PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνακροάση σε τηλεφωνική γραμμή



Rookie
10-11-12, 22:42
Κάτι τέτοιο είχα να το αντιμετωπίσω απο τη δεκαετία του 80 που ο ΟΤΕ ήταν μονοπώλιο και φυσικά η τεχνολογία "πρωτόγονη". Εδω και μια εβδομάδα στην τηλεφωνική γραμμή μου υπάρχουν συνακροάσεις. Εξηγούμαι: ενω μιλώ στο τηλέφωνο ακούγεται μέσα στη γραμμή μου άλλος χρήστης να πληκτρολογεί αριθμό κλήσης. Η κλήση του ολοκληρώνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ και μόλις του απαντήσουν ακούω εγώ τη δική τους συνομιλία και -υποθέτω- αυτοι την δική μου συνομιλία!!!

ΕΡΩΤΗΜΑ: Ποιός χρεώνεται για τις κλήσεις αυτές του "άλλου" χρήστη?


Ενημέρωσα τους υπεύθυνους στη Wind (ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που φύγαμε απο τον ΟΤΕ) οι οποίοι αφου με έβαλαν και απενεργοποίησα όλες τις συνδέσεις απο την πρίζα του τηλεφώνου -για να κάνουν μετρήσεις μου είπαν- κατέληξαν οτι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμη και οτι τη βλάβη πρέπει να επιδιορθώσει ο ΟΤΕ.

Έχουν περάσει 10 μέρες τώρα που στην ουσία τηλέφωνο δεν χρησιμοποιούμε σπίτι εξαιτίας του φόβου οτι αυτα που θα πούμε θα τα ακούνε και άλλοι ΣΙΓΟΥΡΑ. Χρησιμοποιουμε κινητα τηλέφωνα για τις επικοινωνίες μας.

Το ερώτημα που έχω αν κάποιος γνωρίζει να μου πει είναι: πως θα μπορέσω να αποδείξω στο λογαριασμό που θα μου έρθει οτι περιέχει και κλήσεις αλλων χρηστών που καμία σχέση δεν έχουν με μένα? Γιατί μου είπαν οτι θα μπορέσω να ζητήσω "αποχρέωση" για την περίοδο που ήταν σε εξέλιξη η βλάβη?

nyannaco
11-11-12, 00:46
Πιστεύω ότι έχουν δίκιο στο ότι είναι θέμα ΟΤΕ, γιατί μου κάνει για πρόβλημα καλωδίωσης. Από εκεί και πέρα, για τα υπόλοιπα (καθυστέρηση, χρεώσεις) μάλλον θα έλεγα να τους κάνεις γραπτώς αναφορά, για να έχεις κάτι στα χέρια σου, μήπως βρεθεί καμιά άκρη. Ισως και με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ;

al3x1k0
11-11-12, 01:43
Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα κάποια πάγια δώρο για το σταθερό και αποζημίωση για τα κινητά...

alex24
11-11-12, 04:52
Θα παρεις την εξυπηρετηση πελατων και θα ζητησεις αποχρωση των ημερων που ησουνα σε βλαβη.Το εχω κανει και γω για 10 μερες που ημουν χωρις τηλεφωνο

@ ADSLgr.com All rights reserved.