PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2Play 24Mbps και πρόβλημα με ping



ToninoRallye
15-11-12, 20:17
Καλησπέρα σε όλες και όλους τους φίλους και φίλες των forums.Επειδή δεν θέλω να μακρυγορώ θα μπώ κατ'ευθείαν στο ψητό.Μέχρι πρίν μία εβδομάδα το ping μου έπαιζε ανάμεσα σε 90-99ms.Εδώ και 4-5 ημέρες το ping μου έφτασε σταδιακά στο 140,160 και σήμερα που σας γράφω αυτή την στιγμή έχω 184-186ms ping.Το πρόβλημά αυτό με ενοχλεί όσον αφορά το online gaming και μόνο,(φανατικός της σειράς Call Of Duty).Οι ταχύτητες download και upload δεν έχουν αλλάξει καθόλου.
Αναρωτιέμαι αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι για να βελτιωθεί,αν όχι να φτάσει στα προηγούμενα επίπεδα, το ping πρίν έρθω σε επαφή με κάποιον απο το τεχνικό τμήμα της Forthnet...
Παρακάτω παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου για να σας βοηθήσουν...ελπίζω!!!


Link Information

Uptime: 0 days, 0:32:11
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 940 / 19.164
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 936 / 16.133
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 26,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 2.447
CRC Errors (Up/Down): 0 / 20
HEC Errors (Up/Down): 0 / 18

nnn
15-11-12, 20:27
Η Forthnet έχει ανά διαστήματα προβλήματα με τα pings με αυξημένους χρόνους απόκρισης.

ToninoRallye
15-11-12, 21:17
Είμαι στη forthnet περίπου 3 χρόνια χωρίς καμμία αποσύνδεση,και με ταχύτητες σε net,stream,surfing,browsing,torrents και κάθε είδους downloading πάρα πολύ καλές.Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής. Είναι κάτι παροδικό που συμβαίνει αλλιώς αν συμβαίνει κάτι άλλο να το ψάξω στο pc μου.Με μία φράση,ξέρουμε επιβεβαιωμένα οτι φταίει κάτι απο τη Forthnet ή να αρχίσω να ψάχνω το pc μου;

nnn
15-11-12, 21:31
Μπορεί να φταίνε και τα 2, ψάχνεις το PC σου πρώτα και βλέπεις τα υπόλοιπα.

haniabal
16-11-12, 01:03
Εάν θες για online game βάλε fastpath.

pat122
16-11-12, 10:48
Είμαι στη forthnet περίπου 3 χρόνια χωρίς καμμία αποσύνδεση,και με ταχύτητες σε net,stream,surfing,browsing,torrents και κάθε είδους downloading πάρα πολύ καλές.Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής. Είναι κάτι παροδικό που συμβαίνει αλλιώς αν συμβαίνει κάτι άλλο να το ψάξω στο pc μου.Με μία φράση,ξέρουμε επιβεβαιωμένα οτι φταίει κάτι απο τη Forthnet ή να αρχίσω να ψάχνω το pc μου;

και εγώ γενικά έτσι είμαι με τη forthnet , κανένα πρόβλημα εδώ και κάμποσα χρόνια. κάτι επιβεβαιωμένο δεν ξέρω αλλά ρίξε και μία ματιά στο router σου αν τα έπαιξε.

nnn
16-11-12, 11:21
Εάν θες για online game βάλε fastpath.
Το fastpath δεν θα του ρίξει 50+ms τα pings :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.