PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 professional 64bit αναγνωρίζουν 2 από τα 4GB μνήμης



john2
15-11-12, 14:14
Χαίρεται σε όλους!

Είμαι νέος στην κοινότητά σας και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.
Χθες αποφάσισα να βάλω τα windows 7 64bit στον υπολογιστή μου για να εκμεταλλευτώ και τα 4 των GB μνήμης που έχω στο σύστημα (όχι ότι είναι ιδιαίτερα πολλά, αλλά υπάρχει η προοπτική για αγορά μεγαλύτερου kit). Όλα ωραία και καλά με την εγκατάσταση, αλλά το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ενώ ο υπολογιστής αναγνωρίζει και τα 4GB, διαθέτει μόνο τα 2 προς χρήση (παραθέτω εικόνα).

111975

Έλεγξα τις ρυθμίσεις στο "msconfig" και είναι απενεργοποιημένο το πεδίο για τη μέγιστη μνήμη, όπως επίσης και στο "bios" το "remap memory" είναι "enabled".

Το σύστημά μου είναι το εξής:

mobo: asus p7p55d le
ram: G.SKILL F3-10666CL9D-4GBRL 4GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552222)
cpu: intel i7 860
gpu: asus hd 7850

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι φταίει;

neshtar
15-11-12, 14:30
μηπως ειναι κατι απλο οπως πχ εχεις βαλει το ενα stick της μνημης σε λαθος slot? Για να δουλεψει το dual channel πρεπει τα στικ να ειναι στα 2 μπλε σλοτ της μητρικης σου (αφου εχεις μονο 2 στικ)

john2
15-11-12, 14:51
Δεν είναι αυτός ο λόγος. Μάλιστα δοκίμασα να τις βάλω και στον άλλον χρωματικό συνδυασμό, αλλά όταν το έκανα αυτό, ο υπολογιστής απλά δεν άνοιγε (εννοώ ότι δεν έστελνε καν σήμα στην οθόνη) δοκίμασα επίσης να τις βάλω και δίπλα δίπλα, χωρίς πόλι ο υπολογιστής να ξεκινά.

cranky
15-11-12, 14:55
μηπως ειναι κατι απλο οπως πχ εχεις βαλει το ενα stick της μνημης σε λαθος slot? Για να δουλεψει το dual channel πρεπει τα στικ να ειναι στα 2 μπλε σλοτ της μητρικης σου (αφου εχεις μονο 2 στικ)
Τί δουλειά έχει το dual channel, με την αναγνώριση της μνήμης ;
Είναι εντελώς ανεξάρτητα θέματα το ένα απο το άλλο.

Seitman
15-11-12, 14:59
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα, είδα παρόμοια θέματα και με άλλους που έχουν το ίδιο mobo από το 2009. Σε dual channel αναγνωρίζονται για χρήση στο λειτουργικό μόνο αυτά που είναι τοποθετημένα στο Α1 slot.

Μήπως να δοκίμαζες ένα update στο BIOS μήπως και έβγαλαν νεότερη έκδοση που γιατρεύει αυτήν την παιδική ασθένεια;

john2
15-11-12, 16:14
Έκανα update στο bios, αλλά τη μόνη διαφορά που είδα ήταν αντί για 1,99 gb διαθέσημης μνήμης, έδειχνε 2,0 gb.

Seitman
15-11-12, 16:29
Υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις ένα άλλο ζευγάρι μνημών για δοκιμή;

sdikr
15-11-12, 16:35
Συνήθως θέλει μέσα στο Bios αλλαγή η επιλογη, Memory remap,

neshtar
15-11-12, 17:11
Τί δουλειά έχει το dual channel, με την αναγνώριση της μνήμης ;
Είναι εντελώς ανεξάρτητα θέματα το ένα απο το άλλο.

ειναι απο τα πρωτα check που κανει η microsoft.
http://support.microsoft.com/kb/978610


Make sure that the memory arrangement is correct

Refer to the User's Guide of the computer to determine in what order the memory modules should be inserted into the memory slots. The system may require you to use specific slots when you are not using all the available slots. For example, the computer has four slots available. But you may have to use slot 1 and slot 3 if you want to use only two memory modules.

Υπαρχουν καποια chipset στα οποια αν γινει report dual channel μνημη και δε "βρισκουν" καποιο stick δε κανουν καν query το δευτερο bank


Έκανα update στο bios, αλλά τη μόνη διαφορά που είδα ήταν αντί για 1,99 gb διαθέσημης μνήμης, έδειχνε 2,0 gb.

ανοιξε task manager, στο performance tab εχει κατω ενα κουμπι Resource Monitor, το πατας, στο καινουργιο παραθυρο που θα ανοιξει πας το tab της μνημης και ποσταρε εδω το screenshot.

john2
15-11-12, 19:22
Αυτή είναι η εικόνα

111985

neshtar
15-11-12, 19:45
οπως βλεπεις εχεις 2gig hardware reserved ram. Πιθανοτητες

α) κατι στο hardware σου οντως δεσμευει ram (πχ onboard καρτες γραφικων το κανουν αυτο, δεν ισχυει για σενα αλλα ... δε ξερω και τι αλλο hardware εχει πανω το pc σου)

β) ενα απο τα στικ δεν παταει καλα οποτε το bios δε το δινει στο OS

γ) καποιο απο τα δυο στικ ειναι χαλασμενο (δοκιμασε να κανεις boot το pc με 1 μονο στικ τη φορα στο Α1 σλοτ μνημης της μητρικης σου [το κοντινοτερο μπλε σλοτ στον επεξαργαστη] - οταν κανεις boot δες παλι στο Resource monitor αν εχεις δεσμευμενη μνημη - αν καποιο απο τα δυο στικ δε bootarei καθολου τοτε μαλλον χαλασμενο ειναι)

δ) επειδη εχεις P55 chipset επαιζε πολυ ενα θεμα με σταβωμενα cpu pins ( ψαξε εδω (www.google.com/search?q=P55+bent+cpu+pins&oq=P55+bent+cpu+pins&sugexp=chrome,mod=0&sourceid=chrome&ie=UTF-8) ) τα οποια ειχαν συνεπεια αυτο που βλεπεις εσυ (hardware reserved ram)

sdikr
15-11-12, 21:05
Συνήθως θέλει μέσα στο Bios αλλαγή η επιλογη, Memory remap,

Να το ξαναπώ;

Πας στο bios στο northbridge και κάνεις enable το memory remap

111987

- - - Updated - - -


οπως βλεπεις εχεις 2gig hardware reserved ram. Πιθανοτητες

α) κατι στο hardware σου οντως δεσμευει ram (πχ onboard καρτες γραφικων το κανουν αυτο, δεν ισχυει για σενα αλλα ... δε ξερω και τι αλλο hardware εχει πανω το pc σου)

β) ενα απο τα στικ δεν παταει καλα οποτε το bios δε το δινει στο OS

γ) καποιο απο τα δυο στικ ειναι χαλασμενο (δοκιμασε να κανεις boot το pc με 1 μονο στικ τη φορα στο Α1 σλοτ μνημης της μητρικης σου [το κοντινοτερο μπλε σλοτ στον επεξαργαστη] - οταν κανεις boot δες παλι στο Resource monitor αν εχεις δεσμευμενη μνημη - αν καποιο απο τα δυο στικ δε bootarei καθολου τοτε μαλλον χαλασμενο ειναι)

δ) επειδη εχεις P55 chipset επαιζε πολυ ενα θεμα με σταβωμενα cpu pins ( ψαξε εδω (www.google.com/search?q=P55+bent+cpu+pins&oq=P55+bent+cpu+pins&sugexp=chrome,mod=0&sourceid=chrome&ie=UTF-8) ) τα οποια ειχαν συνεπεια αυτο που βλεπεις εσυ (hardware reserved ram)

το β και το γ και δ δεν μπόρουν να ισχύουν, αν τα βλέπει το bios τότε είναι σωστά βαλμένα

cranky
15-11-12, 21:17
Να το ξαναπώ;

Πας στο bios στο northbridge και κάνεις enable το memory remap
Όχι, να μή το ξαναπείς, γιατί το έχει, ήδη, τσεκάρει. :p


Έλεγξα τις ρυθμίσεις στο "msconfig" και είναι απενεργοποιημένο το πεδίο για τη μέγιστη μνήμη, όπως επίσης και στο "bios" το "remap memory" είναι "enabled".

john2
15-11-12, 21:20
Έκανα διάφορες δοκιμές με τις μνήμες και έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα. Δοκίμασα να βάλω μια μόνη της στο μαύρο σλοτ που είναι ακριβώς δίπλα από τον επεξεργαστή. Δεν bootαρε ο υπολογιστής. Έβαλα μια πάλι μόνη της στο δίπλα (μπλε) σλοτ και ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά και είχα αυτές τις εικόνες:

111988

Δοκίμασα μετά και τα άλλα δυο σλοτ, πάλι με τη μια μνήμη, αλλά και πάλι ο υπολογιστής δεν bootαρε.*
Με τον μόνο τρόπο που μπουτάρει ο υπολογιστής είναι να είναι συνδεδεμένες και οι δυο μνήμες σε dual-channel διάταξη στα μπλε σλοτς, ή να είναι μόνο μια συνδεδεμένη στο μπλε σλοτ το οποίο είναι πλησιέστερα στον επεξεργαστή. Με οποιαδήποτε άλλη διάταξη ο υπολογιστής δεν εκκινεί.

Όσο για το αν κάποιο στικ δεν πατάει καλά, δεν το ξέρω, αλλά τις έχω βάλει και βγάλει τόσες φορές που κάποια στιγμή θα πάταγε καλά πιστεύω. Επίσης, στη μητρική έχω συνδεδεμένα μόνο τον επεξεργαστή, τις ραμ, 2 σκληρούς και την κάρτα γραφικών. Όταν λες για στραβωμένο pin, θα εννοείς της μητρικής μιας και ο επεξεργαστής δεν έχει pins που προεξέχουν, αλλά αν κάτι τέτοιο συμβαίνει, είναι μάλλον δύσκολο να το κοιτάξω μόνος μου γιατί δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά με το κούμπωμα της ψύκτρας του επεξεργαστή.

neshtar
15-11-12, 21:21
το β και το γ και δ δεν μπόρουν να ισχύουν, αν τα βλέπει το bios τότε είναι σωστά βαλμένα

μη το λες, μου χουν τυχει και τα δυο. Ειδικα το να μη παταει σωστα η ram, να τη βλεπω στο post και να μη τη βλεπει το debian ενα ΣΚ ολοκληρο με ειχε ζαλισει μ'ενα nas που για να φτασω στη ram επρεπε να ξηλωσω το μισο pc


Όταν λες για στραβωμένο pin, θα εννοείς της μητρικής μιας και ο επεξεργαστής δεν έχει pins που προεξέχουν

ναι για τα pins στο socket μιλαω .. δες στο site της ιντελ εδω -> http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-030850.htm

δοκιμασες να bootareis το pc και με τα 2 ram sticks μονα τους? Ενα- Ενα δηλαδη στο πλησιεστερο στον επεξεργαστη μπλε σλοτ ωστε να βεβαιωθεις οτι το καθε στικ δουλευει 100%? Γιατι στην εικονα που ποσταρες με το 1 στικ δε σου εμφανιζει hardware reserved ram οποτε

cranky
15-11-12, 21:29
Δοκίμασα μετά και τα άλλα δυο σλοτ, πάλι με τη μια μνήμη, αλλά και πάλι ο υπολογιστής δεν bootαρε.*
Με τον μόνο τρόπο που μπουτάρει ο υπολογιστής είναι να είναι συνδεδεμένες και οι δυο μνήμες σε dual-channel διάταξη στα μπλε σλοτς, ή να είναι μόνο μια συνδεδεμένη στο μπλε σλοτ το οποίο είναι πλησιέστερα στον επεξεργαστή. Με οποιαδήποτε άλλη διάταξη ο υπολογιστής δεν εκκινεί.
Αν σου κάνει τα ίδια καί με τις δύο μνήμες ξεχωριστά, τότε υπάρχει πρόβλημα στα slots της μητρικής.

neshtar
15-11-12, 21:33
Αν σου κάνει τα ίδια καί με τις δύο μνήμες ξεχωριστά, τότε υπάρχει πρόβλημα στα slots της μητρικής.

P55 ειναι λεμεεε δε μπουταρει χωρις ραμ στο primary, γιαυτο του ειπα να βαλει ραμ ΜΟΝΟ στο A1

john2
15-11-12, 21:44
Αν σου κάνει τα ίδια καί με τις δύο μνήμες ξεχωριστά, τότε υπάρχει πρόβλημα στα slots της μητρικής.

Ξέχασα να αναφέρω ότι τις δοκίμασα και τις 2 μνήμες ξεχωριστά και δούλεψαν και οι δυο στο a1 slot. Δεν ήξερα ότι η μητρική αυτή δεν bootαρει αν δεν έχει ραμ στην a1. Άρα μάλλον δεν φταίει κάποια ραμ. Δεν φαίνεται από την άλλη να έχει πρόβλημα όμως και η μητρική. Λέτε να το πάω στο e-shop, απ΄όπου και τον έχω πάρει να δω μήπως μπορεί να γίνει κάτι;

sdikr
15-11-12, 21:57
Όχι, να μή το ξαναπείς, γιατί το έχει, ήδη, τσεκάρει. :p

ouch :oops:

Seitman
16-11-12, 08:27
Είναι σίγουρα θέμα συμβατότητας των μνημών που έχεις και της μητρικής σου, όπως φαίνεται και από το pdf που επισυνάπτω. Ο τύπος της μνήμης που έχεις δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα.

john2
16-11-12, 11:42
Την έχω δει ήδη αυτή την λίστα, αλλά το θέμα είναι ότι είναι αρκετά παλιά και είναι δύσκολο να βρω να αγοράσω μνήμη που να συμπεριλαμβάνεται μέσα.

Seitman
16-11-12, 11:52
Τότε μπες σε site κατασκευαστών RAM. Οι περισσότεροι έχουν tool όπου δίνεις τη μητρική και σου εμφανίζουν τα συμβατά μοντέλα τους.

john2
16-11-12, 16:46
Σκέφτομαι να αγοράσω 8 GB (2Χ4), αλλά δεν μπορώ να δω πουθενά στο manual αν μπορώ να εγκαταστήσω 2 σετ μνημών με διαφορετικό μέγεθος το καθένα. Ή μήπως απλά να εγκαθηστούσα άλλο ένα σετ 2Χ2 για να πήγαινα συνολικά στα 8 (και ας μου δέσμευε 2GB το σύστημα);

*update
Μόλις δοκίμασα να τις συνδέσω στις slots a1 και a2 (single channel δηλαδή) και δουλεύουν μια χαρά όπως δείχνουν και οι εικόνες

112039

@ ADSLgr.com All rights reserved.