PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND VDSL, ZTE ZXDSL 913 wii και port forwarding



ShadowGAP
09-11-12, 23:33
Πριν λίγες μέρες ενεργοποιηθηκε το VDSL στη γραμμή μου. Έβαλα το ρουτερ που μου έστειλε η WIND (ZTE ZXDSL 913 wii) και συγχρονησε (32down/7up).

Παρ'όλα αυτά εκει που πριν δουλευα μια χαρά uTorrent και browsing, απο τοτε που εβαλα το ρουτερ της VDSL όποτε χρησιμοποιώ uTorrent δεν μπορώ να ανοίξω καν σελίδα. Μερικές φορές ούτε τη σελίδα του ρουτερ.

Δοκίμασα ρυθμίσεις uTorrent (DHT, αριθμο συνδέσεων, κλπ) τα ίδια.

Δοκίμασα enable/disable Upnp. Με enabled Upnp μου κάνει τα ίδια. Όταν το κάνω disable δεν δουλευει καθόλου το torrent (λογικο).

Δοκιμάζω να κάνω port forwarding με συγκεκριμένο IP στο PC μου (εντος DHCP range) και μου δείχνει συνέχει το port closed.

Η φόρμα για καταχώρηση port forwarding εχει τα εξής πεδία:

111771

βάζω:
v
Utorrent
TCP AND UDP
<empty> (δοκίμασα και με το external ip της συνδεσης σαν Start=End)
<empty>
vdsl_internet (αυτο ειναι το ονομα του connection profile)
50000
50000
<empty>
192.168.1.100 (αυτο το ip εβαλα manually στις ρυθμίσεις του pc)
50000
50000

111772

Και απο το uTorrent και απο site που κανουν port check μου το δείχνει κλειστο και το uTorrent δεν κατεβάζει τπτ.

Επίσης αν ενεργοπιήσω το Upnp μονο στο ρουτερ και οχι στο uTorrent μου το δείχνει ανοικτό αλλά κάνει τα ίδια (δεν ανοιγουν σελίδες).


ΥΓ. Αν δεν ειναι αυτο το σωστό section συγνώμη. δεν βρήκα που αντιστοιχεί καλύτερα να το βάλω μιας και στο VDSL section εχει μονο τη CYTA.

- - - Updated - - -

Εχει κανεις άλλος αυτο το ρουτερ?

Αντιμετώπισε κανείς αυτο το πρόβλημα? Εχει κανείς ιδέα πως γίνεται port forward στο συγκεκριμένο? (στο portforward.com δεν εχει τπτ για αυτο το μοντελο)

borracho
10-11-12, 03:32
Φίλε, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, σύνδεση και ρούτερ με σένα!

Ενώ πρώτα όλα καλά...τώρα έτσι και τολμήσω να τρέξω τόρεντ κλάιεντ, το ίντερνετ κόβεται μαχαίρι. Πρέπει να κλείσω το utorrent (που εννοείται δεν κατεβάζει τίποτε) και να περιμένω 1 λεπτό για να συνεχίσω να έχω κανονικά web. Έπαιξα με τις θύρες αλλά τίποτα. Μίλησα και μ'ένα παιδί στο σέρβις μου είπε να χαμηλώσω τις ταυτόχρονες συνδέσεις του utorrent (με τις οποίες ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο παρελθόν) αλλά πάλι τζίφος.

Είναι ειρωνία. Το πήρα για να κατεβάζω γρηγορότερα και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα :)

RASTAVIPER
12-11-12, 14:06
Δοκιμάστε και οι 2 τον torrent client Tixati και πείτε μας αν όλα τρέχουν οκ.

borracho
13-11-12, 17:24
Αδερφέ Βάιπερ, είσαι ο πρώτος που έφτασε κοντά στο να δώσει λύση. Δύναμη το Τιξάτι και κατόρθωσε πράγματι να κατεβάσει τόρεντ σε φούλ ταχύτητα. Όσο κατέβαζε όμως, δεν είχα web καθόλου, το ίδιο πρόβλημα. Και οι τεχνικοί της Wind ξύνουν το κεφάλι τους με το θέμα. Προφανώς είναι θέμα ρούτερ, αλλά σκέφτομαι αμαρτία να τα σκάσω για Linksys ενώ υποτίθεται το VDSL ρούτερ είναι *τσάμπα*.

amauroei
23-11-12, 17:47
Φίλε, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, σύνδεση και ρούτερ με σένα!

Ενώ πρώτα όλα καλά...τώρα έτσι και τολμήσω να τρέξω τόρεντ κλάιεντ, το ίντερνετ κόβεται μαχαίρι. Πρέπει να κλείσω το utorrent (που εννοείται δεν κατεβάζει τίποτε) και να περιμένω 1 λεπτό για να συνεχίσω να έχω κανονικά web. Έπαιξα με τις θύρες αλλά τίποτα. Μίλησα και μ'ένα παιδί στο σέρβις μου είπε να χαμηλώσω τις ταυτόχρονες συνδέσεις του utorrent (με τις οποίες ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο παρελθόν) αλλά πάλι τζίφος.

Είναι ειρωνία. Το πήρα για να κατεβάζω γρηγορότερα και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα :)

Η λύση είναι να κανεις disable στο μενου security->firewall-> το anti-attacking . Κανεις και ενα reboot και παιζεις μια χαρα.

borracho
25-11-12, 22:55
Αυτό ακριβώς ήταν! Το αστείο είναι πως πάνω στην απόγνωσή μου το έκανα λίγο πριν, δούλεψε τω όντι και στα καπάκια μπήκα και είδα και την απάντηση. Κάποιος να το κάνει στίκι. Πράγματι, τώρα όλα είναι τέλεια, ανεξαρτήτως άλλων ρυθμίσεων!

TheGuardian
07-12-12, 20:31
Μπορείς να μου πεις πως κάνω αυτό που είπες γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

borracho
09-12-12, 09:01
Θα μπεις στη σελίδα του ρούτερ φίλε και από τα πάνω πάνω τάμπς, πηγαίνεις νομίζω στο "Σεκιούριτι". Εν πάσει περιπτώσει, ή Security ή Admin, δε θυμάμαι. Πάνω πάνω έχει μια επιλογή "Enable Anti Hacking Protection" τσεκαρισμένη. Ξετσεκάρεις, σώζεις και βουαλά, τόρεντζ.

villasg
09-12-12, 13:03
Εχει ειπωθει και εδω :

ξετικαρισε το anti hacking στο security - firewall

Koala_
10-12-12, 11:55
Πάλευα και εγώ με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αφού είχα κάνει ρεσταρτ, port forwarding εβαλα άλλο torrent client κτλ δεν έβγαλα άκρη. Βρίσκω το antihacking το ξετικάρω και όλα μια χαρά. Μετά το τικάρω και πάλι συνεχίζει να δουλεύει... περίεργα πράγματα.

Μήπως ξέρει κανείς πώς ρυθμίζω το μηχανάκι για να συνδέομαι με remote desktop εκτός δικτύου.

NEXT
23-01-13, 10:25
Καλημέρα, στο εν λογω ρουτερ ανοίγω μια πορτα για να βλεπει την καμερα ασυρματα και ολα καλα. Το antihacking το ξετικάρω.
Μετα απο μερικες μερες η πορτα εχει κλείσει. Πρεπει να ξανασυνδεσω την καμερα με καλώδιο και πάλι ολα απο την αρχή.

Μπορει καποιος να βοηθήσει;

RASTAVIPER
17-05-13, 20:23
Καλημέρα, στο εν λογω ρουτερ ανοίγω μια πορτα για να βλεπει την καμερα ασυρματα και ολα καλα. Το antihacking το ξετικάρω.
Μετα απο μερικες μερες η πορτα εχει κλείσει. Πρεπει να ξανασυνδεσω την καμερα με καλώδιο και πάλι ολα απο την αρχή.

Μπορει καποιος να βοηθήσει;
Έχω ένα σχετικό πρόβλημα με μια ip camera.
Ενώ μέσω lan έχω πρόσβαση στην κάμερα μια χαρά, δυστυχώς μέσω dyndns δεν την βλέπω. Εννοείται ότι έχω περάσει τις ρυθμίσεις στο ρούτερ και επίσης βλέπω ότι στο μενού της κάμερας έχει το οκ από το ρούτερ.
Παρόλαυτά δεν μπαίνω από μια εφαρμογή που έχω γιατί μάλλον δεν έχει ανοίξει την θύρα που έχω ορίσει, παρόλο που την έχω περάσει στο σχετικό μενού του ρουτερ.
Ξέρει κανείς πώς γίνεται ακριβώς το άνοιγμα των θυρών; Τι βάζουμε σε κάτι wan start ip και lan ip? Βάζουμε και στα 2 την σταθερή ip της κάμερας; Εγώ αυτό έκανα και ενώ τις πήρε, μου έβγαλε μήνυμα το ρουτερ ότι κάνει conflict με το port trigger , το οποίο το τσέκαρα και δεν έχει όμως καμία ρύθμιση.
Πάντως η θύρα δεν έχει ανοιχτεί που την τσέκαρα με ένα site.

RASTAVIPER
20-05-13, 16:37
Κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει με το άνοιγμα της θύρας για την κάμερα;
Πρέπει να προσέξω κάτι; Ενώ την έχω βάλει την θύρα και την έχει πάρει στις ρυθμίσεις, δεν την βλέπει ανοιχτή μια σελίδα που έχω για να τσεκάρω θύρες.

dentnick
31-05-13, 20:42
έχω connx vdsl με το συγκεκριμένο router και εχω το ιδιο πρόβλημα με το μtorrent. Ξετίκαρα το anti hacking αλλα πάλι τα ιδια

RASTAVIPER
31-05-13, 21:44
έχω connx vdsl με το συγκεκριμένο router και εχω το ιδιο πρόβλημα με το μtorrent. Ξετίκαρα το anti hacking αλλα πάλι τα ιδια
Το mtorrent δουλεύει και με Upnp μόνο.

dentnick
31-05-13, 22:32
Το mtorrent δουλεύει και με Upnp μόνο.

τικαρισμένο το εχω αλλά οταν ανοιγω mtorrent δεν εχω web

RASTAVIPER
31-05-13, 22:43
τικαρισμένο το εχω αλλά οταν ανοιγω mtorrent δεν εχω web

Δοκίμασε TIXATI και θα με θυμηθείς.

thenetpoet
08-07-13, 14:34
να ρωτήσω και εγώ κατι σχετικό με το θέμα Port forwarding.
Έβαλα ένα rule στο application port forwarding στο οποιο στέλνω τα εισερχόμενα requests πόρτα 8888 από το internet στο εσωτερικό ip του modem στην πόρτα 80 για να μπορώ να βλέπω το web interface του από οπουδήποτε (το ίδιο είχα κάνει και με το adsl modem πριν) αλλά δεν ανοίγει το web interface με καμία κυβέρνηση.

Davout
20-07-13, 16:00
Φίλε με την ip cam και εγώ προσπαθώ να ανοίξω port για να βλέπω στην κάμερα από το Internet αλλά δε συνδέεται. Από lan τη βλέπω μια χαρά. Σήμερα ξεκίνησα να το ψάχνω, αν έχω νέα θα σου πω. Είμαι με ote vdsl με το ZTE.

NEXT
04-10-13, 17:17
Εχω ενα προβλημα με το airplay. Δεν μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι στο μοντεμ δεν βρισκω να ενεργοποιησω το multicast, αυτο διαβασα οτι φταιει. Εχω δοκιμασει να ανοιξω οποιες πορτες βρηκα αλλα το κινεζακι με το ανοιγμα πορτας δεν τα παει και τοσο καλα. Γνωριζει καποιος τι να κανω; Ολα ειναι mac και με ethernet συνδεδεμενα. Μονο το ipad ασυρματα και για αυτο θελω το airplay. Καπου διαβασα οτι καποιο update απο Οτε εκανε δουλεια. Στην wind που πηρα να ρωτησω, με ´συμβουλεψαν´ να παρω αλλο μοντεμ...και εγω τους ειπα οτι πιο ευκολα παω στον οτε που σχεδον με τα ιδια μοντεμ βρηκαν τη λυση.
Καμια ιδεα;

stavari
01-11-13, 21:31
Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δουλεύει 100%! Είναι απίστευτο ότι μετά από 3 τηλέφωνα στην WIND και 3 μέρες απόγνωσης τελικά ήταν ένα απλό κλικ! Επιτέλους μπορώ να χαρώ VDSL...

Έφτιαξα account μόνο και μόνο για να πω ευχαριστώ! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.