PDA

Επιστροφή στο Forum : Howto: Παίξτε με το Azureus BitTorrent client



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

cosmos
05-07-04, 19:18
Νέα έκδοση κυκλοφόρησε και το howto ενημερώθηκε με κάποιες πρόσθετες επιλογές.

Macgyver
13-07-04, 12:31
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οποιαδήποτε συζήτηση περί νομιμότητας ή μη του p2p είναι άνεφ ουσίας και συνεπώς περιέχει μεγάλη δόση υποκρισίας.
Ξέρουμε καλά όλοι ότι ο κυριότερος λόγος που αναβαθμίσαμε τη σύνδεσή μας με το ιντερνετ σε ADSL είναι η δυνατότητα να κατεβάζουμε ότι είδους αρχεία θέλουμε, video, games κλπ, όποια στιγμή θέλουμε, ανεμπόδιστα και ανέξοδα.
Εγώ προσωπικά βρίσκω μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη διαδικασία αυτή της ΚΛΟΠΗΣ, παρά ακόμα και στην ίδια την χρήση του προγράμματος και ξέρω καλά ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι νιώθετε έτσι.
Παρ' όλα αυτά, κατανοώ τους περιορισμούς που επιβάλλονται, από λόγους καθαρά και μόνο επιβίωσης του site αυτού.
Απλά καλά θα είναι που και που να θυμόμαστε γιατί χρησιμοποιούμε την DSL...

JohnGR
13-07-04, 12:35
Απλά καλά θα είναι που και που να θυμόμαστε γιατί χρησιμοποιούμε την DSL...


Για το always-on και το πιο άνετο σερφάρισμα... σοβαρά.

Macgyver
13-07-04, 12:40
Για το always-on και το πιο άνετο σερφάρισμα... σοβαρά.

Σε πιστέυω (δεν έχω κανένα λόγο να μην) αλλά ανήκεις μάλλον στο 0.1%.

cosmos
04-08-04, 17:59
ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αν έχετε το τελευταίο Azureus και ακολουθήσατε το howto, πρέπει να κάνετε κάποιες αλλαγές, οι οποίες κρίνονται από σημαντικές έως κρίσιμες για την καλύτερή του απόδοση:

1) Πρέπει να επιτρέπετε/προωθείτε εκτός από τη θύρα 6881, πρωτόκολλο TCP και την ίδια θύρα (6881) σε πρωτόκολλο UDP!
2) Για το νέο safepeer, με κλειστό το Azureus απλά κάντε έναν κατάλογο safepeer μέσα στον κατάλογο plugins. Μετά κάντε extract τα περιεχόμενα του safepeer zip, μέσα στον κατάλογο safepeer που δημιουργήσατε.

Για να σιγουρευτείτε ότι το safepeer μπήκε εντάξει, αφού φορτωθεί το Azureus, στην κάτω μπάρα θα δείτε κάτι σαν:
IPs: X-Y/Z/W

Αν το Χ είναι μηδέν, το safepeer δεν έχει φορτωθεί!

giorgosc61
04-08-04, 20:09
Στο Wiki του Azureus αναφέρει μόνο την TCP. Γιατί να ανοίξουμε και την UDP?
http://azureus.sourceforge.net/wiki/index.php/PortForwarding

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω με μέση 25 kb/s σε 256/128.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ταχύτητα με τις ρυθμίσεις που πρότεινες στο howto αν και έχω αφαιρέσει το ipfilter και μπλοκάρω με protowall. :D

cosmos
05-08-04, 07:28
Στο Wiki του Azureus αναφέρει μόνο την TCP. Γιατί να ανοίξουμε και την UDP?
http://azureus.sourceforge.net/wiki/index.php/PortForwarding

Προστέθηκε εκ των υστέρων λειτουργικότητα επικοινωνίας με τον tracker μέσω UDP, το οποίο σαφώς προσφέρει μικρότερο overhead (όπως και στο ED2K, όπου το source exchange λειτουργεί βασικά με UDP). Η λειτουργικότητα προστέθηκε στο 2.1.0.0 μάλλον, και δεν το είχα πάρει πρέφα. Αν δε θες UDP, πρέπει να ξετσεκάρεις το σχετικό option (δες το howto).

bk
05-08-04, 19:57
Έχω ένα πρόβλημα με το Azureus Bittorent:
Όταν το βάζω να κατεβάζει ένα αρχείο υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το σερφάρισμα το οποίο αργεί υπερβολικά παρότι χρησιμοποιώ netlimiter για περιορισμό του upload. Έτσι αναγκάζομε να βάζω το netlimiter να κόβει και το download :cry: . Υπάρχει τρόπος μέσω κάποιας επιλογής να δίνει προτεραιότητα στο σερφάρισμα; Το έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα;
Έχω σύνδεση vivodi 256/128.

niath7
05-08-04, 21:11
Θα πρέπει να του κόψεις τα πολλά connections. Βάλε περίπου 150-200. Θα το βρείς στο Transfer. Μείωσε το maximum number of connections globally

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα όταν άνοιγε πάνω απο 300 connections, όταν το μείωσα λύθηκε το πρόβλημα.

bk
05-08-04, 21:18
Πως μπορώ να δω πόσα connections είναι ενεργά μια δεδομένη στιγμή;

niath7
06-08-04, 00:22
Τα ενεργά connections ανα torrent είναι το άθροισμα των seeds και peers. Οπότε άν έχεις 15 seeds connected και 30 peers connected τότε έχεις 45 connections μόνο για αυτό το torrent. Το ίδιο κάνεις και με τα άλλα και βγάζεις το άθροισμα.

giorgosc61
07-08-04, 19:14
Για να μην καθυστερεί τόσο πολύ η έναρξη του Azureus με safepeer υπάρχει μια λύση εδώ:
http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/viewtopic.php?t=111

bk
13-08-04, 13:54
Το παραπάνω link δεν δουλεύει.

ZoltriX
13-08-04, 14:45
1) Πρέπει να επιτρέπετε/προωθείτε εκτός από τη θύρα 6881, πρωτόκολλο TCP και την ίδια θύρα (6881) σε πρωτόκολλο UDP!


μπραβο ρε cosmos!!!! μισο μηνα σπαω το κεφαλι μου να βρω γιατι σερνεται το BT :(

δε το ειχα προσεξει γμτ...
τωρα γκαζωσε παλι, νασαι καλα :mrgreen:

dpetka2001
18-08-04, 22:07
1) Πρέπει να επιτρέπετε/προωθείτε εκτός από τη θύρα 6881, πρωτόκολλο TCP και την ίδια θύρα (6881) σε πρωτόκολλο UDP!σε Zyxel απο το Web Interface για το ΝΑΤ οταν κανεις καποια ρυθμιση ισχυει και για τα δυο πρωτοκολλα η μονο για το TCP??

EvilHawk
18-08-04, 22:11
Ισχύει για όλα τα πρωτόκολλα !

alexnikou
19-08-04, 21:36
Για να μην καθυστερεί τόσο πολύ η έναρξη του Azureus με safepeer υπάρχει μια λύση εδώ:
http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/thread111.html

λοιπον αυτο εδω λειτουργει σιγουρα:
membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/viewforum.php?f=6
:wink:

alexnikou
19-08-04, 21:50
http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/viewtopic.php(?)t=111

Βγαλτε την παρενθεση απο το ερωτηματικο :wink:

JohnGR
19-08-04, 21:56
Και direct: http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/viewtopic.ph p?t=111 βγάζοντας το κενό :wink:

cosmos
20-08-04, 07:39
Για να μην καθυστερεί τόσο πολύ η έναρξη του Azureus με safepeer υπάρχει μια λύση εδώ:
http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/thread111.html
Μπορείτε να κάνετε και το εξής. Ανοίξτε το αρχείο safepeer.properties μέσα στον κατάλογο του safepeer με το notepad. Προσθέστε/αλλάξτε τη γραμμή που ξεκινά ως enable.async.loading σε:
enable.async.loading=true

(Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε αν δεν δουλεψει αλλάξτε την παραπάνω σε enable.async.loading=1 ).

Έτσι θα ξεκινήσει ασύγχρονα το safepeer. Το μειονέκτημα είναι ότι μπορεί να "περάσουν" μερικές κακές διευθύνσεις. Διαβάστε το readme.txt στον κατάλογο του safepeer για περαιτέρω.

giorgosc61
21-08-04, 21:07
Δυστυχώς με στο link που έδωσα το οποίο δεν λειτουργεί δεν περιγράφει αυτό που λές cosmos, αλλά μια διαδικασία μέσω του blocklist manager όπου μέσω αυτού γράφεις ένα αρχείο guarding.p2p στο directory του azureus και μέσω του safepeer αυτό φορτώνεται μέσα σε 2sec σε μένα τουλάχιστον.
Για όσους ενδιαφέρονται:
Στο φόρουμ του safepeer
http://membres.lycos.fr/ludokimxuan/safepeer/index.php
επιλέξτε τη κατηγορία Problems και στην κατηγορία αυτή το How To Load Safepeer IP Ranges Much Faster όπου περιγράφεται αναλυτικά η διαδικασία.

koropi
28-08-04, 09:50
Αμα εχω σε εναν αλλον bittorent client ενεργα uploads μπορω να κατεβασω το azureus και να συνεχισουν τα uploads απο εκει που σταματησαν??

cosmos
28-08-04, 14:11
Δεν ξέρω φίλε μου, κράτα ένα backup ημιτελών αρχείων και torrent και δοκίμασε.

koropi
28-08-04, 17:48
cosmos τελικα μου δημιουργει προβλημα το safepeer λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει με μια address και δεν κατεβαζει τις μαβρες IP αλλα αμα την τρεχω στον browser δουλευει.
ΤΟ LOG ΛΕΕΙ:28 Αυγ 04 17:44:37 - INFO -> Starting SafePeer Plugin synchronously
28 Αυγ 04 17:44:37 - INFO -> Config file successfuly loaded
28 Αυγ 04 17:44:37 - INFO -> HttpRequest for Url 'http://www.bluetack.co.uk/config/spconfig.txt' created, request will be processed...
28 Αυγ 04 17:44:58 - WARNING -> HttpRequest for Url 'http://www.bluetack.co.uk/config/spconfig.txt' processed unsuccessfuly
28 Αυγ 04 17:44:58 - WARNING -> Could not connect to URL: http://www.bluetack.co.uk/config/spconfig.txt
28 Αυγ 04 17:44:58 - INFO -> SafePeer exported 0 entry to the IpFilter (currently 0 entry)

bk
28-08-04, 19:10
Βάλε εάν θέλεις την προηγούμενη έκδοση του Safepeer την 2.0 και δεν θα έχει προβλήματα.

cosmos
30-08-04, 12:53
koropi έχεις μήπως κανένα software firewall και μπλοκάρει το Azureus κατά τη λήψη του safepeer list;

polakis
06-09-04, 18:24
Παιδιά έφτιαξα το azureusΤο ξεκίνησα και στο download ενός αρχείου,το προσωπάκι παίζει από κίτρινο σε πράσινο και έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες.Τί κάνω?

todo
07-09-04, 21:03
Καλησπέρα!
Έβαλα το Azureus μετά πολύμηνη χρήση του eMule για να το δοκιμάσω και όπως φαίνεται από το συνημμένο οι ταχύτητες δεν είναι και πολύ καλές...Οι ρυθμίσεις έγιναν με βάση το how to του cosmos.

giorgosc61
07-09-04, 21:59
todoros, εδώ και ένα μήνα που χρησιμοποιώ το azureus είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με 256/128 πιάνω μέσα σε 5min 25-30kb/s και αρχεία μεγέθους 1GB που έκανα 6ημέρες και περισσότερο για να κατέβουν με το morphXT τώρα τα κατεβάζω σε μία μέρα.
Από ότι είδα στην συνημμένη εικόνα το πρόβλημά σου ίσως να είναι ότι έχεις βάλει πολλά αρχεία ταυτόχρονα(forced download). Άσε το azureus να αποφασίσει και κατέβαζε ένα αρχείο τη φορά. Αν βιάζεσαι για κάποιο βάλε το σε high priority.

todo
07-09-04, 22:25
Θα δοκιμάσω την πρότασή σου.Σ' ευχαριστώ!
Με πόσα seeds και πόσα peers περίπου,πρέπει να είμαι ευχαριστημένος;

Gordon`s
08-09-04, 12:48
Καλημέρα κι από μένα..

Φαντάζομαι ότι έχεις πάρα πολλά connection και μπουκώνουν τη σύνδεση. Ένα δέυτερο που είπε κάποιος πιο πάνω είναι το limit στο upload. Προσπαθήστε να το κόψετε στα 10kb/s. Εκεί δουλεύει πολύ καλά.
Ένα τρίτο είναι ότι δεν δίνουν όλα τα torrents τελική. Ψάξτε το λίγο παραπάνω. Με διαφορετικό tracker και users μπορεί και με 5 peers να πιάσεις τελική, το θέμα είναι δλδ τι δίνει ο άλλος. Σημαντικό επίσης είναι ότι πολλοί trackers προσπαθούν να μη ξεφύγουν από ένα όριο στο ratio. Όπότε εκεί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα..

Στο θέμα των ρυθμίσεων δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Αλλά μη νομίζουμε ότι έχουμε και καμιά Τ3...

Αυτά τα ολίγα..
Πότης

bk
14-09-04, 14:17
Στην στήλη Αναζητήσεις μου βγάζει 6(202) και στην στήλη Συνδέσεις 114(6157). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά τα 4 νούμερα;

jasonpap
24-09-04, 17:59
Guys το εγκατέστησα,όλα καλα,αλλά τα -Y/Z/W είναι 0.Είναι σωστό?

denial1
24-09-04, 20:51
Nαι, μονο το X πρεπει να εχει καποιον αριθμο στην αρχη.

soupia
25-09-04, 13:09
ΒΚ -> τα νούμερα έχουν ως εξής αα(ββ) για seeds σημαίνει ότ ββ χρήστες έχουν το αρχείο (sources δηλαδη όπως στο eMule) από τους αποίος οι αα είναι συνδεμένοι με εσένα αυτή την στιγμή. Αυτοι αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν να σου δίνουν το αρχείο.

Παρόμοια λογική και για τα peers το ββ δείχνει πόσοι κατεβάζουν το αρχείο και το αα πόσοι είναι συνδεμένοι με σένα αυτή την στιγμή. Αυτόι ή θα σου δώσουν όποια κομμάτια έχουν από το αρχείο που κατεβάζεις (δεν έχουν ακόμα το 100% αλλά κατεβάζουν όπως εσύ) αλλά και θα πάρουν κομμάτια που πιθανώς έχεις εσύ και δεν έχουν αυτοί ακόμα.

ΕΡΩΤΗΣΗ (άσχετη με τα παραπάνω): Υπάρχει κάποιο plug-in ή τρόπος στο Azureus να κάνω preview αρχεία που κατεβαίνουν;

spartacus
26-09-04, 12:29
Μια ερώτηση βρε παιδιά, στο azoreus κάνοντας δεξί κλικ στο αρχείο που κατεβάζω και επιλέγοντας το <<λεπτομέρειες>> παρατηρώ μεταξύ των άλλων κάτω αριστερά μια ένδειξη που λέει ενημέρωση σε 15 λεπτά, και μετρά αντίστροφα έως ότου μηδενίσει, 2 λεπτά όμως πριν μηδενίσει ο χρόνος η ταχύτητα πέφτει στο μηδέν, και αφού μηδενίσει η ένδειξη ενημέρωση σε:<<15 λεπτά>> μετατρέπετε σε <<ερώτημα>> περνούν 4 λεπτά πάνω κάτω με την ταχύτητα στο μηδέν και μετά συνεχίζει να κατεβάζει από εκεί που σταμάτησε, πως στο καλό μπορώ να επιμηκύνω ή ακόμη και να καταργήσω αυτήν την λειτουργεία έτσι ώστε να κατεβαίνει το αρχείο απρόσκοπτα χωρίς διακοπές; προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.

a_aris
28-09-04, 18:30
Απο χθες μου παρουσιάζεται ένα περίεργο πρόβλημα με τον αζόρεα. Είμαι π.χ. στο XXXXXXX, πατώ σε ένα torrent, το βλέπω που κατεβαίνει, ενεργοποιείται ο αζόρεας και μένει μέχρι εκεί! Δεν ξεκινάει με τίποτε το d/l, ουτε κάν φαίνεται αυτό που θέλω να κατεβάσω μέσα στο πρόγραμμα! Αν δοκιμάσω να κατεβάσω το torrent με save target as... και μετά το ανοίξω μεσα απο το azureus τότε όλα καλά! Any ideas??


Edited by Evilhawk: Διαγραφή αναφοράς σε site με illegal links content! Διαβάσε σε παρακαλώ το http://www.adslgr.com/policy.php

Dslmaniac
28-09-04, 19:57
Παιδιά έφτιαξα το azureusΤο ξεκίνησα και στο download ενός αρχείου,το προσωπάκι παίζει από κίτρινο σε πράσινο και έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες.Τί κάνω?

Όσοι έχετε πρόβλημα ταχύτητας δοκιμάστε καταρχήν να περιορίσετε το upload που σας γίνεται στα 10 kbps μέσω του netlimiter. Γενικά να το ρυθμίζετε στο 80% περίπου της συνολικής ταχύτητας upload που σας παρέχει η σύνδεσής σας. Π.χ. όταν κάνετε upload με maximum 16 kbps ( όπως στις xxx/128 ) και περίπου στο 10 - 12 είναι μία καλή ρύθμιση.
Δεύτερον αυξήστε τον αριθμό των ταυτόχρονων downloads και φυσικά ανάλογα τον αριθμό των active torrents. Εγώ δουλεύω max downloads 4 και max active torrents 5.

blackjim
02-10-04, 14:24
sorry αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. Εκανα οτι λεει το How to και ενω το 1ο αρχειο που εβαλα κατεβηκε κανονικοτατα και με ωραια ταχυτητα , ολα τα αλλα αρχεια που εβαλα ειναι για παααρααα πολυ ωρα κολλημενα στο "Αναμονη"!!!
τι μπορω να κανω? τι φταιει?

Dslmaniac
02-10-04, 15:43
Πόσα αρχεία έχεις βάλει να κατεβαίνουν ταυτόχρονα; Βάλε 3-4 αρχεία να κατεβαίνουν ταυτόχρονα από το ρυθμίσεις->αναμονή και 5 active torrents στο ίδιο μενού. Αν το έχεις κάνει ήδη ή το κάνεις και δε συνεχίσει πάτα στο αρχείο ή στα αρχεία που θέλεις να κατεβάσεις δεξί κλικ και κλίκαρε την επιλογή force start.

blackjim
02-10-04, 16:04
Οντως Dslmaniac , ειχε default να κατεβαινει μονο 1 αρχειο!!!

αλλα δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με την ταχυτητα.
Εχω ενα τεραστιο αρχειο ( πχ 1,8GB ) απο παρα πολλα seeds , πχ 500 περιπου. Δε θα επρεπε να ειναι full η ταχυτητα?? μια πηγαινει με 5kb/sec και μετα παει 0!! και ξανα 5 και 0...

i dont get it...
noob ειμαι στο torrent αλλα τι αλλο χρειαζεται τελος παντων?



κλίκαρε την επιλογή force start.

εχω την ελληνικη εκδοση, σε τι αντιστοιχει το force start??
μηπως στο "Να γινεται εκκινηση" ?
αυτο ειτε το "τικαρεις" ειτε το "ξετικαρεις". Δε το πατας απλα μια φορα...

kadronarxis
03-10-04, 11:48
Έχω εδώ και καιρό παρατηρήσει, ότι το aRureus, θέλει αρκετή μνήμη για να παίξει.
Επειδή βασίζεται στη java, όσα περισσότερα connections έχω, τόσο περισσότερο μνήμη καταλαμβάνει!!

Δηλαδή: Κατεβάζω 2 αρχεία από 4 GB το καθένα.20 seeds στο καθένα και καμιά 200 peers. H javaw , αν προσέξω στα processes που τρέχουν, καταλαμβάνει τουλάχιστον 120-130ΜΒ μνήμη!!
Και έχω 512 στο μηχάνημα.

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα: όταν παίζουμε με p2p προγράμματα, η μνήμη στον υπολογιστή μας καλό είναι να ακουμπάει το 1GB.

Άντε γερά.

giorgosc61
03-10-04, 12:28
Επείδη είχα το ίδιο πρόβλημα με το Azureus με σένα kadronarxis (20-30% CPU usage και πάνω από 30MB μνήμη δεσμευμένη) χρησιμοποίησα Bitcomet (0-2% CPU, 25ΜΒ μνήμη αλλά με χρήση 20MB για cache από το πρόγραμμα) και βρήκα την υγειά μου!! :)
Για ρυθμίσεις http://www.adslgr.com/forum/thread9660.html

kadronarxis
03-10-04, 13:55
γιώργο συνονόματε,
i will give it a try.

θα σου πω νεότερα.

Άντε γερά και ευχαριστώ.

PReD
06-10-04, 18:44
Εγώ απο χθες έχω ένα πρόβλημα με το azureus και ειδικά με το safepeer...

Όταν ανοίγει το azureus, την στιγμή που φορτώνει το safepeer δεν κάνει αρκετή ώρα για να φορτώσει την λίστα... Λέει οτι το φορτώνει και ανοίγει αμέσως το πρόγραμμα...

Στην μπάρα κάτω γράφει IP's: 0 - 0/0/0

Στο log file (blocklist) γράφει:

WARNING -> HttpRequest for Url 'http://www.bluetack.co.uk/config/spconfig.txt' processed unsuccessfuly
WARNING -> HTTP response return with code: 404 Not Found
INFO -> SafePeer exported 0 entry to the IpFilter (currently 0 entry)

Αυτό γίνεται απο χθές το βράδυ...

Είχε κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα???

Που να οφείλετε και τι κάνουμε τώρα?

cosmos
06-10-04, 18:55
Pred, μόλις το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά σε μένα. Ένδειξη 93408-0/0/0

PReD
06-10-04, 21:07
cosmos, μπορείς να μου πεις τι διευθύνσεις χρησιμοποιείς??

cosmos
07-10-04, 07:30
Δεν σε κατάλαβα φίλε μου, τι ακριβώς εννοείς;

elias
07-10-04, 14:31
κατεβαστε την database του peer guardian και στο αρχειο safepeer properties στο φακελο safepeer το οποιο 8α ανοιξειτε με το notepad βαλτε # μπροστα απο το http που δεν εχει και δωστε π.χ. primary.url=file:c:/guarding.p2p σε δικη του σειρα
οπου guarding.p2p ειναι η database στο c: .ετσι δεν χρειαζεται download φορτωνει τα ip απο το σκληρο.

gagtzer
10-10-04, 13:36
Ρε παιδιά εμένα μου βγάζει μετά από λίγη ώρα που κατεβάζω ένα μπλέ εικονίδιο και δε μπορεί να κάνει ενημέρωση.Κάτι λέει οτί μπορεί να έχει φτάσει maximum connections αλλά έβαλα unlimited και πάλι μου κάνει τα ίδια.Καμία ιδέα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.