PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορώ να βρώ dvd writer διπλής στρώσης ;



Σελίδες : [1] 2 3 4

kvargiam
03-06-04, 17:38
Παιδιά, ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ dvd writer διπλής στρώσης (μάρκα και τιμή ίσως);

aesir
03-06-04, 17:44
Μια βόλτα στην Στουρνάρη και στους παράδρομους...

lazar
03-06-04, 18:23
Στο Μπουζουκιστάν δεν έχει; :)

Ρίξε μια ματιά στα shops μια που είσαι στο internet. Νομίζω για ένα plextor έλεγαν σε άλλο topic στο forum. Κάνε search

aesir
03-06-04, 18:33
Το πρωι είδα στο www.mgmanager.gr ένα liteon DL...

ΠΟυ κοντά πέφτει το Μουζουκιστάν; :mrgreen:

kvargiam
03-06-04, 18:56
Το βρήκα στο mgmanager, Μπράβο, κάτι τέτοιο θέλω. LiteOn dual layer. Νά'σται καλά.

Αεσιρ, που να βρώ χρόνο για Στουρνάρη ; Πατέρας με δύο μικρά παιδιά, και χωρίς πεθερά.

Το Μπουζουκιστάν είναι άλλη μία έκφραση για τη χώρα που ζούμε, την Ελλαδάρα μας. Ενώ είναι η ωραιότερη χώρα, μερικές φορές μας απογοητευει τόσο πολύ... Και εγώ στην Αθήνα είμαι (δυστυχώς η ευτυχώς)...

Dslmaniac
03-06-04, 18:56
Κάπου στο insomnia διάβασα για ένα Sony που πήρε κάποιος ότι γράφει dual layer σε 65 λεπτά.

aesir
03-06-04, 19:02
kvargiam Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις ακόμα, απλά γιατί δεν έχουν βγει ακόμα DL δισκάκια, εκτός και αν δεν σε πειράζει.

Οσο για το Μουζουκιστάν, ασε να μην σου πω πως το βλέπω εγώ που γύρισα πίσω μετά από χρόνια στο εξωτερικό...

lazar
03-06-04, 19:07
Κάπου στο insomnia διάβασα για ένα Sony που πήρε κάποιος ότι γράφει dual layer σε 65 λεπτά.


Πολλά δεν είναι; Μιλάς για 9GB;

aesir
03-06-04, 19:12
lazar Τα DL γράφονται σε 2.4x ταχύτητα... :cry:

BeholderX
03-06-04, 19:13
Από περιέργεια μπήκα στο MGM να δω το LiteOn SOHW-832S, και έπεσα πάνω στο

Swissbit - Swissmemory USB
Victorinox
http://www.mgmanager.gr/products/swishbit-victorinox.jpg


Είχα δει τα USB ρολόγια τα οποία έβρισκα χαζά, αλλά αυτό είναι από τα άγραφα...
Μήπως έχει ξεφύγει εντελώς ο κόσμος ?

Papous
03-06-04, 19:20
http://www.insomnia.gr/phpBB2/thread383002.html :wink:

R-evil-S
03-06-04, 20:03
Πάρε ενα Nec 2500 στα 91 Ευρώ από e-shop που για τις δυνατότητες του είναι τσάμπα και με hacked firmware γίνεται dual-layer και τέλειωσες.Έχει δοκιμαστει και όντως γράφει dual layer.εγώ το χω εδώ και 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Κατά τη γνώμη μου η αγορά δεν είναι ακόμη ώριμη για "μαμίσιο" dual layer recorder.

BeholderX
03-06-04, 20:06
@Papous: το link δεν δουλεύει...

Επίσης, τo κόστος των διπλών DVD υπολογίζεται σε 13 ευρώ το ένα, όπως αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του insomnia.gr



Η Mitsubishi κυκλοφορεί dual-layers DVD+R

Τα πρώτα dual-layer DVD+R πωλούνται στην Ιαπωνία και στo εξωτερικό θα κυκλοφορήσουν μέσα στον Ιούνιο, σύμφωνα με την κατασκευάστρια Mitsubishi Kagaku Media Co. Ltd.

Οι δίσκοι αναπτύχθηκαν από κοινού από τη Mitsubishi Kagaku, η οποία χρησιμοποιεί την ονομασία Verbatim, και την Koninklijke Philips Electronics NV και προσφέρουν 8.5GΒ χώρου αντί των 4.7GΒ ενός τυπικού δίσκου DVD+R.

Το κόστος θα είναι περίπου yen;1,500 (US$13.30) ανά δίσκο στην Ιαπωνία.

Papous
03-06-04, 23:58
@Papous: το link δεν δουλεύει...


Σωστό! Όταν το έστειλα δούλευε. Στην ουσία είναι μια κουβέντα γύρω από το NEC 2500 που αναφέρει ο R-evil-S. Το πήρα και εγώ και έκανα update το firmware. Είναι πολύ καλό!

alefgr
04-06-04, 00:03
Σε ένα ειδικό forum για test σε hardware συσκευές, τέσταρε το νέο NEC 2510 και τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά. Και δεν αναφερόταν στην ταχύτητα που όντως είναι 2.4, αλλά στην συμαβατότητα για το διάβασμα του DL DVD δισκάκι από άλλες συσκευές. Από τα 4 DVD-ROM's μόνο το ένα (το νεότερο) κατάφερε να το δεί και να αναγνωρίσει τα αρχεία, πράγμα που επιβεβαιώνει τις φήμες ότι θα χρειαστούν νεότερο firmware οι DVD οδηγοί για να βλέπουν double layer DVD recording disk.

Και εντάξυ με τα DVD-ROM's στα PC. Τους βάζουμε το τελευταίο firmware (αν το υποστηρίξει η εταιρία τους) και ξεμπερδεύουμε. Με τις επιτραπέζιες συσκευές τί κάνουμε... :?:

Μάλλον μάπα το καρπούζι με το DL recording. Ίσως τελικά χάσουν την μάχη πριν καλά-καλά την δώσουν με το νεοεισερχόμενο DVD HD.

pigouinos
04-06-04, 14:27
για τα DVD-RAM τι εχετε να πειτε?

aesir
04-06-04, 15:22
kvargiam Το Liteon στο shop21 το είδα σήμερα 165 με τον ΦΠΑ...

giakoumel
04-06-04, 16:39
Σε ένα ειδικό forum για test σε hardware συσκευές, τέσταρε το νέο NEC 2510 και τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά. Και δεν αναφερόταν στην ταχύτητα που όντως είναι 2.4, αλλά στην συμαβατότητα για το διάβασμα του DL DVD δισκάκι από άλλες συσκευές. Από τα 4 DVD-ROM's μόνο το ένα (το νεότερο) κατάφερε να το δεί και να αναγνωρίσει τα αρχεία, πράγμα που επιβεβαιώνει τις φήμες ότι θα χρειαστούν νεότερο firmware οι DVD οδηγοί για να βλέπουν double layer DVD recording disk.

Και εντάξυ με τα DVD-ROM's στα PC. Τους βάζουμε το τελευταίο firmware (αν το υποστηρίξει η εταιρία τους) και ξεμπερδεύουμε. Με τις επιτραπέζιες συσκευές τί κάνουμε... :?:

Μάλλον μάπα το καρπούζι με το DL recording. Ίσως τελικά χάσουν την μάχη πριν καλά-καλά την δώσουν με το νεοεισερχόμενο DVD HD.

Πάντως σε κάποιο site που διάβασα ένα review για το LITEON, το DVD DL που γράψανε έπεξε κανονικά σε επιτραπέζια DVD players και μόνο σε ένα DVD ROM δεν έπαιζε.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να βγάζουμε συμπεράσματα. Αντίστοιχα προβλήματα είχαν στην αρχή και τα απλά DVD recorders.

alefgr
04-06-04, 16:59
Φυσικά για να κάνουμε εγραφή DL χρειάζεται η νεότατη version του Nero που μοιράζει τα data στα δύο layers γιατί αν δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή υπάρχει πρόβλημα ανάκλασης.

Έχω μια περιέργεια. Πόσο ενοχλητικό είναι η αλλαγή layer που μπορεί να συμβεί σε οποιδήποτε σημείο της ταινίας. Σε λίγο καιρό θα ξέρουμε και θα έχουμε βγάλει ασφαλή συμπεράσματα...

JohnGR
04-06-04, 17:04
Πόσο ενοχλητικό είναι η αλλαγή layer που μπορεί να συμβεί σε οποιδήποτε σημείο της ταινίας


Σε εμπορικά DVD (ταινίες) η αλλαγή layer, είναι μια μαύρη οθόνη για κανα δυο δευτερόλεπτα, τίποτα ενοχλητικό, άσε που συνήθως φροντίζουν να την κάνουν και σε "σωστό" σημείο.

pigouinos
04-06-04, 17:15
JohnGR δικαιο εχεις, αλλα ως τωρα δεν έχω δει αυτήν την μαύρη οθώνη ποτέ μέσα στην ταινιά.. !

JohnGR
04-06-04, 17:22
Συνήθως γίνεται σε αλλαγή σκηνής. Δεν την κάνουν πάνω σε μία μάχη για παράδειγμα, αλλά σε αλλαγή σκηνικού. Την έχω προσέξει σε δύο ταινίες, αλλά δεν θυμάμαι ποιες αυτή τη στιγμή. Δεν έχει σημασία πάντως, δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.

pigouinos
04-06-04, 17:57
πως όμως γίνεται να διαλέξεις μόνος σου σε πιο layer τηα εγγραφεί.. Εγώ νόμιζα πως είναι τυχαία η επιλογή layer. Κάτι σαν τον σκληρό δίσκο που γράφει τυχαία σε όποια πλάκα να είναι.. !

profitis
04-06-04, 18:02
Eπειδη και εγω αυτες τις μερες θα παρω ενα dvd-rw (μου ειναι πλεον απαραιτητο με το adsl) ειμαι σε βαθυ προβληματισμο...Λεω για το Plextor 708 A(116+ φπα)..Μηπως να χτυπησω κανα dual layer?Tα dual ειναι πληρως συμβατα με τα σημερινα δεδομενα(δισκακια 4,7 gb ,players κτλ.?)

JohnGR
04-06-04, 18:03
Δεν το ξέρω αυτό φίλε μου, μιλούσα για τα εμπορικά DVDs. Από ότι ξέρω πάντως, τα DL recorders, γράφουν πρώτα στο πρώτο layer, και ΑΦΟΥ το ολοκληρώσουν περνάνε στο δεύτερο. Οπότε λογικά δεν είναι κάτι που μπορούμε να επιλέξουμε εμείς.

JohnGR
04-06-04, 18:08
profitis, θα σου πρότεινα να περιμένεις ακόμη για τα DL. Πάρε ένα NEC-2500 (91 με φπα) προς το παρόν, και όταν η τεχνολογία ωριμάσει, τότε το αλλάζεις.

profitis
04-06-04, 18:20
Δηλαση δεν ειναι συμβατα με τα τωρινα δισκακια(4,7 gb ) και τους player?H διαφορα στην τιμη δεν ειναι τραγικη...Το PLEXTOR 708A κανει 136 με το φπα απο e-shop.........Tα Lite-on τι λενε?

JohnGR
04-06-04, 18:29
Δηλαση δεν ειναι συμβατα με τα τωρινα δισκακια(4,7 gb ) και τους player


Διαβάζοντας τις προδιαγραφές διάφορων μοντέλων, ναι είναι. Οι ασυμβατότητες βρίσκονται με τα δισκάκια DL κυρίως.

Όσον αφορά Plextor vs NEC, δική σου επιλογή (η Plextor έχει καλύτερη φήμη και μεγάλη παράδοση - το NEC λένε ότι μετατρέπεται εύκολα). Lite-On έχω κι εγώ (4x). Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό, αρκεί να το ταίζεις τα κατάλληλα δισκάκια...

Ρίξε μια ματιά και στο cdfreaks.com για reviews και άλλα.

profitis
04-06-04, 18:30
Δηλαση δεν ειναι συμβατα με τα τωρινα δισκακια(4,7 gb ) και τους player


Διαβάζοντας τις προδιαγραφές διάφορων μοντέλων, ναι είναι. Οι ασυμβατότητες βρίσκονται με τα δισκάκια DL κυρίως.



Δηλαδη ειναι ασυμβατο με ολα τα 4,7 δισκακια στο να τα γραφει και να τα διαβαζει?

JohnGR
04-06-04, 18:36
Όχι φίλε μου, έγραψα για ασυμβατότητες με τα δισκάκια DL - Dual Layer, των 9GB



Οι ασυμβατότητες βρίσκονται με τα δισκάκια DL κυρίως.


Παράδειγμα:
http://www.liteonit.com.tw/ODD/English/e_product/e_sohw832s.asp

odd
04-06-04, 19:11
τι είναι το DVD HD που αναφέρθηκε παραπάνω; Και ποια η διαφορά του με το DVD DL;

profitis
04-06-04, 21:45
Όχι φίλε μου, έγραψα για ασυμβατότητες με τα δισκάκια DL - Dual Layer, των 9GB



Οι ασυμβατότητες βρίσκονται με τα δισκάκια DL κυρίως.


Παράδειγμα:
http://www.liteonit.com.tw/ODD/English/e_product/e_sohw832s.asp


Tα τεχνικα χαραστηριστικα του ητανε στο link....Τι αξιζει καλυτερα?Ενα Plextor 708Α η το Lite on?....Το Lite on εχει το πλεονεκτημα οτι γραφει και διαβαζει σε μεγαλυτερες ταχυητετες και dvd και cd .....Διαφορα 30 και παιρνεις και το Dual....

JohnGR
04-06-04, 21:48
Το παράδειγμα στο έδωσα για να δεις ότι ένα DUAL Layer DVD διαβάζει και γράφει ΚΑΙ SINGLE Layer δισκάκια, για τίποτα άλλο.

Δεν μπορώ να σου πω πιο να πάρεις, δεν έχω κανένα από τα δύο, αλλά επιμένω στην άποψή μου ότι η τεχνολογία Dual Layer είναι ακόμη ανώριμη...

panos72
04-06-04, 21:52
profitis, αν δεν το έχεις μεγάλη ανάγκη...κάνε λίγο υπομονή
με το pioneer 104 που έχω μου πήρε 3-4 μήνες να αρχίσω να βρίσκω δισκάκια που να παίζουν παντού :wink:

profitis
04-06-04, 22:32
profitis, αν δεν το έχεις μεγάλη ανάγκη...κάνε λίγο υπομονή
με το pioneer 104 που έχω μου πήρε 3-4 μήνες να αρχίσω να βρίσκω δισκάκια που να παίζουν παντού :wink:

pano,

το dvd-rw το εχω μεγαλη αναγκη τωρα.....Τωρα πραγματικα ειναι που μου χρειαζεται(καλοκαιρι) και απο τις αρχες του.....Οποτε παω οπωσδηποτε για αγορα....

To ερωτημα παραμενει.....708 Α ή Lite on?

JohnGR ,οταν λες για ασυμβατοτητα με τα δισκακια των 9 gb ενοεις οτι δεν παιζουνε σε ολες τις συσκευες και παρουσιαζονται διαφορα αλλα προβληματα

lazar
05-06-04, 01:09
το dvd-rw το εχω μεγαλη αναγκη τωρα.....Τωρα πραγματικα ειναι που μου χρειαζεται(καλοκαιρι) και απο τις αρχες του


Ε τότε πάρτο! Γι' αυτό υπάρχουν τα ρημάδια. Για όταν τα έχουμε ανάγκη. Εάν περιμένεις δεν θα πάρεις ποτέ, όλο και κάτι καλύτερο θα βγάινει. Άλλωστε είναι πια πολύ φτηνά και 8x ταχύτητας, δηλ. ένα full DVD σε 8 λεπτά.

Όταν βγουν τα DL θα είναι αργά και πανάκριβα. Θα φτηνήνουν όταν βγουν τα επόμενα κ.ο.κ.

Εγώ το πήρα πε΄ρυσι Αύγουστο στα 150 Ευρώ και ήταν στα 4x. Θεωρώ ότι έκανα πετυχημένη αγορά, κυρίως γιατί κι εγώ το είχα τότε ανάγκη.

alefgr
05-06-04, 02:12
Για τον φίλο Odd.

Το DVD High Density είναι ένα format με διάβασμα στα 650nm οπότε υπόσχεται συμβατότητα με τα σημερινά συστήματα (έτσι λένε οι κατασκευαστές του). Σημειωτέον ότι έχει μόνο ένα layer αλλά πιό πυκνά τις πληροφορίες και φτάνει και αυτό τα 8,5 Gbytes. Οι πρώτοι που το υποστηρίζουν είναι η NEC μαζί με την Toshiba. Ο πιό μεγάλος του εχθρός είναι η Sony που θέλει να περάσουνε όλοι στο Blue-Ray DVD με χωρητικότητα τα 23 GBytes.

Όσο για το DL ξεχάστε ότι πρώτα γεμίζει το 1ο layer με 4,38 GB και μετά συνεχίζει με το 2ο... Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Αν για παράδηγμα έχετε μια ταινία μόνο 4 GB αλλά δεν έχετε DVD απλό αλλά μόνο DL, τότε θα γράψει ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ LAYERS ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΤΑ DATA (όχι ακριβώς στην μέση αλλά περίπου 55/45). Γι'αυτό και το πάγωμα κατά την αλλαγή του layer μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε σκηνή και όχι απαραίτητα σε αυτή του κατασκευαστή.

Επί τι ευκαιρία. Το 1ο layer δεν είναι το "απ'έξω" layer (πιό κοντά στην επιφάνεια), αλλά το μέσα. Το 2ο layer (το εξωτερικό) είναι ημιδιαφανές για να μην εμποδίζεται η ακτίνα όταν η εστίασή της γίνεται στο εσωτερκό layer.

JohnGR
05-06-04, 02:16
Όσο για το DL ξεχάστε ότι πρώτα γεμίζει το 1ο layer με 4,38 GB και μετά συνεχίζει με το 2ο...


Μήπως έχεις κάποιο link για αυτό; Ίσως να ήταν μάπα το site που διάβαζα και να έβγαλα λάθος συμπεράσματα :?

profitis
05-06-04, 09:21
το dvd-rw το εχω μεγαλη αναγκη τωρα.....Τωρα πραγματικα ειναι που μου χρειαζεται(καλοκαιρι) και απο τις αρχες του


Ε τότε πάρτο! Γι' αυτό υπάρχουν τα ρημάδια. Για όταν τα έχουμε ανάγκη. Εάν περιμένεις δεν θα πάρεις ποτέ, όλο και κάτι καλύτερο θα βγάινει. Άλλωστε είναι πια πολύ φτηνά και 8x ταχύτητας, δηλ. ένα full DVD σε 8 λεπτά.

Όταν βγουν τα DL θα είναι αργά και πανάκριβα. Θα φτηνήνουν όταν βγουν τα επόμενα κ.ο.κ.

Εγώ το πήρα πε΄ρυσι Αύγουστο στα 150 Ευρώ και ήταν στα 4x. Θεωρώ ότι έκανα πετυχημένη αγορά, κυρίως γιατί κι εγώ το είχα τότε ανάγκη.

Οτι θα το παρω θα το παρω.......Απλα ακομα δεν εχω αποφασισει....Το Plextor 708A ή το καινουργιο Lite on dl ?To πρωτο εχει 137 με φπα γραφει σε 4χ τα Dvd-r που με ενδιαφερουν αμεσα ενω το δευτερο εχει σε προσφορα 165 και γραφει 8Χ στα dvd-r και dvd+r και full ταχυτητες σε cd.....Kαι ειναι και dual layer.......

aesir
05-06-04, 10:26
profitis Αν δεν θες DL αυτή την στιγμή, το NEC2500A είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, στα 91€ με ΦΠΑ.

lazar
05-06-04, 11:48
profitis, θα συμβούλευα να προτιμήσεις κάποιο που να γράφει και τα δύο, δηλ, + και - . Είσαι σίγουρος ότι το plextor γράφει μόνο - ;

WAntilles
05-06-04, 12:14
το dvd-rw το εχω μεγαλη αναγκη τωρα.....Τωρα πραγματικα ειναι που μου χρειαζεται(καλοκαιρι) και απο τις αρχες του


Ε τότε πάρτο! Γι' αυτό υπάρχουν τα ρημάδια. Για όταν τα έχουμε ανάγκη. Εάν περιμένεις δεν θα πάρεις ποτέ, όλο και κάτι καλύτερο θα βγάινει. Άλλωστε είναι πια πολύ φτηνά και 8x ταχύτητας, δηλ. ένα full DVD σε 8 λεπτά.

Όταν βγουν τα DL θα είναι αργά και πανάκριβα. Θα φτηνήνουν όταν βγουν τα επόμενα κ.ο.κ.

Εγώ το πήρα πε΄ρυσι Αύγουστο στα 150 Ευρώ και ήταν στα 4x. Θεωρώ ότι έκανα πετυχημένη αγορά, κυρίως γιατί κι εγώ το είχα τότε ανάγκη.

Οτι θα το παρω θα το παρω.......Απλα ακομα δεν εχω αποφασισει....Το Plextor 708A ή το καινουργιο Lite on dl ?To πρωτο εχει 137 με φπα γραφει σε 4χ τα Dvd-r που με ενδιαφερουν αμεσα ενω το δευτερο εχει σε προσφορα 165 και γραφει 8Χ στα dvd-r και dvd+r και full ταχυτητες σε cd.....Kαι ειναι και dual layer.......

Λοιπόν φίλε profiti, θα σου πω τη γνώμη μου για όλα αυτά:

1. Μακριά από dual layer προς το παρόν μέχρι να βγούνε 1-2 γενιές, να φύγουνε τα όποια bugs, να πέσουν οι τιμές στα δισκάκια DL, και να ανέβουν και οι ταχύτητες. Τα DL έχουν καθαρή χωρητικότητα 8GB (το μονό layer 4.37GB), και γράφονται σε ταχύτητα 2.4x. Με απλούς υπολογισμούς αναλογιών αυτό βγάζει χρόνο εγγραφής κάτι πάνω από τα 42 λεπτά.

2. Μακριά από τα Lite-On. Ξέρεις ότι είχαν βγάλει κάποια CD/DVD που είχαν κάνει ελλιπή και λανθασμένη υλοποίηση του σετ εντολών ATAPI, και σε κάποιες διανομές Linux (Mandrake και άλλες) δεχόταν το drive μία πλήρως valid εντολή, και επειδή είχαν κάνει άλλα αντί άλλων οι της Lite-On, άδειαζε τελείως (σβηνόταν) το firmware του drive και καθίστατο πλήρως άχρηστο; Και ερωτώ λοιπόν για τους κυρίους της Lite-On όπως έλεγε και παλιά μια προεκλογική διαφήμιση: "Αυτόν τον θίασο, θα τον εμπιστευθείτε;"

3. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που προτιμάς να γράφεις σε (-) δισκάκια. Τα (+) έχουν πολύ περισσότερα features, έχουν επικρατήσει ήδη έναντι των (-) και άρα είναι πλέον και φθηνότερα. Έχουν δε ίδια συμβατότητα με players της τελευταίες 4ετίας σίγουρα.

4. Τελικά σου προτείνω να πάρεις ή το NEC-2500 ή το Plextor 708A. Προσωπικά έχω το Plextor εδώ και 8 μήνες και έχει βγει διαμάντι (έχω κάψει πάνω από 100 DVD με βίντεο και παίζουν κανονικότατα σε όλα τα players, δικά μου και φίλων - όλα σε δισκάκια (+) γραμμένα σε 8x). Επίσης πάρα πολύ λένε εδώ στο forum ότι εξίσου διαμάντι είναι και το NEC-2500.

Τελικά:

Όχι λέμε στο Dual,
όχι και εις την Lite-On,
ναι λέμε στην Plextor
ναι και στην NEC.

WAntilles
05-06-04, 12:16
profitis, θα συμβούλευα να προτιμήσεις κάποιο που να γράφει και τα δύο, δηλ, + και - . Είσαι σίγουρος ότι το plextor γράφει μόνο - ;

Καί το Plextor καί το NEC, γράφουν κανονικότατα καί τα 2 formats (+) (-).

profitis
05-06-04, 12:33
profitis, θα συμβούλευα να προτιμήσεις κάποιο που να γράφει και τα δύο, δηλ, + και - . Είσαι σίγουρος ότι το plextor γράφει μόνο - ;

Το Plextor, γραφει και + και -...Απλως γραφει τα - σε 4Χ......

WAntilles, με ενδιαφερουνε τα dvd-r γιατι αυτα παιζουνε στο x-box...Για να γραφω demo παντα... :P :P .....

Και το Nec τωρα που το βλεπλω δεν ειναι κακο,αλλα το μοναδικο προτερημα με το Plextοr ειναι οτι γραφει σε 8Χ τα dvd-r.....Στα 4Χ ποση ωρα θελει ενα δισκακι να γραφει??

Τελος για το Lite on σε περιπτωση που το παρω,δεν θα το χρησιμοπιησω για Dual δισκακια γιατι οπως εχετε πει υπαρχουνε αρκετα bugs ακομα και ειναι πανακριβα τα δισκακια,αλλα γιατι ειναι πολυ κοντα στην τιμη των αλλων writers και εχει full ταχυτητες σε αναγνωση και ταχυτητα και cd & dvd

Εdit: Στο www.e-shop.gr το εχει 155€ σε συγκριση με το Plextor(136) και γραφει και διαβαζει γρηγοροτερα....

WAntilles
05-06-04, 13:09
Για γεμάτο δισκάκι (4.37GB ή 4482MB):

8x -> 7min
4x -> 14min

alefgr
05-06-04, 16:43
Κάπου άκουσα (αν δεν απατώμαι από τον WAntilles) ότι με νεώτερη version το Plextor γράφει 8x και στα DVD-R.

Προσωπικά έχω το NEC 2500 με "χακευμένο" firmware του Herrie για να γράφω 8x σε δισκάκια που είναι 4x και να έχω υποστήριξη αλλαγής book type. Το έχω κοντά στους 2 μήνες και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Αν και βγήκε firmware που το μετατρέπει στο νέο 2510 δεν το έχω βάλει, γιατί προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει το DL. Όταν οριμάσει, λύσει τα προβλήματα συμβατότητας και φυσικά πέσουν οι τιμές στα δισκάκια, θα το ξανασκευτώ.

kvargiam
06-06-04, 19:35
aesir, σ'ευχαριστώ. Μάλλον αυτό θα αγοράσω. Liteon διπλής στρώσης shop21 για 165Ευρώ. Πιστεύω ότι από εκεί και μετά θα είναι θέμα να έχω updated firmware όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλα τα αντιγραφικά.

aesir
06-06-04, 19:41
kvargiam Αν είναι κάτι που επείγει οκ. Αλλά να σου θυμίσω οτι δεν έχουν βγει στην Ελλάδα ακόμα δισκάσια DL για να αγοράσεις. Ισως είναι καλύτερο να περιμένεις μέχρι να υπάρχει διαθεσιμότητα; Γιατί θα πέσουν σιγά-σιγά και οι τιμές στα DVDRW και άλλο...

WAntilles
06-06-04, 19:45
Κάπου άκουσα (αν δεν απατώμαι από τον WAntilles) ότι με νεώτερη version το Plextor γράφει 8x και στα DVD-R.

Αποκλείεται να το άκουσες από μένα γιατί προσωπικά δεν έχω καν αγοράσει (και ούτε πρόκειται) ούτε ένα δισκάκι (-) γιατί είναι σαφώς inferior δισκάκια από άποψη δυνατοτήτων και κατ' εμέ πλήρως άχρηστα.

Πάντα και μόνο (+).

profitis
06-06-04, 22:04
aesir, σ'ευχαριστώ. Μάλλον αυτό θα αγοράσω. Liteon διπλής στρώσης shop21 για 165Ευρώ. Πιστεύω ότι από εκεί και μετά θα είναι θέμα να έχω updated firmware όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλα τα αντιγραφικά.

Και εγω αυτο θα παρω.....Υποψιν...
Το www.e-shop.gr το εχει 155 €,ακομα καλυτερα...........

@ ADSLgr.com All rights reserved.