PDA

Επιστροφή στο Forum : TP-LINK TL-WA801ND πρόβλημα.



achillesgk
16-11-12, 23:10
Aγόρασα το TP-LINK TL-WA801ND για να το χρησιμοποιήσω ως repeater. To συγκεκριμένο μου δημιουργεί όλο προβλήματα και μου την έχει δώσει στα νεύρα. Την μια συνδέεται αλλά δεν μου δίνει ip και πρέπει να το βγάλω από την πρίζα, άλλες φορές μου μπλοκάρει όλο μου το δίκτυο, την άλλη ενώ το λαμπάκι wifi είναι αναμμένο, δεν εκπέμπει καθόλου, δεν το βρίσκω καθόλου με το wifi analyzer, σαν να μη υπάρχει. Κάποιες φορές λειτουργεί κανονικά. Άλλες φορές δεν λέει να δουλέψει με τίποτα και πρέπει να ξαναπεράσω το set up. To πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα, δληλαδή από το you, το κράτησαν δυο μέρες και μου είπαν ότι το κοίταξαν οι τεχνικοί του καταστήματος και ότι δουλεύει κανονικά και ότι δεν μπορoύν να το στείλουν στην tplink γιατί θα χρεωθούν ένα ποσό μεγαλύτερο από την αξία του acess point. Έχω κάνει οποιαδήποτε ρύθμιση (static ip, dynamic ip, αλλαγή channel), έχω περάσει το τελευταίο firmware, αλλά το μηχάνημα είναι ασταθές. Και τι να πω στους τεχνικούς του you όταν μου λένε ότι το δοκίμασαν και είναι εντάξει, ελάτε σπίτι να δείτε το πρόβλημα; Πάντως καλές οι τιμές των tp-link, αλλά τζάμπα το 40άρι, δεν ξαναασχολούμαι με την εταιρία. Το θέμα είναι ότι έχω μια συσκευή άχρηστη και ότι θα πρέπει να δώσω και άλλα χρήματα για να πάρω άλλο.

σσ Το βασικό μου modem router είναι το draytec vigor2710n, το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα, δεν χρειάστηκε να το κάνω restart ποτέ, μέχρι που πήρα το tp link. Να αναφέρω ότι αν χρησιμοποιήσω για repeater το crypto (το οποίο δυστυχώς το έχω για άλλη χρήση) δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

achillesgk
26-11-12, 11:31
Επανέρχομαι. Να συμπληρώσω ότι το μηχανηματάκι αλλάχτηκε μετά κόπο και βασάνων στα πλαίσια της εγγύησης από το you (χρειάστηκε η παρέμβαση από την επίσημη tplink, γιατί το you δεν μου το άλλαζε). Το νέο που μου στείλανε είναι version 2 και δουλεύει κανονικά μέχρ στιγμής.

journeyman
04-12-12, 20:42
τα tp-link θεωρώ ότι είναι "τίμια".
Μπορεί να έτυχες σε προβληματικό κομμάτι, τι να πω...
Δοκίμασες σε λειτουργία Universal Repeater? Γιατί εμένα το 701 έτσι δούλεψε και φυσικά δεν έχω κανένα παράπονο.

Θεωρώ όμως λάθος να λες ότι δεν ξανα-ασχολείσαι με την εταιρεία (tp-link), με 1 φορά που σου "έκατσε στραβή".
Γνώμη μου!

achillesgk
06-12-12, 16:35
τα tp-link θεωρώ ότι είναι "τίμια".
Μπορεί να έτυχες σε προβληματικό κομμάτι, τι να πω...
Δοκίμασες σε λειτουργία Universal Repeater? Γιατί εμένα το 701 έτσι δούλεψε και φυσικά δεν έχω κανένα παράπονο.

Θεωρώ όμως λάθος να λες ότι δεν ξανα-ασχολείσαι με την εταιρεία (tp-link), με 1 φορά που σου "έκατσε στραβή".
Γνώμη μου!
Σε repeater δεν δουλεύει, σε universal το είχα αλλά πολλά προβήματα. Για μένα ήταν προβληματικό, για το κατάστημα που το πήρα όχι....Αλλά από τη στιγμή που δεν μπορούσαν/ ήθελαν να το στείλουν για έλεγχο εκενυρίστικα. Ποιο το νόημα να είχα μια συσκευή που να μη δουλεύει και γιατί να ξανάπαιρνα ίδια μάρκα? Τη λύση πάντως έδωσε το support της tplink. To νέο δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.