PDA

Επιστροφή στο Forum : P2P σε gentoo.



a_x
03-06-04, 15:44
Αν και πάει καιρός που ασχολιόμουνα με τα δίκτυα ανταλλαγής αρχείων -peer to peer p2p-- παρακινήθηκα από ένα άρθρο ενός χρόνου περίπου στο gentoo φορουμ,και προσπάθησα να το κάνω να δουλέψει στο gentoo.Με το δίκτυο gnutella δεν είχα πρόβλημα αλλά με το δίκτυο FastTrack(kazaa-Morpheus) δεν είχα τύχη,πιθανό να οφείλεται αλλού όμως το πρόβλημα...αλήθεια δουλεύει σε windows;Απλά ρωτάω γιατί υπήρχαν προβλήματα τελευταία με το νόμο.

Πάμε λοιπόν.Κονσόλα και emerge.

emerge gift
emerge gift-fasttrack
emerge gift-gnutella
emerge gift-openft
emerge giftcurs


Ουσιαστικά ο gift δεν είναι παρά ένας daemon που τρέχει στο παρασκήνιο και με ειδικά plugins(openft-gnutella-fasttrack-**soulseek**το οποίο δεν υπάρχει όμως στο portage)τη δυνατότητα σε προγράμματα πελάτες(giftcurs-giftoxic-giftui,και τα τρία είναι στο Portage) να χρησιμοποιήσουν τα συγκεγκριμένα δίκτυα.

Τα πακέτα εγκαθίστούντα στο /usr/bin
τα δε plugins στον κατάλογο /usr/lib/giFT.
To gift δημιουργεί ένα κρυμμένο φάκελο στο /home την πρώτη φορά που θα τρέξουμε το
/usr/bin/gift-setup


Ακολουθούμε τις οδηγίες,προσέχτε στην πρώτη ερώτηση να μην βάλετε την τιμή μηδέν και στην ερώτηση για το δίκτυο δώστε
OpenFT:Gnutella
που δουλεύει στα σίγουρα,δοκιμάστε όμως και με το FastTrack,απλά μe εμένα δεν δούλεψε.Πάντως με το gnutella έκανα ένα απίθανο search --ashley macisaak-- και μου βγαλε τραγούδια και με ταχύτητες στα όρια του zyxel και της 256 acn.
Το αρχείο αυτό γίνεται και επεξεργασία με το χέρι αφού πρωτα δημιουργηθεί στο ~/.giFT/giftd.conf

Μετά είναι η σειρά να τρέξουμε τον daemon.

giftd

Και στην συνέχεια το πρόγραμμα πελάτης της επιλογής σας.Εγώ το βρήκα μία χαρούλα το giftcurs.


giFTcursγια να ξεκινήσει το πρόγραμμα.

Ενναλακτικά ο daemon μπορεί να ανοιχτεί με την εντολή

giftd -p /usr/lib/giFT/libGnutella.so
ή
giftd -p /usr/lib/giFT/libFastTrack.so
κλπ
Ακόμα και να τρέξει στην εκίνηση του λειτουργικού με
rc-update add giftd default
αλλά δεν βρίσκω το λόγο εκτός αν υπάρχει κανένας μανιακός εδώ μέσα με το κατέβασμα αρχeίων.
κοντρολ και c σταματάμε τον daemon.
Σχετικά με το giFT εδώ (http://gift.sourceforge.net/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.