PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster iad 2 προβλημα στην ταχυτητα (bandwith) μεσω wifi



escapee
01-11-12, 17:59
καλησπερα παιδια εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει ;

εχω σαν παροχο την forthnet. με κλειστο το ασυρματο και συνδεοντας τον υπολογιστη με ethernet το ιντερνετ ειναι τελειο σε ολα ( streaming, browsing, dowloading) . αν θα το συνδεσω ασυρματα τον υπολογιστη ( 1 υπολογιστης μονο ασυρματα σε ολο το ρουτερ ) τοτε το browsing + streaming+ downloading πανε κατα διαολου κυριολεκτικα. εχω δοκιμασει να ειμαι σιπλα στο μοντεμ ακριβως και συμβαινει παλι το προβλημα , αλλαξα επισης τα ασυρματα καναλια αναμεσα σε 2 , 10 , 11 και επισης συνεχιζει.


καμια λυση ;;;


ευχαριστω

Seitman
01-11-12, 18:12
Καλησπέρα.
Ε λογικό είναι. Πάντα η σύνδεση wifi είναι κατώτερη σε απόδοση από την ενσύρματη και το netfaster 2 δε φημίζεται για το καλό του wifi.
Λες ότι άλλαξες κανάλια. Είχες αποσυνδέσεις από το δίκτυο ή απλά δοκίμαζες;

escapee
01-11-12, 18:46
Καλησπέρα.
Ε λογικό είναι. Πάντα η σύνδεση wifi είναι κατώτερη σε απόδοση από την ενσύρματη και το netfaster 2 δε φημίζεται για το καλό του wifi.
Λες ότι άλλαξες κανάλια. Είχες αποσυνδέσεις από το δίκτυο ή απλά δοκίμαζες;

το καταλαβαινω οτι μπορει να εχει απωλειες το ασυρματο αλλα εγω μιλω για απωλεια που αγγιζει το 80 % να σημειωσω πως ειναι φουλ η συνδεση αναμεσα σε πισι και ρουτερ ( γεματο απο γραμμουλες)

αποσυνδεσεις απο το δικτυο δεν εχω ουτε απο το wifi ουτε και απο τον παροχο

evdometap
01-11-12, 19:10
Δίνει η Forthnet το NetFaster IAD 2?Από πότε?

escapee
01-11-12, 20:23
Δίνει η Forthnet το NetFaster IAD 2?Από πότε?

μου εμεινε απο χολ ...

evdometap
02-11-12, 00:08
μου εμεινε απο χολ ...
Με το ρούτερ που σου έδωσε η Forthnet έχεις τέτοια προβλήματα?

escapee
02-11-12, 00:44
Με το ρούτερ που σου έδωσε η Forthnet έχεις τέτοια προβλήματα?

ναι εχω τα ιδια προβληματα + οτι με το thomson v8 που μ εδωσε εχω αποσυνδεσεις απο την γραμμη

evdometap
02-11-12, 19:36
ναι εχω τα ιδια προβληματα + οτι με το thomson v8 που μ εδωσε εχω αποσυνδεσεις απο την γραμμη
Είσαι σίγουρος ότι όταν είσαι ασύρματα δεν σε κλέβει κανας γείτονας?Δίνοντας admin στο username και admin στο pass, νομίζω μπαίνεις στις ρυθμίσεις του Netfaster.Εκεί κάτω αριστερά έχει ένα "status" που μπορείς να δεις τις mac addresses που ειναι συνδεδεμένες στο ρούτερ. Εχεις αλλάξει όνομα εκπομπής(ssid) στο ρούτερ?

escapee
02-11-12, 21:30
Είσαι σίγουρος ότι όταν είσαι ασύρματα δεν σε κλέβει κανας γείτονας?Δίνοντας admin στο username και admin στο pass, νομίζω μπαίνεις στις ρυθμίσεις του Netfaster.Εκεί κάτω αριστερά έχει ένα "status" που μπορείς να δεις τις mac addresses που ειναι συνδεδεμένες στο ρούτερ. Εχεις αλλάξει όνομα εκπομπής(ssid) στο ρούτερ?

ναι ειμαι σιγουρος , πρωτον εχω αλλαξει και των κωδικο του αντμιν και τον κωδικο του ρουτ. δευτερον εχω ισχυρο κωδικο στο wifi , επισης ελεγχω τον dhcp client και ολες οι ip ειναι απο συσκευες μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.