PDA

Επιστροφή στο Forum : Γίνεται να βελτιώσω το NetFasteR?



thinker
31-10-12, 22:29
Εδώ είναι τα στοιχεία του

http://i.imgur.com/wJmEP.png

Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο από setting, μόνο το γενικό προτόκολλο (ADSL2, κτλ) φαίνεται να μπορώ να αλλάξω, αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο να ρίξω τo bandwidth, αλλά να το ανεβάσω, έστω και αν είναι ασταθές.

i.e. είναι στα 15k bandwidth. Βλέπετε κάποιο τρόπο να ανέβει με settings;

matelas
01-11-12, 15:39
Με αυτό το router δεν μπορείς να ανέβεις. Με κάποιο άλλο που υποστηρίζει telnet κάτι μπορεί να γίνει.

thinker
05-11-12, 00:14
Με αυτό το router δεν μπορείς να ανέβεις. Με κάποιο άλλο που υποστηρίζει telnet κάτι μπορεί να γίνει.
Με πιο τρόπο;

potis21
05-11-12, 00:50
Για αρχή, γίνεται openwrt (τα NetFaster I & II τουλάχιστον), αλλά μόνο χρηστες με καλή σχέση με linux και... κολλητήρι/κόλληση/hacks.

https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?pid=163917#p163917

για ευκολότερα πράγματα, προτιμάς Speedtouch ή κάποιο αντίστοιχο ρουτερ με τσιπσετ της προκοπής (τον μισώ τον "δουναβη" των νετφαστερ/ZTE h108l wind)

To USR9108 (μόνιμη απομακρυσμένη εγκατάσταση) μου ρυθμίζει κατα βουληση το SΝR απο το DMT TOOL. το DMT tool ειναι εργαλείο με γραφικό περιβάλλον, το εχουμε παρουσιάσει στο φόρουμ, κάνε μιά αναζήτηση. Στην σελίδα του θα βρείς όλα τα ρουτερ που υποστηρίζει. Τσίμπα ενα απο αυτά.

Επίσης, στα πολύ πρόσφατα μηχανήματα, το TP-link 941 υποστηρίζει DD-WRT, ενα (σχεδόν) ανοικτό λογισμικό για ρουτερ το οποιο θεωρείται ότι ισχυρότερο υπάρχει τόσο μεσω γραφικου περιβάλλοντος όσο και μεσω γραμμής εντολών. Δεν μπορώ βεβαια να εγγυηθω τον προσαρμογέα ADSL του αφου.... δεν μου βαζουνεεεεεεεε γραμμμηηηηηηη :cry: :cry: :cry:

thinker
06-11-12, 14:30
Κάτσε κατ'αρχήν που ξέρω τι ακριβώς chipset έχει το netfaster? Που τα βρίσκω αυτά; Το web interface είναι γενικά σπαρτιάτικο.

edit: Hardware Version: 01B

potis21
07-11-12, 09:30
Ξέχνα το νετφάστερ.
Εδω το έβγαλα κι εβαλα το ΖΤΕ της γουίντ και η γραμμή εδειξε απο 13 μεγαμπίτ 14,2.

Φρικτό μόντεμ και θα συνεχίσω τις δοκιμές μπάς και βρώ κάτι καλύτερο απο αυτά που έχω, αλλά εχω μιά αίσθηση οτι αν εχεις παλιότερο ρουτερ απο προηγουμενο πάροχο ίσως να ήθελες να το δοκιμάσεις μήπως δεις το φώς και συ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.