PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν υπάρχουν οι τύποι!



mad18
07-11-12, 13:23
Έκανα το τραγικό, τραγικό όμως λάθος να φύγω από τον προηγούμενο πάροχο και να πάω στην HOL.

Φυσικά και πριν την σύνδεση μου έλεγαν τα καλύτερα.

Γίνετε η σύνδεση μου (ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή) και φυσικά ούτε λόγος για sms ενημέρωσης για την ενεργοποίηση. Ο εξοπλισμός έφτασε φυσικά χωρίς ενημέρωση και παραδόθηκε στον γείτονα μου. Καλά που είναι καλός άνθρωπος και μου τα έδωσε όταν με είδε γιατί αν ήταν άλλος άνετα θα τα κρατούσε για τον εαυτό του.


Στην αρχή είχα απλά χαλια ταχύτητα. Μιλάμε σε σημείο να κατεβάζω με 60kb και να κάνω party!

Τους πήρα τηλέφωνο και φυσικά μου είπαν να στείλω mail (η αυτού μεγαλειότης τους δεν μπορεί τηλεφωνικά, θέλουν να τα έχουν γραπτά να τα βλέπουν!) Είπαν πως θα κάνουν αυτοί ρυθμίσεις και θα τα φτιάξουν. Φυσικά και το έφτιαξαν και ναι, στην Ελλάδα του 2012 έχω φτάσει στο σημείο να κατεβάζω με 200 (ναι 200)kb :P Δεν είναι πως ζητάω παράλογα πράγματα αλλα όταν με τον προηγούμενο πάροχο κατέβαζα με 900kb και 1mb, θα ήθελα να είμαι τουλάχιστον στα μισά τώρα.

Πάει και αυτό, το έλυσαν τα τσακάλια που ούτε να μιλήσουν δεν μπορούν.

Πάμε τώρα σε συνεχής αποσύνδεσης. Ανά 20 λεπτά και μας δείχνουν την έξοδο. Τους παίρνω πάλι τηλέφωνο και μου λένε πως θα με καλέσουν αυτοί (σιγά μην μου έκαναν την τιμή να με εξυπηρετήσουν άμεσα). Με παίρνουν τηλέφωνο όταν εγώ είχα κάνει το λάθος, το τραγικό λάθος να μην είμαι στο σπίτι μου. (Ναι το θράσος μου είναι τεράστιο που τόλμησα να βγω από το σπίτι). Μου είπαν να καλέσω ξανά όταν γυρίσω. Εντάξει τους είπα και κάλεσα όταν γύρισα. Όπου φυσικά όταν κάλεσα μου είπαν πως θα με καλέσουν αυτοί (είπες κάτι?). Τους εξήγησα πως όταν θα μπορούν αυτοί να με καλέσουν εγώ θα λείπω γιατί τυχαίνει να δουλεύω ο άνθρωπος για να μπορώ να τους πληρώνω. Όχι λέει θα με καλέσουν αυτοί.
Εντάξει τους λέω πάλι, με καλούν ξανά και ευτυχώς ήμουν στον γείτονα. Έφυγα με μπάντες να πάω πάνω για να μην χάσω την ευκαιρία να τους μιλήσω. Μπαίνω στο σπίτι, κουτουλάω σε 1 καναπέ (είναι καναπές κρεβάτι, πολύ ωραίο κομμάτι και φθηνά το είχα πάρει) σηκώνω το τηλέφωνο και μιλάω με τον τεχνικό. Ο οποιος απλά με ρώτησε αν συνδέομαι απευθείας στην γραμμή η όχι. Μόλις του είπα πως συνδέομαι απευθείας μου είπε πως θα πρέπει να περάσει τεχνικός από το σπίτι. Τεχνικός λέμε τώρα... να περιμένεις μέρες ολόκληρες για να μιλήσεις μαζί του και τελικά να σου λέει μιση πρόταση και να σε στέλνει αλλου.

Κλείνω ραντεβού για παρασκευή 9-1. Έρχεται η ριμάδα η Παρασκευή και περιμένω, πίνω καφέ, κάνω tost, παίρνω χυμό (ε να τον κεράσω κάτι τον άνθρωπο που θα μου έκανε την τιμή να έρθει στο σπίτι) και περιμένω. Κάνω και δεύτερο tost, τρώω και ένα ληγμένο κρουασάν που είχε μείνει με λευκή σοκολάτα (τίποτα δεν έπαθα, ωραιότατο ήταν) αλλά τεχνικός πουθενά. Καλά για να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν να μην τον περιμένω γιατί κάτι του έτυχε δεν το συζητάμε καν (γιατί έχουν τόσο θέμα με την επικοινωνία? Δεν έχουν βάλει HOL απεριόριστα σε σταθερά?).


Πάμε και στο άλλο. Έρχεται ο λογαριασμός, πάω και εγώ το βλήμα και τον πληρώνω 7 ολόκληρες μέρες πριν λήξει. Ξαφνικά στον επόμενο λογαριασμό βλέπω πάλι την παλιά χρέωση. Λέω θα έλαβαν τα λεφτά αργότερα και δεν πρόλαβαν να το σβήσουν. Πάω και πληρώνω κανονικά τον μηνα που έτρεχε ήδη. Έλα όμως που μια νύχτα που έβλεπα τις σειρές μου στο pc, μου κόβουν και τηλέφωνο και internet... Καλά για κανένα sms ενημέρωσης δεν το συζητάμε καν ούτε και τώρα. Μην είμαστε και παράλογοι... Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε πως δεν φαίνεται η πληρωμή και πως θα έχουν θέμα με τα ΕΛΤΑ. Τους λέω πως τα ΕΛΤΑ είναι δικός τους συνεργάτης και όχι δικός μου και να λύσουν τα προβλήματα τους. Μου λένε όχι και πως εγώ δεν συνεργάζομαι καλά με τα ελτα. (Έλα μου? Ναι εγώ φταίω, ο κύριος ποτε) Άρχισε να μου λέει διαφορα πως είναι υποχρέωση μου να κρατάω τις αποδείξεις βάση νομου (που μονο στο μυαλό του τύπου υπήρχε αυτός ο νομος καθώς ο πραγματικός νομος μιλάει για το 10% του εισοδήματος μου σε αποδείξεις και εγώ το έχω καλύψει άρα ναι γούστο μου και καπέλο μου να τις πετάω) και όταν τον ρώτησα που ακριβώς στο συμβόλαιο μου λέει πως θα πρέπει να χαλάω βενζίνη, να ψάχνω κατάστημα vodafone για να αποδείξω την πληρωμή μου μου είπε άνετα πως δεν το λέει πουθενά αλλα αν δεν το κάνω θα μου κόψουν πάλι το τηλέφωνο.


Και ρωτάω εγώ τώρα λατρεμένο μέλος του forum,
αν φύγω από την εταιρία πριν κλείσω χρόνο, γιατί να πρέπει να πληρώσω ρήτρα όταν παραβιάζουν ορους του συμβολαίου μας και το παραδέχονται μάλιστα? Όχι εξήγησε μου δηλαδή.

Η καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι σίγουρη όπως και σε Ευρωπαϊκές αρμόδιες ανεξάρτητες αρχές και οργανισμούς αλλά εκτός από αυτό, μπορώ να κάνω κάτι άλλο?


Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

sdikr
07-11-12, 13:37
Θα ζητήσω συγνώμη, γιατί με τον τρόπο που το γράφεις με έκανες και γέλασα, κάνει καλό στις μέρες μας λίγο γέλιο, Σε ευχαριστώ!


Νομίζω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι η καταγγελία, ώστε να μπορέσεις να φύγεις χωρίς την ποινή (μιας και περάσαν οι 14 μέρες για υπαναχώρηση)

airbus
07-11-12, 13:46
ρε παιδια γιατι αλλαζεται παροχους αν ειστε σε καποιον καλα. δε καταλαβαινω τοσο μεγαλο ειναι το κοστος στο λογαριασμο?

anon
07-11-12, 13:54
μάλλον σε κανένα δεν είναι καλά. Ολο και κάτι θα σου τυχαίνει, που θα σου κάνει την ζωή "μαύρη". Μπορεί στην τελική ναναι και μόνο το οικονομικό. Νιώθω εξαιρετικά μακάκας να πληρώνω πχ 40+ ευρω τον μήνα όταν για τις ίδιες υπηρεσίες ο νέος (μέχρι να κλείσει έτος) πελάτης πληρώνει μόλις 25! Στον ίδιο παροχο! Και αυτό σχεδόν σε όλους τους παρόχους (πλην ΟΤΕ που δεν είναι τόσο φειδωλός ακόμα και σε νέους πελάτες, συνήθως). Ξέρω αρκετούς που μόλις συμπληρώσουν χρόνο, αλλάζουν πάροχο. Για να εκμεταλλεύονται την χαμηλότερη τιμή για νέους πελάτες.

Takis_Kal
07-11-12, 13:55
Αυτοι μονο με μπουνοκλωτσιδια καταλαβαινουν

airbus
07-11-12, 13:57
ναι αλλα και αυτη η ψυχοφθορα στο τελος αξιζει για την διαφορα στο παγιο.

balandis
07-11-12, 20:12
δεν ειχα προβλημα με κανενα λογαριασμο ποτε.οσες φορες ειχα προβλημα το εφτιαξαν.και με επαιρναν αυτοι τηλεφωνο να ρωτησουν αν ειμαι ενταξει.τωρα τι να πω,,,δεν ξερω παντως μιλαω παντα ευγενικα..και αυτοι το καταλαβαινουν...και να παω που???

mad18
08-11-12, 16:08
δεν ειχα προβλημα με κανενα λογαριασμο ποτε.οσες φορες ειχα προβλημα το εφτιαξαν.και με επαιρναν αυτοι τηλεφωνο να ρωτησουν αν ειμαι ενταξει.τωρα τι να πω,,,δεν ξερω παντως μιλαω παντα ευγενικα..και αυτοι το καταλαβαινουν...και να παω που???

Να μιλήσω ευγενικά μια, να μιλήσω ευγενικά 2, να μιλήσω ευγενικά 3 φορές. Όταν όμως μιλάς με υπερόπτες και αγενείς τύπους τότε δεν υπάρχει λόγος να χαλάς την ζαχαρένια σου. Τους αρχίζεις κανονικά στο δούλεμα αφού και αυτοί αυτό κάνουν μαζί σου.

Επίσης η HOL πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία με τμήμα εξυπηρέτησης πελατών που δεν έχουν δεχθεί την παραμικρή εκπαίδευση για διαχείριση καταστάσεων κρίσης. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις να κάνεις όταν έχεις πελάτη με νεύρα στο τηλέφωνο η και μπροστά σου, είναι να μην τον διακόπτεις ακόμα και αν γυρίσει ανάποδα ο κόσμος και πάρει φωτιά το κτίριο. Όσο τον διακόπτεις τόσο τον νευριάζεις περισσότερο. Τον αφήνεις να τελειώσει, του λες πως καταλαβαίνεις το πρόβλημα του αλλά δυστυχώς η πολιτική της εταιρίας είναι αυτή και αυτή πρέπει να ακολουθηθεί.

Αυτά τα πλάσματα που μου απάντησαν θεωρούσαν πως μου κάνουν χάρη που ασχολούνται μαζί μου, δεν ολοκλήρωσα ούτε μια πρόταση γιατί μιλούσαν πάνω από εμένα συνέχεια λέγοντας άσχετα πράγματα, ανύπαρκτους νόμους που έπρεπε να ακολουθώ ως πολίτης (wtf??) λες και μιλούσα με τον νομικό μου σύμβουλο και όχι με την εξυπηρέτηση πελατών μιας εταιρίας που ενώ πληρώνω στην ώρα μου, εκείνοι σταματάνε να μου παρέχουν τις υπηρεσίες που οι ίδιοι υποσχέθηκαν πως θα μου παρέχουν.
Αυτοί μου έστειλαν έναν αξύριστο-άπλυτο με 3 λίτρα Άλτις στο μαλλί και μυρωδάτο (μούχλα) κύριο να μου κάνει συμβόλαιο ενώ δεν τον περίμενα ένα απόγευμα και βαρούσε κουδούνια. Κάνω συμβόλαιο για να έχω internet και να το πληρώνω. Όχι για να πληρώνω κάτι που δεν έχω και δεν έχουν καμία διάθεση να μου δώσουν!


Και πάντα στο τηλέφωνο είμαι όσο ευγενικός είναι ο απέναντι μου. Όταν όμως ο άλλος είναι ερασιτέχνης που δεν έχει δεχθεί ούτε μισή ώρα εκπαίδευση (η κοιμόταν όρθιος όσο τον εκπαίδευαν) και μιλάει λες και είναι το αφεντικό μου, θα έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά και από εμένα. Με μια κοπελίτσα που ήταν μέσα στην γλύκα και την ζουζουνία, ήμουν επίσης ζουζούνος!


A σήμερα 8 μέρες μετά το κλείσιμο του ραντεβού μας και 6 μέρες μετά την άτυπη και χωρίς ενημέρωση ακύρωση του, πήραν τηλέφωνο και ρώτησαν αν έχουμε ακόμα πρόβλημα. Ναι ρε έχουμε! Γιατί να μην έχουμε? Μήπως πήρε κανείς τα πόδια του να έρθει για να το φτιάξει? Εκτός αν περιμένεις τα Χριστούγεννα μπας και το φτιάξει Ο Κύριος με θαύμα! Μα είναι να τρελαίνεσαι! Τους λες πως έχεις πρόβλημα, δεν εμφανίζεται κανένας να το φτιάξει και σε παίρνουν μια βδομάδα μετά και σε ρωτάνε αν έχεις πρόβλημα.

Σαν την άψογη εξυπηρέτηση δεν έχει... Καλά έκανα και τους βαθμολογούσα με άσσους όταν με πήραν τηλέφωνο από μια επιτροπή για τα βραβεία εξυπηρέτησης πελατών. Του χρόνου θα ρωτήσω αν η βαθμολογία τους έχει και αρνητικό πρόσημο.

karetsos
08-11-12, 16:19
να διορθώσω απλά τον τίτλο του θέματος. θα έπρεπε να γράφει:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!

mad18
08-11-12, 16:23
Ναι έχεις δίκιο... Δεν έχω mod tool οπότε αν μπορεί κάποιος mod να το κάνει θα του ήμουν ευγνώμων. Θα περιέγραφε καλύτερα την κατάσταση.

airbus
08-11-12, 16:55
και θα υπαρχουν εφοσον βρισκουν η καλυτερα τους δινουμε τροφη για να υπαρχουν.

balandis
08-11-12, 17:50
χεσε μεσα που λεμε σορρυ για την εκφραση μου....υπομονη και παιρνε τηλεφωνο καποια στιγμη θα σηκωθουν απο την καρεκλα:rofl:

mad18
08-11-12, 18:08
Μπορώ να ζητήσω να μου στείλουν με ένα mail (που σιγά να μην ξέρουν να το κάνουν) τις ηχογραφημένες μας συνομιλίες?

Ποια είναι τα στάδια για να φύγουν από τον σβέρκο μου αυτά τα πλάσματα και να πάω σε μια εταιρία που αν μη τι άλλο, θα έχει ανθρώπους στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών οι οποιοι θα γνωρίζουν Ελληνικά, δεν θα είναι wanna be δικηγόροι με ανύπαρκτες γνώσεις νομικής και δεν θα μου ζαλίζουν τον έρωτα για να κάνω πράγματα που δεν έχω συμφωνήσει πως θα κάνω στο συμβόλαιο μου μαζί τους? Το ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω κλείσει χρόνο (και ούτε πρόκειται) μαζί τους και φυσικά δεν θέλω να πληρώσω τα 170 ευρώ που είναι να πληρώσω.
Δεν είναι τα λεφτά, προτιμώ ειλικρινά να πάω στα γραφεία τους και να τα σκίσω μπροστά τους ένα-ένα από το να τους τα δώσω.
Πραγματικά όλο αυτό έχει αρχίσει να με χαλάει υπερβολικά. Έχω αρχίσει να την βγάζω στο net cafe ενός φίλου μου γιατί πραγματικά το να με πετάει έξω ανά 20 λεπτά και κανένας να μην θέλει να κάνει κάτι για αυτό, με κάνει να μην αντέχω μέσα στο σπίτι μου.
Δουλεύω μέσω internet, ζω από αυτό, τους πληρώνω από αυτό αλλά δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να το έχω.
Ξέρεις τι είναι να κάνεις report για πελάτη που κάπου χάθηκε η πληρωμή του στην Global Collect και μετά από 2 ώρες δουλειάς (τεράστιο report) που σου έχουν βγει τα μάτια με αριθμούς καρτών, τραπεζικών λογαριασμών, έχεις ανεβάσει του κόσμου τα αρχεία αλλά πάνω στο send σου πέφτει η σύνδεση? Και φυσικά όλα έχουν χαθεί.

Ξέρεις τι είναι να κατεβάζεις από τον chrome αρχείο που θέλεις για την δουλειά σου 800mb και μόλις έχεις κατεβάσει 700 και περιμένεις όλο χαρά να τελειώσει, να σου λέει πως ακυρώθηκε η λήψη επειδή δεν βρίσκει δίκτυο? Και το πατάς πάλι από την αρχή και πάντα στο 600-700mb να κόβεται και να μην μπορείς να δουλέψεις?

Δεν είναι πως με κόβει από το chat στο facebook και so what... Είναι ότι παίρνω δουλειά για το σπίτι και δεν μπορώ να την κάνω. Μαζεύω τα χαρτιά και πάω σε internet cafe. Ευτυχώς που είναι ενός καλού μου φίλου και δεν πληρώνω αλλιώς θα ήθελα 80 ευρώ το μηνα για την ανύπαρκτη HOL (τόσα δίνω περίπου μαζί με τα τηλεφωνα) και 80 για το internet cafe.

airbus
08-11-12, 18:49
τις ηχογραφημένες μας συνομιλίες χλωμο το βλεπουν να τις δινουν ετσι απλα η κανω λαθος.

karetsos
08-11-12, 18:53
Μπορώ να ζητήσω να μου στείλουν με ένα mail (που σιγά να μην ξέρουν να το κάνουν) τις ηχογραφημένες μας συνομιλίες?

Ποια είναι τα στάδια για να φύγουν από τον σβέρκο μου αυτά τα πλάσματα και να πάω σε μια εταιρία που αν μη τι άλλο, θα έχει ανθρώπους στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών οι οποιοι θα γνωρίζουν Ελληνικά, δεν θα είναι wanna be δικηγόροι με ανύπαρκτες γνώσεις νομικής και δεν θα μου ζαλίζουν τον έρωτα για να κάνω πράγματα που δεν έχω συμφωνήσει πως θα κάνω στο συμβόλαιο μου μαζί τους? Το ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω κλείσει χρόνο (και ούτε πρόκειται) μαζί τους και φυσικά δεν θέλω να πληρώσω τα 170 ευρώ που είναι να πληρώσω.
Δεν είναι τα λεφτά, προτιμώ ειλικρινά να πάω στα γραφεία τους και να τα σκίσω μπροστά τους ένα-ένα από το να τους τα δώσω.
Πραγματικά όλο αυτό έχει αρχίσει να με χαλάει υπερβολικά. Έχω αρχίσει να την βγάζω στο net cafe ενός φίλου μου γιατί πραγματικά το να με πετάει έξω ανά 20 λεπτά και κανένας να μην θέλει να κάνει κάτι για αυτό, με κάνει να μην αντέχω μέσα στο σπίτι μου.
Δουλεύω μέσω internet, ζω από αυτό, τους πληρώνω από αυτό αλλά δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να το έχω.
Ξέρεις τι είναι να κάνεις report για πελάτη που κάπου χάθηκε η πληρωμή του στην Global Collect και μετά από 2 ώρες δουλειάς (τεράστιο report) που σου έχουν βγει τα μάτια με αριθμούς καρτών, τραπεζικών λογαριασμών, έχεις ανεβάσει του κόσμου τα αρχεία αλλά πάνω στο send σου πέφτει η σύνδεση? Και φυσικά όλα έχουν χαθεί.

Ξέρεις τι είναι να κατεβάζεις από τον chrome αρχείο που θέλεις για την δουλειά σου 800mb και μόλις έχεις κατεβάσει 700 και περιμένεις όλο χαρά να τελειώσει, να σου λέει πως ακυρώθηκε η λήψη επειδή δεν βρίσκει δίκτυο? Και το πατάς πάλι από την αρχή και πάντα στο 600-700mb να κόβεται και να μην μπορείς να δουλέψεις?

Δεν είναι πως με κόβει από το chat στο facebook και so what... Είναι ότι παίρνω δουλειά για το σπίτι και δεν μπορώ να την κάνω. Μαζεύω τα χαρτιά και πάω σε internet cafe. Ευτυχώς που είναι ενός καλού μου φίλου και δεν πληρώνω αλλιώς θα ήθελα 80 ευρώ το μηνα για την ανύπαρκτη HOL (τόσα δίνω περίπου μαζί με τα τηλεφωνα) και 80 για το internet cafe.

αφού σου είναι τόσο σημαντικό το internet και αφού έχεις τόσο σοβαρά προβλήματα (τραγικά θα τα έλεγα), προσωπική μου άποψη είναι να σηκωθείς να φύγεις άμεσα από την wind.
πιθανότατα να σε καλύψει ο ΟΤΕ ίσως κάποια άλλη εταιρία, ας πουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους.

balandis
08-11-12, 20:14
ειχα και γω γερο θεμα...και επεσα καποια στιγμη σε καποιους σοβαρους...το θεμα ειναι οτι δεν ειναι τιποτα λιγα λεπτα στο 5λεπτο.....που λεμε η βλαβη..αλλαχτηκε η γραμμη..εφυγε ο θορυβος στο τηλεφωνο..και ανεβηκε η ταχυτητα...

airbus
09-11-12, 01:59
την πολυωρη αναμονη στα τηλεφωνα υποστηριξης δεν την αντεχω πραγματικα.

Geocheats2
09-11-12, 02:42
... προσωπική μου άποψη είναι να σηκωθείς να φύγεις άμεσα από την wind.
...

Respect:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Πραγματικά έλιωσα

john84
09-11-12, 03:26
Φιλε και γειτονα Mad18.
κατ αρχην μεσα στην πικρα σου τα λες ωραια (πραγματικα γελασα με την αφηγηση):) . Απαραδεκτη συμπεριφορα οντως απο την μερια της HOL. Αν και προσωπικα την εχω αρκετα ψηλα γιατι τα οποια προβληματα παρουσιαστικαν, λυθηκαν αμεσα και οσες φορες τους χρειαστηκα ετυχε να μηλησω αν οχι με γνωστες του αντικειμενου, αλλα τουλαχιστον με εξυπηρετηκους και ευγενης εκπροσωπους....
Πιστευω οτι η λυση ειναι να κανεις μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και να τους την κοινωποιησεις.
Οσο για τα ΕΛΤΑ, αν και αυτο σαν πελατη ποσως σε ενδιαφερει προφανως, επειδη την ειχα παθει αρκετες φορες με θεματα πληρωμων επιλεγω να πηγαινω σε καταστημα Vodafone (εχει επανω στην Αχαρνων).
Ευχομαι καλα ξεμπερδεματα φιλε...:)

haniabal
09-11-12, 16:25
Δίνω respect για την περιγραφή σου. Ευτυχώς που μέσα στα προβλήματα σου έχεις το κουράγιο να το διακωμωδείς. Νομίζω την καταγγελία δεν την γλυτώνει η hol μας. Αυτό με το λογαριασμό το έπαθε γνωστός μου με άλλη εταιρία και οι υπάλληλοι δεν είχαν ενημερώσει το σύστημα ότι πληρώθηκε ο λογαριασμός.

Georgevtr
10-11-12, 01:22
Μπορώ να ζητήσω να μου στείλουν με ένα mail (που σιγά να μην ξέρουν να το κάνουν) τις ηχογραφημένες μας συνομιλίες?


Όχι 100,1%

skoupas
10-11-12, 11:52
Κι από μένα respect για την περιγραφή του προβλήματος στον Mad18. Έχεις ταλέντο στο γράψιμο. Έλιωσα έτσι όπως τα περιέγραψες!

mad18
13-11-12, 13:55
Σας μερσω για τα καλά σας λόγια.

Και αφού το κάναμε σειρά του Φώσκολου, σας λέω και την συνεχεια για να μην μείνετε στον πρώτο κύκλο.

Ήρθε τεχνικός (εννοείτε χωρίς ενημέρωση, μην είμαστε και πλεονέκτες) ο οποιος είπε στην μητέρα μου που έτυχε να είναι στο σπίτι μου (όταν λες στην μάνα μου για kb και mb είναι σαν να της λες πως θα φτιάξεις πυρηνικό αντιδραστήρα στο σαλόνι διπλα από τον τριθέσιο καναπέ) πως είναι θέμα ηλεκτρολόγου. Φυσικά και μπορεί να είναι, δεν θα φέρω αντίρρηση γιατί απλά δεν είμαι τεχνικός και δεν έχω ιδέα. Μια απορία έχω μονο που μπορεί να είναι και άκυρη. Με την ON 4-5 χρόνια, γιατί δεν ήθελα ηλεκτρολόγο?

Για το θέμα των πληρωμών μέσω τρίτων δεν ακούω ειλικρινά κουβέντα και είναι αυτό που με εξόργισε όσο δεν πάει. Με πληρωμές μέσω τρίτων ασχολούμαι όλη μέρα, κάθε μέρα για την εταιρία που δουλεύω. Βεβαια εκεί συνεργάζομαι με τον Global Collect που είναι κορυφαία εταιρία πληρωμών στον πλανήτη και όχι με την HOL αλλα τέλος πάντων. Όταν ένας πελάτης μου έχει πρόβλημα με την πληρωμή του (paysafe, πιστωτική, sms, τραπεζικό έμβασμα και λοιπά) εγώ πρέπει να κόψω το λαιμό μου και να ολοκληρώσω χειροκίνητα την πληρωμή του γιατί απλά αυτός έκανε όσα ήταν υποχρεωμένος να κάνει.... πλήρωσε! Εγώ θα πρέπει να μιλήσω με τον ενδιάμεσο και να βρω τα λεφτά του όπως επίσης ο ενδιάμεσος να μου απολογηθεί το γιατί δεν έχουν έρθει τα λεφτά του πελάτη μου σε εμένα ώστε να του αποδεσμεύσει το σύστημα αυτόματα τις υπηρεσίες που αγόρασε. Θα μου απολογηθεί ο ενδιάμεσος και επειδή εγώ φάνηκα αναξιόπιστος στα μάτια του πελάτη μου, γιατί ο πελάτης μου δεν είχε άμεσα αυτό που πλήρωσε, γιατί τον έβαλαν σε διαδικασία να χάσει τον χρόνο του για να επικοινωνήσει μαζί μας για την πληρωμή του, γιατί θα πρέπει να περιμένει μέχρι να την ολοκληρώσω εγώ χειροκίνητα. Αν η καθυστέρηση είναι μεγάλη, τότε εγώ θα πρέπει να αποζημιώσω τον πελάτη μου, να σκύψω το κεφάλι μου και να ακούσω τα νεύρα του, να ζητήσω συγγνώμη και να του δώσω περισσότερα από όσα πλήρωσε ως ελάχιστη ένδειξη της συγγνώμης μου.

Η HOL απλά μου είπε να κόψω εγώ το λαιμό μου και να αποδείξω πως πλήρωσα όταν τους έδινα τηλεφωνικά τον αριθμό της απόδειξης πληρωμής, τον σειριακό αριθμό της ταμειακής μηχανής, τον κωδικό του καταστήματος που πλήρωσα, τον κωδικό του χειριστή που έλαβε τα λεφτά μου, την ώρα και την ημέρα που εκδόθηκε η απόδειξη. Δηλαδή με μια αναζήτηση στο pc του ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ θα μπορούσε να δει αν πλήρωσα και να δώσει εντολή στην HOL να ανοίξει τον λογαριασμό μου. Όχι, δεν φτάνει αυτό. Εγώ η θα πρέπει να αγοράσω μηχανή fax και να τους στείλω με δική μου χρέωση fax με την απόδειξη μου η να σηκωθώ να πάω σε κατάστημα vodafone και να το στείλουν αυτοί με fax. Εννοείτε πως το κατάστημα vodafone δεν είχε καν τον αριθμό fax της HOL και έπρεπε εγώ να πάρω στην HOL να ακούσω όλη την αναμονή ξανά μέσα από το κατάστημα, να μιλήσω με υπάλληλο, να του πιστοποιήσω το ποιος είμαι και τι ρόλο βαράω για να μου δώσει απλά έναν αριθμό fax. Εννοείτε πως περίμενα να αδειάσει όλο το μαγαζί από πελάτες για να εξυπηρετηθώ εγώ ενώ ήμουν πρώτος γιατί απλά εγώ ζητούσα να μου κάνουν κάτι τσάμπα και δεν είχαν όφελος από εμένα. Το θέατρο του παραλόγου είναι soft μπροστά σε αυτό το τριτοκοσμικό μιλάμε.

Όπως είπα και πιο πάνω, με έχει κουράσει όλο αυτό. Μπήκα την προηγούμενη Πέμπτη στο εβδομαδιαίο meeting της εταιρίας και το πρώτο θέμα που έθεσα ήταν η αλλαγή και των 70 εταιρικών μας τηλεφώνων από vodafone σε κάτι άλλο γιατί πραγματικά δεν θέλω να έχω καμιά σχέση ούτε με την HOL ούτε με συνεργαζόμενη εταιρία τους. Ευτυχώς το έκαναν δεκτό μόλις τους εξήγησα τι συμβαίνει και θα αλλάξω και το εταιρικό μου κινητό. Και φυσικά όταν μας ρωτήσουν γιατί φεύγουμε από την vodafone θα τους πούμε πως δεν έχουμε ουσιαστικό πρόβλημα με την vodafone αλλά με την συνεργαζόμενη τους εταιρία, την HOL και δυστυχώς θα πάρει η μπάλα και αυτούς.

Έδωσα σε έναν φίλο από το νομικό τμήμα το συμβόλαιο μου να το δει, του εξήγησα αναλυτικά τι έχει γίνει και θα συντάξει αυτός την καταγγελία μου και προς την εταιρία απευθείας και προς τις ανεξάρτητες αρχές και στην Ελλάδα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Το πιο δυνατό μου σημείο είναι το ότι αναφέρθηκαν σε νομικές μου υποχρεώσεις ως πολίτης προς το κράτος ενώ δεν τους αφορά και φυσικά είπαν ψέματα για την ισχύουσα νομοθεσία κάτι που σημαίνει πως αν ήμουν κάποιος κύριος γύρο στα 70, που δεν έχει ιδέα από φορολογικές διατάξεις, θα μπορούσα να έχω σοβαρά προβλήματα με το κράτος μετά από τις συμβουλές του υπαλλήλου τους που προφανώς απέτυχε σε εξετάσεις του ΑΣΕΠ γιατί προφανώς το όνειρο του ήταν να γίνει εφοριακός. Φυσικά και καταλαβαίνω το γιατί τον απέρριψαν... ο άνθρωπος γεννάει νόμους από το πουθενά! Θέλει ταλέντο και πολύ κόπο για να το κάνεις αυτό...

haniabal
13-11-12, 18:35
Εγώ και μόνο που διαβάζω όλη αυτή την ταλαιπωρία σου κουράστηκα. Εάν είχα εταιρία δεν θα ασχολούμουν τόσο πολύ. Ελπίζω να δικαιωθείς με τις καταγγελίες.

mad18
14-11-12, 01:31
111930


Τι άλλο να πεις όταν έχεις αυτή την ταχύτητα 1 μήνα πριν το 2013 στην πρωτεύουσα χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και στον τέταρτο μεγαλύτερο δήμο της Ελλάδας και μάλιστα μετά από επίσκεψη τεχνικού της εταιρίας που τα ρύθμισε? Αν ήμουν επαρχία θα ζούσαμε στιγμές pstn με αυτούς.


Παρακαλώ την HOL για 2 πράγματα:

1. Να στείλει ξανά στο σπίτι μου τον τεχνικό της και να χαλάσει ότι έφτιαξε. Αδερφέ, χαλασμένο δούλευε καλύτερα το θέμα. Μην φτιάξεις τίποτα! Σε παρακαλώ έλα πίσω και χάλασε, σπάσε, βάλε φωτιά σε ότι και αν έφτιαξες!

2. Να πάψει να λέει πως είναι Ελληνική εταιρία γιατί μας ντροπιάζει. Πείτε πως είστε από την γενέτειρα του ΠΙΟΥ αγάπες... Αν και νομίζω πως και για εκεί, θα ήσασταν ανίκανοι.


Και τώρα ανοίγουμε τηλεόραση γιατί η HOL δεν θέλει να μου επιτρέψει να είμαι στο internet απόψε. Αύριο λατρεμένη μου HOL που είναι Τετάρτη να μπω μέχρι τις 2 το πρωί που έχω να κάνω κάτι αναφορές για την δουλειά η μήπως να το αφήσω για μια άλλη μέρα?

balandis
14-11-12, 02:07
α ρε φιλε τι τραβας.......ειναι ντροπη αυτο το χαλι το ελληνικο/////και το ενοοω σε ολα!!!

valen_gr
14-11-12, 02:36
Δηλαδή με μια αναζήτηση στο pc του ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ θα μπορούσε να δει αν πλήρωσα και να δώσει εντολή στην HOL να ανοίξει τον λογαριασμό μου. Όχι, δεν φτάνει αυτό.

Κάνουν τέτοια εξυπηρέτηση πλέον τα ΕΛΤΑ?

Πρόοδος!

pat122
14-11-12, 10:27
111930



1. Να στείλει ξανά στο σπίτι μου τον τεχνικό της και να χαλάσει ότι έφτιαξε. Αδερφέ, χαλασμένο δούλευε καλύτερα το θέμα. Μην φτιάξεις τίποτα! Σε παρακαλώ έλα πίσω και χάλασε, σπάσε, βάλε φωτιά σε ότι και αν έφτιαξες!



πραγματικά ότι ναναι εκεί στην hol. χαρά στο κουράγιο σου

Georgevtr
14-11-12, 10:43
111930


Τι άλλο να πεις όταν έχεις αυτή την ταχύτητα 1 μήνα πριν το 2013 στην πρωτεύουσα χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και στον τέταρτο μεγαλύτερο δήμο της Ελλάδας και μάλιστα μετά από επίσκεψη τεχνικού της εταιρίας που τα ρύθμισε? Αν ήμουν επαρχία θα ζούσαμε στιγμές pstn με αυτούς.


Παρακαλώ την HOL για 2 πράγματα:

1. Να στείλει ξανά στο σπίτι μου τον τεχνικό της και να χαλάσει ότι έφτιαξε. Αδερφέ, χαλασμένο δούλευε καλύτερα το θέμα. Μην φτιάξεις τίποτα! Σε παρακαλώ έλα πίσω και χάλασε, σπάσε, βάλε φωτιά σε ότι και αν έφτιαξες!

2. Να πάψει να λέει πως είναι Ελληνική εταιρία γιατί μας ντροπιάζει. Πείτε πως είστε από την γενέτειρα του ΠΙΟΥ αγάπες... Αν και νομίζω πως και για εκεί, θα ήσασταν ανίκανοι.


Και τώρα ανοίγουμε τηλεόραση γιατί η HOL δεν θέλει να μου επιτρέψει να είμαι στο internet απόψε. Αύριο λατρεμένη μου HOL που είναι Τετάρτη να μπω μέχρι τις 2 το πρωί που έχω να κάνω κάτι αναφορές για την δουλειά η μήπως να το αφήσω για μια άλλη μέρα?

:nono: Γιατί τους ανέχεσαι;;;;;; (σορρυ τώρα διάβασα όλο το ιστορικό :down: )

mad18
14-11-12, 17:33
Έχω αρχίσει και σπάω πλακα μαζί τους πλέον. Μου έχουν φύγει τα νεύρα, η αναστάτωση, η τσαντίλα μου όλα όλα... Πλέον απλά και μονο σπάω πλακα με την πάρτι τους.

Μιλάω στη δουλειά με συναδέλφους και στέλνω κόσμο στην cyta πλέον. Τα μηνύματα μου εδώ τα βλέπουν λογικά δεκάδες χρηστες. Τα μηνύματα μου σε άλλες κοινότητες όμως τα βλέπουν τουλάχιστον 16k χρήστες. Και επειδή το ξαφνικό ενδιαφέρον τους για εμενα ξεκίνησε μετά το θέμα εδώ (εντελώς τυχαία την επομενη μέρα μετά το post) άρα λογικά κάποιος από αυτούς παρακολουθεί, ας βάλει στο google το mad18 να δει πόσους χρήστες επηρεάζουν τα μηνύματα μου συνολικά και ας αναλογιστούν μετά την ζημιά της δυσφήμισης... Και εγώ δεν προσφέρω καλή δυσφήμιση αλλά κακή. Η μάλλον απλά προσφέρω τις εμπειρίες μου από αυτούς που είναι ηχογραφημένες και αν θέλουν ας τις ακούσουν.

OxAp0d0
15-11-12, 00:16
Για το θέμα των πληρωμών μέσω τρίτων δεν ακούω ειλικρινά κουβέντα και είναι αυτό που με εξόργισε όσο δεν πάει. Με πληρωμές μέσω τρίτων ασχολούμαι όλη μέρα, κάθε μέρα για την εταιρία που δουλεύω. Βεβαια εκεί συνεργάζομαι με τον Global Collect που είναι κορυφαία εταιρία πληρωμών στον πλανήτη και όχι με την HOL αλλα τέλος πάντων. Όταν ένας πελάτης μου έχει πρόβλημα με την πληρωμή του (paysafe, πιστωτική, sms, τραπεζικό έμβασμα και λοιπά) εγώ πρέπει να κόψω το λαιμό μου και να ολοκληρώσω χειροκίνητα την πληρωμή του γιατί απλά αυτός έκανε όσα ήταν υποχρεωμένος να κάνει.... πλήρωσε!

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Γενικότερα δε φταις εσύ για την κατάσταση. Το θέμα είναι πως δε φταίει ούτε η HOL που δε φάνηκε η πληρωμή.

Το πρόβλημα με την περίπτωσή σου όμως γίνεται μεγαλύτερο από την έλλειψη ενδιαφέροντος κάποιων υπαλλήλων. Όπως τα λες παραπάνω, εσύ έκανες αυτό που έπρεπε: πλήρωσες.

Ουσιαστικά θα έπρεπε χωρίς ειρωνίες και τσιτάτα για νόμους και υποχρεώσεις του πελάτη να σε ακούσουν και να δώσουν λύση. Από ιδία εμπειρία με τα ΕΛΤΑ μου είχαν ζητήσει τηλεφωνικά τον αριθμό της απόδειξης για να μου κάνουν άρση φραγής, αυτό έπρεπε να γίνει και στη δική σου περίπτωση.

Από ότι κατάλαβα, στη δική σου περίπτωση η πληρωμή δεν είχε περάσει καν από το σύστημα των ΕΛΤΑ στη HOL και σου ζήτησαν να στείλεις φαξ. ΟΚ, απαράδεκτο το να προσπαθεί κάποιος να το δικαιολογήσει και να βγάζει νόμους από το κεφάλι του, αλλά σκέψου το εξής: Η ΗΟL και η κάθε HOL έχει καεί από τους μπαταξήδες που ισχυρίζονται της παναγιάς τα μάτια. Πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να πάρει στο τηλ. κέντρο, να λέει ότι πλήρωσε και να απαιτεί άρση φραγής.

Στη δική μου περίπτωση απλά είχε αργήσει να φανεί η πληρωμή, οπότε έκαναν άρση φραγής τηλεφωνικά και μετά αφού είδαν πως είχε όντως πληρώσει, απλά κατέγραψαν τη πληρωμή. Από όσο ξέρω ζητάνε να στείλει ο πελάτης την απόδειξη μόνο όταν δε μπορούν να εντοπίσουν την πληρωμή. Οπότε αυτό που λες:


Δηλαδή με μια αναζήτηση στο pc του ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ ** Καλά, αυτό δε παίζει ακριβώς έτσι, πολλά ζητάς από τη μπαναία μας ** θα μπορούσε να δει αν πλήρωσα και να δώσει εντολή στην HOL να ανοίξει τον λογαριασμό μου.

θα πρέπει να το έχουν κάνει πριν σου ζητήσουν να στείλεις το φαξ. Τώρα, αν το πρώτο πράγμα που σου ζήτησαν ήταν το φαξ, ε, έχεις δίκιο, αυτός που σου απάντησε ήταν gtpk.

Το τεχνικό σου θέμα τώρα... κι εμένα μου βρωμάει.

mad18
15-11-12, 01:15
Όταν εγώ είχα πρόβλημα με μια εταιρία πληρωμών μέσω τηλεφώνου (90 11 και λοιπά) γιατί ο πελάτης πλήρωνε αλλα δεν έβλεπα εγώ ούτε καν την κλήση του στο tool, τους το είπα. Όταν έγινε ξανά τότε απλά τους δηλώσαμε πως η συνεργασία μας κάπου εδώ τελειώνει και βρήκαμε άλλον συνεργάτη.

Αν λοιπόν η HOL έχει πρόβλημα με τον συνεργάτη της (ΕΛΤΑ) τότε ας διακόψουν την συνεργασία τους και ας μας πουν που θέλουν να πληρώνουμε τον λογαριασμό μας. Το ότι η πληρωμή μου δεν φαίνεται στο tool τους, μου είναι αδιάφορο εντελώς. Δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου.

Και το χειρότερο είναι το δούλεμα... Το να λες σε κάποιον που σπούδασε λογιστική για νομους σχετικά με τις αποδείξεις είναι σαν να λέει ένας γιατρός σε έναν αγρότη το πως να σπείρει το χωράφι του. Γίνετε? Δεν γίνετε!

Τέλος πάντων, θα τους πάρω την Παρασκευή ένα τηλέφωνο το πρωί να γελάσω λίγο γιατί είναι δύσκολη μέρα η Παρασκευή και μέχρι να φύγω από αυτούς με καταγγελία της σύμβασης φυσικά, θα τους έχω για να σπάω πλακα τηλεφωνικά μαζί τους τα κρύα πρωινά και βραδια του χειμώνα. Ας φανούν σε κάτι χρήσιμοι γιατί στα αλλα είναι παντελώς άχρηστοι.

OxAp0d0
15-11-12, 01:28
Όταν εγώ είχα πρόβλημα με μια εταιρία πληρωμών μέσω τηλεφώνου (90 11 και λοιπά) γιατί ο πελάτης πλήρωνε αλλα δεν έβλεπα εγώ ούτε καν την κλήση του στο tool, τους το είπα. Όταν έγινε ξανά τότε απλά τους δηλώσαμε πως η συνεργασία μας κάπου εδώ τελειώνει και βρήκαμε άλλον συνεργάτη.


Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι εφικτό. Τα ΕΛΤΑ δε προσφέρουν μόνο αυτη την υπηρεσία στη ΗΟL, αλλά και μεταφορές επιστολών, λογαριασμών κτλ. Δε θυμάμαι αν στέλνουν και τα συμβόλαια με courriers από ΕΛΤΑ. Σίγουρα στέλνουν τα ρούτερ σε κάποιες περιοχές.

Δε μιλάμε για ένα ψιλικατζίδικο που έκανε σύμβαση συνεργασίας και επειδή έγιναν 1-2 λάθη κόβουμε τη σχέση. Μιλάμε για τη μονοπολιακή εταιρία ΕΛΤΑ.

Δεν είναι επομένως θέμα της ΗOL το συγκεκριμένο. Και στον ΟΤΕ να πάς, και στη WΙΝD και στη FΟRTHNET έχεις πιθανότητα να σου συμβεί το ίδιο πράγμα ακριβώς.

Αυτό που έχω εκτιμήσει προσωπικά στη HΟL είναι που μου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσω με χρεωστική κάρτα (χωρίς πάγια εντολή) από το PC μου, χωρίς επιπλέον χρεώσεις 1,5 ως 3 € σε συνεργάτες όπως τράπεζες, ελτα, σουπερμάρκετ κτλ.

mad18
15-11-12, 02:59
Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι εφικτό. Τα ΕΛΤΑ δε προσφέρουν μόνο αυτη την υπηρεσία στη ΗΟL, αλλά και μεταφορές επιστολών, λογαριασμών κτλ. Δε θυμάμαι αν στέλνουν και τα συμβόλαια με courriers από ΕΛΤΑ. Σίγουρα στέλνουν τα ρούτερ σε κάποιες περιοχές.

Φυσικά και μπορείς να διακόψεις συνεργασία μαζί τους. Δεν είπε κανένας να διακόψουν το μοίρασμα των λογαριασμών. Άλλο κομμάτι το ένα και άλλο το άλλο. Όσο για τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ είναι μια εντελώς μα εντελώς ξεχωριστή εταιρία που μοιράζει δέματα όπως και όλες οι άλλες άρα δεν έχει καμια σχέση με την πληρωμή των λογαριασμών.


Δε μιλάμε για ένα ψιλικατζίδικο που έκανε σύμβαση συνεργασίας και επειδή έγιναν 1-2 λάθη κόβουμε τη σχέση. Μιλάμε για τη μονοπολιακή εταιρία ΕΛΤΑ.

Ούτε εγώ μίλησα για ψιλικατζίδικο. Μίλησα για εταιρία με παρουσία σε πάνω από 34 χώρες και με κεφαλαιο που αγοράζει και πουλάει 20 φορες εταιρίες σαν τα ΕΛΤΑ. Αυτοί όμως κατάφεραν να κάνουν αυτό το κεφαλαιο πατώντας Γη και όχι ουρανό. Όταν τους λες πως έκαναν λάθος, ζητάνε χίλια συγγνώμη και σου λένε πως εκτος του ότι δεν θέλουν προμήθεια για την λάθος συναλλαγή, δεν θα πάρουν προμήθεια και για τις επόμενες 100 συναλλαγές πελατών σου ως ελάχιστη αποζημίωση για την ταλαιπωρία σου. Μονοπώλιο τα ΕΛΤΑ είναι μόνο ως ταχυδρομεία αλλά και αυτό Ευτυχώς Παναγία μου τελειώνει. Άντε να πουληθούν να γίνουν άνθρωποι και αυτοί. Άντε γιατί όσο είναι δημόσιο νομίζουν πως είναι αφεντικά μας. Άντε για να μοιραστούν ξανά οι ρόλοι και αυτή τη φορά με την σωστή σειρά.


Δεν είναι επομένως θέμα της ΗOL το συγκεκριμένο. Και στον ΟΤΕ να πάς, και στη WΙΝD και στη FΟRTHNET έχεις πιθανότητα να σου συμβεί το ίδιο πράγμα ακριβώς.

Εδώ εν μέρη κάνεις λάθος. Είχα ON παλιά. Έγινε το ίδιο λάθος. Μου έστειλαν ξαφνικά sms πως πρέπει να τακτοποιήσω την πληρωμή μου ενώ είχα ήδη πληρώσει. Πήρα τηλέφωνο και ο διάλογος ήταν περίπου ο παρακάτω:

Εγώ: Έχω πληρώσει τον λογαριασμό που λέτε
ON: Θυμάστε τον κωδικό του καταστήματος και την ημερομηνία που έγινε η πληρωμή?
Εγώ: Ημερομηνία ναι, κωδικό καταστήματος όχι.
ON: Θυμάστε μήπως την περιοχή?
Εγώ: Ναι έγινε στα ΕΛΤΑ στην Χρυσούπολη στο Περιστέρι.
ON: Μου αρκεί αυτό, θα βρούμε την πληρωμή σας κύριε xxxx καλή σας μέρα.


Μετά από 10 λεπτά με πήρε η ίδια κυρία τηλέφωνο από την ON και είπαμε περίπου τα παρακάτω:

ON: Κύριε xxxx ζητάμε συγγνώμη για την όποια αναστάτωση σας προκαλέσαμε. Έχουμε πλέον λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να μην υπάρξει ξανά πρόβλημα με τις πληρωμές σας μέσω ΕΛΤΑ. Θα θέλατε να μας πείτε κάτι άλλο?
Εγώ: Όχι ευχαριστώ.


Πως λοιπόν η κυρία πιο πάνω τα βρήκε όλα σε 10 λεπτά χωρίς κανένα άλλο στοιχείο εκτός από το όνομα μου και το κατάστημα? Και πως κατάφερε να μην γίνει ξανά το ίδιο λάθος που όντως δεν έγινε ποτέ ξανά? Στα παλικάρια από την HOL έδινα όχι απλά ένα όνομα αλλα ακόμα και τον συριακό αριθμό της μηχανής που έβγαλε την απόδειξη αλλά μου είπαν πως δεν τα χρειάζονται καν. Θέλουν fax το οποίο θα κόψω εγώ το λαιμό μου για να βρω φυσικά και αν μου αρέσει... αλλιώς το κόβουν. Αυτό το brutal αγόρι με τρέλανε εμένα εκεί στην HOL. Καλά που κράτησα το όνομα του. Θα τον παίρνω τηλέφωνο να του λέω πως δεν έχω fax και εκείνος θα μου λέει: "Καλά εγώ θα στο κόψω το τηλέφωνο γιατί μπορώ." Να τον κάνω να νοιώθει άντρας να φτιάχνετε.


Αυτό που έχω εκτιμήσει προσωπικά στη HΟL είναι που μου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσω με χρεωστική κάρτα (χωρίς πάγια εντολή) από το PC μου, χωρίς επιπλέον χρεώσεις 1,5 ως 3 € σε συνεργάτες όπως τράπεζες, ελτα, σουπερμάρκετ κτλ.

Έχουμε αρχίσει να εκτιμάμε τα αυτονόητα σε αυτούς. Φυσικά και δεν θα κρατήσει προμήθεια αφού τα λεφτά τα παίρνει στον λογαριασμό της απευθείας χωρίς να μεσολαβεί άλλος. Αν έπαιρνε προμήθεια θα ήταν καθαρή και αναίτια κλεψιά.

lalenium
16-11-12, 00:39
Στην Ελλάδα η μόνη αξιόπιστη εταιρεία είναι ο ΟΤΕ ,είμαι στον ΟΤΕ 6 χρόνια και την μια
και μοναδική φορά που μου παρουσιάστηκε πρόβλημα (για κάποιο διάστημα είχε πέσει
η ταχύτητα download ανεξήγητα) μου το έλυσαν μέσα σε μια ώρα.

haniabal
16-11-12, 00:58
Το γεγονός ότι ο υπάλληλος της HOL δεν ενημέρωσε το σύστημα ή το σύστημα τους αργεί να ενημερωθεί δεν έχει καμία σημασία για τον πελάτη. Τον ενδιαφέρει από την στιγμή που είναι σε όλα εντάξει να γίνεται η δουλεία του. Και αυτό δυστυχώς δεν γίνεται.

mankats
17-11-12, 11:35
Το πιο απλο ειναι να πληρωνεις με πιστωτικη μεσω easypay απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Και αμεσα εμφανιζεται η πληρωμη σ αυτους και πληρωνεις μεταχρονολογημενα οταν ελθει ο λογαριασμος της καρτας
Μονο με την υποστηριξη της HOL μπορω να συνενοηθω Με οτι δηποτε αλλο ειναι σκετη τρελα
Μου ειχαν κανει λαθος σε λογαριασμο και εφαγα δυο μηνες με 3 επισκεψεις στα γραφεια τους για να βγαλω ακρη

blkik
18-11-12, 00:49
Δεν ξέρω τι να πρώτο σχολιάσω. Deja vu

Έχουμε μάλλον παρόμοιο τρόπο να αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις. Παρόμοιο σκηνικό είχα με την tellas όταν άλλαξε σε wind. Συνεχώς προβλήματα και άκρη δεν έβγαζα από το τηλέφωνο γiατι είχα παρόμοια αντιμετώπιση από δήθεν ειδήμονες που δεν είχαν ιδέα. Από την μία η εταιρεία με είχε γραμμένο κανονικά και από την άλλη με παρακάλαγε να ακυρώσω τις καταγγελίες και να μην αλλάξω εταιρεία. Έτσι έγραψα ένα θέμα εδώ με τίτλο "Από την μια σας γράφουμε και απο την άλλη σας παρακαλάμε" που περιέγραφα όλο το σκηνικό και τους διαλόγους. Ο τίτλος τελικά λογοκρίθηκε από κάποιον admin χωρίς λόγο αλλά χάρισα άφθονο γέλιο με τις περιγραφές μου ακριβώς όπως και εσύ.

Τελικά πήγα στην On που είχα εντελώς άλλη αντιμετώπιση. Όλα τα θέματα λυνόντουσαν τάχιστα. Πάντα υπήρχε τηλ. ειδοποίηση για την εξέλιξη και η τηλεφωνική υποστήριξη ήταν σοβαρή και υπεύθυνη.
Εσύ ήσουν στην Ον και πήγες Hol. Μάλλον κατάλαβες ότι έκανες τεράστιο σφάλμα.

Τέτοιες καταστάσεις λύνονται μόνο με απανωτές καταγγελίες και δημοσίευση παντού.

Και φυσικά μετά από ένα σημείο(μετα τα νευρά και τα μπινελίκια) το ρίχνεις στην πλάκα και τους αρχίζεις στο δούλεμα:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.