PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοίγει το pc (τώρα με τα κρύα-χρήση σεσουάρ)



Parolo
12-11-12, 12:07
Καλησπέρα έχω ενα παλιό desktop 10ετίας:
pentium 4 2.6Ghz
768Ram
Windows XP

(σημείωση:δεν ξέρω και πολλά)

Το πρώτο πρωινό πριν 2-3μέρες που άρχισε να κάνει κρυάκι δεν άνοιγε με τπτ.
Έκανε ντρουυυν ντροουυν ντροουυν :hmm:όσο κρατούσα το κουμπί που ανοίγει.
Δηλαδή τον αρχικό θόρυβο που κάνει όταν το πατάς για να ανοίξει,άναβαν τα 2 λαμπάκια που έχει 1
πράσινο και 1 κόκκινο(του σκληρού?) αλλα φυσικά δεν άνοιγε καθόλου.
Τον άνοιξα και το καθάρισα με το σεσουάρ με κρύο αέρα,είχε άπειρη σκόνη ειδικά στο ανεμιστηράκι του επεξεργαστή μάλλον αλλα πάλι δεν άνοιξε.

Επειδή πάντα ψιλοείχε προβλήματα με μητρική και τροφοδοτικό σκέφτηκα να τον ζεστάνω...
Έτσι έβαλα το σεσουάρ στο ζεστό και ζεσταίνω γενικά μέσα αλλα ειδικά το τροφοδοτικό...Έτσι άνοιξε χτες και σήμερα σχεδόν αμέσως!!!

Είναι πράγματι το τροφοδοτικό??Τυχαίο??

Το pc θέλω να κρατήσει ένα 6μηνο ακόμα χωρίς προβλήματα και χωρίς φορματ μέχρι να μπορέσω να βρω χρόνο και χρήματα για κάτι καινούργιο.

Να το πάω κάπου να μου βάλουν ενα καινούργιο φθηνό τροφοδοτικό να μου αντέξει κανα 6μηνο?(δεν πιστεύω να θέλει φορμάτ και τέτοια η αλλαγή τροφοδοτικού εε??)
Τι άλλο μπορεί να είναι??

Συγνώμη για τον όγκο.
Όποια σκέψη ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ!

eagle13
12-11-12, 16:17
Η λογική λέει τροφοδοτικό ( αφού είναι 10 ετίας ) , δεν έχεις κανέναν γνωστο να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό να βεβαιωθείς πως είναι αυτό το πρόβλημα , καλύτερα ένα blower σαν αυτό

http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath=71_145&products_id=1456

για καθάρισμα ή πήγαινε στο praktiker να πάρεις ένα blower ( φυσερό ) , το σεσουαρ είναι για μαλλιά , αφού το άνοιξες βγάλε καθάρισε τις επαφές και βάλε ξανά βάλε ό,τι έβγαλες , τι λειτουργικό έχεις ; Κατέβασε αυτό

http://www.hdsentinel.com/

και πες μας τι λέει η αναφορά , επίσης

http://www.softpedia.com/get/System/...-Edition.shtml

πας στο αριστερό μέρος επιλέγεις

menu - summary ( περιμένεις για να σου βγάλει όλη την φόρμα με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου )
μετά πας στο
menu - επιλέγεις Report - Quick Report - Overclock στο υπομενού επιλέγεις Plian Text - πατάς save to file ( πάνω αριστερά ) επιλέγεις να αποθηκευτεί στο desktop
μετά πας στην Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων και μας ανεβάζεις την αναφορά ................ :welcome:

Parolo
12-11-12, 18:21
Ευχαριστώ!!!

Στο τεστ για τους σκληρούς μου έβγαλε perfect 100% και μόνο: problems occured between the communication of the disk and the host 68 times. No actions needed.

Το Link στη softpedia δεν ανοίγει κάτι

Πάντως λειτουργικό έχω Windows XP Professional version 2002 SP2
κάρτα γραφικών nvidia geforce fx 5200

δοκίμασα όταν τον καθάριζα να βγάλω το ανεμιστηράκι της ψύκτρας και δε τα κατάφερα οπότε προτιμώ να μην δοκιμάσω να βάλω βγάλω πράγματα απο κει μέσα,πάντως το παραπάνω καθάρισε αρκετά.

Γνωστό με τροφοδοτικό δεν έχω για να δοκιμάσω.

Το τροφοδοτικό είναι ένα noname των 300W.

Τι άλλο θα μπορούσε να είναι ώστε να μην ανοιγεί καθόλου( + να ανοίγει με υποτιθέμενο ζέσταμα με το σεσουαρ αν υποθέσουμε οτι πράγματι αυτό βοηθάει)??

goku
12-11-12, 18:51
Λες ότι το έχεις 10 χρόνια. Το έχεις καθαρήσει ποτές από σκόνες; Όπως το έκανες με το σεσουάρ μπορεί να το πήγες στο ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού έστω και στιγμιαία και να έδιωξε λίγη σκόνη. Αν πιάνουν τα χέρια σου, σου προτείνω να πάρεις ένα σπρέυ πεπιεσμένου αέρα και με ένα κατσαβίδι να ανοίξεις την μονάδα και να διώξεις όση σκόνη μπορείς. Βγάλε εντελώς το τροφοδοτικό, ανοιξέ το (έχει δικιές του βίδες, το ανοίγεις και βλέπεις μέσα τους πυκνωτές που έχει) και καθαρησέ το και αυτό πολύ καλά. Εννοείται δεν θα το έχεις στην πρίζα όταν το ανοίξεις. Μπορεί να ακούγεται κάπως άκυρο αυτό που λέω αλλά πολλοί υπολογιστές παρουσιάζουν πρόβλημα από την σκόνη, το έχω δει από πρώτο χέρι.

eagle13
12-11-12, 19:02
Αυτό δουλεύει

http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

δώσε μας την αναφορά
ψάξε βρες ένα τροφοδοτικό , αποκλείεται να μην υπάρχει κάποιος που να μην έχει υπολογιστή , κοίτα λόγο παλαιότητας το πρώτο πράγμα είναι τροφοδοτικό , έχεις πάρει back up τα αρχεία σου ; Καλό είναι να πάρεις ένα back up , πες μας και στην καρτέλα του hdd sentinel πάνω δεξιά τον κωδικό του δίσκου , νομίζω πως μπορεί να έχει πρόβλημα με τα καλώδια σύνδεση στο κουτί

http://forums.digitalspy.co.uk/showthread.php?t=1289871


πάρε back up τάχιστα ..................... :hmm:

airbus
12-11-12, 19:04
εχει και τροφοδοτικα του κιλου με 20ε? γιατι δε το αλλαζεις? δες και για σκασμενους πυκνωτες στη Mobo.

eagle13
12-11-12, 19:09
εχει και τροφοδοτικα του κιλου με 20ε? γιατι δε το αλλαζεις? δες και για σκασμενους πυκνωτες στη Mobo.

Του κιλού είναι για πέταμα όμως ................. :hmm:

airbus
12-11-12, 19:15
αμα θες φθηνα δυστηχως ετσι ειναι. αλλιως παρε κανενα corsair να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Parolo
12-11-12, 20:19
111874 111873
(ο σκληρός που έχω τα windows είναι ο ST312 κλπ,ο seagate χωρισμένος σε 2 παρτιτιονς c,d)

Απο σκόνη τον έχω καθαρίσει υποτυπωδώς 2-3 φορές.

Γενικά επειδή δεν το κατέχω το άθλημα και πολυ και επειδή προς το παρόν δουλεύει εστω και με "σεσουάρ" προτιμώ να μην επέμβω στα σωθικά του.

Φίλοι έχουν pc αλλα κανείς μας δεν ξέρει να αλλάζει τροφοδοτικά κλπ και δε νομίζω να το ρίσκαρε κίολας...

Μια ερώτηση:για να αλλαχτεί τροφοδοτικό χρειάζεται να γίνει φορμάτ και λοιπές ανακατατάξεις?ή απλά το αλλάζεις και συνεχίζεις όπως ήσουνα?

2 ερώτηση:Λόγω παλαιότητας συνδέσεων με mobo,hdd κλπ αν πάρω κάποιο καινούργιο(εννοείται σε κάποιον τεχνικό όχι μόνος μου) μπορεί να έχει θέμα με τα καλώδια γιατι π.χ τα νέα έχουν άλλου τύπου καλώδια??

οι σκασμένοι πυκνωτές mobo πως θα τους καταλάβω και τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?

eagle13
12-11-12, 20:48
Καλό θα είναι να μας έλεγες όλο τον κωδικό και όχι ST312 κλπ , μάλλον κάτι τέτοιο θα θέλαμε
seagate ST3120026A
κατέβασε αυτό

http://www.seagate.com/support/internal-hard-drives/enterprise-hard-drives/saturn/seatools-win-master/

και κάνε έναν έλεγχο , πάρε back up γιατί μπορεί ο δίσκος να τα έχει παίξει , το αλλάζεις και συνεχίζεις να δουλεύεις τον υπολογιστή ( δε χρειάζεται format )
είναι πολύ απλό να το αλλάξεις και μόνος σου απλά μπορεί να έχουν φθαρεί με τον καιρό
γενικά τα καλώδια είναι ίδια , ο επόμενος θα σου πει για τους πυκνωτές ( που ξέρει περισσότερα ) γενικά μυρίζουν λίγο όταν σκάνε
πάρε back up .................... :hmm:

Parolo
12-11-12, 21:08
ST3120026AS είναι.Το γράφει και στο disk report που έβαλα

Αυτο της seagate δε μπορώ να το κάνω,θέλει .NET4 και αυτό θέλει SP3 που δεν έχω.
Πάντως έχω στο νου μου το backup

Ευχαριστώ

eagle13
12-11-12, 21:42
Εγκατέστησε τα και κάνε τον έλεγχο στον δίσκο , ναι το back up είναι απαραίτητο .................. :hmm:

cranky
13-11-12, 00:26
Είναι πράγματι το τροφοδοτικό??Τυχαίο??
99 %, τροφοδοτικό, λέω, αφού δεν ξεκινούσε καν.
Πιθανότατα, δεν είναι τυχαίο.
Άσ' τον να κρυώσει καλά (βγάλ' τον και για κα'να μισάωρο στο μπαλκόνι, νύχτα, που έχει ψύχρα), και το πρωΐ ξαναδοκίμασε.
Πιστεύω, οτι ο ζεστός αέρας του πιστολακίου, βοήθησε κάποια κόλλησή του να ξαναλειτουργήσει.


Στο τεστ για τους σκληρούς μου έβγαλε perfect 100% και μόνο: problems occured between the communication of the disk and the host 68 times. No actions needed.
Αυτό μπορεί να οφείλεται στον δίσκο, στο καλώδιό του δεδομένων, ή και στη μητρική.


οι σκασμένοι πυκνωτές mobo πως θα τους καταλάβω και τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?
Οι σκασμένοι πυκνωτές, φαίνονται έτσι (http://www.thenakedpc.com/dan/Bulging_Capacitors/close-up.jpg).

Parolo
13-11-12, 00:56
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Backup έκανα όλα τα αξιόλογα αρχεία μου οπότε είμαι έτοιμος για το κακό!

Θα ξαναδοκιμάσω αυτές τις μέρες αν επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό.

Είδα και λίγο πως βάζεις/βγάζεις το τροφοδοτικό οπότε αν χρειαστεί μπορεί να πάρω κάποιο φτηνό να την βγάλω για μερικούς μήνες που χρειάζομαι το pc.

Αν θέλετε προτείνετε μου κάποιο πολυ φτηνό αλλα αξιοπιστο τροφοδοτικό και απο online μαγαζι αν αξίζει ή amazon να το έχω στα υπόψιν.Το τωρινό μου ειναι 300w οπότε ενα ίδιο ή 400 φαντάζομαι θα αρκεί.

Κάποιος άλλος τρόπος να δω αν ειναι θέμα σκληρού?

eagle13
13-11-12, 03:51
Ναι δεν είναι τίποτα να το αλλάξεις , εως πόσα χρήματα θες να δώσεις για καινούργιο τροφοδοτικό ; Η άλλη λύση είναι να κατεβάσεις αυτό το cd ( το κρατάς μετά δε το πετάς το cd )

http://www.hirensbootcd.org/download/

και να το περάσεις σε cd με αυτό το πρόγραμμα

http://www.imgburn.com/

κάνεις επανεκκίνηση , εκεί έχει εργαλεία για σκληρούς δίσκους και πολλά άλλα χρήσιμα εργαλεία , βρίσκεις το εργαλείο της seagate και ελέγχεις τον σκληρό σου ...................... :hmm:

psyxakias
13-11-12, 04:24
@eagle13: γιατί τόση εστίαση στο δίσκο, από τη στιγμή που λέει ότι δεν άναβε καθόλου ο Η/Υ; Όλα αυτά θα ωφελούσαν εάν άναβε και δε του αναγνώριζε δίσκο, εάν πάγωνε ο Η/Υ ή αν είχε άλλα συμπτώματα σχετικά με δίσκο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν κατάλαβα καλά, πηγαίναν να "πάρουν" τα ανεμιστήρια και έσβηνε.

Από τη στιγμή που άναψε ύστερα από προσπάθειες, είναι συνήθως σημάδι προβλήματος στο τροφοδοτικό και αν δεν ήταν τυχαίο αυτό με το σεσουάρ, τότε θα μπορούσε να οφείλεται σε ψυχρή κόλληση όπως ειπώθηκε. Διαφορετικά πρόβλημα motherboard, βραχυκύκλωμα μέσα στο κουτί ή κάποιο άλλο part.

@Parolo: Εάν δεν νιώθεις σίγουρος για troubleshooting (πχ καλό καθάρισμα, αφαίρεση όλων των parts, έλεγχο ανεμιστήρων / πυκνωτών, εγκατάσταση βασικών hardware parts εντός ή εκτός κουτιού, δοκιμές με άλλο τροφοδοτικό, κλπ), η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς σε κάποιο service μαγαζιού ή τεχνικό για να μην δημιουργηθούν περαιτέρω βλάβες ή ατυχήματα. Φρόντισε να προσυμφωνήσεις ένα ποσό για τεχνικό έλεγχο (<€50) και κόστος ενός φθηνού τροφοδοτικού <€30 (μη σπαταλήσεις λεφτά άσκοπα για τόσο παλιό μηχάνημα, δε θα σε ωφελήσει παραπάνω).

Η χρήση σεσουάρ με ζεστό αέρα σε ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές είναι κάκιστη ιδέα, εάν δεν ξέρεις τι κάνεις, διότι μπορεί να λιώσουν ηλεκτρονικά μέρη / καλώδια και ειδικά σε τροφοδοτικό ακόμα και να προκληθεί πυρκαγιά.
ΥΓ. Και όταν σε προειδοποιήσει κάποιος με τον επίτιμο στο avatar, θεώρησε σίγουρη την χειρότερη περίπτωση! :onfire:

Parolo
13-11-12, 12:58
3η μέρα που πήρε μπρος με σεσουάρ.

Το κάνω απο απόσταση και για λίγη διάρκεια π.χ <20sec.(χ2 συνήθως)

Αν δεν ανοίγει καθόλου κάποια στιγμή με τον τρόπο αυτό
μόνο τότε
θα βγάλω ότι μπορέσω
θα καθαρίσω
και θα αλλάξω τροφοδοτικό.

Αυτα μπορώ να κάνω κιότι γίνει ,παραπάνω troubleshooting δεν μπορώ να κάνω.

Γιαυτό είπα να μου προτείνετε τροφοδοτικό,αν τα παίξει τελείως κάνω ότι μπορώ και μετά καταφεύγω σε ειδικό έχοντας ήδη το τροφοδοτικό που έτσι κι αλλιώς ίσως χρειαζόταν.Αν φτιαχτεί μόνο με τροφοδοτικό έχω γλιτώσει τον τεχνικό.
Εκτός κι αν οι πιθανότητες να ναι τροφοδοτικό είναι πολυ μικρές.

Τώρα που τον άνοιξα,άνοιξε στην εκκίνηση και το hdsentinel που μου έδειξε θερμοκρασίες σκληρών 22(των windows) και 14(της αποθήκευσης),άρα λογικά μέχρι να ανοίξει ο C είχε και αυτός 14 βαθμούς.Μήπως είναι λίγο???
Χτές εν λειτουργία για αρκετή ώρα οι θερμοκρασίες ήταν απο 38 έως 41.

Για τροφοδοτικό υπολογίζω 300-400W και τιμή έως 30Ε??Μιας και ουσιαστικά θα είναι για όσο αντέξει συνολικά το pc,έτσι κι αλλιώς άχρηστο θα ναι αν πάρω αργότερα καινούργιο desktop

eagle13
13-11-12, 15:37
Καλές είναι οι θερμοκρασίες , αυτό νομίζω πως είναι καλό στα λεφτά του

http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=11150

αλλά επιμένω να κοιτάξεις να βρεις κάποιο για δοκιμή προτού αγοράσεις νέο και δώσεις τζάμπα λεφτά ( αν ψαχτείς κάποιος θα έχει ) ............ :hmm:

- - - Updated - - -

psyxakias ναι δίκιο έχεις , απλά επειδή το μήνυμα αυτό
problems occured between the communication of the disk and the host 68 times. No actions needed.
υπονοεί πιθανό πρόβλημα δίσκου σε κάποιες περιπτώσεις .............. :hmm:

cranky
13-11-12, 20:52
Για τροφοδοτικό υπολογίζω 300-400W και τιμή έως 30Ε??Μιας και ουσιαστικά θα είναι για όσο αντέξει συνολικά το pc,έτσι κι αλλιώς άχρηστο θα ναι αν πάρω αργότερα καινούργιο desktop
Για να μήν πάνε χαμένα τα λεφτά του τροφοδοτικού, μπορείς να πάρεις ένα καλό απο τώρα, και όταν πάρεις καινούργιο μηχάνημα, να το μεταφέρεις εκεί.


eagle, έχω δίσκο με την ίδια ένδειξη απο το hdsentinel, όλα τα τεστ (εργοστασιακά και μή) τον βγάζουν άριστο, και δουλεύει μιά χαρά.
Ακόμα και η προτροπή του ίδιου του hdsentinel, είναι «No actions needed».

blinky
18-11-12, 14:08
Για να μήν πάνε χαμένα τα λεφτά του τροφοδοτικού, μπορείς να πάρεις ένα καλό απο τώρα, και όταν πάρεις καινούργιο μηχάνημα, να το μεταφέρεις εκεί.


+1
Το τροφοδοτικό μπορεί και πρέπει να ξαναχρησιμοποιηθεί...

eagle13
18-11-12, 14:54
Εντάξει απλά έδωσα όλες τις πιθανές λύσεις cranky ................. :hmm:

Parolo
18-11-12, 15:08
Έδωσα το πσ για έλεγχο στο πλαίσιο.
Αν μου πουν τροφοδοτικό θα το πάρω και θα το βάλω μόνος μου.
Αν κάτι άλλο το παρατάω γιατι ειναι παλιος και δεν αξίζει.

Θα πάρω φτηνό τροφοδοτικό γιατι μάλλον το επόμενο που θα πάρω θα ναι λαπτοπ λόγω εργασίας.

Αν θέλετε προτείνετε κάποιο φτηνό απο εδώ γιατί έχω έκπτωση

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/power-supply-units/?category_id=7

ο 1 δίσκος είναι ide δεν επηρεάζει το τι τροφοδοτικό αυτό εε?

Gordito
18-11-12, 15:22
psyxakias ναι δίκιο έχεις , απλά επειδή το μήνυμα αυτό
problems occured between the communication of the disk and the host 68 times. No actions needed.
υπονοεί πιθανό πρόβλημα δίσκου σε κάποιες περιπτώσεις .............. :hmm:



eagle, έχω δίσκο με την ίδια ένδειξη απο το hdsentinel, όλα τα τεστ (εργοστασιακά και μή) τον βγάζουν άριστο, και δουλεύει μιά χαρά.
Ακόμα και η προτροπή του ίδιου του hdsentinel, είναι «No actions needed».

Δεν λεει τιποτα αυτο το μηνυμα.

Απλα σου λεει, οτι στη διαρκεια ζωης του δισκου 68 φορες υπηρξαν προβληματα επικοινωνιας με τον host.
Eγω ειχα σε καποια στιγμη χαλια καλωδιο, και μου ελεγε 300 φορες. Ακομα το λεει, που δουλευουν ολα φινα. Καπου εχει να κανεις reset τον counter, αλλα δεν εχει νοημα.

eagle13
18-11-12, 15:53
Δεν λεει τιποτα αυτο το μηνυμα.

Απλα σου λεει, οτι στη διαρκεια ζωης του δισκου 68 φορες υπηρξαν προβληματα επικοινωνιας με τον host.
Eγω ειχα σε καποια στιγμη χαλια καλωδιο, και μου ελεγε 300 φορες. Ακομα το λεει, που δουλευουν ολα φινα. Καπου εχει να κανεις reset τον counter, αλλα δεν εχει νοημα.

Ευχαριστώ πολύ , κατάλαβα Gordito .................. :hmm:

blinky
18-11-12, 18:04
Έδωσα το πσ για έλεγχο στο πλαίσιο.


:shock:
:nono:
:wall:
:facepalm:

Εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός με τα εμότικονς αλλά το πλαίσιο είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει στο σέρβις του.

Parolo
20-11-12, 10:57
Αφου μου επιβεβαίωσαν στο πλαίσιο ότι ειναι τροφοδοτικό(αν και είπαν επίσης ότι δεν πατάει καλά λέει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και η μπαταρία της μητρικής και κουραφέξαλα)--->20Ε γι'αυτό

Έβαλα άλλο τροφοδοτικό απο το παλιό pc ενός φίλου..έπρεπε να το χα κάνει απτήν αρχή!

Στην αρχή έκανε κάτι κουλα,δεν έδινε σήμα στην οθόνη, δε φόρτωνε τα windows κάτι κούνησα και τώρα όλα οκ!
Πάντως παίρνει κανονικά μπροστά..τσακμάκι!

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!

@ ADSLgr.com All rights reserved.