PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με νέα σύνδεση σε HOL



Dimitris19
01-11-12, 17:35
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

Χθες ενεργοποιήθηκα στην HOL, ωστόσο μου γεννήθηκε μια απορία καθώς η διαδικασία έγινε εντελώς αυτόματα.
Τι θέλω να πω με αυτό. Είχα συνδεδεμένο ένα router Thomson καθώς είχα conn-x στο οποίο ήταν κανονικά καταχωρημένα τα στοιχεία απο τον ΟΤΕ(username και password)
Ξαφνικά το μεσημέρι μου έρχεται μήνυμα στο κινητό από την Hol που έλεγε οτι έγινε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας
Αυτό που με παραξένεψε είναι οτι έγινε η μετάβαση στην HOL με τα στοιχεία του ΟΤΕ και δούλεψε κανονικά, δεν άλλαξα τίποτα ούτε έβαλα το Netfaster αλλά συνδέθηκε κανονικά.
Βέβαια απο την HOL δεν μου έστειλαν ούτε username ούτε password.
Έβαλα και το Netfaster που είχε απο μόνο του username:guest@adsl.gr και το username δεν φαινεται και έπαιξε και αυτό κανονικά.
Αν εγώ κάνω κάποιο reset στο router τί username και κωδικό θα πρέπει να βάλω?
Ή με την HOL συνδέεται ότι και αν βάλεις?

valen_gr
01-11-12, 18:21
συνδέεσαι οτι και να βαλεις.

Dimitris19
01-11-12, 20:31
Πράγματι, έκανα reset στο Thomson και έβαλα username: guest@hol.gr και password: guest και συνδέθηκε κανονικά.
Μόνο που έχει χαμηλό upload ~ 800Kbps
Να φανταστώ έχει να κάνει με το DSLAM

bill27
01-11-12, 20:36
δωσε ολα τα στατιστικα απο το ρουτερ,

μπορει το χαμηλο upload να ειναι και απο την καλωδιοση του σπιτιου

Dimitris19
01-11-12, 21:16
Μια χαρά είναι η καλωδίωση, έχω κάνει και παλιότερα μέτρηση στο box με ίδιο συγχρονισμό με μέσα. Μέχρι χθες είχα OTE και κλείδωνα στα 18.500/1023
Απο χθες είμαι με HOL double play lite στα 6Mbps. Μια χαρά όλα, απλά με το Thomson έχω χαμηλό upload και μεγαλύτερο attenuation.
Με το Netfaster είμαι στα 6.144/1,012

Thomson

Vitruvian78
01-11-12, 23:23
Στην hol δεν είναι απαραιτητοι οι κωδικοι, Συνδέεσαι και χωρίς μόλις μεταβεις στο δίκτυο της εταιρείας.

Dimitris19
01-11-12, 23:37
Στην hol δεν είναι απαραιτητοι οι κωδικοι, Συνδέεσαι και χωρίς μόλις μεταβεις στο δίκτυο της εταιρείας.

Οπότε δεν θα χρειαστώ σε καμία περίπτωση κάποιο username και password έτσι?

kalicatzaros
02-11-12, 01:30
Οπότε δεν θα χρειαστώ σε καμία περίπτωση κάποιο username και password έτσι?

Για τη σύνδεση σου όχι :)

stefp
02-11-12, 10:41
για το χαμηλό upload που λες, είχα κι εγώ το ίδιο μόλις έκανα μετάβαση σε HOL, και download γύρω στο 12Mbps, λέω δεν πειράζει, μπορεί να φταιν γραμμές κτλ, αλλά μετά από 1-2 μέρες τους πήρα τηλ, γιατί είχε κι ένα μικρό θόρυβο το τηλ όταν μιλούσα. Μου είπαν θα το κοιτάξουν, μέσα σε ένα 24ωρο με πήραν τηλ ότι όντως κάναν κάποια αλλαγή στη γραμμή, να το ξαναελέγξω, αποσύνδεση/σύνδεση ξανά, και ω του θαύματος, 1 mbps upload/15-16 mbps download. Και ο θόρυβος είχε εξαφανιστεί.. Οπότε δε χάνεις τίποτε να κάνεις μια κλήση, και να τους ρωτήσεις για την περιοχή που είσαι τι ταχύτητες θα πρέπει σύμφωνα με αυτούς να πιάνει. Εγώ τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει από πριν κάνουν διόρθωση ότι θα πρέπει να έχω π.χ. σίγουρα 15Mbps download

balandis
02-11-12, 12:40
το νετφαστερ 2 και το 3500 της netgear που εχω δινουν καλο upload...:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.