PDA

Επιστροφή στο Forum : αλιλουια!!!!!!!! επιτελους ADSL



AkAlypToS_2000
02-06-04, 18:23
μετα απο 3μηνες αιτηση με πηραν σημερα απο τον πΟΤΕ να μου πουνε για την ενεργοπιηση επιτελους!!!!!!!!!! οποτε αρχισε να δινει πορτες ο πΟΤΕ μαγκες 8) 8) 8) 8) 8) :D :D :D

kadronarxis
02-06-04, 19:18
Καλορίζικη βρε καρντάσι...!!!! :D
Σε τι dslam είσαι;
Ανήκεις στον οτε βυζαντίου;
Ή στο άλλο που έχει intracom;
Άντε γερά, πάρε το 652R....
για να είσαι 8)

the_ar
02-06-04, 19:35
μετα απο 3μηνες αιτηση με πηραν σημερα απο τον πΟΤΕ να μου πουνε για την ενεργοπιηση επιτελους!!!!!!!!!! οποτε αρχισε να δινει πορτες ο πΟΤΕ μαγκες 8) 8) 8) 8) 8) :D :D :D

Καλά είσαι. Εδώ στην Πάτρα πριν μία εβδομάδα πήρε ένας φίλος dsl (over isdn) μετά από αναμονή 6!!! μηνών (την είχε ζητήσει από τέλος Νοέμβρη!!!)

Άντε, καλορίζικη και καλά κατεβάσματα.

Φιλικά,
Ανδρέας

AkAlypToS_2000
02-06-04, 19:38
οτι μου πητε εσεις θα παρω... ειναι καλο αυτο το zyxel γιατι ακουο καλα λογια γιαυτα.. ειμαι καλαμαρια τορα δεν ξερο τι dslam το τηελοφονο ξεκιναει απο 2310- 4806** τορα δες αμα θες εσυ τι ειναι.. {ειμαι over isdn} και μαλον θα παρω και forthnet. αυτα :P :wink: :wink: :wink:

AkAlypToS_2000
02-06-04, 20:04
the_ar εχει να πεσει τρελο downloading παντα επεφτε αλα τορα θα γινετε σε ξεφτιλιστικη κατασταση :) {130εβρο για internet}. και κατι αλο ξερετε μαγαζια που να πουλανε adsl modems? θεσσαλονικι

ckbond
02-06-04, 20:06
Άντε καλορίζικη, κάλιο αργά παρά ποτέ… :D :D :D

runnerma
02-06-04, 20:22
Καλορίζικη :!: :!: :!:

AkAlypToS_2000
02-06-04, 20:48
hehe ευχαριστω βρε :D ....kadronarxis μιποσ δεν αξιζη τοσα λευτα για το 652R γιατι βλεπω εχει wi-fi κατι που δεν με ενδιαφερι.. ιδα και το 650R-33 αφτο καλο ινε?...αλα βασικα το πιο καλο θελο {σε λογικες τιμες παντα} επιμενεις για το 652R? ¨) thanks

profitis
02-06-04, 21:09
AkAlypToS_2000, να που σε βρισκω και εδω.................... :wink:
Παρε οπωσδηποτε zyxel...Διαλεξε το μοντελο που να σε ικανοποιει χωρις να ριχνεις μεγαλο βαρος στην τιμη..Αλλωστε ,αφορα αγοραζεις modem...

dantouan
02-06-04, 21:13
Καλοριζικη φιλε :!: :!: :!:

sdikr
02-06-04, 21:37
hehe ευχαριστω βρε ....kadronarxis μιποσ δεν αξιζη τοσα λευτα για το 652R γιατι βλεπω εχει wi-fi κατι που δεν με ενδιαφερι.. ιδα και το 650R-33 αφτο καλο ινε?...αλα βασικα το πιο καλο θελο {σε λογικες τιμες παντα} επιμενεις για το 652R? ¨) thanks

652r απο τα καλύτερα!
καλορίζικη

Dask_k
02-06-04, 21:48
Καλορίζικη ρε παίχτη...Αντε και στα δικά μας...

George978
02-06-04, 21:49
μεγεια μεγεια!!!

ποιος πουλαει ζυχελ ρε παιδες? κανα σιτε στο ιντερνετ?

marzd4l
02-06-04, 22:10
εμένα έχει συγχρονίσει μετά από 4 μήνες αναμονή αλλά δεν μπορώ να μπω internet :x :x τι γίνεται?

krge
02-06-04, 23:08
@ AkAlypToS_2000: Καλορίζικη φίλε και φρόντισε να την "κάψεις" οσο έχεις καλές ταχύτητες :wink:

@ marzd4l: Τό πιο πιθανόν είναι να βλέπεις το πρώτο στάδιο της υλοποίησης της γραμμής, την πρώτη καλωδίωση δηλαδή προς το DSLΑΜ της περιοχής σου....
Standby για ενεργοποίηση σύντομα. :wink:

AkAlypToS_2000
02-06-04, 23:50
hehe. krge θα παρει φοτια το modem apo to transfer. Dask_k εφοσον εδοσε σεμενα πορτα σημενι οτι εχει αρχισει να δινει οποτε ερχετε και η δικι σας η σιρα...

kadronarxis
02-06-04, 23:52
commando,
πάρε τηλέφωνο στα μακεδονικά περιφερειακά...
αυτοί συνεργάζονται με πολλά καταστήματα στην πόλη.
Θα σου δώσουν τηλέφωνα να πας να το πάρεις..
Δυστυχώς τα Μακ-Περ πουλάνε μόνο χονδρικής.
Σημείωση: Μόνο 652R....Τέλος...
180 ευρώ κοντά.

AkAlypToS_2000
02-06-04, 23:56
πητε κανα μαγαζι που να το πουλαει ρεσις στην θεσσαλονικη ακομα και χονδρικη μπορο να το παρο και σαν καταστημα...

HellV1L
03-06-04, 07:54
hehe ευχαριστω βρε :D ....kadronarxis μιποσ δεν αξιζη τοσα λευτα για το 652R γιατι βλεπω εχει wi-fi κατι που δεν με ενδιαφερι.. ιδα και το 650R-33 αφτο καλο ινε?...αλα βασικα το πιο καλο θελο {σε λογικες τιμες παντα} επιμενεις για το 652R? ¨) thanks

το 652r δεν εχει wi-fi ρε c... το H και HW εχει :wink:

επισης εγω το 652r απο cosmodata το ειχα αγορασει 160Ε

cosmos
03-06-04, 10:16
Για online Ζyxel αγορές δες www.mgmanager.gr. Έχει τα Zyxel καθώς και το πολύ καλό για τα λεφτά του USRobotics 9105 (δυστυχώς μόνο για PSTN).

limassol
03-06-04, 10:40
hi, to robotics kserete an einai ok se dslam siemenS?poies oi diafores me to zyxel to R h to H?

cosmos
03-06-04, 10:55
limassol, χρησιμοποίησε την "αναζήτηση" του forum και θα δεις ;) Επίσης γράφε στα Ελληνικά σε παρακαλώ, δε χρησιμοποιούνται Greeklish εδώ.

ZoltriX
03-06-04, 11:45
το robotics για pstn ειναι αχτυπητο στα λεφτα του. (και για ισδν βασικα αλλα που να το βρεις :( )

λετε ολοι παρε 652 και μη κοιτας τα λεφτα, ε ρε παιδια πως να μη κοιτας τα λεφτα οταν μιλαμε για ενα προιον που κανει 2 και 3 φορες πανω απο τα υπολοιπα.
δε μιλαμε για αμελητεες διαφορες δηλαδη. σα να ρωταει ο αλλος τι αμαξι να παρω και να του λες παρε φεραρι DUUUUH (λεμε τωρα :P )

εν πασει περιπτωσει ακαλυπτε πες τι αναγκες εχεις καταρχην και μετα ψαξου :)
θελω να πω οτι για νορμαλ χρηση υπαρχουν ενα σωρο μοντεμ με τα οποια θα εισαι υπερευχαριστημενος χωρις να δωσεις ενα βουνο λεφτα...

AkAlypToS_2000
03-06-04, 13:51
cosmos: www.mgmanager.gr. is under construction.......

LewnDoS Τεχνικά έχει να επιδείξει ένα πανίσχυρο και πολύ τροποποιήσιμο firewall, την wifi συνδεσιμότητά του, το ethernet switch του.

και κατι ακομα ethernet switch..αυτο σιμενει 1? ι 2-3 θιρες ethernet.


και τη διαφορα το Prestige 652R απο το Prestige 650R-33 ...

και σιγουρα θα δουλεψει? γιατι ακου μερικους που λενε ειναι αναλογα το dslam που εισαι..kai kati ala perierga. :)

krge
03-06-04, 14:03
Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και των δύο ρίξε μια ματιά στο site της Zyxel
αν θυμάμε καλά zyxel.com .

joemod
03-06-04, 20:33
και σιγουρα θα δουλεψει? γιατι ακου μερικους που λενε ειναι αναλογα το dslam που εισαι..kai kati ala perierga. :)

Γενικά υπάρχει τρόπος να διαπιστώνουμε την πιθανή συμβατότητα ή ασυμβατότητα ενός Modem με ένα Dslam? ،Και εγώ ενδιαφέρομαι για Zyxel για τηλέφωνο του Άρεως (εικάζω ότι είναι Alcatel καθότι αυτο το splitter δίνουν) αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που να μην μου δουλεύει...

Dask_k
03-06-04, 23:16
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!Τελικά ακάλυπτε έιχες δίκιο..Ερχόταν και η σειρά μας.Σήμερα τηλεφωνώ στο κέντρο σχεδιασμού να ξαναρωτήσω για την αναβάθμιση στο dslam Ν.Κηφισιάς η οποία θα πρεπε να χε γίνει και μου λέει μία ευγενική κυρία πως έγινε χθες(!!!!!!).Έτοιμος να πετάξω απ'τη χαρά μου εγώ άρχισα να ρωτάω λεπτομέρειες και 5 λεπτά αργότερα μίλαγα με 134 για να κάνω μετατροπή στην αίτηση και να μου στείλουν το modem κλπ αντι να έρθουν αυτοί για εγκατάσταση. Πριν το κλείσω μού είπε ο τυπάς ότι το πολύ σε 10 μέρες θα έχω adsl.(αν και έχω μάθει να μην πιστεύω πΟΤΕτζήδες αυτόν νομίζω πως τον πίστεψα).

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ: Αν δεν έπαιρνα εγώ τηλέφωνο σε πόσο καιρό άραγε θα με παίρναν αυτοί να μου πουν;;;

ΕΙΡΩΝΕΙΑ: Συγχαρητήρια στον ΟΤΕ!!!Σαν ένας "όριμος" οργανισμός που σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του, προνόησε στις 11/2 όποτε και έκανα την αίτηση(4 μήνες πάνε) και είπε να μου δώσει adsl αφού τελείωσω το 2ο σχολικό τετράμηνο και τις εξετάσεις για να μη με αποσπάσει από το διάβασμα.Και εις ανώτερα!!!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αρχικά εγώ δεν είχα σχεδιάσει να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου αλλά αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα τουλάχιστον θα γλυτώσω ένα 50ευρω αλλά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Αυτή τη στιγμή μπαίνω στον internet απο μία άσχετη πρήζα του σπιτιού(εννοώντας όχι την κεντρική). Που θα μπεί το splitter στην κεντρική ή σ'αυτή που έχω τώρα τον υπολογιστή; Ο υπολογστής που θα μπεί;Αν ο υπολογιστής πρέπει να μπει στο splitter το οποίο θα είναι στην κεντρική πρήζα υπάρχει άλλη εναλλακτική γιατί η κεντρική πρήζα είναι μακριά από τον υπολογιστή; Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αυτά από μένα...Εσείς καλού κακού ρίχτε άλλο ένα τηλ στο κέντρο σχεδιασμού γιατί μπορεί να έχετε και εσείς πόρτα στο όνομα σας και να μην το ξέρετε :wink: ...

sdikr
03-06-04, 23:41
Γενικά υπάρχει τρόπος να διαπιστώνουμε την πιθανή συμβατότητα ή ασυμβατότητα ενός Modem με ένα Dslam? ،Και εγώ ενδιαφέρομαι για Zyxel για τηλέφωνο του Άρεως (εικάζω ότι είναι Alcatel καθότι αυτο το splitter δίνουν) αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που να μην μου δουλεύει...

zyxel works και στα 3 dslam

joemod
04-06-04, 01:16
zyxel works και στα 3 dslam

Ευχαριστώ...

HellV1L
04-06-04, 01:22
cosmos: www.mgmanager.gr. is under construction.......

LewnDoS Τεχνικά έχει να επιδείξει ένα πανίσχυρο και πολύ τροποποιήσιμο firewall, την wifi συνδεσιμότητά του, το ethernet switch του.

και κατι ακομα ethernet switch..αυτο σιμενει 1? ι 2-3 θιρες ethernet.


και τη διαφορα το Prestige 652R απο το Prestige 650R-33 ...

και σιγουρα θα δουλεψει? γιατι ακου μερικους που λενε ειναι αναλογα το dslam που εισαι..kai kati ala perierga. :)


εχω το 652R και ξερω ρε c...
το 652Η εχει επιπλεον το 4πορτο switch που λες και την wifi θυρα επεκτασης...
το 652HW εχει και 4πορτο switch και εγκατεστημενη wifi καρτα...

ας με διρθωσει καποιος αν κανω λαθος :wink:

cosmos
04-06-04, 08:06
AkAlypToS_2000, "under construction"; Μια χαρά δουλεύει το site! Χμμμ, ίσως κλίκαρες και στην τελεία. Ξαναδοκίμασε με http://www.mgmanager.gr/



το 652Η εχει επιπλεον το 4πορτο switch που λες και την wifi θυρα επεκτασης...
το 652HW εχει και 4πορτο switch και εγκατεστημενη wifi καρτα...

Eπίσης τα Η/HW έχουν και QoS (bandwidth management=ΙP traffic shaping).

@ ADSLgr.com All rights reserved.