PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά, φίλοι "γκουρού" (εγώ δεν είμαι), έχω ή όχι πρόβλημα με την σύνδεση;;;



lupus_Hegemonia
07-11-12, 13:32
Γεια χαρά.
Πριν κάνα χρόνο, έφυγα απ' τους "Αρχιλήσταρχους Νταβέληδες" (ΟΤΕνετ) και πήγα στην WIND και έκανα 2play-24Mbps (που φυσικά κάνα... 15άρι πιάνω στην περιοχή μου).

Πριν κάνα 2μηνο όμως, διαπίστωσα ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ της σύνδεσής μου. Αφ' ενός κατεβάζω σαφώς πιο αργά, αφ' εταίρου βίντεο πχ. στο YouTube τρέχουν με "κοψίματα" - δεν συζητώ ΚΑΝ σύνδεση στρίμινγκ για ον-λάιν ποδοσφαιρικούς αγώνες, εκεί βλέπω όπως ήταν όταν είχα... 2άρα σύνδεση!

Έκανα αίτημα χθες στην WIND (μετά από μέτρηση Bandwidth που μου έβγαλε... 3.5Mbps downloading!!!), με χάλια rate, με 133+ CRC errors κτλ... και μου είπαν ότι συγχρόνιζε χαμηλά. Έκαναν ό,τι ρυθμίσεις έπρεπε να κάνουν και πλέον στη σελίδα του ρούτερ (το λευκό της WIND) μου βγάζει τα εξής δεδομένα:

Link Status: Connected
Rate (Up/Down): 1021/13739 kbps
Noise Margin (Up/Down): 11.2/6.1 dB
Modulation Type: ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down): 16.8/27.8 dB
Output Power (Up/Down): 11.9/18.1 dBm
Data Path (Up/Down): Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down): 1168/14712 kbps
Interleave depth: 8
Annex Type: AnnexA
CRC errors: 0

Και πάλι όμως, δεν "τρελαίνομαι" με την ταχύτητα που κατεβάζω. Μπήκα στο http://147.102.222.211/ του Πανεπιστημίου Αθηνών, βρήκα το αρχείο που μου είπαν κι απ' την WIND να κατεβάσω και να δω ταχύτητες... και περίπου ΙΔΙΑ ταχύτητα είχα με χθες πριν να μου ξαναρυθμίσουν την σύνδεση - δηλαδή, περίπου με 800 κατεβάζω.
Όσο δε αφορά τα Bandwidth test/meter που ξαναέτρεξα, παραπάνω από 6.7-6.9ΜBps download, δεν πιάνω με τίποτα - και πριν το καλοκαίρι, έπιανα ΠΑΝΩ από 9-10MBps downloading speed!!!

Τί συμβαίνει, ρε παιδιά-"γκουρού"; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

vasileios13
07-11-12, 15:23
Γεια χαρά.
Πριν κάνα χρόνο, έφυγα απ' τους "Αρχιλήσταρχους Νταβέληδες" (ΟΤΕνετ) και πήγα στην WIND και έκανα 2play-24Mbps (που φυσικά κάνα... 15άρι πιάνω στην περιοχή μου).

Πριν κάνα 2μηνο όμως, διαπίστωσα ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ της σύνδεσής μου. Αφ' ενός κατεβάζω σαφώς πιο αργά, αφ' εταίρου βίντεο πχ. στο YouTube τρέχουν με "κοψίματα" - δεν συζητώ ΚΑΝ σύνδεση στρίμινγκ για ον-λάιν ποδοσφαιρικούς αγώνες, εκεί βλέπω όπως ήταν όταν είχα... 2άρα σύνδεση!

Έκανα αίτημα χθες στην WIND (μετά από μέτρηση Bandwidth που μου έβγαλε... 3.5Mbps downloading!!!), με χάλια rate, με 133+ CRC errors κτλ... και μου είπαν ότι συγχρόνιζε χαμηλά. Έκαναν ό,τι ρυθμίσεις έπρεπε να κάνουν και πλέον στη σελίδα του ρούτερ (το λευκό της WIND) μου βγάζει τα εξής δεδομένα:

Link Status: Connected
Rate (Up/Down): 1021/13739 kbps
Noise Margin (Up/Down): 11.2/6.1 dB
Modulation Type: ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down): 16.8/27.8 dB
Output Power (Up/Down): 11.9/18.1 dBm
Data Path (Up/Down): Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down): 1168/14712 kbps
Interleave depth: 8
Annex Type: AnnexA
CRC errors: 0

Και πάλι όμως, δεν "τρελαίνομαι" με την ταχύτητα που κατεβάζω. Μπήκα στο http://147.102.222.211/ του Πανεπιστημίου Αθηνών, βρήκα το αρχείο που μου είπαν κι απ' την WIND να κατεβάσω και να δω ταχύτητες... και περίπου ΙΔΙΑ ταχύτητα είχα με χθες πριν να μου ξαναρυθμίσουν την σύνδεση - δηλαδή, περίπου με 800 κατεβάζω.
Όσο δε αφορά τα Bandwidth test/meter που ξαναέτρεξα, παραπάνω από 6.7-6.9ΜBps download, δεν πιάνω με τίποτα - και πριν το καλοκαίρι, έπιανα ΠΑΝΩ από 9-10MBps downloading speed!!!

Τί συμβαίνει, ρε παιδιά-"γκουρού"; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Αρχηγός είσαι φίλε,μακάρι να είχαν και άλλοι την γραμμή σου..............

lupus_Hegemonia
07-11-12, 16:47
Σε σχέση με άλλους δεν ξέρω, φίλε.
Σε σχέση με ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ μιλώ...

vasileios13
07-11-12, 18:50
Σε σχέση με άλλους δεν ξέρω, φίλε.
Σε σχέση με ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ μιλώ...

Και να το δώσεις βλάβη ξανά.....δεν θα το δεχτούν! Είσαι πολύ καλά...........

makis
07-11-12, 23:39
Μήν την ψάχνεις ... Δές εμένα με FORTHnet και καλά με στατιστικά γραμμής
Link Information
Uptime: 5 days, 9:49:06
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.204 / 18.520
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 18.320
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,47 / 5,48
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 14,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

KNOPPEL-infosystem2003.iso 1.114 KB/s - 101 MB από 649 MB, υπολείπονται 8 λεπτά

cmaniac
08-11-12, 02:28
KNOPPEL-infosystem2003.iso 1.114 KB/s - 101 MB από 649 MB, υπολείπονται 8 λεπτά

TG585v7, συνδέεσαι με ασύρματο. :rtfm:

makis
08-11-12, 13:14
TG585v7, συνδέεσαι με ασύρματο. :rtfm:

TG585v8 Ethernet Εχει θέμα πάλι η Forthnet χαμηλής ταχύτητας κυρίως βράδυ και σε άνοιγμα σελίδων ...

Stefanos83
08-11-12, 21:12
Γεια σου γειτονα , εγω ειμαι αγια παρασκευη με wind και εχω ιδιο ακριβως attenuation στην γραμμη . Λοιπον το θεμα δεν ειναι αν θα εχεις 12-15mbps στα νουμερα , το θεμα ειναι στην πραξη τι γινεται . Και εμενα ετρωγε μερικα σκαλώματα με streaming και τα λοιπα . Λοιπον τους πηρα τηλεφωνο και τους λεω " βαλτε με σε 12αρι προφιλ " . Στην αρχη μου λεγανε "μα γιατι να σας υποβαθμισουμε δεν γινετε " και τα λοιπα , αλλα μετα ή με βαλαν , ή καναν κατι παραπλησιο , γιατι συγχρονιζω με 12mbps ακριβως εκτοτε και ειμαι σταθερος σαν βραχος . Τα παντα κατεβαινουν με την μεγιστη (1,2mb/sec) ταχυτητα και τα stream δεν κολανε ποτε . Αλλωστε εδω που τα λεμε και τα stream αντε να θελουν 1-2mbps , αρκει να ειναι σταθερα . Λοιπον αυτα απο εμενα , και προσεχε αμα έχεις ασύρματο δίκτυο γιατι καμια φορά φταίνε και αυτα . Τις δοκιμές ταχύτητας παντα σε LAN .

lupus_Hegemonia
08-11-12, 22:38
Γεια σου, γείτονα (στην Προβελεγγίου είμαι).

Πως μπορώ να δω αν είμαι σε 12άρι προφίλ; Που κοιτώ στην σελίδα του ρούτερ (το λευκό έχω);
Βασικά, μου κάνει "κοψίματα" τρελά όταν κατεβάζω τόρρεντ. Δηλαδή, ΚΟΒΕΤΑΙ η σύνδεση και πρέπει να κάνω "Disconnect-Connect" για να ξανα-"πάρει μπρος"...

Ναι, δυστυχώς λόγο ΚΩΛΟ-ΚΑΛΩΔΙΩΣΗΣ του "φωστήρα" ηλεκτρολόγου του ΑΛΛΟΥ "φωστήρα" (πεθερού μου), εάν συνδέσω το PC σε ΑΛΛΟ ΦΙΣ εκτός του κεντρικού (δίπλα απ' την εξώπορτα)... παθαίνει "ντουβρουτζά" η γραμμή!
Όταν ήμουν στον Π-ΟΤΕ, είχαν έρθει πολλάκις και είχαν δει/μετρήσει την γραμμή μου (στο σπίτι πια, μετά τα ΚΑΦΑΟ & κουτί κάτω) και μόλις πρόσθετα ΕΣΤΩ ΔΕΥΤΕΡΗ τηλεφωνική συσκευή (με τα ανάλογα φίλτρα κτλ)...
...έχανα 1-2ΜΒ αυτομάτως! Αν έβαζα ΟΛΕΣ τις συσκευές που είχα, ήταν σαν να 'χα... 2άρα σύνδεση!
Οπότε... δυστυχώς... είμαι με ΑΣΥΡΜΑΤΗ δικτύωση, έχω συνδέσει το ρούτερ στην πρώτη δίπλα απ' την εξώπορτα και είμαι στο διπλανό δωμάτιο (καθιστικό) με ασύρματο USB...

RASTAVIPER
09-11-12, 09:27
Εγώ βλέπω ότι η γραμμή σου είναι οκ, όσον αφορά τα νούμερα.
Τώρα τα υπόλοιπα θέματα σου, όπως ασύρματη σύνδεση, κάτι για φις που διαβαζω κλπ, μπορεί να φταίνε και οι καλωδιώσεις σου, δημιουργούν τους λόγους που έχεις πεσμένη ταχύτητα.
Και από την στιγμή που συγχρονιζεις στα 13mbps δεν είσαι κλειδωμένος σε 12αρι προφίλ.

Stefanos83
10-11-12, 10:44
Καλημερα . Σχετικά με την καλωδίωση αυτό έχω κάνει εγώ ( και απόσο ξέρω είναι το καλύτερο ) είναι χρησιμοποιώ μόνο το κεντρικό μπριζάκι . Δηλαδή του έχω βάλει ενα Ταυ , και στην μια υποδοχή έχω ασύρματο τηλέφωνο με φίλτρο και στην άλλη το ρούτερ . Ολο το υπόλοιπο σπίτι το έχω ξεσυνδέσει για να μην μου δημιουργεί προβλήματα . Εχω απλώσει και ενα μεγάλο καλώδιο δικτύου και το πάω τοιχο τοιχο . Οπότε απο καλώδια έχουν μειωθεί οι απώλειες . Λοιπον σχετικά με τα torrent . Μια καλή αρχη θα ήτανε να βάλεις ενα όριο στο upload σου . βάλε π.χ. 30kb/s . Για να μην ανεβαίνει τερμα και σου μπουκώνει και σου ρίχνει την σύνδεση .

lupus_Hegemonia
10-11-12, 13:26
Αυτά πρέπει να κάνω κι εγώ, φίλος.

Όσο για το uploading των τόρρεντ, μα δεν έχω βάλει "τέρμα-γκάζια", έχω ένα 25άρι ως όριο.

lupus_Hegemonia
16-11-12, 22:24
Τελικα... ρυθμισεις που μου ειπαν εκανα... αναβαθμιση λογισμικου ρουτερ εκανα... εξακολουθω να εχω απειρα κοψιματα της ασυρματης.

Πρεπει να δω μη τα επαιξε ο ανταπτορας 'η μηπως τα εχουν παιξει οι USB θυρες και αποσυνδεεται...

RASTAVIPER
17-11-12, 12:51
Τελικα... ρυθμισεις που μου ειπαν εκανα... αναβαθμιση λογισμικου ρουτερ εκανα... εξακολουθω να εχω απειρα κοψιματα της ασυρματης.

Πρεπει να δω μη τα επαιξε ο ανταπτορας 'η μηπως τα εχουν παιξει οι USB θυρες και αποσυνδεεται...
Έτσι για δοκιμή, προσπάθησε να βρεις ένα άλλο ρούτερ και να δεις πώς τα πάει.
Αν μετά παίζουν όλα οκ, ξέρεις τι έφταιγε.

lupus_Hegemonia
22-11-12, 01:15
Διόλου απίθανο, το λευκό της WIND δεν έχει πάρει και τα καλύτερα feedback.

lupus_Hegemonia
01-12-12, 21:56
Δεν βρήκα ρουτεράκι να ελέγξω, απλά λαμβάνω μηνύματα από ένα σορό παιδιά με WIND, τα ίδια προβλήματα πάνω-κάτω έχουν.
Λυπάμαι, διότι ΟΥΤΕ ΦΟΒΕΡΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ είναι πια η WIND, οπότε "τιγκανά" τα Χριστούγεννα και φεύγω (κλείνω 1 έτος), βαρέθηκα πια.

sdikr
01-12-12, 21:57
Σύμφωνα με το άλλο σου μήνυμα, έχεις πρόβλημα με το ασύρματο, οπότε :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.