PDA

Επιστροφή στο Forum : Howto: Παίξτε με το Azureus BitTorrent client



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

cosmos
03-06-04, 09:23
Το Azureus είναι ένα client για το δίκτυο του BitTorrent, γραμμένος σε Java. Ως BitTorrent (BT) client διαθέτει καλές ταχύτητες μεταφοράς, αλλά επιπρόσθετα και άλλα καλούδια, όπως αυτόματο κατέβασμα block list, φιλική παρακολούθηση των downloads, ενσωματωμένο tracker κτλ.

Απαιτούμενα, όπου θεωρείται ότι χρησιμοποιείτε μία πόρτα για την επικοινωνία, διαφορετική από την default 6881, κατά προτίμηση μεγαλύτερη του 10000 και μικρότερη του 40000! Έστω ότι διαλέγετε την πόρτα 27890:
Αν και δεν έχετε firewall και δεν έχετε NAT, αγνοήστε εντελώς αυτήν την παράγραφο και πάτε παρακάτω για download του προγράμματος.
Αν έχετε firewall χωρίς να έχετε και NAT, τότε φροντίστε να αφήνει την εισερχόμενη κίνηση προς τo τοπικό port port 27890 (και ΤCP και UDP).
Αν έχετε NAT χωρίς να έχετε και firewall, φροντίστε να κάνετε port mapping το port 27890 (και ΤCP και UDP) προς τον υπολογιστή σας.
Αν έχετε και firewall και ΝΑΤ, κάντε και τα δύο βήματα 2 & 3 παραπάνω.
Εναλλακτικά, αν έχετε Windows Me ή ΧP με ενεργοποιημένη την υπηρεσία UPnP και έχετε και router με ενεργό UPnP, μην ανοίξετε κάποιο port, αλλά προσέξτε τα βήματα παρακάτω.Οδηγίες εγκατάστασης:
Κατεβάστε την τελευταία έκδοση του Azureus για το δικό σας λειτουργικό σύστημα (Windows, MacOS X, Linux, ή ως καθαρή Java application), από τη θέση http://azureus.sourceforge.net/download.php
Το Azureus για να λειτουργήσει χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένη από την έκδοση 1.5.0 της Sun Java και πάνω. Aν δεν έχετε ή έχετε παλιά, κατεβάστε το Sun Java Runtime Environment (Sun JRE) από τη θέση: http://azureus.sourceforge.net/download.php και εγκαταστήστε το, αφού πρώτα απεγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση της Java, αν υπάρχει.
Εγκαταστήστε το Azureus και μετά εκτελέστε το
Θα σας εμφανιστεί ο "Οδηγός ρυθμίσεων".Εδώ θα πρέπει να δώσετε βασικές πληροφορίες. Πατήστε "επόμενο" για να εμφανιστεί η 'Ρύθμιση μεταφορών και συνδέσεων".
Διαλέξτε εδώ την πραγματική σύνδεση που έχετε. Προσοχή! Ειδικά για τις ADSL συνδέσεις προσέξτε ότι αναφέρονται με τη μορφή (για παράδειγμα) "adsl cable xxx/384 kbps". Το 384 αφορά το upstream, όχι το downstream!!! Επομένως διαλέξτε εδώ:
adsl cable xxx/128 kbps αν έχετε σύνδεση ADSL 128/128, 256/128, 384/128, 512/128 ή SDSL 128/128
adsl cable xxx/256 kbps αν έχετε σύνδεση ADSL 1024/256 ή 2048/256, SDSL 256/256
adsl cable xxx/384 kbps αν έχετε σύνδεση SDSL 384/384
Custom/Προσαρμογή αν έχετε ADSL 768/192 βάλτε 15kbytes/sec, αν έχετε ISDN και συγκεκριμένα 7kbytes/sec, αν έχετε ISDN 64 ή 14 kbytes/sec, αν έχετε ΙSDN 128.Αποφύγετε όπως ο διάλος το λιβάνι να βάλετε είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη ταχύτητα από αυτή που έχετε! Το δίκτυο Bittorrent "τιμωρεί" τέτοιου είδους κακές ρυθμίσεις! Πατήστε επόμενο, για να πάτε στη ρύθμιση ΝΑΤ/διακομιστή.
Εδώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
Ο υπολογιστής σας παίρνει πραγματική διεύθυνση ip: Πατήστε test/δοκιμή, για να δείτε αν όλα είναι εντάξει με την τοπική πόρτα που χρησιμοποιεί το Azureus. Aν δεν είστε εντάξει τότε φταίει το firewall που έχετε κάπου. Φροντίστε η πόρτα 27890 να είναι προσπελάσιμη, σύμφωνα με τις οδηγίες στην αρχή του άρθρου. Αν περνάτε αυτή τη δοκιμή με επιτυχία πατήστε "Τέλος" και προχωρήστε παρακάτω.
Η άλλη περίπτωση είναι να είστε πίσω από NAT. Σε μια τέτοια περίπτωση μπορείτε να κάνετε ένα από τα ακόλουθα δύο:
Λύση με κλασσικό port mapping: Πατήστε test/δοκιμή, για να δείτε αν όλα είναι εντάξει με την τοπική πόρτα που χρησιμοποιεί το Azureus. Aν δεν είστε εντάξει τότε είτε φταίει το ΝΑΤ, είτε το firewall που έχετε κάπου (στο PC, στο router ή και στα 2) είτε και τα 2. Φροντίστε η πόρτα 27890 να είναι προσπελάσιμη, σύμφωνα με τις οδηγίες στην αρχή του άρθρου. Αν περνάτε αυτή τη δοκιμή με επιτυχία πατήστε "Τέλος" και προχωρήστε παρακάτω.
Εναλλακτική λύση μόνο για Windows XP/Me και router που έχει ενεργοποιημένο UPnP: Πατήστε "Τέλος" για να κλείσει οδηγός και μετά πηγαίνετε Προβολή -> Επιλογές -> Πρόσθετα -> UPnP και τσεκάρετε το "Use UPnP". Επανεκκινήστε το Azureus.
Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Μεταφορά. Στο μέγιστη ταχύτητα αποστολής βάλτε 10kbytes/sec για κάθε 128kbps upload που έχετε. Έτσι για 128άρι upload βάλτε 10, για 192άρι βάλτε 15, για 256άρι βάλτε 20 κ.ο.κ.
-=UPDATED=- Πηγαίνετε στο Tools -> Επιλογές -> Διακομιστής -> Transport Encryption:

τσεκάρετε το "Require encrypted transport".
τσεκάρετε το "Allow non-encrypted outgoing connections if encrypted connection attempt fails"
τσεκάρετε το "Allow non-encrypted incoming connections"
-=UPDATED=- Πηγαίνετε στο Τοοls -> Επιλογές -> Αρχεία -> Performance options και:
Κάνετε το "Size of disk cache" 16Μb
Τσεκάρετε το "Perform read-aheads to reduce disk reads when uploading
Ξετσεκάρετε το "Write complete pieces disk immediately. This smoothes disk access but can result more write operations"

Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Αρχεία και τσεκάρετε το "Κατανομή και μηδενισμός νέων αρχείων κατά τη δημιουργία". Αν έχετε αγγλικό και όχι ελληνικό μενού, η αντίστοιχη διαδρομή είναι View -> Configuration -> Files και τσεκάρετε το "Allocate and zero new files on creation".
Στην ίδια καρτέλλα τσεκάρετε τα "Γρήγορη επαναφορά" και "Save peer connections for quick reconnects".
Πηγαίνετε στο μενού Εργαλεία -> Επιλογές -> Παρακολούθηση Αλλαγών -> Client και φροντίστε το Enable UDP tracker " να είναι τσεκαρισμένο!
Πηγαίνετε στο μενού Προβολή -> Επιλογές -> Περιβάλλον και ξετσεκάρετε το "Να επιτρέπεται στο Azureus να στέλνει ανώνυμες πληροφορίες για την έκδοση και ένα τυχαίο αριθμό όταν γίνεται έλεγχος εκδόσεων".
Πηγαίνετε στο Προβολή -> Επιλογές -> Αναμονή -> Seeding -> First Priority και αλλάξτε το "Α share ratio under" σε 1:1
Πηγαίνετε στο Προβολή -> Επιλογές -> Αναμονή -> Seeding. Εδώ βάλτε ένα από τα παρακάτω μόνο:
Αν απλά θέλετε να είστε οριακά ok, όσον αφορά το ότι και εσείς πρέπει να μοιράζετε, βάλτε στο "Ignore torrents that have a share ratio (http://www.azureuswiki.com/index.php/Share_Ratio) of __ :1" την τιμή 1.1
Αν σας αρέσει να μοιράζετε και έχετε και το bandwidth, τότε βάλτε τις ρυθμίσεις όπως στη στήλη "seeder, likes to share" της διεύθυνσης http://www.azureuswiki.com/index.php/Ignore_Rules
Διαλέξτε Αρχείο -> Έξοδος για να κλείσετε το Azureus.
Κατεβάστε το Safepeer plugin (http://azureus.sourceforge.net/plugins/safepeer_2.5.1.zip). Μέσα στον υποκατάλογο plugins που έχετε εγκαταστήσει το Azureus, δημιουργήστε έναν υποκατάλογο safepeer και εκεί μέσα εξάγετε τα περιεχόμενα του zip αρχείου που κατεβάσατε νωρίτερα.
Ξεκινήστε το Azureus. Θα πάρει μερικά λεπτά γιατί κατεβάζει τη block list. Στην κάτω μπάρα θα δείτε κάτι σαν:
IPs: X-Y/Z/W
όπου τα Χ, Υ, Ζ και W είναι αριθμοί. Αν το X είναι μηδέν, τότε δεν έχει φορτωθεί το safepeer plugin! Κλείστε το Azureus, πηγαίνετε στο προηγούμενο βήμα και εγκαταστήστε σωστά το safepeer!
Πηγαίνετε στο μενού Πρόσθετα -> Safepeer. Εκεί τσεκάρετε τα "Enable Safepeer", "Enable Blocklist manager" και "Enable async loading". ένα μενού έχει την επιλογή safepeer. Εκεί μπορείτε να ρυθμίσετε τις ιδιότητές του. Τσεκάρετε το async loading. Επίσης βάλτε να κατεβαίνει το σχετικό αρχείο μέσω proxy, δηλώνοντας τον proxy και το port του (αν o ISP σας έχει proxy, δείτε και το "Χρήσιμες Συμβουλές" στην υπογραφή μου). Κάντε το ίδιο και στην καρτέλα "Blocklist".Είστε έτοιμοι. Για να κάνετε ένα d/l στο δίκτυο του BT, χρειάζεται πρώτα να βρείτε κάπου ένα μικρό αρχείο .torrent που το περιγράφει.

Και μία φιλική παραίνεση: μην περιορίζετε την ταχύτητα του upload με "τεχνητά" κόλπα, βλάπτετε και το δίκτυο και το download σας.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε και την home page του Azureus (http://azureus.sourceforge.net/index.php).

Slay
03-06-04, 10:41
Αυτο που γραφεις για το οτι τιμωρει το torrent αν δεν δινεις οσα λες, που το εχεις βρει? το εχω ξανακουσει αλλα ποτε δεν το εχω δει, κατι σαν τα UFO ενα πραγμα δηλαδη, παντα δινω upload το μισο η και λιγοτερο απ'οσο εχω δηλωσει οτι μπορω, και οτε θελοντος η γραμμη μου τερματιζει στο download, ειδικα το πασχα ημουν επι 3 μερες κολημενος στα 40kb/sec με upload 8kb/sec

cosmos
03-06-04, 10:52
Σε περιπτώσεις που ρυθμίζουμε το upload σε περισσότερο από ότι πραγματικά έχουμε, οπότε μπορεί να φάμε αρκετό choking από άλλα clients...

Χωρίς το netlimiting, τι μέσο d/l έβλεπες; Γιατί και γω έχω εξαιρετικές ταχύτητες, χωρίς να καπάρω το upload. Όχι 40άρια, αλλά 35+ σίγουρα. Γνώμη μου βέβαια, αλλά κάνεις κακό στο sharing μειώνοντας το upload στα 8. Σε αντίθεση με το eMule, τα BT clients δεν κάνουν upload συνέχεια, οπότε είναι που είναι μικρότερη η δραστηριότητα στο upload, άμα καπάρεται κιόλας ... βράσε ρύζι ;) Κακό για το δίκτυο δλδ.

Slay
03-06-04, 11:12
Τωρα για το οτι κανουμε κακο στο δυκτιο, αν ειχα μεγαλυτερη γραμμη θα εδινα περισοτερα , αλλα τωρα εγω οπως και οι περισσοτεροι δεν θελουμε να πηγαινει χαμενο ουτε byte απο το bandwidth μας το ακριβοπληρωμενο μαλιστα, οποτε καλυτερα λιμιτ και στο τερμα το download παρα χωρις λιμιτ και 5-10kb λιγοτερα.
That's what I call a poor excuse! ;) Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή. :)

Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing. ;)

cosmos
03-06-04, 11:45
Τωρα για το οτι κανουμε κακο στο δυκτιο, αν ειχα μεγαλυτερη γραμμη θα εδινα περισοτερα , αλλα τωρα εγω οπως και οι περισσοτεροι δεν θελουμε να πηγαινει χαμενο ουτε byte απο το bandwidth μας το ακριβοπληρωμενο μαλιστα, οποτε καλυτερα λιμιτ και στο τερμα το download παρα χωρις λιμιτ και 5-10kb λιγοτερα.
That's what I call a poor excuse! ;) Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή. :)

Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing. ;)

elias
03-06-04, 11:56
με winxp με upload στα 9 κατεβαζα full.τωρα με 2003 με upload στα 10 κατεβαζω full.ειναι πραγματικοτητα οτι οσο χαμηλοτερο το upload που δινεις τοσο με μικροτερη ταχυτητα θα κατεβαζεις.αυτο φαινεται σε καινουργια torrent οπου ολοι οι peers ειναι choked και λογω χαμηλου upload και λιγων upload slots το download
κειμεναι χαμηλα.η καλλυτερη στρατηγικη οταν κατεβαζουμε ενα τορρεντ μονο (ναι με ενα torrent συνηθως τερματιζει η ειναι κοντα στα 35 η 384)ειναι να δινουμε (με 128)3 ή 4 upload slots.τα περισσοτερα μεγαλα tracker κρατανε αρχειο του ratio του χρηστη αν ειναι registered και η κατασταση οδηγειται στο μελλον σε ban των leechers.αντε να ανεβασεις 700mb με 128 upload.ενα καλο λειπει απο το azureus και αυτο ειναι το να υπολογιζει το overhaed data στο συνολικο upload χαρακτηριστηκο που εχει μονο ενα client το bitcomet.σχετικα με το ποσο upload κανει το azureus ειναι κολλημενο απο 9-10 στο 95% των torrents.αν εχεις win 2003
κατεβασε τo java runtime 1.5 με το 1.4.4 δεν εκανε upload σωστα.

ZoltriX
03-06-04, 12:04
nice :)

1. σιγουρα χρειαζονται και udp και tcp ports? εχω την εντυπωση οχι (δε μπορω να το τσεκαρω τωρα)
2. καλο θα ηταν να αναφερεις οτι δε χρειαζεται να εχεις 500 τορεντς ενεργα, και με 7 εισαι μια χαρα γιατι το ΒΤ δε χρειαζεται 99999 sources opws to emule για να πιασει ταχυτητα, αρκουν πολυ λιγοτερα.
3. τελικα υπαρχει τεκμηριωση για το αν 'τιμωρεισάι' βαζοντας μικρο οριο upload? επιλογη αλλωστε υπαρχει και στο configuration

cosmos
03-06-04, 12:37
Slay, αμάν χτύπησε ο δαίμων του τυπογραφείου. Σόρρυ, έφαγα κόλλημα (και έκανα επεξεργασία του μηνύματος αντί για παράθεση;;;;;; Ήμαρτον!!!). Ο ένοχος cosmos θα οδηγηθεί για δημόσιο μαστίγωμα...


ειμεναι χαμηλα.η καλλυτερη στρατηγικη οταν κατεβαζουμε ενα τορρεντ μονο (ναι με ενα torrent συνηθως τερματιζει η ειναι κοντα στα 35 η 384)ειναι να δινουμε (με 128)3 ή 4 upload slots.τα περισσοτερα μεγαλα tracker κρατανε αρχειο του ratio του χρηστη αν ειναι registered και η κατασταση οδηγειται στο μελλον σε ban των leechers.
Δόξα το Θεό (δες παρακάτω)!


αντε να ανεβασεις 700mb με 128 upload.
Κι όμως θα παίξει "βέλτιστα", λόγω καλής σχεδίασης του πρωτοκόλλου ΒΤ ;) "Βέλτιστης"=καλύτερο seeding σε σχέση με άλλα P2P.

ενα καλο λειπει απο το azureus και αυτο ειναι το να υπολογιζει το overhaed data στο συνολικο upload χαρακτηριστηκο που εχει μονο ενα client το bitcomet.σχετικα με το ποσο upload κανει το azureus ειναι κολλημενο απο 9-10 στο 95% των torrents.
Κι όμως το Azureus υπολογίζει πολύ καλά τις "δυνατότητες" μιας ADSL με 128 upload, ως 13kbytes/sec (ναι, τόσο είναι!).

αν εχεις win 2003
κατεβασε τo java runtime 1.5 με το 1.4.4 δεν εκανε upload σωστα.

Eυχαριστώ, δεν το ήξερα.

ZoltriX: 1) Νομίζω πως ναι
2) Δες το 3
3) Αναφέρεσαι στο wizard; Αν ναι, τότε αναφέρω απλά ότι ο αριθμός των concurrent torrents, των πελατών που είναι συνδεδεμένοι και παίρνουν από εσένα και του BW που είναι allocated, ρυθμίζονται όλα ως συνάρτηση του connection που δηλώνεις. Έτσι δεν μπορείς να βάλεις ούτε 520 τόρεντς, ούτε τίποτα άλλο. Στο howto αυτό καλύπτεται βάζοντας τη σωστή σύνδεση :)

BTW και να υπάρχει τεκμηρίωση που να λέει πως να "κλέψεις" στο upload, προσωπικά δεν είμαι διατιθειμένος να τη βάλω και προφανώς την αφορίζω:


ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ.

elias
03-06-04, 14:21
udp port δεν χρησιμοποιειται απο κανενα client.σχετικα με την σχεση upload download,και 5κ upload να δωσεις αν υπαρχει μεγαλη συνολικη ταχυτητα των peers
και περισσευει το upload bandwidth τους 8α κατεβαζεις full,εκτος ισως αν υπαρχει καποιο ratio στο tracker.οποιος χρησιμοποιει πειραγμενο client σε bittorent ή emule του ευχομαι να μπουκωσει το dslam του μονιμα!!!! :twisted:

Slay
03-06-04, 17:25
That's what I call a poor excuse! ;) Μπορείς και κατεβάζεις με 40, γιατί απλά κάποιοι άλλοι δεν "κουτσουρεύουν" το upload τους. ΙΜΗΟ, το να κρατάω "αδέσμευτο" το upload δεν είναι δικαίωμά αλλά υποχρέωσή μου, αντάλλαγμα αν θες για αυτό που μου δίνει το δίκτυο του ΒΤ. Τέσπα, σηκώνεια τεράαααααστια συζήτηση το θέμα και κάθε άποψη είναι σεβαστή. :)

Ας κρατήσουμε τη συζήτηση on-topic, μιλώντας για προβλήματα, προτάσεις κλπ στο πνεύμα του καλού sharing. ;)

διαφωνω ως προς το συμπερασμα σου, που το ξερεις οτι δεν μειωνουν και αυτοι το upload τους? η μηπως νομιζεις οτι εχουν ολοι τις μιζερες 384/128 μας? κατεβαζω εδω και λιγες μερες καποια σειρα στο DC++ απο εναν χρηστη που εχει 12 slots ανοιχτα ολα πιασμενα, και εγω να κατεβαζω μονο απο αυτον και τιποτα αλλο και τερματιζω την γραμμη μου, ειχα τυχει σε συζητηση που καποιος ελεγε κατεβαζω το Χ νεο επισοδειο, καλη ταχυτητα πιανω, 5mb/sec , και πεταγεται ενας αλλος και λεει, γαμοτο, εγω φερνω το ιδιο μονο με 250kb/sec ;-) οποτε γνωμη μου ειναι οτι δεν πιανω καλες ταχυτητες επειδη δεν μειωνουν καθολου το upload τους αλλα επειδη εχουν πολλαπλασιο bandwidth, οσο για τον λογο που ξεκινησε αυτη η κουβεντα ακομα δεν μου απεδειξες οτι μειονωντας το upload σε τιμωρει το προτοκολο του torrent.

ZoltriX
03-06-04, 18:44
καλα ελεγα, ΜΟΝΟ TCP 6881 χρειαζεται, κανε μια διορθωση cosmos :)

κατα τα αλλα Slay, με βρισκεις συμφωνο. σιγα μη περιμενανε οι ξενοι να κατεβασουνε απο τις μιζερες σκατοσυνδεσεις μας. προσωπικα αφηνω ελευθερο οσο bandwidth δε μου επηρεαζει το download, και γιατι οχι αλλωστε. αλλα μη νομιζετε οτι ειτε βαλετε 4κβ ή 8κβ θα κανετε και καμια μεγαλη διαφορα στους ευρωπαιους με τις Τ1 τους :) παρεπιπτοντως κι εγω δεν εχω πειστει οτι σε τιμωρει το ΒΤ αν δε κανεις uploads...

elias
03-06-04, 21:50
btw εχει τυχει σε καποιον οταν κανει port-test στο azureus και εχει protowall και peerguardian database να κτυπαει το www.copyright-agency.com

cosmos
04-06-04, 08:46
και περισσευει το upload bandwidth τους 8α κατεβαζεις full,εκτος ισως αν υπαρχει καποιο ratio στο tracker.οποιος χρησιμοποιει πειραγμενο client σε bittorent ή emule του ευχομαι να μπουκωσει το dslam του μονιμα!!!!

:mrgreen:



διαφωνω ως προς το συμπερασμα σου, που το ξερεις οτι δεν μειωνουν και αυτοι το upload τους? η μηπως νομιζεις οτι εχουν ολοι τις μιζερες 384/128 μας? κατεβαζω εδω και λιγες μερες καποια σειρα στο DC++ απο εναν χρηστη που εχει 12 slots ανοιχτα ολα πιασμενα, και εγω να κατεβαζω μονο απο αυτον και τιποτα αλλο και τερματιζω την γραμμη μου, ειχα τυχει σε συζητηση που καποιος ελεγε κατεβαζω το Χ νεο επισοδειο, καλη ταχυτητα πιανω, 5mb/sec , και πεταγεται ενας αλλος και λεει, γαμοτο, εγω φερνω το ιδιο μονο με 250kb/sec οποτε γνωμη μου ειναι οτι δεν πιανω καλες ταχυτητες επειδη δεν μειωνουν καθολου το upload τους αλλα επειδη εχουν πολλαπλασιο bandwidth, οσο για τον λογο που ξεκινησε αυτη η κουβεντα ακομα δεν μου απεδειξες οτι μειονωντας το upload σε τιμωρει το προτοκολο του torrent.

Το eMule φτιάχτηκε από ανθρώπους που έχουν ουτοπικές, για τα δικά μας δεδομένα, συνδέσεις. Κι όμως φτιάχτηκε με το γνωστό 1:3 limit. Το νέο Overnet εφαρμόζει παρόμοιους περιορισμούς. Δεν είναι τυχαίο. Γκρίνια για το uploading και για το surfing υπάρχει παντού, γιατί απλά τα Χ φράγκα σου αγοράζουν σταθερό, μη άπειρο BW. Δεν είμαστε διαφορετικοί ποιοτικά από οποιονδήποτε Γήινο με κάποιου τύπου σύνδεση. Μόνο ποσοτικά. Και η ίδια συζήτηση που έχουμε εδώ, έχει διατυπωθεί σε όλες τις γλώσσες με την ίδια (έλλειψη) κοινού συμπεράσματος. Οι θεωρήσεις μας, όπως ανέφερα είναι διαφορετικές.

ZoltriX, μην γενικεύουμε. Στη Γαλλία λ.χ. μία τυπική ADSL είναι ΧΧΧ/128 και στη Γερμανία ΧΧΧ/256. Tα T1(=2Μbps) rates στο upload δεν είναι τυπική σύνδεση! Είναι πολύτιμο το upload και ποτέ δεν είναι αρκετό είτε στην Ελλάδα, είτε έξω. Τέσπα, η ευχή μου παραμένει να μπει limiting παντού να ησυχάσουμε... ;)

Περί του port 6881. Το τσέκαρα και με netstat -a -p udp, όντως δεν ανοίγει και udp στην ίδια πόρτα, οπότε διορθώθηκε, thx :)

EvilHawk
04-06-04, 09:05
Το eMule φτιάχτηκε από ανθρώπους που έχουν ουτοπικές, για τα δικά μας δεδομένα, συνδέσεις. Κι όμως φτιάχτηκε με το γνωστό 1:3 limit. Το νέο Overnet εφαρμόζει παρόμοιους περιορισμούς

Τα μουλαροειδή cosmos είναι ,κατσε να δείς πως το είχε πεί η ΝΙΚΗ?, αααα ναι κομμουνιστικά! :wink:

Ban all leechers now!!! :twisted:

ps. μεγαλύτερη φρίκη δεν μπορείς να τραβήξεις στα μουλάρια απο το προσπαθήσεις να κατεβάσεις κάτι απο Ελληνες!! Αρε ρε Ελληνάρες!! Ολα για την πάρτη μας είμαστε!

Ban all leechers again!!!! :evil: :evil:

cosmos
04-06-04, 17:21
Τα μουλαροειδή cosmos είναι ,κατσε να δείς πως το είχε πεί η ΝΙΚΗ?, αααα ναι κομμουνιστικά! :wink:

Ban all leechers now!!! :twisted:

ps. μεγαλύτερη φρίκη δεν μπορείς να τραβήξεις στα μουλάρια απο το προσπαθήσεις να κατεβάσεις κάτι απο Ελληνες!! Αρε ρε Ελληνάρες!! Ολα για την πάρτη μας είμαστε!

Ban all leechers again!!!! :evil: :evil:
:thumbsup: ;)

ZoltriX
05-06-04, 12:09
cosmos, EvilHawk, σηκωνει πολυ κουβεντα του ποια ειναι τυπικη συνδεση στην ελλαδα και εξωτερικο. προφανως δεν εχουν ολοι Τ1, και μαλλον το διατυπωσα αγαρμπα πιο πριν.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο τη στιγμη που ενας χρηστης που κανει upload με τη Τ1 απο το Χ πανεπιστημιακο δικτυο :wink: αντιστοιχει σε παρα πολλους απλους κακομοιρηδες 128αρηδες dslακιες σαν εμας, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να δωσω +/-2κβ...

Και επειδη ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι οι τυχεροι με τις μεγαλες γραμμες διακινουν πολυ περισσοτερο υλικο απο τον 'με τυπικες δσλ' κοσμο, δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να σκαω για το ποσο UL κανω...

Επαναλαμβανω οτι οσο δε μου χαλαει το DL, αφηνω και το UL μου παντως :)

cosmos
05-06-04, 12:27
To Howto ενημερώθηκε, ώστε να:
- προστεθεί και αυτόματο download & filtering διευθύνσεων
- απενεργοποιηθεί η ανώνυμη αποστολή πληροφοριών από το Azureus

elias, το τελευταίο ίσως απαντάει στο ερώτημά σου.

snips
05-06-04, 12:31
πάντως εγώ αν δεν limitaρω το upload πάνω από 20κ δεν πάει....

Ε δεν πήρα και dsl για ν απεριορίζομαι στα 20κ :x :x

cosmos
05-06-04, 12:37
Αν δεν μπορείς να πιάσεις πάνω από 20 snips, άλλο πρόβλημα έχεις σίγουρα. Μήπως δεν έχει πολλά seeds το αρχείο που κατεβάζεις λ.χ.

redlemon.gr
06-06-04, 23:18
αλήθεια τι είναι αυτά τα seeds (περίπου καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω πως να κάνω) έχω ένα αρχείο και αφού το κατέβασα στο Azureus, αυτό στην ένδειξη του tracker μου λέει please seed, απο πού το κάνω αυτό; και αφού είναι στην κάτω λίστα με τα 100% downloaded αρχεία δεν θά πρεπε να μπορεί να αναδιανέμεται σε άλλους;
by the way, το forum έχει κάποιο πρόβλημα και δεν με αφήνει να γράψω ελληνικά σωστά (βγάζει σύμβολα), τι γίνεται; αναγκάστηκα να τα γράψω στο wordpad και μετά να τα κάνω paste....

elias
07-06-04, 07:37
seeder ειναι οποιος εχει κατεβασει το 100% του αρχειου και το κραταει ανοιχτο κανοντας μονο upload.απο την στιγμη που ειναι στην κατω λιστα κανεις seeding εκτος αν εχεις αλλαξεις τo seeding ignore rule στο azureus,το οποιο δεν ξερω αν παει κατω απο 1:1.οχι πως φτανω το 1:1 παντα αλλα καλο ειναι να κανουμε seeding οσο μπορουμε με το 128 upload μας.το pleese seed ειναι μαλλον το comment του τορρεντ αρχειου απο αυτον που το δημιουργησε.

Aias
07-06-04, 08:26
Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?

cosmos
07-06-04, 08:35
Aias, τι ακριβώς εννοείς; Αυτά που έχεις κατεβάσει πλήρως, ναι, μπορείς να τα μοιράσεις. Και φυσικά μοιράζεις και τα ημιτελή. Δεν μπορείς όμως να μοιράσεις πολλά αρχεία μαζί, όπως στο eMule/Overnet/WinMX/Kazaa κτλ. To δίκτυο BitTorrent έχει άλλη φιλοσοφία, περισσότερο releasing και όχι τόσο sharing. Σκοπός του δλδ είναι να διαδώσει με μέγιστη ταχύτητα ένα νέο αρχείο προς διάθεση στο κοινό. Για αυτό το λόγο δε μοιράζεις ολόκληρες συλλογές, αλλά 2-5 αρχεία (και ο αριθμός αυτός "παίζει" ανάλογα με το πόσο μεγάλο upload έχεις), ώστε να εξασφαλιστεί ένα ελάχιστο upload rate.

Πρακτικά, το BT είναι ίσως το γρηγορότερο P2P δίκτυο για το κατέβασμα μεμονωμένων αρχείων.

ZoltriX
07-06-04, 09:52
cosmos, καμια συμβουλη για ποσα uploads/torrent, maximum connections, kai max connections/torrent? στα ποσα ειναι υπερβολικα τα νουμερά;

Aias, και βεβαια μπορεις, ψαχτο λιγο απο τα menu, το ειχα κανει και θυμαμαι ηταν απλο.

Slay
07-06-04, 10:19
Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?

και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

cosmos
07-06-04, 10:44
cosmos, καμια συμβουλη για ποσα uploads/torrent, maximum connections, kai max connections/torrent? στα ποσα ειναι υπερβολικα τα νουμερά;

Ρυθμίζονται αυτόματα όταν δηλώνεις τον τύπο σύνδεσής σου από το wizard. ;) Συμβουλή μου: μην παίζεις με αυτά (μη "ψεύδεσαι" δλδ ;) )


και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο. ;)

ZoltriX
07-06-04, 12:00
Ρυθμίζονται αυτόματα όταν δηλώνεις τον τύπο σύνδεσής σου από το wizard. Συμβουλή μου: μην παίζεις με αυτά (μη "ψεύδεσαι" δλδ )


δυστυχως για 128 δινει 1 UL και 2 active αν θυμαμαι καλα, και αρκετα συχνα (οταν ψαχνω τορεντς με λιγους peers) εχω μετριες ταχυτητες, οποτε τα εχω ανεβασει λιγακι.

απο την αλλη, με 2 active torrents συχνα τα κρατανε κατειλλημένα uploads me 1st priority :evil: και ολα τα downloads einai queued :(

Aias
07-06-04, 12:18
Aias έγραψε:
Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?


και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.


Thx αλλα τωρα δεν θελω να μπαινω σε τετοιες διαδικασιες.Οποτε αφηνω ως εχει και κανω share μονο οτι κατεβαζω.Απο εκει και περα αν βαλω 2 αρχεια ή περισσοτερα για d/l κατεβαζει μονο το πρωτο και τα αλλα ειναι σε σειρα μεχρι να ολοκληρωθει το αρχικο.Επισης παρατηρησα οτι αν αφησω free το upload μου στα 13kb/sec το συστημα χολαινει και παει μεχρι 10-12 d/l( δεν μπορω καν να κανω serfing) ενω με το netlimiter και 6 kb/sec πιανω 15-17 kb/sec d/l και ανετα serfαρω.
Υπαρχει τροπος να δινω το upload bandwith full αλλα να κατεβαζω και καλυτερα?Max μεχρι 20 d/l και αυτο οχι σταθερα(τα seed που βρισκω ειναι απο 10-20).Thx. :?

Slay
07-06-04, 13:15
και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο. ;)

δεν καταλαβα τι θες να πεις οτι μοιραζεις ολο το πακετο?

Slay
07-06-04, 13:18
Υπαρχει τροπος να δινω το upload bandwith full αλλα να κατεβαζω και καλυτερα?Max μεχρι 20 d/l και αυτο οχι σταθερα(τα seed που βρισκω ειναι απο 10-20).Thx. :?

περα απο το να αγορασεις καποιον ακριβο ρουτερ που εχει traffic shaping δεν ξερω αλλον τροπο, μεινε στο net limiter, και οταν με το καλο πεσουν οι τιμες και παρεις μεγαλυτερη γραμμη, δινεις και περισοτερα.

cosmos
07-06-04, 13:24
και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο. ;)

δεν καταλαβα τι θες να πεις οτι μοιραζεις ολο το πακετο?
Ότι μοιράζεις τα περιεχόμενα όλου του καταλόγου δλδ, όχι μεμονωμένα κομμάτια (αν και ένας λήπτης βέβαια μπορεί να πει ότι "θέλω αυτό και αυτό μόνο").

elias
07-06-04, 14:10
εγω δινω τρια upload slots,κατεβαζωντας συνηθως ενα τορρεντ.αν δω και δεν γεμιζει
το upload αυξανω τα slots σε 4 ή και 5.το bittorent παντα ανταμοιβει τους uploaders,μπορειται να το δειτε απο τα connection που εχετε οπου ειδικα αν το αρχειο ειναι πολυ καινουργιο θα κατεβαζεται απο αυτους που κανετε upload και οι υπολοιποι θα ειναι choked.βεβαια αν υπαρχει δια8εσιμο bandwidth 8a κατεβαζουμε ταχυτερα και οχι μονο απο οσους κανουμε upload.μια καλλη επιλογη,cosmos δεν κοιταξα αν το χεις γραψει,ειναι το prioritize first piece of file.κατεβαζωντας το
πρωτο κομματι αρχιζεται και κανετε upload πιο συντομα με αποτελεσμα να ανεβει και
το dl ταχυτερα(5 λεπτα κερδος :D ).δεν εχω κατεβασει ποτε πανω απο 2 αρχεια ταυτοχρονα και σαν συνολικο αρι8μο slots δεν εχω περασει τα 6,σπανια,και συνη8ως ειμαι στα 5.

cosmos
07-06-04, 14:18
Χαχαχαχα, θα το κοιτάξω elias thx :D

Slay
07-06-04, 14:33
και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο. ;)

δεν καταλαβα τι θες να πεις οτι μοιραζεις ολο το πακετο?
Ότι μοιράζεις τα περιεχόμενα όλου του καταλόγου δλδ, όχι μεμονωμένα κομμάτια (αν και ένας λήπτης βέβαια μπορεί να πει ότι "θέλω αυτό και αυτό μόνο").

ναι αλλα δεν προτεινα να μοιρασει ολα οσα εχει ΄-)

cosmos
07-06-04, 14:41
Καταλαβαίνω, απλά σκεφτόμουν ότι σκεφτόταν να κάνει sharing ένα μεγάλο αριθμό αρχείων ανεξάρτητων και όσα είπα απλώς αφορούσαν ότι το ΒΤ δεν είναι αυτής της φιλοσοφίας. Στο releasing πέφτει εδώ το βάρος.

Gordon`s
08-06-04, 10:03
Να πω κι εγώ κάτι..
Γενικότερα με Bittorrent είναι κοινά παραδεκτό ότι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να κατεβάζει κανείς. Το να πιάσεις max ταχύτητα εξαρτάται πιο πολύ από άλλους παράγοντες παρά από ρυθμίσεις. Δεν υπήρχε ούτε μια φορά που να κατέβασα κάποιο app και να μην μου έδωσε full. To θέμα με τις ρυθμίσεις τώρα..

Έχω αφήσει το upload στα 14kb και τούτο διότι αν κάνω κάτι seed θέλω να το κάνω όσο μπορώ καλύτερα! Η σύνδεση μου αντέχει μέχρι 15, από εκεί και πάνω peak-άρει.. Όταν όμως κατεβάζω κόβω το upload στα 10-12kb γιατί διαφορετικά δημιουργεί μεγάλη αστάθεια στο download.
Η χρυσή τομή που βρήκα για τα upload slots είναι τα 6. Έχω την αίσθηση ότι ξεκινάει γρηγορότερα το down από κάποιον Peer που το έχω ανεβάσει προηγουμένως, άρα γιατί να μην είναι περισσότεροι? Όπως και να έχει κανέναν δεν τον ενδιαφέρει με πόσο κατεβάζει από κάποιον αλλά το πόσο συνολικά. Με παραπάνω slots είδα μια τρελλή διακύμανση στο upload.
Οι περισσότεροι trackers (ειδικά αυτοί που φιλοξενούν παιχνίδια) δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να σου δώσουν ratio κάτω από 1:3, και πολύ λέω.. Από την άλλη είτε εσύ ανεβάζεις με 10kb είτε με 12kb τρελλή διαφορά δεν θα δεις. Δηλαδή στο cd θα είναι άντε και μια ώρα παραπάνω από τις 6-7 που θα κάνεις σε ένα καλό download και τονίζω ότι αναφέρομαι σε παιχνίδι! Διαφορά όμως θα δεις στη σύνδεση σου...
Δεν υπάρχει καμία μα καμία σχέση των ρυθμίσεων του client (οποιοδήποτε) με το surfing. Αυτό έχει σχέση μόνο με τα πόσα connection είναι ανοιχτά εκείνη τη στιγμή! Για παράδειγμα ακόμα και με 42 να κατεβάζει κανείς και να ανεβάζει με 14 όταν όμως έχει 20-30 peers επάνω του, ο ie κόβει λίγο την ταχύτητα από τον client. Αλλά άμα έχεις επάνω 300 connections και 5/5 να είσαι, να παρακαλάς δύσκολα θα σου ανοίξει κάποια σελίδα. Οπότε αν κανείς θέλει να κάνει και surfing κάποια στιγμή της ημέρας, ας βάλει όριο στα connections.

To πολύ καλό που έχει ο αζορέας είναι ότι μπορείς να σταματάς κάποιο αρχείο από το να το κατεβάσει. Κατά αυτόν τον τρόπο είναι καλύτερο να βάζεις για παράδειγμα το 1ο cd από κάτι από torrent και το 2ο από κανένα ίσως πιο αργό ftp (πιο αργό από την max ταχύτητα σου, γιατί αλλιώς ποιος ο λόγος να βάλεις torrent)..

Ρυθμίσεις:
Καλό είναι επίσης να ανοίξετε άλλη πόρτα εκτός των 6881-6889. Εγώ έχω τώρα την 52525.
Πειραματιστείται λίγο με το netlimiter στο upload, αφού έχετε πολλά connections να βρείτε που σταθεροποιήται καλύτερα το download σας, εγώ το βρήκα στο 10-12.
UDP πόρτα δεν χρειάζεται.
Μην ανοίγεται πολλά torrents για κατέβασμα ταυτόχρονα, κολλάνε όλα, αλλά δεν κολλάει το κατέβασμα όταν κάνετε κάτι seed(το καλύτερο είναι 1 για download-τα υπόλοιπα να μπαίνουν σε ουρά).

Αυτά για την ώρα...

Υ.Γ. Είμαστε Έλληνες τρομεροί. Έκανα seed για 18 μέρες ένα torrent που ανέβασα ο ίδιος (κάτι σε ελληνικό office ήταν και είναι) και έβγαλα πολλά συμπεράσματα. Το καλό-κακό είναι ότι έτσι είναι το i-net. Είναι λογικό πως όταν βγαίνει ένα torrent που αφορά μόνο Έλληνες, να αφήνεις λίγο, μόνο λίγο παραπάνω το torrent σου ανοιχτό και για τους υπόλοιπους! Ακόμα και το 1-2kb σου είναι σημαντικό για τις κολοσυνδέσεις που έχουμε..
Από τότε υποσχέθηκα πως δε θα ξαναβγάλω torrent που απευθύνεται μόνο σε Έλληνες!

ZoltriX
08-06-04, 12:32
Poths, πολυ χρησιμες πληροφοριες.



Οι περισσότεροι trackers (ειδικά αυτοί που φιλοξενούν παιχνίδια) δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να σου δώσουν ratio κάτω από 1:3

μπορεις να το διευκρινισεις αυτο? τι εννοεις κατω? δεν εχω δει σημαντικες διαφορες ειτε εχω τορεντς που κανω seed, ειτε οχι.

με 1 τορρεντ μονο για κατεβασμα, με ποσους peers πιανεις 'τελικη' ταχυτητα συνηθως ; γιατι αν εχω 15, αναγκαζομαι να ανοιγω και αλλα downloads.

τελος, για το surfing. υπαρχει δυνατοτητα τα zyxel με bw shaping, να δινουν προτεραιοτητα σε πορτς, ωστε να ωφελειται το syrfing vs p2p? η γινεται shaping μονο για ports του switch γενικοτερα?

Gordon`s
08-06-04, 13:28
Φίλε ZoltriX είχα γράψει και παλιότερα για αυτό το πρόβλημα εδώ. Είχα εντοπίσει και είχα αναφέρει κάποιους trackers οι οποίοι φαινόταν πως σερνόταν. Όμως δεν ήταν ακριβώς έτσι. Τώρα οι περισσότεροι και πιο πολύ αυτοί που φιλοξενούν παιχνίδια (παλιότερα ο bt)δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να κατεβάσεις πάνω από 20kb. ΟΧΙ στιγμιαία αλλά συνολικά. Τούτο συνέβη διότι έθεσαν όρια στο down/up. Όσο ανέβαζες τόσο θα κατέβαζες.. Το γελίο όμως ήταν ότι από πανεπιστημική σύνδεση συνέβαινε άλλο παράλογο: Ενώ ανέβαζες με 70-80kb δε σε άφηνε να κατεβάσεις πάνω από 15.. Το πρόβλημα έλυσε ο αζορέας ανεβάζοντας την ταχύτητα σε 30-40kb down.. Αλλά και πάλι δεν έλεγε και πολλά. Είχα κάνει θυμάμαι ένα post σε ένα forum κράζοντας τρομερά όλη την κοινότητα του bittorrent για αυτό. Είχανε απαντήσει πολλοί τότε (πριν 5-6 μήνες) με το ίδιο σκεπτικό και κάποιοι από εμάς είχαμε φτιάξει ένα ftp που μας έλυσε τα χέρια. Αφότου έκλεισε ο bt σωθήκαμε κιόλας, αφού ο youceff δεν το γα..μεί την μαμάκα με τα ratio.

Με ένα torrent που λες και seeds δεν υπάρχει κάτι σταθερό. Συνήθως, μετά από παρατήρηση, την ταχύτητα στην δίνουν οι peers. Έχω πιάσει και έναν peer και του έπαιρνα με 35. Στο mandrake 10 powerpack το είχα πάρει με 40-41 σταθερά με 10 peers και 9 seeders αν θυμάμαι καλά. Πάντως ήταν πολύ λίγοι. Ενώ στο Unreal θυμάμαι ότι είχα κάνει 1200 συνδέσεις κοντά και με έσερνε με 20-25. Όταν το έκανα seed όμως η δικιά μου IP ήταν πρώτη στη λίστα (απο uni). Εκεί πάλι τους έβριζα!
Το θέμα είναι δηλαδή πόσο θα σου δώσει ο άλλος.. Το 2ο είναι αν θα σε αφήσει ο tracker να του πάρεις..

Για το τελευταίο που ρωτάς εγώ δε ξέρω να σου απαντήσω, έχω speedtouch, κάποιος άλλος ίσως..

Φιλικά Πότης

johny69
18-06-04, 15:01
Παιδιά εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Κατεβάζω μια χαρά από Azureus (35-45) αλλά το Upload μου είναι πολύ χαμηλό (από Bytes μεχρι 7-8kb/sec αλλα με τρελο ανεβοκατέβασμα). Την ίδια συμπεριφορά έχει το Upload μου ακόμα και όταν έχω τελειώσει το Download και κάνω seeding.
Καμιά ιδέα κανείς??? :?:

Gordon`s
18-06-04, 17:42
Στον tracker filelist?

johny69
18-06-04, 18:56
Στον tracker filelist?

Χμμμμμ φιλε Poths δεν καταλαβαινω την ερώτηση σου.

Το ιδιο αρχειο που κατεβαζω δεν μπορω να το κανω Upload με full ταχυτητα με τον ιδιο tracker. Εχω παρατηρησει οτι οταν κατεωαζω με 45kb/sec τοτε μαχ στελνει 2.5-3kb/sec... γιατι λιπον δεν μπορω να στελνω με 13 αφου το maximum upload μου ειναι 160kbps/sec (Siemens DSLAM).

cosmos
18-06-04, 21:40
johny69, είναι φυσιολογικό. Στο δίκτυο του Bittorrent μπορεί να μη δίνεις συνέχεια, αλλά κατά περιόδους ;)

Gordon`s
19-06-04, 16:15
Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούμε να φουλάρουμε both directions και up και down.. Σε αυτό μάλλον φταίνει οι γραμμές και το δύκτιο του ΟΤΕ. Κάποιος πιο σχετικός μπορεί να μας ενημερώσει. Πάντως στη δικιά μου σύνδεση έχω παρατηρήσει ότι όταν ανεβάζω με πάνω από 12kb τότε αρχίζει και σέρνει το download. Ενώ άμα μόνο ανεβάζω φτάνω το 15kb σταθερά. Τώρα, σε αυτό που λέμε ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω το 42/15 ταυτόχρονα. Για παράδειγμα ενώ στο dc ανεβάζουν από μένα με 13kb και εγώ στο irc μπορώ να κατεβάζω με 42kb αμέσως κόβεται αν τα κάνω ταυτόχρονα..

Σε ρώτησα αν είσαι στον filelist.org τον tracker γιατί ακόμα και να κάνω seed ένα αρχείο μόνο του έχω παρατηρήσει σε αυτόν τον tracker ότι δεν φουλάρει πολλές φορές, κρατάει και στατιστικά και με χαλάει λίγο αυτό.

Σε αυτό που λέει ο cosmos συμφωνώ απόλυτα αλλά δεν νομίζω πως είναι φυσιολογικό όταν έχεις πολλούς peers..

Δοκιμαστικά ανέβασε τα connection για το upload από 4 σε 6.

Καλημέρα..

ALiTiS
21-06-04, 22:10
εβαλα το Azureus BitTorrent client, το τρεχω και δεν συνδεεται καπου. πως δουλευει ρε παιδια τουτο? πως ψαχνω και πως κατεβαζω? !

vshadow
22-06-04, 19:23
To BitTorrent δεν λειτουργεί όπως τα υπόλοιπα P2P δίκτυα. Πρέπει πρώτα να βρεις κάποια torrent αρχεία σε ιστοσελίδες και να τα φορτώσεις στο Azureus BitTorrent client, ή όποιο άλλο client χρησιμοποιείς.
Η πιο κλασική σελίδα είναι η XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Από εκεί κατεβάζεις ένα αρχειάκι τύπου .torrent (για ό,τι είναι αυτό που θες να κατεβάσεις), το οποίο μετά το κάνεις open μέσα από το Azureus. Τα υπόλοιπα φαντάζομαι τα γνωρίζεις και από άλλα P2P προγράμματα.

ΕDIT από cosmos: Δεν επιτρέπεται η αποστολή links που διευκολύνουν τη διανομή copyrighted material. Δες και http://www.adslgr.com/policy.php

ALiTiS
22-06-04, 21:13
vshadow,
ty man
:)

vshadow
23-06-04, 01:42
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε. Είχα διαβάσει παλαιότερα το policy του forum και το ξαναδιάβασα και τώρα. Αυτό που λέει είναι :
"Απαγορεύεται αυστηρά και τυχόν παραβίαση του κανόνα αυτού θα συνεπάγεται το κλείδωμα ή/και τη διαγραφή του συγκεκριμένου θέματος και ενδεχομένως την απαγόρευση πρόσβασης στο forum για τον συγκεκριμένο χρήστη (ban) :
- Οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο."

Καταλαβαίνω ότι αυτό υπάρχει για λόγους κάλυψης του site από νομικής πλευράς και καλά κάνετε κατά την προσωπική μου άποψη και σβήνετε οτιδήποτε παράνομο.

Όμως, δεν είναι λίγο ειρωνικό να σβήνετε το όνομα σελίδας με torrent links που είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του BitTorrent (το οποίο, παρεπιμπτόντως, είναι το μόνο απολύτως νόμιμο, όσον αφορά τη λειτουργία του, σε αντίθεση με τα άλλα P2P δίκτυα, γιατί στηρίζεται πάνω κάτω στη λειτουργία του http) και να αφήνετε links για σελίδες για το πού θα βρούμε το e-mule, το shareaza, το kazaa και όλα τα υπόλοιπα καλούδια της κοινότητας ανταλλαγής αρχείων; Τη στιγμή που αυτά τα προγραμματάκια έχουν ενσωματωμένες λειτουργίες search για να βρει ο καθένας ό,τι παράνομο κυκλοφορεί;

Δεν λέω να επιτρέπεται να γράφουμε το που βρήκε ο καθένας το κάθε torrent link, αλλά τουλάχιστον να μπορούμε να αναφέρουμε κάποια κύρια site για κάποιον αρχάριο, τα οποία είναι απαραίτητα, όπως είπα, για τη λειτουργία του BitTorrent.
Για το DC++ δηλαδή πώς επιτράπηκε να δίνεται η διεύθυνση με τη λίστα των hubs; Αυτό δεν είναι παράνομο δηλαδή; Με το BitTorrent μεταφέρονται και νόμιμα freeware προγράμματα, τα οποία βρίσκονται σε αυτές τις σελίδες, όπως μεταφέρονται και με τα άλλα προγράμματα του P2P.

JohnGR
23-06-04, 01:48
Όμως, δεν είναι λίγο ειρωνικό να σβήνετε το όνομα σελίδας με torrent links που είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του BitTorrent (το οποίο, παρεπιμπτόντως, είναι το μόνο απολύτως νόμιμο, όσον αφορά τη λειτουργία του, σε αντίθεση με τα άλλα P2P δίκτυα, γιατί στηρίζεται πάνω κάτω στη λειτουργία του http) και να αφήνετε links για σελίδες για το πού θα βρούμε το e-mule, το shareaza, το kazaa και όλα τα υπόλοιπα καλούδια της κοινότητας ανταλλαγής αρχείων; Τη στιγμή που αυτά τα προγραμματάκια έχουν ενσωματωμένες λειτουργίες search για να βρει ο καθένας ό,τι παράνομο κυκλοφορεί;


Όπως σωστά γράφεις παρακάτω, η χρήση των προγραμμάτων, αυτή καθεαυτή δεν είναι παράνομη. Όπως παράνομα δεν είναι και τα hubs του DC++. Παράνομο όμως είναι να δίνεις ένα direct link σε κάποιο παράνομο αρχείο, ή σε κάποιο site το οποίο είναι γνωστό ότι περιέχει τέτοια.

Φιλικά,
Γιάννης

vshadow
23-06-04, 02:13
Παράνομο όμως είναι να δίνεις ένα direct link σε κάποιο παράνομο αρχείο, ή σε κάποιο site το οποίο είναι γνωστό ότι περιέχει τέτοια.

Πρώτον δε δίνω direct link σε κανένα παράνομο πρόγραμμα. Ο κάθε χρήστης είναι υπεύθυνος όταν μπει σε αυτή τη σελίδα, να δει τι είναι παράνομο και τι είναι νόμιμο και να επιλέξει. Όπως και με την ίδια λογική τα links των άλλων προγραμμάτων οδηγούν σε σελίδες, όπου κατεβάζεις έναν client μέσω του οποίου είναι πασίγνωστο ότι μπορείς και κατεβάζεις παράνομο και νόμιμο υλικό.

Δηλαδή μας έχει φάει η ειρωνεία και η λεπτομέρεια σε αυτό τον κόσμο. Οι χρήστες όλου του κόσμου χρησιμοποιούν παράνομα προγράμματα, οι εταιρείες το ξέρουν και το χρησιμοποιούν εις όφελός τους κάνοντας την πάπια και εμείς εδώ διαφωνούμε για το τι είναι παράνομο και τι όχι.

Λοιπόν, το Azureus είναι ή δεν είναι πρόγραμμα ελεύθερης διακίνησης αρχείων όπως το emule, το DC++ και άλλα πολλά. Χρειάζεται διευθύνσεις με torrent links για να δουλέψει όπως το DC++ χρειάζεται διευθύνσεις με τα hubs και το emule διευθύνσεις με τους servers, ναι ή όχι;
Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα δε μου λένε τίποτα.

Απλά θεωρώ ειρωνικό άλλα πράγματα να σβήνονται και άλλα όχι. Θέλετε κύριοι moderators να είστε σωστοί και να εμφανίζεστε ως υπέρμαχοι της καταπολέμησης της διακίνησης του παράνομου λογισμικού; Γιατί δε σβήνετε και τα άλλα links; Πολύ καλά κάνατε και μου σβήσατε το link. Γιατί όμως δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Δεν περίμενω απάντηση. Άλλωστε και εγώ το παρατράβηξα το σχοινί. Απλά πριν από τρεις ώρες έκανα συζήτηση με φίλους περί παράνομου λογισμικού, και όπως ήμουν ζεστός είπα να εκφράσω τις απόψεις μου.

JohnGR
23-06-04, 02:25
Πρώτον δε δίνω direct link σε κανένα παράνομο πρόγραμμα. Ο κάθε χρήστης είναι υπεύθυνος όταν μπει σε αυτή τη σελίδα, να δει τι είναι παράνομο και τι είναι νόμιμο και να επιλέξει.


Φίλε μου, δεν είπα κάτι τέτοιο, δεν μίλησα για εσένα. Παρεξήγηση.



Όπως και με την ίδια λογική τα links των άλλων προγραμμάτων οδηγούν σε σελίδες, όπου κατεβάζεις έναν client μέσω του οποίου είναι πασίγνωστο ότι μπορείς και κατεβάζεις παράνομο και νόμιμο υλικό.


Το ξέρεις ότι είναι λεπτές οι ισορροπίες. Μπορεί να το κάνει μπορεί και όχι.




Δηλαδή μας έχει φάει η ειρωνεία και η λεπτομέρεια σε αυτό τον κόσμο. Οι χρήστες όλου του κόσμου χρησιμοποιούν παράνομα προγράμματα, οι εταιρείες το ξέρουν και το χρησιμοποιούν εις όφελός τους κάνοντας την πάπια και εμείς εδώ διαφωνούμε για το τι είναι παράνομο και τι όχι.


Δεν διαφωνούμε στο ΤΙ είναι παράνομο. Τα προγράμματα P2P ΔΕΝ είναι παράνομα, μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν γι' αυτό το σκοπό.



Λοιπόν, το Azureus είναι ή δεν είναι πρόγραμμα ελεύθερης διακίνησης αρχείων όπως το emule, το DC++ και άλλα πολλά. Χρειάζεται διευθύνσεις με torrent links για να δουλέψει όπως το DC++ χρειάζεται διευθύνσεις με τα hubs και το emule διευθύνσεις με τους servers, ναι ή όχι;
Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα δε μου λένε τίποτα.


Είναι! Αλλά το να δίνεις τη διεύθυνση ενός hub ή ενός server είναι διαφορετικό από το να δίνεις (όχι εσύ, προς Θεού) link σε σελίδα η οποία περιέχει παράνομο υλικό. Αν δώσουμε link για torrent ενός freeware προγράμματος για παράδειγμα, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το σβήσει κανείς!



Απλά θεωρώ ειρωνικό άλλα πράγματα να σβήνονται και άλλα όχι. Θέλετε κύριοι moderators να είστε σωστοί και να εμφανίζεστε ως υπέρμαχοι της καταπολέμησης της διακίνησης του παράνομου λογισμικού; Γιατί δε σβήνετε και τα άλλα links; Πολύ καλά κάνατε και μου σβήσατε το link. Γιατί όμως δύο μέτρα και δύο σταθμά;


Σε αυτό το σημείο είναι σίγουρα παράλειψή τους! Δείξε τους που βρίσκεται και θα το εξαφανίσουν :twisted: Πάντως, και το ξέρεις, κανείς δεν "εμφανίζεται ως υπέρμαχος της καταπολέμησης διακίνησης του παράνομου υλικού". Αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν το site, από άλλους που σίγουρα το παίζουν "υπέρμαχοι της καταπολέμησης..."



Δεν περίμενω απάντηση. Άλλωστε και εγώ το παρατράβηξα το σχοινί. Απλά πριν από τρεις ώρες έκανα συζήτηση με φίλους περί παράνομου λογισμικού, και όπως ήμουν ζεστός είπα να εκφράσω τις απόψεις μου.


Και εγώ δεν περίμενα να απαντήσω, αλλά το έκανα. Ελπίζω να λύσαμε οποιαδήποτε παρεξήγηση.

Πάντα φιλικά,
Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.