PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟ ΤΕΕ ΣΕ ΟΤΕ



pok
16-11-12, 19:38
Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Εκανα αλλαγη απο το ΤΕΕ( τα ιδια κυκλωματα χρησιμοποιει με τον οτε) στον ΟΤΕ.
Απο 14 ταχυτητα που ειχα με το τεε,μολις εγινε η αλλαγη ,σε μια ημερα, επεσα αμεσως στο 6

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 6031 kbps 508 kbps
Line Attenuation 24.8 db 26.1 db
Noise Margin 8.9 db 26.1 db

Ο οτε μου λεει οτι το καλυτερο ειναι αυτο!!!!!!!!!!!

Μπορω να κανω κατι αλλο απο το να φυγω απο οτε??

FuS
17-11-12, 05:57
Το 0,5 mbps upload που έχεις δηλώνει σίγουρα πρόβλημα από σένα ή τον οτέ.
Πέρα από την χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού.

Οι μετρήσεις αυτές είναι φαντάζομαι με μόνο το ρούτερ συνδεδεμένο, χωρίς τηλέφωνα, φαξ, φίλτρα, splitter κλπ., έτσι δεν είναι;
Η συνδεσμολογία σου είναι σίγουρα εντάξει;
Τι σου είπαν από οτέ ακριβώς; Για το upload τι σου είπαν;

pok
17-11-12, 15:13
Το 0,5 mbps upload που έχεις δηλώνει σίγουρα πρόβλημα από σένα ή τον οτέ.
Πέρα από την χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού.

Οι μετρήσεις αυτές είναι φαντάζομαι με μόνο το ρούτερ συνδεδεμένο, χωρίς τηλέφωνα, φαξ, φίλτρα, splitter κλπ., έτσι δεν είναι;
Η συνδεσμολογία σου είναι σίγουρα εντάξει;
Τι σου είπαν από οτέ ακριβώς; Για το upload τι σου είπαν;

1 Ναι οπως τα λες
2 Η συνδεσμολογια ακριβως ιδια ,που ημουν στο 14

3 Ο οτε λει αυτο ειναι το καλυτερο,αλλα μετα απο εντονα παραπονα ειπε θα το ψαξει!!!!

karetsos
17-11-12, 15:22
άλλαξες μόνο 2 γράμματα στη σύνδεσή σου, εκ των οποίων το ένα απλά άλλαξε θέση και έχασες την μισή ταχύτητα συγχρονισμού. φαντάσου να τα άλλαζες όλα!!! :p

καλή τύχη

john84
17-11-12, 15:58
Μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο γιατι το ΤΕΕ δουλευει πανω σε ΑΡΥΣ, δεν εχει μεριζομενες συνδεσεις αρα το κυκλωμα που ειχες δεν αλλαξε καθολου :hmm:

tsorbi
17-11-12, 16:27
Η γραμμή σίγουρα δεν άλλαξε η πόρτα του Dslam όμως άλλαξε.

john84
17-11-12, 16:29
Δεν ειναι απαραιτητο αυτο... Αλλα αν κρινω απο το αποτελεσμα μαλλον αυτο εγηνε και επεσε σε προβληματικη πορτα!

FuS
17-11-12, 17:26
Mου φαίνεται λίγο απίθανο (όχι ότι δεν σε πιστεύω βέβαια, μη παρεξηγηθούμε) ο τεχνικός να είδε ο,5 mbps upload και να σου είπε "αυτό είναι το καλύτερο". Στείλανε ticket σε τεχνικό φαντάζομαι και σε πήραν αυτοί (οι τεχνικοί) τηλέφωνο, έτσι; Δεν μίλησες απλά με την βλαβοληψία;
Συγνώμη για τις αφελεις ερωτήσεις άλλά μου κάνει λίγο εντύπωση.

Φίλε pok αν δεν βρεις άκρη, στείλε μου ένα pm αν θες :)

pok
17-11-12, 20:00
Mου φαίνεται λίγο απίθανο (όχι ότι δεν σε πιστεύω βέβαια, μη παρεξηγηθούμε) ο τεχνικός να είδε ο,5 mbps upload και να σου είπε "αυτό είναι το καλύτερο". Στείλανε ticket σε τεχνικό φαντάζομαι και σε πήραν αυτοί (οι τεχνικοί) τηλέφωνο, έτσι; Δεν μίλησες απλά με την βλαβοληψία;
Συγνώμη για τις αφελεις ερωτήσεις άλλά μου κάνει λίγο εντύπωση.

Φίλε pok αν δεν βρεις άκρη, στείλε μου ένα pm αν θες :)

Οχι με τεχνικο δεν εχω μιλησει,μονο με τις βλαβες (αυτοι μου ειπαν εναι οτι καλυτερο για την γραμμη σου.)
Σημερα πηγα στο oteshop, που εκανα τη συνδεση (και αυτοι μου ειπαν οτι η γραμμη μου ειναι εως 14) ,και μου εδωσαν τηλ.τεχνικων ,να τους παρω τηλ. Δευτερα.


οκ Ευχαριστω

- - - Updated - - -


άλλαξες μόνο 2 γράμματα στη σύνδεσή σου, εκ των οποίων το ένα απλά άλλαξε θέση και έχασες την μισή ταχύτητα συγχρονισμού. φαντάσου να τα άλλαζες όλα!!! :p

καλή τύχη

Την χρειαζομαι:)

- - - Updated - - -

Ναι εχεις δικιο ,αυτο πιστευω, και εγω, και αυτο μου ειπαν και απο το ΤΕΕ.

FuS
17-11-12, 20:15
pok μην βασίζεσαι στο τηλέφωνο που σου έδωσαν (και πολύ κακώς σου το έδωσαν) γιατί τα dslam δεν είναι cc και πολύ απλά δεν απαντούν τα τηλέφωνα είτε είναι κάποιος εκεί είτε όχι. Δεν είναι και η δουλειά τους αυτή.

Ξανακάλεσε στη βλαβοληψία και δώσε το βλάβη να ανοίξουν ticket και να ελέγξει την γραμμή σου τεχνικός..
Μα καλά, η υπάλληλος δεν σου είπε αυτή από μόνη της να το δώσει βλάβη;

Μήπως κάλεσες εχθές;
(υπάρχει λόγος :p - χωρίς να τους δικαιολογώ βέβαια..)

pok
17-11-12, 20:21
pok μην βασίζεσαι στο τηλέφωνο που σου έδωσαν (και πολύ κακώς σου το έδωσαν) γιατί τα dslam δεν είναι cc και πολύ απλά δεν απαντούν τα τηλέφωνα είτε είναι κάποιος εκεί είτε όχι. Δεν είναι και η δουλειά τους αυτή.

Ξανακάλεσε στη βλαβοληψία και δώσε το βλάβη να ανοίξουν ticket και να ελέγξει την γραμμή σου τεχνικός..
Μα καλά, η υπάλληλος δεν σου είπε αυτή από μόνη της να το δώσει βλάβη;

Μήπως κάλεσες εχθές;
(υπάρχει λόγος :p - χωρίς να τους δικαιολογώ βέβαια)

Βλαβη εχει δωθει απο 13/11.
τηλ. μονο με την τεχν. εξυπηρετηση 13888 μιλαω, και εχω στειλει και email.

pok
20-11-12, 17:34
Μετα απο επισκεψη τεχνικου σημερα

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 11178 kbps 947 kbps
Line Attenuation 24.8 db 25.1 db
Noise Margin 10.1 db 25.1 db
Πιστευω αρκετα καλυτερα απο πριν'

@ ADSLgr.com All rights reserved.