπτα(τον Ιανουαριο) αρα το πετρελαιο μου κοστισε 48.
Σερρες λες ε;

stefp
19-02-15, 23:55
Δε μπορει, καποιος της οικογενειας θα ασχολειται
Ναι... εγω... και κάνω για μένα, γονείς, πεθερικά, 2 θείους μου (που όλοι αυτοί είναι 65+ και δε σκαμπάζουν γρι), ενώ με έχουν πάρει ξαδέρφια, ο κουνιάδος μου, συν κάτι ενοικιαστές κάποιων από αυτούς για να τους πω τι έκανα, και υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν να τους το κάνω αλλά τους μιλάω απότομα πλέον γιατί σε λίγο θα μαζευτεί και όλο το απέναντι χωριό...

slalom
20-02-15, 00:58
Αυτό είναι στο χερι σου πως θα το χειριστεις

dimitris.taxideytis
20-02-15, 01:19
Σερρες λες ε;
Στην ιδια "γειτονια" , για την Δραμα λεω.

nmavro73
20-02-15, 09:24
Ναι... εγω... και κάνω για μένα, γονείς, πεθερικά, 2 θείους μου (που όλοι αυτοί είναι 65+ και δε σκαμπάζουν γρι), ενώ με έχουν πάρει ξαδέρφια, ο κουνιάδος μου, συν κάτι ενοικιαστές κάποιων από αυτούς για να τους πω τι έκανα, και υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν να τους το κάνω αλλά τους μιλάω απότομα πλέον γιατί σε λίγο θα μαζευτεί και όλο το απέναντι χωριό...
Ειναι μεγάλο βάρος να κανεις δουλειές για όλους. Κανονικα έπρεπε να υπάρχει απλη διαδικασία. Που και τα παππούδια να την κάνουν εύκολα.

cool11
20-02-15, 09:40
Πιο άμεσος κι ευθύς από το επίδομα θέρμανσης δεν υπάρχει. Τι γραφειοκρατικό έχει; 1' συμπληρώνεις μια φόρμα online και 2' ο διαχειριστής. Μετά όλα γίνονται ηλεκτρονικά.

Ολα τα παραπανω σχολια οπως καταλαβες, πανε για σενα, που ελαφρα τη καρδια 'ελα μωρε απλο ειναι - δυο λεπτακια', το θεωρεις ευκολο.

Εγω απο κακο σχεδιασμο του συστηματος, χρωσταω μερος της προκαταβολης απο το επιδομα του 2013, γιατι δεν μπηκε ολη η ποσοτητα του επιδοτουμενου πετρελαιου.
Προκαταβολη και μλκιες.

stefp
20-02-15, 09:52
Αυτό είναι στο χερι σου πως θα το χειριστεις
Η απάντηση σε αυτό είναι το από κάτω..

Ειναι μεγάλο βάρος να κανεις δουλειές για όλους. Κανονικα έπρεπε να υπάρχει απλη διαδικασία. Που και τα παππούδια να την κάνουν εύκολα.
Δεν είναι το πρόβλημά μου το πως θα το χειριστώ εγώ. Το πρόβλημά μου είναι ότι ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχω να το χειριστώ καν! Άρα ΔΕΝ "είναι 1' λεπτό, απλούστατη διαδικασία, όλο και κάποιος θα μπορεί". Υπάρχουν πολλές οικογένειες που όχι, δε μπορεί όοολο και κάποιος, για αυτό θα έπρεπε να μεριμνήσει το κράτος

manicx
20-02-15, 12:05
Ναι, για σένα κι εμένα που ασχολούμαστε με υπολογιστή. Πες το στα παππούδια όλα που τηλεκοντρόλ της tv να τους δώσεις μπερδεύονται!
Ναι δεχτώ ότι δεν είναι μπλέξιμο, ΑΝ έβαζε π.χ. το κράτος τα ΚΕΠ να το κάνουν δωρεάν για όποιον τους πάει εκεί, να έχουν μια λίστα απέξω του τύπου "Για επίδομα θέρμανσης : ελάτε με ταδε χαρτιά και αναλαμβάνουμε εμείς", όχι να παλεύει ο κάθε ένας να βρει σε διάφορα σημεία τι και πως. Άσε που και για μας που λέω, δε θα ασχολούμασταν ίσως με το παρόν νήμα αν ήταν τόσο εύκολο όπως λες,βρεθήκαμε εδώ γιατί είχαμε προβλήματα-απορίες κτλ, 1-2' δεν έκανα ποτέ..

Τα παπούδια σίγουρα πάνε σε λογιστή για να υποβάλουν δηλώσεις. Τα λογιστικά γραφεία, όσα έχω ρωτήσει, το κάνουν δωρεάν καθώς μπαίνουν με τα ίδια στοιχεία. Μήπως να επαναφέρουμε και την χαρτούρα των δηλώσεων;


Ολα τα παραπανω σχολια οπως καταλαβες, πανε για σενα, που ελαφρα τη καρδια 'ελα μωρε απλο ειναι - δυο λεπτακια', το θεωρεις ευκολο.

Εγω απο κακο σχεδιασμο του συστηματος, χρωσταω μερος της προκαταβολης απο το επιδομα του 2013, γιατι δεν μπηκε ολη η ποσοτητα του επιδοτουμενου πετρελαιου.
Προκαταβολη και μλκιες.

Δεν υπήρχε κανένας κακός σχεδιασμός. Εσύ δεν διάβασες σωστά τις οδηγίες. Οδηγίες υπήρχαν παντού, σε όλο το internet, και ήταν σαφέστατες για την προκαταβολή και την επιστροφή της. Το σύστημα επίσης σου βγάζει και πόσα λίτρα δικαιούσαι. Αν δεν ήσουν σίγουρος, δεν ζήταγες προκαταβολή και περίμενες απλά τα χρήματα αναλόγως της αγοράς. Τα δικά μας λάθη να μην τα χρεώνουμε σε 'λάθη συστήματος'.

stefp
20-02-15, 14:00
Τα παπούδια σίγουρα πάνε σε λογιστή για να υποβάλουν δηλώσεις. Τα λογιστικά γραφεία, όσα έχω ρωτήσει, το κάνουν δωρεάν καθώς μπαίνουν με τα ίδια στοιχεία. Μήπως να επαναφέρουμε και την χαρτούρα των δηλώσεων;

Έχεις κολλήσει χωρίς να ακούς τι σου λέω... Είπα εγώ πουθενά για επαναφορά χαρτούρας? Όχι. Είπα ΔΥΟ πράγματα
1) Δεν είναι απλή διαδικασία όπως ισχυριστηκες εσύ. Εδώ είναι η διαφωνία μας (η βασική), γιατί έλεγες ότι "είναι κάτι απλό που γίνεται σε 1' " . Σου έφερα επιχειρήματα γιατί δεν είναι απλό (γιατί δε μπορούν και δεν ξέρουν ΠΟΛΛΟΙ να το κάνουν, ενώ εσύ μιλάς μόνο για το αν είναι απλό για σένα). Τώρα, αν θες να πάμε σε ακαδημαϊκή συζήτηση, "είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ? ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ? Είναι απλό κάτι που γίνεται σε δευτερόλεπτα με 2 κινήσεις, αν εγώ είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που ξέρει ποιές είναι αυτές οι 2 κινήσεις?" κι άλλα τέτοια, ξεφεύγουμε...
Πάντως ούτε το 10% στην Ελλάδα δεν ξέρει πως να κάνει την αίτηση για το επίδομα (λέω εγώ , τώρα αν εσύ διαφωνείς στο ποσοστό και θεωρείς ότι το 80% μπορεί να την κάνει άνετα κι απλά σε 1', πες το μας..)
2) Με δεδομένο το ότι δεν είναι απλό (τουλάχιστον για το ευρύ κοινό, όπως λέω στο 1), ΔΕΝ είπα να γυρίσουμε στη χαρτούρα, είπα ότι θα έπρεπε το κράτος να φροντίσει να σχεδιάσει αλλιώς το όλο πλάνο, έτσι ώστε να διευκολύνει τον κόσμο. Π.χ. να το βάλει ως δωρεάν υπηρεσία στα ΚΕΠ και τις νομαρχίες και τέτοια.

Κι επειδή λες για τα παππούδια "Τα παπούδια σίγουρα πάνε σε λογιστή για να υποβάλουν δηλώσεις", πόσο σίγουρος είσαι για αυτό καταρχάς? Δηλαδή το κράτος θα πάρει δεδομένο ότι ο καθένας πληρώνει από την τσέπη του για να κάνει αυτά που τον υποχρεώνει το ίδιο? Και θα συνεχίσει με αυτή τη λογική? Λάθος σαν ιδέα ήδη. Επίσης δεν παν όλοι, σίγουρο αυτό, ένα από τα προαναφερθέντα παππούδια που είχα πει σε πιο πάνω μήνυμα την κάνει μόνο του. Ποσοστό 25%? Έστω, αλλά και λίγο δεν το λες. Τρίτο : Ρώτησες σε πολλά λογιστικά γραφεία εσύ? Γιατί εμένα εδώ ο πατέρας μου σε λογιστή που πήγε για τέτοιο του τσίμπησε ένα 20αρικάκι! Και θα μου πεις οκ, σε γύφτο έπεσε, του είπα κι εγώ να αλλάξει λογιστή.. Αλλά νομίζεις -ειδικά όταν έχουν να κάνουν με μεγάλους- δεν είναι πολλά τέτοια λαμόγια, που θα σου πει άλλος "δώσε 10 έστω" και πάει λέγοντας?

Ξαναλέω, εσύ κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου το μέτρο αυτό, αν βολεύει, είναι απλό, κτλ κτλ.. Οκ, αλλά τότε πες απλά "ΓΙΑ ΜΕΝΑ είναι βολικό και καλό και απλό και σωστό" . Όμως είναι μέγα λάθος να λες "ΓΕΝΙΚΑ είναι μπλα μπλα μπλα, επειδή ΕΓΩ μπλα μπλα μπλα" .. Σκέψου και πως το αντιμετωπίζουν ολοι οι άλλοι!
Κι αν πω εγω σε ένα αθλητή ενόργανης "κάνε αερότουμπα διπλή, μετά τροχό", "Απλό..." θα μου πει, για αυτόν. Έλα και πες το σε όλους τους άλλους. Τα ίδια ακριβως ισχύουν και σε αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω

manicx
20-02-15, 14:36
Έχεις κολλήσει χωρίς να ακούς τι σου λέω... Είπα εγώ πουθενά για επαναφορά χαρτούρας? Όχι. Είπα ΔΥΟ πράγματα
1) Δεν είναι απλή διαδικασία όπως ισχυριστηκες εσύ. Εδώ είναι η διαφωνία μας (η βασική), γιατί έλεγες ότι "είναι κάτι απλό που γίνεται σε 1' " . Σου έφερα επιχειρήματα γιατί δεν είναι απλό (γιατί δε μπορούν και δεν ξέρουν ΠΟΛΛΟΙ να το κάνουν, ενώ εσύ μιλάς μόνο για το αν είναι απλό για σένα). Τώρα, αν θες να πάμε σε ακαδημαϊκή συζήτηση, "είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ? ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ? Είναι απλό κάτι που γίνεται σε δευτερόλεπτα με 2 κινήσεις, αν εγώ είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που ξέρει ποιές είναι αυτές οι 2 κινήσεις?" κι άλλα τέτοια, ξεφεύγουμε...
Πάντως ούτε το 10% στην Ελλάδα δεν ξέρει πως να κάνει την αίτηση για το επίδομα (λέω εγώ , τώρα αν εσύ διαφωνείς στο ποσοστό και θεωρείς ότι το 80% μπορεί να την κάνει άνετα κι απλά σε 1', πες το μας..)
2) Με δεδομένο το ότι δεν είναι απλό (τουλάχιστον για το ευρύ κοινό, όπως λέω στο 1), ΔΕΝ είπα να γυρίσουμε στη χαρτούρα, είπα ότι θα έπρεπε το κράτος να φροντίσει να σχεδιάσει αλλιώς το όλο πλάνο, έτσι ώστε να διευκολύνει τον κόσμο. Π.χ. να το βάλει ως δωρεάν υπηρεσία στα ΚΕΠ και τις νομαρχίες και τέτοια.

Κι επειδή λες για τα παππούδια "Τα παπούδια σίγουρα πάνε σε λογιστή για να υποβάλουν δηλώσεις", πόσο σίγουρος είσαι για αυτό καταρχάς? Δηλαδή το κράτος θα πάρει δεδομένο ότι ο καθένας πληρώνει από την τσέπη του για να κάνει αυτά που τον υποχρεώνει το ίδιο? Και θα συνεχίσει με αυτή τη λογική? Λάθος σαν ιδέα ήδη. Επίσης δεν παν όλοι, σίγουρο αυτό, ένα από τα προαναφερθέντα παππούδια που είχα πει σε πιο πάνω μήνυμα την κάνει μόνο του. Ποσοστό 25%? Έστω, αλλά και λίγο δεν το λες. Τρίτο : Ρώτησες σε πολλά λογιστικά γραφεία εσύ? Γιατί εμένα εδώ ο πατέρας μου σε λογιστή που πήγε για τέτοιο του τσίμπησε ένα 20αρικάκι! Και θα μου πεις οκ, σε γύφτο έπεσε, του είπα κι εγώ να αλλάξει λογιστή.. Αλλά νομίζεις -ειδικά όταν έχουν να κάνουν με μεγάλους- δεν είναι πολλά τέτοια λαμόγια, που θα σου πει άλλος "δώσε 10 έστω" και πάει λέγοντας?

Ξαναλέω, εσύ κρίνεις μόνο από τον εαυτό σου το μέτρο αυτό, αν βολεύει, είναι απλό, κτλ κτλ.. Οκ, αλλά τότε πες απλά "ΓΙΑ ΜΕΝΑ είναι βολικό και καλό και απλό και σωστό" . Όμως είναι μέγα λάθος να λες "ΓΕΝΙΚΑ είναι μπλα μπλα μπλα, επειδή ΕΓΩ μπλα μπλα μπλα" .. Σκέψου και πως το αντιμετωπίζουν ολοι οι άλλοι!
Κι αν πω εγω σε ένα αθλητή ενόργανης "κάνε αερότουμπα διπλή, μετά τροχό", "Απλό..." θα μου πει, για αυτόν. Έλα και πες το σε όλους τους άλλους. Τα ίδια ακριβως ισχύουν και σε αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω

1) ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ. Έχω γονείς στην 8η δεκαετία της ζωής τους καθώς και αρκετούς συγγενείς και μιλάω για το τι έκαναν αυτοί. Αν ήταν δύσκολο κανένας δεν θα το έκανε. Ο αριθμός των αιτήσεων (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/891390/rekor-aitiseon-gia-epidoma-thermansis-pote-tha-ginei-i-2i-kataboli)σε διαψεύδει πανηγυρικά.

2) Το αρχικό μήνυμα του cool11 αναφέρει ' διχως τερτιπια και γραφειοκρατιες' κι εσύ μου λες για ΚΕΠ και νομαρχίες. Εδώ λέμε να ξεφύγουμε από την γραφειοκρατία κι εσύ λες βουρ σε αυτή.

Στο θέμα των λογιστών. Οι υποβολές φορολογικών δηλώσεων γίνονται μέσω Taxis. Για να την κάνει ένας ηλικιωμένος είτε θα την κάνει ο ίδιος, είτε συγγενής/γνωστός, είτε λογιστής. Το ίδιο και για το επίδομα θέρμανσης. Και για τους τρεις αυτούς, η διαδικασία είναι η ίδια. Χρειάζεται ελάχιστα στοιχεία με μόνη εξαίρεση τον διαχειριστή της πολυκατοικίας που πρέπει να βάλει στο σύστημα τα χιλιοστά θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος. Κάθε ένας από τους τρεις που αναφέρω, συμπληρώνει μια φόρμα σε 1 με 2 λεπτά. Για το θέμα κόστους, ο καθένας μπορεί να κάνει την επιλογή του. Αν κάποιος χρεώνει, πας σε μια εναλλακτική. Η διαδικασία ως διαδικασία όμως, παραμένει απλή, μη γραφειοκρατική και διάφανη.

Eaglos
20-02-15, 15:56
Ο αριθμός των αιτήσεων δεν λεει κάτι. Εγώ έχω κάνει 5 αιτήσεις για ηλικιωμένους συγγενείς και φίλους
που απλά δεν ξέρουν να κάνουν κλικ, πόσο μάλλον να μπλέξουν με το taxis.

Το σωστό θα ήταν να υπήρχε μια ανθρώπινη τιμή στο πετρέλαιο και απλά να το φουλάραμε όλοι μας
χωρίς να πρέπει να χάνουμε τις ώρες μας στο taxisnet.

stefp
20-02-15, 23:54
Πως θα ξεφύγεις από τη γραφειοκρατία?!??! με το να κανεις τη δουλειά των γραφείων του κράτους μόνος σου?!? μπράβο, καταπληκτική ιδέα... Θα τους αρέσει κι αυτών πολύ , άλλωστε κάπως έτσι παν να το κάνουν!
Όσο για τον αριθμό των αιτήσεων, είναι εντελώς παράλογο το επιχείρημά σου, ακριβώς για το λόγο που σου λέει κι ο eaglos και σου έχω ήδη πει εγώ ότι κάνω για άλλο κόσμο..

Όσο για τους δικούς σου γονείς και συγγενείς που λες στην 8η δεκαετία τους, ΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, όοοολοι αυτοί που λες στα 70+, μπαίνουν στο ίντερνετ, γνωρίζουν να χειρίζονται το Taxis , υπέβαλαν αιτήσεις για επίδομα μόνοι τους, μπράβο τους, τι να πω, είναι μάλλον σαν κάποιους που βλέπουμε στις ειδήσεις, "σούπερ γιαγιά με μπλογκ στα 90"! Είμαι περίεργος να δω καμιά στατιστική για το πόσοι στα 70+ χειρίζονται Η/Υ και χρησιμοποιούν άνετα το ίντερνετ , κι έχεις πετύχει εσύ τόσο μεγάλο ποσοστό στους γνωστούς σου!

manicx
21-02-15, 12:34
Πως θα ξεφύγεις από τη γραφειοκρατία?!??! με το να κανεις τη δουλειά των γραφείων του κράτους μόνος σου?!? μπράβο, καταπληκτική ιδέα... Θα τους αρέσει κι αυτών πολύ , άλλωστε κάπως έτσι παν να το κάνουν!
Όσο για τον αριθμό των αιτήσεων, είναι εντελώς παράλογο το επιχείρημά σου, ακριβώς για το λόγο που σου λέει κι ο eaglos και σου έχω ήδη πει εγώ ότι κάνω για άλλο κόσμο..

Όσο για τους δικούς σου γονείς και συγγενείς που λες στην 8η δεκαετία τους, ΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, όοοολοι αυτοί που λες στα 70+, μπαίνουν στο ίντερνετ, γνωρίζουν να χειρίζονται το Taxis , υπέβαλαν αιτήσεις για επίδομα μόνοι τους, μπράβο τους, τι να πω, είναι μάλλον σαν κάποιους που βλέπουμε στις ειδήσεις, "σούπερ γιαγιά με μπλογκ στα 90"! Είμαι περίεργος να δω καμιά στατιστική για το πόσοι στα 70+ χειρίζονται Η/Υ και χρησιμοποιούν άνετα το ίντερνετ , κι έχεις πετύχει εσύ τόσο μεγάλο ποσοστό στους γνωστούς σου!

Δεν σε κακίζω. Έχεις μάθεις με τα Ελληνικά δεδομένα. Αν πήγαινες σε πολιτισμένη χώρα όπου σχεδόν τα πάντα είναι ηλεκτρονικά, θα παρακάλαγες για γραφειοκρατεία και θα σε κοίταγαν με ανοιχτό το στόμα. Εγώ λέω να καταργήσουμε ότι είναι ηλεκτρονικό και μας επιτρέπει να κάνουμε τα πάντα από το σπίτι μας χωρίς να ταλαιπωρούμαστε και να τα κάνουμε όλα με χαρτιά και ταλαιπωρία σε ουρές. Να έχουν και νόημα τα χρήματα που δίνουμε στους υπαλλήλους.

slalom
21-02-15, 15:48
Πως θα ξεφύγεις από τη γραφειοκρατία?!??! με το να κανεις τη δουλειά των γραφείων του κράτους μόνος σου?!? μπράβο, καταπληκτική ιδέα... Θα τους αρέσει κι αυτών πολύ , άλλωστε κάπως έτσι παν να το κάνουν!
Όσο για τον αριθμό των αιτήσεων, είναι εντελώς παράλογο το επιχείρημά σου, ακριβώς για το λόγο που σου λέει κι ο eaglos και σου έχω ήδη πει εγώ ότι κάνω για άλλο κόσμο..
Εδώ παρακαλαμε να κανουμε τα παντα ηλεκτρονικα και εσυ θελεις να στηνεσαι σε ουρες, δικαιωμα σου.

Αλλα εγω θελω να κανω τις δουλειες μου ηλεκτρονικα γιατι κερδιζω χρονο και χρημα

stefp
22-02-15, 01:16
1) Δε θεωρώ ότι είναι πολιτισμός το να πληρώνεις ηλεκτρονικά, μάλλον έχεις παρεξηγήσει την έννοια "πολιτισμός". Για το πόσο πολιτισμένες είναι οι άλλες χώρες αν/επειδή έχουν ηλεκτρονικές υπηρεσίες, διαφωνώ εντελώς, είναι άσχετα ζητήματα (και διαφωνώ έτσι κι αλλιώς για τον πολιτισμό κάποιων χωρών και για το πόσο χάλια είναι η καημένη απολίτιστη Ελλάδα όπως το παρουσιάζεις, άλλο αυτό πάει αλλού..και ναι, έχω βγει εξωτερικό, έχω μείνει και λίγο έξω κι έχω ταξιδέψει -έστω σε ολιγοήμερες εκδρομές- σε διφήφιο αριθμό χωρών οπότε έχω δει και 5 πράγματα..) αλλά μην ανοίξουμε κι άλλο παρακλάδια στην όλη διαφωνία.
2) Πληρώνω ηλεκτρονικά λογαριασμούς από το 2000, γνωρίζω πόσο βολικό μπορεί να είναι και δε διαφωνώ σε αυτό, ίσα ίσα που κι εγώ χρησιμοποιώ όπου μπορώ υπολογιστή για συναλλαγές κτλ που θα θέλαν ουρά αλλού. Αλλά εγώ από την αρχή -δείτε το 1ο μήνυμά μου (http://www.adslgr.com/forum/threads/673334-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82?p=5618616#post5618616) που ξεκίνησε το θέμα που συζητάμε τώρα- είπα ότι : αυτή τη στιγμή πολλοί δεν ξέρουν να κάνουν την όλη διαδικασία ηλεκτρονικά και θα έπρεπε το κράτος να μεριμνήσει για αυτό, να το οργανώσει καλύτερα και να παρέχει στο ευρύ κοινό υπηρεσίες/διευκόλυνση να τους την κάνει αυτό. Επίσης , άλλο το να μπορώ όταν/όποτε θέλω να κάνω κάτι μόνος μου, κι άλλο το να είμαι υποχρεωμένος να το κάνω μόνος μου, γιατί δεν υπάρχει (από το κράτος, όχι από το λογιστή, ή το γείτονα, εγγόνι, κτλ) η πρόνοια για να εξυπηρετηθεί ο καθένας όπως θέλει.
Όσο για τα χρήματα που δίνουμε στους υπαλλήλους, άστο, μην ανοίξουμε κι άλλο κεφάλαιο, εκεί είναι που δε θα τελειώνουμε τη συζήτηση με τίποτε

k_koulos
24-02-15, 19:48
κάνα νεο πότε θα γίνει η επόμενη πληρωμή υπάρχει;

slalom
24-02-15, 23:38
Τωρα κλαφτα

k_koulos
25-02-15, 21:25
και εδω θα βάλει χέρι ο Βαρουφάκης; αχ βαχ...... κάτι άκουσα για την άλλη βδομάδα για να δούμε

slalom
25-02-15, 22:27
Εγω παλι ακουσα ότι δεν υπαρχει σαλιο

cool11
12-03-15, 12:37
152310

narsis
12-03-15, 18:50
Χαχαχα, Θεός ο διαχειριστής.

Πάντως άρχισαν ξανά οι καταβολές του επιδόματος. Σε αρκετούς γνωστούς μου βάλανε σήμερα.

stefp
12-03-15, 22:57
Εμένα προηγούμενη εβδομάδα μπήκε!

k_koulos
12-03-15, 23:34
με τι ημερομηνίες ρε παιδιά; είπαν οτι μέχρι 31/12 τιμολόγια πρέπει να έχουν εξοφληθεί, αλλά τιμολόγια μεσα Ιανουαρίου έχει πληρωθεί κανείς;

manicx
13-03-15, 12:25
Εγώ όχι. Στοιχεία από gsis διασταυρωμένο 22/01/2015.

narsis
13-03-15, 17:56
Πληρώθηκε τιμ. 04/01/2015 σε συγγενή μου.

k_koulos
13-03-15, 20:49
οκ μέχρι να φύγει η χρονία θα μας πληρώσουν.... χα χα χα


πάντως η επίσημη δικαιολογία είναι οτι κάτι πρόβλημα υπάρχει με τους υπολογιστές στην ΓΓΠΣ, οχι οτι το πιστεύω, αλλά σίγουρα είχε ακουστέι πρόσφατα οτι το taxisnet έχει αρκετό καιρό να συντηρηθεί.

stefp
13-03-15, 23:59
Εμένα το τιμολόγιο ήταν του 2014 (Νοέμβρη ακόμη έγινε η αγορά), αλλά την αίτηση την έκανα αρχες Φεβρουαρίου, πληρώθηκε αρχές Μαρτίου

slalom
15-03-15, 17:57
Πως μπορω να αλλαξω τα χιλιοστα στην πολυκατοικια πριν παραγγειλουμε ξανα πετρελαιο?

Wizard
15-03-15, 18:35
Φεβρουάριο άλλαξε ο διαχειριστής στην πολυκατοικία. Να υποθέσω ότι όταν δημιουργήσει ο νέος διαχειριστής ξανά την εικόνα της πολυκατοικίας για την περίοδο 2014-2015, θα πρέπει οι ένοικοι να κάνουν ανάκληση της υπάρχουσας αίτησής τους για να δημιουργήσουν καινούρια;
Στην ιστοσελίδα για την ανάκληση αίτησης ανφέρει: "Ανακαλέστε την αίτησή σας. Οι πληρωμές για ποσότητες πετρελαίου που μπορεί να έχετε κάνει, θα γίνονται για τιμολόγια που έχουν εκδοθεί μέχρι και την ημερομηνία ανάκλησης. Μετά την ανάκληση έχετε τη δυνατότητα να κάνετε νέα αίτηση οποιαδήποτε στιγμή." Άρα, προηγούμενη αγορά πετρελαίου που εμφανίζεται ως διασταυρωμένη, αλλά όχι ακόμα εξοφλημένη, θα εξοφληθεί όταν έρθει η ώρα παρά την ανάκληση της αίτησης;

manicx
27-03-15, 02:01
Μόλις είδα ότι μπήκαν! :dance:

@ ADSLgr.com All rights reserved.