PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθετες γραμμές



cyrus
03-06-04, 14:40
Χαιρετώ παίδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος είχε ποτέ το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Ήρθα για διακοπές λίγες μέρες και στον desktop που έχω εδώ (QDI Brilian1S, PII 350, Voodoo 3000, Monitor Philips 107S) μετά από ένα restart άρχισαν να εμφανίζονται κάθετες γραμμές στην οθόνη. Δυστυχώς screenshot δε μπορώ να πάρω γιατί δεν έχω webcam.

Το monitor πρέπει να είναι οκ γιατί το σύνδεσα με το laptop και παίζει μια χαρά. Επίσης οι κάθετες γραμμές εμφανίζονται όταν μπαίνω στα windows και όχι στην οθόνη του BIOS ή σε boot από dos. Έριξα clean install και 2000 και 98 και πάλι τα ίδια. Σε Safe mode ή VGA mode πάλι τα ίδια. Τις περισσότερες φορές ούτε καν ξεκινάνε τα windows σε normal mode.

Τα έβγαλα όλα και τα ξαναέβαλα και τίποτα. Τον άφησα μόνο με μνήμη, σκληρό και video card και πάλι τίποτα. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να τα έφτυσε η voodoo αλλά δεν έχω άλλο pc εδώ στο νησί με agp δίαυλο για να την τεστάρω. Σκέφτηκα να πάρω καμία φτηνή των 10Ε και να τεστάρω, αλλά αν τελικά δεν είναι η γραφικών τι θα την κάνω? Μπορεί να φταίει και το Motherboard η το τροφοδοτικό ή και η μνήμη φαντάζομαι, αλλά λόγο του ότι δεν παίζει άλλο pc εδώ δεν μπορώ να τα τεστάρω.

Γι’ αυτό θα ήθελα να ρωτήσω ΑΝ κατά τύχη κάποιος άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα και μπορούσε να βοηθήσει. :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

sdikr
03-06-04, 15:00
κατα 99% κάρτα γραφίκων, το ότι δεν σου τα κάνει σε bios και dos screen έχει να κάνει με τα διαφορετικά modes και μνήμη που κάνει χρήση

ckbond
03-06-04, 15:29
Σίγουρα κάρτα γραφικών… :cry: :cry: :cry:

WAntilles
03-06-04, 16:41
Συνηγορώ και εγώ για κάρτα γραφικών.

cyrus
03-06-04, 17:51
Οκ... με πείσατε... Θα πάω να αγοράσω μια φτηνή κάρτα γραφικών (όσο φτηνή και να είναι καλύτερη από την Voodoo 3000 θα είναι)...

Το κρίμα στο λαιμό σας!!! :lol: :lol: :lol:

thama
03-06-04, 18:28
99% είναι πρόβλημα στην κάρτα γραφικών
Μήπως, όμως είναι από την υπερθέρμανσή της ? Για δοκίμασε να παίξεις με ανοιχτό κουτί..

The_StarGazer
03-06-04, 20:59
Καλοριζικη η καινουργια καρτουμπα :) :)

P.S.
Ψιλοασχετο αλλα screenshot μπορεις να παρεις πατωντας απλως το PrintScrn και μετα
paste π.χ στο paint.Για capture μονο το παραθυρο που σε ενδιαφερει Alt+PrintScrn.

ΑυτΙα

smartie
03-06-04, 21:40
Δεν εχει νοημα να κανει screenshot μεσα απ τα windows. Δε θα φανει τιποτα στο screenshot αφου ειναι hardware το προβλημα. Το παιδι ηθελε να βγαλει την οθονη την ωρα που βγαινουν οι γραμμες.... :idea:

cyrus
03-06-04, 23:20
Τελικά παιδιά εδώ πιο εύκολα βρίσκει κανείς ξέκωλες τουρίστριες από AGP 1.0 compliant κάρτες! Όσες βρήκα πήγαιναν μέχρι 4x οπότε φοβήθηκα να τις πάρω! Θα πάω και αύριο σε κάνα, 2 μαγαζιά ακόμα και αν δε βρω μιας και φεύγω μεθαύριο το θέμα μετατοπίζεται στην επόμενη επίσκεψη μου το Σεπτέμβρη!

Παίρνω τη χυλόπιτα, αφήνω τη voodoo ήσυχη και πάω να πιω κανένα ποτηράκι next to the sea γιατί η (καλo)μοίρα δε με θέλει αυτές τις μέρες. :(

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες (και τις ευχές!). :)

HellV1L
04-06-04, 01:43
επεκτεινω το προβλημα και στη θερμοκρασια που μποτρει να υπαρχει μεσα στο case... υπαρχει πιθανοτητα να ειναι και καλη η καρτα και λογω θερμοκρασιας να τα παιζει λιγο... :?

JohnGR
04-06-04, 01:59
Γιατί δεν παίρνεις μία PCI;

cyrus
04-06-04, 03:00
Για τη θερμοκρασία το σκέφτηκα, αλλά το θέμα είναι ότι ακόμα και από πολύ ώρα απραξίας να το ξεκινάς το pc το πρόβλημα δεν αλλάζει.

Όσο για την PCI... δεν βρήκα πουθενά!! Όταν ανέβώ Αθήνα θα το κοιτάξω το θέμα!

The_StarGazer
04-06-04, 21:04
Δεν εχει νοημα να κανει screenshot μεσα απ τα windows. Δε θα φανει τιποτα στο screenshot αφου ειναι hardware το προβλημα. Το παιδι ηθελε να βγαλει την οθονη την ωρα που βγαινουν οι γραμμες.... :idea:

Ναι μπρε. Απλως του το ειπα για αλλη φορα να το ξερει επειδη απο οτι καταλαβα γενικως δεν ηξερε πως γινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.