PDA

Επιστροφή στο Forum : MSN messenger μέσω GPRS



Torrentoo
31-12-06, 16:26
Έχω το ΝΟΚΙΑ 6600 και έχω εγκαταστήσει 3 προγράμματα Instant messeging (Turbo MSN, Agile Messenger, Quick IM)! To GPRS μου και το WAP είναι σωστά ρυθμισμένα και μπορώ να τα χρησιμοποιήσω! Όμως για τα συγκεκριμένα ΙΜ προγραμματάκια, δεν μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω GPRS αλλά μόνο μέσω WAP! Όπως ξέρετε το GPRS χρεώνεται ανάλογα με τον όγκο και θα με χρεώνει μερικά KB για κάποιες συζητήσεις όση ώρα και να είμαι συνδεδεμένος! Αντίθετα με το WAP το οποίο είναι το μόνο που με συνδέει σε αυτά τα προγραμματάκια θα πληρώνω με το χρόνο που είμαι συνδεδεμένος και μιλάμε για πολλά έξοδα....! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα; Ή μήπως μπορεί να μου εξηγήσει γιατί τα συγκεκριμένα προγράμματα συνδέονται μόνο μέσω WAP;
Ευχαριστώ!

Dr.CHaNaS
31-12-06, 17:25
Παλιοτερα που το ειχα δοκιμασει στο 6600 μου μεσω μιας εταιρικης συνδεσης λειτουργουσαν ολα κανονικα με τον Agile Messenger. Ειναι GPRS Internet η συνδεση σου; Γιατι θυμαμαι οτι υπηρχαν 2 Access Points, ενα για MMS over GPRS και ενα διαφορετικο για Internet Access. H Nokia παντως εδινε online μια εφαρμογη Symbian στην οποια ελεγες σε ποιον παροχο εισαι και σου ρυθμιζε ολες
τις δυνατες παραμετρους για GPRS.

Torrentoo
31-12-06, 19:13
Νομίζω δεν υπάρχει διαφορετικό GPRS για MMS και για ΙΝΤΕΡΝΕΤ μιας και μπορώ να δω το email μου μέσω προγράμματος χρησιμοποιώντας αυτό το GPRS όπως το ίδιο και για να παίρνω τα mms μου! Πάντως δε βρήκα διαφορετικές ρυθμίσεις για GPRS μέσω του παρόχου μου! Αυτό με το site της ΝΟΚΙΑ πώς μπορώ να το ελέξώ!;

Dr.CHaNaS
01-01-07, 14:40
Με αυτο (http://europe.nokia.com/A4164073?model=6600)εκανα τις ρυθμισεις.

Torrentoo
01-01-07, 16:00
Ευχαριστώ, πολύ καλό προγραμματάκι όντως! Μου βρήκε τις ρυθμίσεις για GPRS, MMS, INTERNET όμως και πάλι μόνο αυτές του ΜΜS λειτούργησαν και οι οποίες δε με βάζουν στο AGILE! Ευχαριστώ πολύ πάντως, θα ψάξω ακόμα λίγο το προγραμματάκι να δώ αν τα καταφέρω!

antonis_wrx
04-01-07, 18:10
θες internet over gprs για να λειτουργήσουν αυτές οι εφαρμογές απ όσο ξέρω και όχι wap over gprs, άμα έχεις καρτοκινητό cosmote/voda το ξεχνάς γιατί δεν δίνουν.

Torrentoo
05-01-07, 02:13
Έχω CytaVoda, Vodafone CU, Q αλλά μάλλον καμιά δεν υποστηρίζει ΙΝΤΕRNET over GPRS! Tουλάχιστον το email λειτουργεί μια χαρά με τις 2 πρώτες κάρτες! Ευχαριστώ..

antonis_wrx
06-02-07, 01:47
Έχω CytaVoda, Vodafone CU, Q αλλά μάλλον καμιά δεν υποστηρίζει ΙΝΤΕRNET over GPRS! Tουλάχιστον το email λειτουργεί μια χαρά με τις 2 πρώτες κάρτες! Ευχαριστώ..

πρόσφατα βρήκα και αυτό: http://www.mig33.com/indexif.php
δουλεύει μια χαρά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.