PDA

Επιστροφή στο Forum : Απεριόριστα αλλά με... περιορισμό



diabibas
26-12-06, 01:54
Μόλις είδα την TIM Data Card που δίνει ΑΠΕΡΙΟΣΤΙΣΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΟΓΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
παραθέτω


ΤΙΜ Data Card: Internet και e-mail παντού τώρα με απεριόριστο δωρεάν όγκο δεδομένων και ταχύτητες έως και 1,8 Mbps με τις 2 νέες κάρτες PCMCIA και PCI Express!

Η ΤΙΜ Data Card σας επιτρέπει να συνδέεστε στο Internet και στο e-mail σας, τόσο για προσωπική όσο και για επαγγελματική χρήση ασύρματα, χωρίς καλώδια και υπέρυθρες.

Με εξαιρετική ποικιλία εφαρμογών και υψηλότατες ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων με την ΤΙΜ DATA CARD έχετε ασύρματη πρόσβαση στο Internet, στο email και στο εταιρικό σας δίκτυο με ταχύτητες που φθάνουν έως και τα 1,8 Mbps!

Συγκεκριμένα η υπηρεσία ΤΙΜ DATA CARD με 2 νέα προϊόντα σας προσφέρει:

1. Nέα προγράμματα χρήσης με ακόμα χαμηλότερες τιμές και υψηλές ταχύτητες έως και 1,8 Mbps.
2. Aμεση σύνδεση και γρήγορη πλοήγηση στο Internet
3. Αποστολή και λήψη e-mail
4. Λήψη και αποστολή SMS
5. Πρόσβαση στο εταιρικό σας δίκτυο και σε εφαρμογές του, όπως email, calendar, κλπ
6. Χρήση της υπηρεσίας σε όλη την Ελλάδα με 98% πληθυσμιακή κάλυψη (μέσω 3G Broadband ή GPRS δικτύου)

Με την ΤΙΜ DATA CARD έχετε ένα κινητό γραφείο με πραγματική ελευθερία!

Η ΤΙΜ DATA CARD συνδέεται με το δίκτυο 3G Broadband (HSDPA) της ΤΙΜ, ενώ εάν δεν υπάρχει κάλυψη ΗSDPA/3G δικτύου η σύνδεση γίνεται μέσω GPRS δικτύου.

Μόνο η ΤΙΜ σας προσφέρει 3G Broadband (HSDPA) όπου υπάρχει 3G κάλυψη, για πραγματικά υψηλές ταχύτητες παντού!

Τώρα, αποκλειστικά από την ΤΙΜ, μπορείτε να απολαμβάνετε απεριόριστη χρήση στο νέο πακέτο ΤΙΜ DC Non-Stop για πάντα*.

Απλή και γρήγορη εγκατάσταση!

Μπείτε στο κόσμο του ασύρματου Internet με τη συνέπεια και τη τεχνογνωσία της ΤΙΜ. Το μόνο που χρειάζεται είναι να εγκαταστήσετε απλά και γρήγορα το λογισμικό το οποίο βρίσκεται στο cd. Εφόσον ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, τοποθετήστε απλά την DATA CARD στην ειδική υποδοχή του φορητού υπολογιστή και… είστε έτοιμοι

* Με πολιτική ορθής χρήσης: Μέγιστη μηνιαία χρήση 20 GB για αποφυγή κακόβουλης χρήσης της υπηρεσίας

Ορίστε και το LINK
http://www.tim.gr/pages.fds?langID=1&pageid=172

Καλό ε??

nnn
26-12-06, 03:05
Fair use policy.
20 GB είναι αρκετά για αυτούς που θα την χρησιμοποιήσουν,έχει και 100 € πάγιο.

johnkall69
26-12-06, 05:40
Άν έγραφε με * απεριόριστο δωρεάν όγκο και όχι με απεριόριστο δωρεάν όγκο τότε δεν νομίζω να ενοχλούσε κανέναν! Κανονικά θα έπρεπε δίπλα στο απεριόριστο να είχε "*" και όχι τέρμα κάτω..


Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά !

nnn
26-12-06, 13:17
Εγώ γιατί στο site της Tim βλέπω τον αστερίσκο ??

Τώρα, αποκλειστικά από την ΤΙΜ, μπορείτε να απολαμβάνετε απεριόριστη χρήση στο νέο πακέτο ΤΙΜ DC Non-Stop για πάντα*.

Απλή και γρήγορη εγκατάσταση!
http://www.tim.gr/pages.fds?langID=1&pageID=172

diabibas
26-12-06, 13:37
Fair use policy.
20 GB είναι αρκετά για αυτούς που θα την χρησιμοποιήσουν,έχει και 100 € πάγιο.

Το αν είναι αρκετά ή όχι έγκειτε στην εκάστοτε χρήση, μπορεί να είναι ΥΠΕΡαρκετά μπορεί και να μην είναι. Το θέμα είναι ότι με ξενίζει ιδιαίτερα και με δυσανασχετεί ότι ενώ διαφημίζει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ όγκο έχει limited όγκο.

Δηλαδή συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνεται ιδιαίτερα παραπλανητική και ψευδής η διαφήμιση!

hel
17-01-07, 01:59
Διαφημιστικά κόλπα #487987987564645689

nrg_polini
17-01-07, 23:05
Η ΤΙΜ παντα ειχε παραπλανητικη εμπορικη πολιτικη (βλ. non stop και πολλα αλλα παραδειγματα).

tazio
21-01-07, 17:57
Παίζουν με τις λέξεις βρε παιδιά. Non stop 500 σου λέει π.χ. στο καρτοκινητό. Αλλά έτσι όπως το αναφέρει μπορούν να σου πουν ότι μπορείς να μιλάς συνεχόμενα για 500 λεπτά (ενώ κάποιες άλλες εταιρείες σου θέτουν όριο τα 5 λεπτά για χρέωση ανά κλήση) χωρίς διακοπή.
Είναι δουλειά των εταιρειών να μας "κοροϊδεύουν" και δική μας να βλέπουμε τη φάκα κι όχι το τυρί.

Για το συγκεκριμένο πακέτο, προσωπικά θα το θεωρούσα πιο σωστό να το ονόμαζε TDK 20 GB.
Άλλα για το λογοπαίγνιο "non stop" πάλι δε μπορούμε να πούμε τίποτα.

Γράφει στην σελίδα της ΤΙΜ
* Πολιτική ορθής χρήσης: Μέγιστη μηνιαία χρήση 20 GB για αποφυγή κακόβουλης χρήσης της υπηρεσίας
Τι είναι το κακόβουλο είναι η απορία μου;
Π.χ. κάποιος μπορεί να έχει τη οικονομική δυνατότητα κατεβάζει επί πληρωμή τραγούδια, ταινίες κ.λ.π. από νόμιμες σελίδες. Γιατί να τον υποχρεώνουν να σταματά στα 20 gb ;

hellenicsun
25-01-07, 02:28
Οι συγκεκριμένες υπηρεσίες κατά τη γνώμη μου είναι υπερτιμημένες ενώ κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί τη σωστή και αδιάκοπη λειτουργία τους.
Αρκετοί γνωστοί μου, κάτοχοι 3G συσκευών, που επιθυμούν να κάνουν χρήση μόνο 3G δικτύου, τις περισσότερες φορές βρίσκονται εκτός κάλυψης.
Ας φανταστούμε λοιπόν πως θα είναι η λειτουργία των Data Cards που χρησιμοποιεί τις ίδιες κεραίες για τη λήψη και μετάδοση δεδομένων.
Αν μάλιστα αναλογιστούμε το γεγονός του ότι όποιος πληρώνει αυτή την υπηρεσία, τη πληρώνει επειδή χρειάζεται να βρίσκεται συνεχώς online, τότε χeσe μέσα..
Όσο για τη Tim σαν εταιρία, γνωρίζετε πως για να κάνετε χρήση της οποιασδήποτε υπηρεσίας, είτε είναι δωρεάν (ενεργή σύνδεση Gprs-λήψη MMS, ειδοποίηση χαμένων κλήσεων), είτε την έχετε πληρώσει (Non Stop), πρέπει να έχετε υπόλοιπο στη κάρτα σας;
Μέχρι και email παραπόνων έστειλα αλλά πήρα τις κλασσικές, τυποποιημένες απαντήσεις...

diabibas
26-01-07, 20:50
Αυτό το fair use όμως, που υιοθετείται όλο και περισσότερο από πολλούς και σε διάφορες υπηρεσίες, πρέπει να ήταν τρομερά έξυπνος δικηγόρος αυτός που το σκέφτηκε.

Θα φτιάξω δηλαδή εγώ έναν υπολογιστή σε κάποιον (χονδρικά μιλάω πάντα) και θα του πω μεγάλε γιατί είδες τις φωτογραφίες σου από τις διακοπές και έκαψες τη κάρτα γραφικών εγώ αυτό το θεωρώ ΝΟΝ FAIR USE οπότε φταις.
Όταν ζήτησες υπολογστή μου είχες πει για λίγο ίντερνετ, λίγο κανά office άντε και λίγο mp3, πιος σου είπε να δεις και φωτογραφίες!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.