PDA

Επιστροφή στο Forum : USB port πρόβλημα



Orbitaga
26-12-06, 01:27
Καλησπέρα

Έχω ένα προβληματάκι και θα θελα τα φώτα σας.
Βάζω ένα Flash drive σε μια απο τις 2 θύρες Usb (το έχω δοκιμάσει και στις 2) απο το πι τσι μου και το transfer rate είναι απίστευτα αργό.
Έχω Windows XP Pro GR SP2
Πρόσφτα έκανα ένα format και ήλπισα ότι αυτό με κάποιο τρόπο θα βελτιωθεί.
Έβαλα πάλι το ίδιο λειτουργικό με drivers για όλο το hardware κανονικά.
Έχω πάρει επίδης το WD My BOOk 250GB που συνδεέται σε Usb και το transfer rate ειναι απελπιστικό.
Ευτυχως έχω δίκτυο στο σπίτι και έχω βάλει τον MyBook στο πι τσί της αδελφής μου, τον έχω κανει shared και πάει μια χαρα (μπορώ να τον χρησιμοποιώ και εγω).
Όμως γιατι στο δικό μου παει αργά?
Κοιταξα κατι στο bios αλλα τιποτα δεν είδα σχετικό.
Επίσης στην διαχείριση συσκευων οι Usb ελεγκτες ειναι εγκατεστημένοι.
heeeeeeeelp!!!

Re-Ti-Re
26-12-06, 01:32
Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το δικό σου PC έχει USB 1 και της αδελφής σου USB 2

diabibas
26-12-06, 01:36
Σίγουρα η μητρική σου υποστιρίζει USB2??

Αν υποστηρίζει USB2 και είσαι σίγουρος, δοκίμασε να βάλεις το flashάκι στις πίσω θύρες του υπολογιστή και όχι στις μπροστά που τυχόν να βγάζει το κουτί σου

Orbitaga
26-12-06, 01:38
Έχω το chipset PE11-TL που λεει οτι εχει Usb 2.0

http://www.dfi.com.tw/Product/product_search_result_us.jsp?PRODUCT_ID0B=1113&SITE=US

edit : Στις 2 πίσω το βαζω, δεν έχει απο μπροστά.

diabibas
26-12-06, 01:42
Για να το λες έτσι θα είναι (αν και καλύτερα θα ήταν να πας στη σελίδα της μητρικής σου να δεις τι λέει στα specs) στις πίσω θύρες δοκίμασες???

jdm
26-12-06, 03:27
εχουν εγκατασταθει οι drivers απο το Motherboard?
στην διαχειρηση συσκευων θα πρεπει να σου βγαζει και μια συσκευη " εμπλουτισμενος κεντρικος ελεγκτης"

deniSun
26-12-06, 09:20
Αν όπως λες είναι μεγάλη η καθυστέρηση, πιθανόν να φταίει και κάποιο Software. Υποπτεύομαι κάποιο Antivirus, ίσως το Kaspersky (συνήθως αυτό επειδή κάνει πολλούς ελέγχους, καθυστερεί τέτοιες διαδικασίες).
Τι αρχεία αντιγράφεις; Αν είναι πολύ μεγάλα ή συμπιεσμένα τότε σίγουρα φταίει το Antivirus. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και ξαναδοκίμασε. Αν είναι μικρά αρχεία δεν δικαιολογείται μια τέτοια καθυστέρηση και θα πρέπει να ψάξεις για άλλα πράγματα που πιθανό να ευθύνονται.

Orbitaga
26-12-06, 13:00
Via Usb 2.0 Enhanced host controller μαλον αυτον εννοείς ... υπάρχει.
Χμ έχω το Nod32 εγκατεστημένο , μα πόσο μ.... μάλον αυτό την κάνει την δουλειά.
Ξέχασα να σας πω ,πως υστερα απο το format και το Clean Install Oi Usb δουλεψανε κανονικά την πρώτη μέρα.Την Επομένη αρχισαν και πάλι οι καθυστερήσεις.ίσως την 2η μέρα εγκατεστησα το Nod32.....
πρεπει να χτύπησες διάνα denis1276. to κοιτάω και επιστρέφω....

Darkman_
27-12-06, 13:13
Χμ έχω το Nod32 εγκατεστημένο , μα πόσο μ.... μάλον αυτό την κάνει την δουλειά.

Αν φταίει κάτι από το Nod, τότε αυτό θα είναι το AMON. Αν κι εγώ δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις για να τεστάρεις την ταχύτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.