PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθέτοντας USE εκ των υστέρων (Gentoo)



Slammer
02-06-04, 13:02
Αρκετοι πιστευω οτι έχετε ενα Gentoo που λειτουργεί, και αφου το στήσατε με τα default settings, αντιμετωπίζετε το προβλημα, να προσθέσετε ενα ή περισσοτερα USE στο make.conf ετσι ωστε να υποστηριχτούν προαιρετικά options.

1ο Ερωτημα: Πως διαχειρίζομαι τα USE.
Τα use μπορειτε να τα ενεργοποιείτε με την προσθήκη του αντιστοιχου use στη γραμμή USE=... του /etc/make.conf
Ενας καλυτερος τροπος ειναι η χρήση του προγράμματος ufed (emerge ufed πρωτα...).

2ο Ερωτημα: Πως ξερω ποια πακέτα χρειαζονται ξανα compilation.
Με την προσθηκη ενός use γενικά, το συστημα θα χρειαστεί να ξανακάνει compilation καποια πακέτα ή/και να προσθέσει νεα πακέτα.
Κατ' αρχήν θα πρέπει να δούμε αν θα χρειαστουν compilation υπάρχοντα πακέτα με την εντολή:


emerge -pev | grep <use>

Τα πακέτα που θα μας δωσει η παραπάνω εντολή τα σημειώνουμε κάπου, και ξεκινάμε ενα-ενα να τα κάνουμε emerge :


emerge -DU <πακετο 1>
.
.
.
emerge -DU <πακετο 2>
.
.
.
κλπ


Τελος για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζονται άλλα πακέτα κανουμε και ενα


emerge -DU world

Φυσικά αν θέλουμε τρεχουμε τα παραπάνω emerge με -p πρωτα, για να δουμε τι θελει να προσθέσει το portage.

sdikr
04-06-04, 02:52
αχ θα σε φάω!!! :) έκανα το emerge -DU world και μαμηθηκε το συμπαν, :cry:

Slammer
04-06-04, 02:59
με το emerge αποκλειεται.... μαλλον το etc-update σου διεφυγε....
Τι εβαλε το -UD?
Παντα προσοχη στο τυφλο update, πρωτα -p !!!!

sdikr
04-06-04, 15:29
με το emerge αποκλειεται.... μαλλον το etc-update σου διεφυγε....
Τι εβαλε το -UD?
Παντα προσοχη στο τυφλο update, πρωτα -p !!!!

ναι το έκανα τυφλά και μετά έτρεξα και etc-update :oops:

sandman
04-06-04, 15:50
Κάποιο configuaration file θα φταίει. Μπορείς να μας πεις τί ακριβώς γίνεται και σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είναι το πρόβλημα για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε τίποτα? Το ποιο πιθανό είναι να πρέπει να ξαναφτιάξεις δυο-τρία configuaration files ξανά.

sdikr
04-06-04, 16:00
Κάποιο configuaration file θα φταίει. Μπορείς να μας πεις τί ακριβώς γίνεται και σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είναι το πρόβλημα για να δούμε να μπορούμε να κάνουμε τίποτα? Το ποιο πιθανό είναι να πρέπει να ξαναφτιάξεις δυο-τρία configuaration files ξανά.

εχει χάσει το δίκτυο , το module δουλέυει κανόνικα, αλλά δεν το περνάει σαν eth0 , μάλλον καπου που έιχε ένα alias έχει χαθεί.
αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς το είχα κάνει οταν το εκανα εγκατάσταση

Slammer
04-06-04, 19:59
Το δικτυο οριζεται στο /etc/conf.d/net....

sdikr
04-06-04, 20:15
Το δικτυο οριζεται στο /etc/conf.d/net....

ναι αυτό το θυμόμουν!
αλλά χθές το βράδι και μετά απο ένα ποτηράκι παραπάνω δεν μπορεσα να δώ οτι έλεγε eth2 αντί για eth0
το έκανα σήμερα!
και τώρα προσπαθώ να φιάξω τα υπόλοιπα!



ερώτηση , όταν μπαίνω στο kde δίχνει σαν να μήν φορτώνει το etc/profile , bashrc ενω στο gnoome δουλέυει μια χαρά , που θα μπορούσα να κοιτάξω;

WAntilles
04-06-04, 20:28
emerge world πάντως με DEEP δεν μπορώ να κάνω (χωρίς DEEP έχω κάνει επιτυχώς), γιατί μου βγάζει το παρακάτω:



emerge -uUDnpv --columns world

These are the packages that I would merge, in order:

Calculating world dependencies |
!!! all ebuilds that could satisfy ">=media-video/ffmpeg-0.4.8.20040222" have been masked.
!!! possible candidates are:
- media-video/ffmpeg-0.4.8.20040222 (masked by: ~keyword)
- media-video/ffmpeg-0.4.8.20040322 (masked by: ~keyword)
!!! (dependency required by "media-video/vlc-0.7.1-r1" [ebuild])

!!! Problem with ebuild media-video/vlc-0.7.1-r1
!!! Possibly a DEPEND/*DEPEND problem.

!!! Depgraph creation failed.


Ξέρω ότι αυτό οφείλεται στο VLC 0.71 και το dependency του το ffmpeg που τα χρειαζόμουνα masked με ACCEPT_KEYWORDS γιατί αλλιώς δεν έπαιζαν κάποια media.

Πώς μπορώ να κάνω emerge DEEP world και να του πω να εξαιρέσει από αυτό το VLC και όλα τα DEEP dependencies του;

Όχι ότι καίγομαι και επείγει δηλαδή.

Slammer
04-06-04, 21:18
WAntilles, Aν μπλέξεις stable και unstable πακέτα τοτε κάνε
emerge -puD world
Θα σου βγαλει και αυτά που θελει να κανει downgrade, αυτα απλως αγνοησε τα...

(το u και U δεν χρειαζονται μαζι... απλα με το U το υποχρεωνεις να μην δεχτει παλιότερες εκδοσεις...)

WAntilles
04-06-04, 22:12
WAntilles, Aν μπλέξεις stable και unstable πακέτα τοτε κάνε
emerge -puD world
Θα σου βγαλει και αυτά που θελει να κανει downgrade, αυτα απλως αγνοησε τα...

(το u και U δεν χρειαζονται μαζι... απλα με το U το υποχρεωνεις να μην δεχτει παλιότερες εκδοσεις...)

Μα δεν θέλω να τα κάνει downgrade.

sandman
04-06-04, 23:09
WAntilles, πριν το emerge -uD world πρέπει να κάνεις το portage να νομίζει πως το vlc-0.7.1-r1 είναι εγκατεστημένο. Αυτό μπορείς να το κάνεις νομίζω με την εντολή


emerge --inject media-video/vlc-0.7.1-r1

Μετά από αυτό μπορείς να κάνεις emerge -uD world κανονικά και το portage δεν θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει το vlc και τα dependencies του.

Αν και αυτά τα πράγματα είναι λίγο επικίνδυνα. Καλύτερα ασ'το να κάνει downgrade όπως σου λέει ο Slammer. Σε κάνα δυο μήνες άλλωστε τα προγραμματάκια που θες θα γίνουν stable. Όπως καταλαβαίνεις σε γενικές γραμμες τυφλά "emerge -uD world" είναι καλό να γίνονται μόνο με stable πακέτα.

WAntilles
04-06-04, 23:34
WAntilles, πριν το emerge -uD world πρέπει να κάνεις το portage να νομίζει πως το vlc-0.7.1-r1 είναι εγκατεστημένο. Αυτό μπορείς να το κάνεις νομίζω με την εντολή


emerge --inject media-video/vlc-0.7.1-r1

Μετά από αυτό μπορείς να κάνεις emerge -uD world κανονικά και το portage δεν θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει το vlc και τα dependencies του.

Αν και αυτά τα πράγματα είναι λίγο επικίνδυνα. Καλύτερα ασ'το να κάνει downgrade όπως σου λέει ο Slammer. Σε κάνα δυο μήνες άλλωστε τα προγραμματάκια που θες θα γίνουν stable. Όπως καταλαβαίνεις σε γενικές γραμμες τυφλά "emerge -uD world" είναι καλό να γίνονται μόνο με stable πακέτα.

Μα δεν θέλω να το κάνω να νομίζει ότι είναι εγκατεστημένο για να μην το βάλει.

Είναι εγκατεστημένο και δεν θέλω να το βγάλει ή να το κάνει downgrade.

WAntilles
04-06-04, 23:51
Και άλλη μια ερώτηση.

Για pascal development δυστυχώς το μόνο σχετικό που υπάρχει στο portage είναι το gpc και αυτό είναι masked. Για FreePascal και Lazarus δεν υπάρχουν καθόλου ebuilds. Έχω και το Kylix 3.0 σε CD αλλά διστάζω ακόμα να βάλω κάτι εκτός Portage.

Σχετικά τώρα με το gpc:

Όταν του δίνω:



ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -pv gpc


απαντά:



These are the packages that I would merge, in order:

Calculating dependencies ...done!
[ebuild N ] dev-lang/gpc-20030209 +nls 29,453 kB

Total size of downloads: 29,453 kB


Μετά όμως όταν πάω να του κάνω fetchonly το gpc:



ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -fv gpc


βγάζει:



Calculating dependencies ...done!
>>> emerge (1 of 1) dev-lang/gpc-20030209 to /
>>> Previously fetched file: gpc-20030209.tar.gz MD5 ;-)
>>> md5 src_uri ;-) gpc-20030209.tar.gz

!!! No message digest entry found for file "gcc-3.3.2.tar.bz2."
!!! Most likely a temporary problem. Try 'emerge sync' again later.
!!! If you are certain of the authenticity of the file then you may type
!!! the following to generate a new digest:
!!! ebuild /usr/portage/category/package/package-version.ebuild digest

!!! Fetch for /usr/portage/dev-lang/gpc/gpc-20030209.ebuild failed, continuing...



!!! Some fetch errors were encountered. Please see above for details.


Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που λέει και ο Καψής.

Slammer
05-06-04, 00:02
Καταρχην, δεν ειπα να κανεις Downgrade... με -uDp θα δεις αυτα που θελει το portage να κανει downgrade και θα τα αγνοησεις... θα κανεις ξεχωριστα emerge αυτα που ειναι μονο update...
Στο δικό μου συστημα εχω πλήθος unstable πακετα... (με επιστεγασμα το φοβερο KDE-3.3-rc1) κανω -puD και αγνοω τα downgrades....

H freepascal υπάρχει στο portage... αυτη θα χρησιμοποιησεις...

ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge fpc

Το lazarus δεν χρειαζεται εγκτάσταση στο συστημα μπορεις να το βαλεις στο home, δεν χρειαζεται, ουτε παραγει βιβλιοθήκες..... Και φυσικά απο εκει το τρέχεις.

sandman
05-06-04, 00:09
Μα δεν θέλω να το κάνω να νομίζει ότι είναι εγκατεστημένο για να μην το βάλει.

Είναι εγκατεστημένο και δεν θέλω να το βγάλει ή να το κάνει downgrade.

Ναι, το λάθος μου είναι πως δεν πρόσεξα πως αναφέρεσαι σε deep emerge, κάτι που εγώ δεν κάνω ποτέ, οπότε δεν κατάλαβα καλά πού ήταν το πρόβλημα. Αυτό που λέω θα δούλευε σε απλό emerge. Τέλος πάντων, στην χειρότερη περίπτωση κάν'τα emerge ένα ένα.

WAntilles
05-06-04, 00:11
Καταρχην, δεν ειπα να κανεις Downgrade... με -uDp θα δεις αυτα που θελει το portage να κανει downgrade και θα τα αγνοησεις... θα κανεις ξεχωριστα emerge αυτα που ειναι μονο update...
Στο δικό μου συστημα εχω πλήθος unstable πακετα... (με επιστεγασμα το φοβερο KDE-3.3-rc1) κανω -puD και αγνοω τα downgrades....

Δηλαδή εννοείς να ξεχάσω το world και να τα κάνω ένα-ένα χειρωνακτικά emerge -uUnDpv.

Spock
05-06-04, 01:00
WAntilles, το http://forums.gentoo.org/thread171464.html είναι πολύ κατατοπιστικό... Γενικά, πρέπει να κανεις τα εξής:

1.Να δημιουργήσεις τον κατάλογο /etc/portage αν δεν υπάρχει.
2.Στο αρχείο /etc/portage/package.keywords να προσθέσεις τα unstable πακέτα που δε θες να γίνουν downgrade κατά το emerge -u world, π.χ.



echo net-im/gaim ~x86 >> /etc/portage/package.keywords


Ρίξε μια ματιά πάντως στο site, βοηθάει πάρα πολύ.

Slammer
05-06-04, 02:55
Καταρχην, δεν ειπα να κανεις Downgrade... με -uDp θα δεις αυτα που θελει το portage να κανει downgrade και θα τα αγνοησεις... θα κανεις ξεχωριστα emerge αυτα που ειναι μονο update...
Στο δικό μου συστημα εχω πλήθος unstable πακετα... (με επιστεγασμα το φοβερο KDE-3.3-rc1) κανω -puD και αγνοω τα downgrades....

Δηλαδή εννοείς να ξεχάσω το world και να τα κάνω ένα-ένα χειρωνακτικά emerge -uUnDpv.

Σαν πιο απλη λύση, οταν θέλω να κανω update το συστημα μου.. εκτελώ..


emerge -puD world

απο εκει πέρνω μια λίστα οπου το portage, αλλα θελει να τα κάνει downgrade (γιατι εχω βάλει unstable) και άλλα, θελει να τα κάνει update.
Aγνοω αυτα που θελει να κάνει downgrade και κανω ενα-ενα emerge αυτα που θελω να κάνω update...
με


emerge <package>


και ξαναλέω ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να βάζεις και u και U....

WAntilles
09-06-04, 19:57
Σήμερα ύστερα από το ημερήσιο:



emerge sync


έβγαλε μεταξύ άλλων:



[ebuild U ] sys-devel/gcc [3.3.3-r6] [3.3.2-r5] +X -bootstrap -build -debug -debug -f77 -gcj -hardened +java -multilib +nls -objc -pic -static -uclibc 23,203 kB
[ebuild U ] sys-libs/glibc [2.3.3.20040420] [2.3.2-r9] -build -debug -erandom +nls -nptl -pic 15,671 kB


Να τα κάνω ή θα τινάξω την μπάνκα στον αέρα;

Με:



emerge -pv gcc


βγάζει:



These are the packages that I would merge, in order:

Calculating dependencies ...done!
[ebuild U ] sys-devel/gcc-3.3.3-r6 [3.3.2-r5] +X -bootstrap -build -debug -debug -f77 -gcj -hardened +java -multilib +nls -objc -pic -static -uclibc 23,203 kB

Total size of downloads: 23,203 kB


Και με:



emerge -pv glibc


βγάζει:



These are the packages that I would merge, in order:

Calculating dependencies ...done!
[ebuild U ] sys-libs/glibc-2.3.3.20040420 [2.3.2-r9] -build -debug -erandom +nls -nptl -pic 15,671 kB

Total size of downloads: 15,671 kB


Μήπως μετά θα θέλουν recompilation κάποια πακέτα;

Slammer
09-06-04, 22:41
Προσοχη.... η μερα ειναι δυσκολη.. και συμβαινει σπανια. Εχουμε αναβάθμιση και του compiler gcc απο 3.3.2 σε 3.3.3 καθως και αναβαθμιση της glibc αντιστοιχα. Αυτο συμβαινει καθε 12-14 μηνες.

Κανονικά το

emerge gcc glibc

αρκει... και ειστε ενταξει!

Συμβουλή μου... λόγω της κρισιμότητας των παραπάνω πακέτων (ειδικα της glibc οπου πατάνε τα πάντα στο linux) μην αναβαθμισετε τα παραπάνω ακόμα, καντε υπομονή μερικές μέρες.... να φανε αλλοι το "αγγουρι"....(αν κατι εχει πάει στραβα...)

Για αυτούς που ζητούν τη μεγιστη απόδωση απο το μηχανημα τους (σε εξωφρενικό βαθμό...) θα πρεπει να κάνουν emerge τα παντα ξανα... (δεν το προτεινω!!!)
Αυτο γιατι ο νεος compiler θα παραγει ελαφρα καλύτερο κωδικα απο το παλιο οπότε ολα τα προγραμματα θα οφεληθουν (ειδικα αυτοι με pentium4 και athlon καθως οριμαζουν οι βελτιστοποιησεις για αυτους).

WAntilles
09-06-04, 22:48
OK.

Αναμένουμε λοιπόν καμμιά βδομάδα τουλάχιστο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.