PDA

Επιστροφή στο Forum : Port Forward Zyxel 650R-33



georgi0
03-06-04, 10:41
I have the dsl modem Zyxel 650R

I need to forward ports 99XX to a local PC with 192.168.1.X IP address.

The DSL is connected on a WI-FI switch Linksys WRT54G as well as the rest of my local PC's

I can not seem to make it work for 2 weeks now.

Any suggestions? Write Greek as well i can read but i m bored for this greklish rule to do it...

many tnx..

cosmos
03-06-04, 10:57
Ζyxel Web config -> NAT -> SUA Only -> from 99xx to 99yy forward to 192.168.1.X
Αpply

EvilHawk
03-06-04, 11:07
Any suggestions? Write Greek as well i can read but i m bored for this greklish rule to do it...

Ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος λοιπόν που δεν βαρέθηκε να σου απαντήσει! :twisted:

runnerma
03-06-04, 11:43
Έγω δεν θα απαντούσα :!:

georgi0
04-06-04, 10:51
Δηλαδη τι απο ολα δεν καταλαβατε EvilHawk & norama....
???

Αν ηταν τοσο απλο λες να ρωτουσα? Λες να μην φανταστικα να τα κανω αυτα και να πατήσω το apply?

Αν ξερεις τιποτα σχετικο τοτε πες μου αλλιως μην κανεις απλα κριτική, το μοντεμ οπως γραφω ειναι πανω σε ενα switch/hub linksys εκει πανω ειναι ολα τα Pc connected καθως και το Ζyxel.

και για να προλάβω μια ακομα κριτική σου, εχω δοκιμασει και εχω ανοιξει (πιστευω) τις αναλογες πόρτες και στο linksys, software firewall στο τεστ PC είναι off.

Καμια άλλη ιδέα ?
Επίσης υπάρχεις περίπτωση το 650R-33 να έχει firewall properties ? Μόνο το security menu εχω βρει και εκει επιτρεπεις γενικα το WEB trafic.

PLease anyone.. HELP !!


========
Συγνώμη για το υφος μου αλλα δεν ειμαστε ηλίθιοι όλοι εδώ... και επισης δεν ασχολουμε όλη μερα με το ADSL & το μοντεμ !

cosmos, ευχαριστω τουλαχιστον που μου απαντησες εσυ...

euri
04-06-04, 12:08
georgi0, what the others may have meant was that your question was so common and has already been asked quite a few times. So, if you had used the search facility of this fine forum, you would have found lots of answers to your question.

The thing is that most users do not bother to use the "hard" way (i.e. search for the answer) but prefer the "easy" way of asking the same questions again and again and again. And this makes things even more confusing.

Moreover, since you have opted to be a member of this community, you should have read the rules and respect them. So it is not a matter of "attitude" as you mention in your post.

And, NO, not all of us spend day and night tampering with our modems and/or aDSL. Many people have already done that (and many others are still doing that) and are kind enough to share their knowledge with the rest of us - FOR FREE. We should respect this fact and take advantage of it! But there is a Greek saying: "Συν Αθηνά και χείρα κίνει" if you know what I mean :wink:

Btw, I saw your posting the same day you submitted it. I started writing an answer partly similar to this, but I decided to cancel it. Now that I saw your second posting with your "attitude" I felt I did wrong then, and I submit this very post.

Excuse my attitude, but, as you said, not all of us are fool (in fact I believe none of us in this forum is fool) :evil:

EvilHawk
04-06-04, 12:10
Συγνώμη για το υφος μου αλλα δεν ειμαστε ηλίθιοι όλοι εδώ

Το σχόλιο μου πήγαινε στο ότι βαριόσουνα τόσο πολύ να γράψεις ελληνικά, θα προτιμούσες να έγραφες greekglish πράγμα που απαγορεύεται και αντι γιαυτό έγραψες στα αγγλικά! Τώρα άν κάτι τόσο σαφές δεν το κατάλαβες πρόβλημά σου ! :twisted: Και εγώ και ο runnerma καταλάβαμε πολύ καλά πάντως τί γράφαμε!

georgi0
08-06-04, 14:58
Ωραιά !!

Εντάξει για τα greeklish εχετε δίκιο. Το παραδέχομαι.

Το γεγονός όμως οτι κανείς δεν είπε κατι που θα βοηθήσει συγκεκριμένα και επιπλεόν ΚΑΝΕΙ και κριτική ε αυτό πια είναι.. τι να πώ....

Τότε γιατι ασχοληθήκατε απο την πρώτη στιγμή με το posting? και ξαναρωτάω, τι απο όλα που γραφω δεν καταλάβατε, αντι να κάνετε κριτική για ύφος κτλ (που το ύφος μου στην αρχή νομίζω οτι ήταν κάτι παραπάνω απο ευγενικό)
γραψτε κάτι ΑΝ γνωρίζετε για την περίπτωση που ενα μοντεμ ειναι πάνω σε ένα switch και αν οι πόρτες του ενός δεν ανοιγούν τι τρέχει.

Τόσο απλό είναι το ερώτημα...

Και ΟΧΙ δεν βαρέθηκα να ψαξω γιατι είναι απο τους βασικούς κανόνες στα forum να ψαχνεις πρώτα και μετά να ρωτάς, αλλα τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα να βρω κατί.

(τώρα όλο και κάποιος θα βρεθει να κανει ενα quote / λινκ απο ποστ που γραφει PORT FORWARDING έτσι γενικά και μετα θα μου την πείτε πάλι οτι δεν έψαξα.


Θα σας πρότεινα λιγοτερη κριτική και περίσσότερη ουσία, αλλά στην Ελλάδα ....

sdikr
08-06-04, 22:04
georgi0,
μά και εσύ τώρα τους κρίνεις, και απο όσο κατάλαβα δεν διάβασες το ποστ του cosmos

με λίγα λόγια
πάς στο μενου του zyxel, επιλέγεις ΝΑΤ, SUA ONLY προσέχεις ή πρώτη επιλογή που λέει all να έχει ip 0.0.0.0
στο αμέσως απο κάτω βάζεις τα ports που θέλεις πχ 9900 9900 192.168.1.2 ή 9900 9910 192.168.1.2
και συνεχίζεις για τα ports Που θέλεις, στο τέλος πατάς apply

UGF_GreekMind
08-06-04, 23:24
Θα σας πρότεινα λιγοτερη κριτική και περίσσότερη ουσία, αλλά στην Ελλάδα ....


Πρόσεξε γιατί είσαι έτοιμος να κάνεις "κριτική" για την Ελλάδα, αλλά τεσπά... :wink: :D

(Αλλά επί της ουσίας)

Έχεις κάνει αυτά που σου λέει ο cosmos και ο sdikr ;
Αν ναι αλλά τίποτα, μπορείς να μας πεις τι εφαρμογή θέλεις να τρέξεις (ή τι θέλεις να κάνεις) και ίσως να μπορούμε να σε βοηθήσουμε πιο γρήγορα !

(Ξανα δες τα/το firewall)

georgi0
09-06-04, 09:40
καλημερα παιδια
tnx για όσα μου αναφέρετε.

Θέλω να ανοίξω την πορτα πχ. 9999 για να μπορέσω να δω απο το σπίτι μου το pc σε ένα άλλο σπιτι μέσω του remote administration 2.1

στο zyxel τα έκανα όλα αυτά και δοκίμασα τα ίδια και στο switch. νομίζω ότι την έχω ανοίξει την πόρτα και στα δύο και επίσης έθεσα εκτός και το firewall στο antivirus που έχω.

Παρόλα αυτά δεν κατάφερα να δώ την πόρτα απο έξω οταν δοκίμασα με το WAN ip. Με το LAN ip δουλέυει κανονικά.

Tnx

sdikr
09-06-04, 10:59
Παρόλα αυτά δεν κατάφερα να δώ την πόρτα απο έξω οταν δοκίμασα με το WAN ip. Με το LAN ip δουλέυει κανονικά.

δοκιμάζεις να συνδεθείς στο δικό σου μηχάνημα με την wan ip, ; ή στου φίλου σου;

georgi0
09-06-04, 16:24
με την δική μου WAN, πάντα. Για ποιο λογο να βάλω του φίλου μου? Το ίδιο ακριβώς το έχει σεταρει ο φίκος μου σε συνδιασμο με το no-ip.com dynamic IP και δουλεύει τέλεια.

Δεν ξέρω αν πρεπει να κανω μερικές δοκιμές αν δε βρώ λύση να συνδέσω το μοντεμ πανω στο PC απευθείας να δούμε τελως παντων ποιος και τι φταιει αλλα δεν ειναι μόνιμη λύση αυτό. το μοντεμ πρεπει να εξυπηρετει όλα τα PC απο το switch

sdikr
09-06-04, 16:27
με την δική μου WAN, πάντα. Για ποιο λογο να βάλω του φίλου μου? Το ίδιο ακριβώς το έχει σεταρει ο φίκος μου σε συνδιασμο με το no-ip.com dynamic IP και δουλεύει τέλεια.

στο zyxel έχει μια δυνατότητα Ip loopback το οποιό μάλλον είναι το πρόβλημά σου,
ζήτα απο το φιλαράκι σου να δοκιμάσει να συνδεθεί με το μηχάνημα σου

yiapap
09-06-04, 16:38
καλημερα παιδια
tnx για όσα μου αναφέρετε.

Θέλω να ανοίξω την πορτα πχ. 9999 για να μπορέσω να δω απο το σπίτι μου το pc σε ένα άλλο σπιτι μέσω του remote administration 2.1

στο zyxel τα έκανα όλα αυτά και δοκίμασα τα ίδια και στο switch. νομίζω ότι την έχω ανοίξει την πόρτα και στα δύο και επίσης έθεσα εκτός και το firewall στο antivirus που έχω.

Παρόλα αυτά δεν κατάφερα να δώ την πόρτα απο έξω οταν δοκίμασα με το WAN ip. Με το LAN ip δουλέυει κανονικά.

Tnx

Αυτό που αναφέρεις το έχω κάνει και δουλεύει κανονικά με Radmin 2.1 σε Zyxel 650R-33 τοποθετημένο από Intel Switch. Το συγκεκριμένο μοντέλο ΔΕΝ έχει κάποια περίεργη ρύθμιση ή firewall.
Και το έκανα όπως σου εξήγησε ο cosmos. Για το Radmin δε χρειάζεται να ανοίξεις port range, αλλά μόνο μια πόρτα (default=4899).
Έλεγξε τα παρακάτω:
1. Με r_server /setup (ή από τη συντόμευση) ότι έχεις αλλάξει την πόρτα του Radmin σε 9999
2. Ότι δεν έχεις κάποιο software firewall στο PC σου που μπλοκάρει την 9999
3. Ότι το Wan IP σου είναι σταθερό κάθε φορά που συνδέεσαι.
4. Ότι το r_server (ή το Remote Administrator Service) τρέχει και δεν υπάρχει άλλη εφαρμογή που χρησιμοποιεί την ίδια πόρτα.

Για τα παραπάνω δοκίμασε από το σπίτι του φίλου σου να κάνεις ping στη διεύθυνση IP σου και μετά
telnet ip_address 9999
Στο Radmin το telnet πρέπει να σου γυρίσει σε κενή οθόνη.

ΕΠΙΣΗΣ
Μόλις είδα το http://www.adslgr.com/forum/thread5457.html
Τα νούμερα που έχεις είναι τραγικά (και έλεγα ότι δε θα βρω χειρότερα από τα δικά μου!!!)
Το radmin είναι πολύ ευαίσθητο κατά τη διαδικασία της σύνδεσης. Αν έχεις μεγάλο packet loss δύσκολα θα τα καταφέρεις.
Άσχετα με το radmin αν δε μένεις ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ μακριά από το DSLAM (OTE) σου ψάξε τρόπους (φερίτες, δήλωση βλάβης) να καθαρίσεις τη γραμμή σου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.