PDA

Επιστροφή στο Forum : web hosting εταιρίες



fasekes
04-11-12, 03:23
Για σας σε όλους, είμαι αναγνώστης εδώ και αρκετό καιρό και αποφάσησα να γίνω μέλος γιατί το google δεν βοηθάει.

Η ερώτηση μου είναι αυτές οι εταιρείες webhosting π.χ godaddy hostgator κτλ που βρίσκουνε το bandwidth να εξυπηρετάνε τόσο κόσμο?

δηλαδή εγώ αν φτίαξω 2-3 servers και αποφασήσω να πουλάω τον χώρο η σύνδεση μου προφανός δεν είναι αρκετή, τι θα πρέπει να κάνω, επικοινωνώ με τον προμηθευτή δικτίου η δεν έχουν καμία σχέση ?

οσο περισσότερο το έψαχνα τόσο πιο πολύ μπερδευόμουνα στο level3.com μου είπανε κάποιοι αλλά δεν το πολυκατάλαβα.

θεωριτικά μιλάμε, πάντα το είχα απορία. ευχαριστώ.

δεν ξέρω αν το έβαλα στην σωστή κατηγορία, συγνώμη αν έκανα λάθος.

plouf
04-11-12, 09:40
τον αγοράζουνε.. με γραμμες κατευθειαν στον κορμό του δικτύου... δεν ειναι φτηνό ούτες απλό μετά απο κάποιο σημέιο

fasekes
04-11-12, 12:02
δηλαδή τί εννοούμε κορμό του δικτύου, τον διαχειρίζεται κάποιος και δίνει πρόσβαση όποιου θέλει? υπάρχει κανένα επημρφωτικό λινκ? σε ευχαρίστω.

plouf
04-11-12, 18:55
δεν γνωρίζω για λινκ..

γενικά η ραχοκοκαλία ειναι δίκτυο υπερυψηλων χωρητικοτήτων που διασυνδέετε με άλλα
πχ το ελληνικό backbone που το διαχειρίζεται μαι θυγατρική του οτε συνδεονται πάνω του όλοι οι ISP οι ελληνικοί επίσης με γραμμές υψηλών χωρητικοτήτων. και έτσι εγω με σένα μπορουμε να μιλάμε
υπάρχουν και άλλα ..

για να επιστρέψω στο ερώτημα σου τέτοιοι τύπου συνδεσεις για να τις κάνει χρειάζεσαι χώρο, ειδικά ρουτερς , και φυσικα προσωπικό γνωστες.
εώς ενος σημειου , συνηθως αρκετό για τους hosters γραμμές μπορούν να σου δώσουν και οι πάροχοι (οχι φυσικα adsl αλλα μισθωμένα κυκλωματα, Τ1 κτλ)

φυσικά αν κάνεις μια τέτοια επένδυση, πρέπει να έχεις και backup μηχανάκια αμ σκάσει το ένα να τρέχει το άλλο κτλ. να κρατάς περιοδικό backup (ημερήσιο ?) κτλ

@ ADSLgr.com All rights reserved.