PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική πτώση συγχρονισμού στο μισό



Gianniskriti
16-11-12, 23:27
Γειά σας.
Είμαι στην wind από το 2009 (τότε Tellas) και πάντα η γραμμή μου ήταν συγχρονισμένη περίπου 16 down / 0,85 up βάσει της σελίδας του ρούτερ (gennet oxygen), και είχα SNR / Attn : 8,4(dB) / 20(dB).
Τώρα το κοιτάω τυχαία και βλέπω οτι πλέον συνδέεται στα 8,6 down / 0,6 up με SNR / Attn : 10,95(dB) / 20,5(dB).
Είχα τουλάχιστον 1-2 μήνες να το ελέγξω και σήμερα το έλεγξα γιατι παρατήρησα χαμηλη ταχύτητα downloading.

Και στο speedtest.net πάντα είχα 12-13mbps πραγματικη ταχύτητα downloading ενώ πλέον μου δίνει λιγότερο από 8.
Τί κακό τους έκανα και με περιόρισαν ? Δηλαδή ήμαρτον ξαφνικα έχω τον μισό συγχρονισμό.

giorgosk
16-11-12, 23:52
Κάνε ένα reset στο ρουτεράκι.

mariossss
17-11-12, 00:11
Μηπως στην περιοχη σου εβαλε ο οτε minidslam? γιατι σε εμενα απο 6mbps που επιανα με wind με το που ενεργοποιησανε την καμπινα με οπτικη ινα ολοι οι εναλλακτικοι μαζι και εμενα επεσα στα 2 mbps

Gianniskriti
17-11-12, 00:15
Κάνε ένα reset στο ρουτεράκι.

Καθε μερα reset του κανω (το βραδυ το βγαζω απ' το ρευμα, αυτό εννοώ)

- - - Updated - - -


Μηπως στην περιοχη σου εβαλε ο οτε minidslam? γιατι σε εμενα απο 6mbps που επιανα με wind με το που ενεργοποιησανε την καμπινα με οπτικη ινα ολοι οι εναλλακτικοι μαζι και εμενα επεσα στα 2 mbps
Που να ξέρω αν έβαλε minidslam ο ΟΤΕ στην περιοχή μου.
Στο Ηράκλειο είμαι περιοχή Θέρισσος.
Ακόμα κι αυτό να είναι η αιτία παραμένει απαράδεκτο

mariossss
17-11-12, 00:20
δες σε καποιον γειτονα σου αν εχει οτε και αν πιανει κοντα στα 20 θα υπαρχει εγκατεστημενο dslam στην περιοχη σου αλλιως παρτους ενα τηλ και πεστους οτι επεσε ο συγχρονισμος!

Gianniskriti
17-11-12, 00:53
δες σε καποιον γειτονα σου αν εχει οτε και αν πιανει κοντα στα 20 θα υπαρχει εγκατεστημενο dslam στην περιοχη σου αλλιως παρτους ενα τηλ και πεστους οτι επεσε ο συγχρονισμος!

όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο να το ψαξω αυτό, είναι μάλλον αδύνατο, θα τηλεφωνησω στην τ.υ.

mariossss
17-11-12, 10:33
Να σε ενημερωσω οτι αν το δηλωσουν στον οτε την βλαβη θα περιμενεις καμια 10ρια μερες οπως μου εκαναν εμενα!

Gianniskriti
18-11-12, 14:59
Να σε ενημερωσω οτι αν το δηλωσουν στον οτε την βλαβη θα περιμενεις καμια 10ρια μερες οπως μου εκαναν εμενα!
Θα το υποστώ, ευχαριστώ

Gianniskriti
20-11-12, 22:05
Να ενημερώσω οτι δεν πρόλαβα να καλέσω την Τ.Υ., και δεν θα το κάνω διότι εδώ και 2 ημέρες που το παρακολουθώ, έχει (σχεδόν) επανέλθει η ταχύτητα. Και λέω σχεδόν γιατί σχεδόν 4 χρόνια τώρα που είμαι στην tellas είχα πάντα συγχρονισμό 16mbps ενω πλέον εδώ και 2 ημέρες συγχρονίζει στα 15mbps. Το χάσαμε το 1 mbps πατριώτη! Ασφαλώς δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναδούμε ζωντανό πότε...ζωή σε 'μάς.
Επίσης παρατηρώ οτι το snr έχει κατέβει στο 8, ενώ προχτές με την μειωμενη ταχυτητα ήταν ανεβασμενο στο 10,95, άρα υποθέτω οτι αυτη ήταν και η αιτία του προβλήματος. Δεν ξέρω, μπορεί να έκαναν οι άνθρωποι εργασίες αναβάθμισης/συντήρησης/επισκευής.
Και στο speedtest.net έχω ξανά 13mbps πραγματικη ταχύτητα downloading, ενώ προχτές δεν έφτανε ούτε 8.
Τέλος καλό όλα καλά, έτσι για να αναφέρουμε και τις εξελίξεις των προβλημάτων μας και όχι μονο να θαβουμε τους παρόχους!
:lock::lock:

balandis
21-11-12, 01:41
να λεμε και τα καλα!!!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.