PDA

Επιστροφή στο Forum : Paypal, προπληρωμένη και μετατροπή σε δολλάρια(USD)



hammered
20-11-12, 01:42
Έφτιαξα Paypal λογαριασμό και θέλω να αγοράσω από ξένο κατάστημα σε δολλάρια. Η προπληρωμένη μου είναι από την τράπεζα Πειραιώς, η οποία προφανώς είναι σε ευρώ.
Την μετατροπή από ευρώ σε δολλάρια ποιος την κάνει; Το Paypal ή η Πειραιώς; Αν υπάρχει δυνατότητα, θέλω να επιλέξω την τράπεζα να κάνει την μετατροπή κατά την μεταφορά των χρημάτων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Μπορείτε να μου δώσετε step-by-step οδηγίες;

Ευχαριστώ.

nikosmelt
20-11-12, 14:57
Είμαι και εγώ με προπληρωμένη και όσες φορές αγόρασα σε άλλο νόμισμα το paypal σου δίνει να επιλέξεις μεταξύ της μετατροπής από αυτό ή όχι, απλά δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία. Εγώ πάντως αφήνω πάντα το paypal να το κάνει, δεν νομίζω να έχει και καμιά τεράστια διαφορά στην τελική τιμή.

hammered
21-11-12, 01:53
Έχω την εντύπωση ότι το paypal παίρνει μεγαλύτερη "προμήθεια" από ό,τι η Πειραιώς. Βέβαια δεν έχω νούμερα για να το αποδείξω.

- - - Updated - - -

Λοιπόν το έκανα. Θα περιγράψω τι έκανα εγώ, αν και κάποια βήματα ίσως να μην είναι αναγκαία.

1. Κάνεις login στο paypal λογαρισμό σου, προτού κάνεις την παραγγελία.
2. Πατάς στο Profile (και όχι στο drop-down menu)
3. Μετά στο My Money επιλέγεις το currencies
4. Από εκεί σβήνεις την καταχώρηση του EURO και πατάς close currency. Έτσι μοναδικό(και primary) συνάλλαγμα(currency) έχεις τα Αμερικάνικα Δολλάρια.
5. Έπειτα πας στο site που θες να κάνεις την παραγγελία σου, συμπληρώνεις τα αναγκαία στοιχεία και επιλέγεις να πληρώσεις μέσω paypal οπότε σε μεταφέρει στην ειδική σελίδα του paypal.
6. Εκεί επιλέγεις να πληρώσεις με την credit/debit card μέθοδο, βάζεις τα στοιχεία της προπληρωμένης και πατάς continue(ή όπως αλλιώς το λέει).
7. Αν όλα πήγαν καλά, θα πρέπει τώρα να δεις διάφορα στοιχεία όπως shipping information, contact information, currency conversion. Για την μετατροπή του συναλλάγματος επικεντρώνουμε την προσοχή μας στο currency conversion τμήμα(ή όπως αλλιώς το λέει).
8. Το paypal επιλέγει από μόνο του να κάνει την μετατροπή του συναλλάγματος το ίδιο οπότε σου βγάζει αμέσως και την ισοτιμία που προσφέρει στην μορφή 1EURO = 1.22568USD και παραδίπλα πόσα ακριβώς EURO θα χρεώσει την κάρτα. Ωστόσο εκεί έχει και ένα link που δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά είναι περίπου Change/Choose currency conversion method.
9. Εκεί σε πάει σε άλλη σελίδα όπου σου δίνει 2 επιλογές μεθόδου μετατροπής συναλλάγματος επεξηγώντας σου τι κάνει η καθεμία. Επιλέγεις την μέθοδο που λέει ότι η μετατροπή θα γίνει από την mastercard/visa και όχι από το paypal.
10. Για τα υπόλοιπα της παραγγελίας κάνεις και ό,τι συνήθως.


Για μένα. Για σήμερα το paypal μου έδινε την εξής ισοτιμία 1EURO = 1,22USD. Επέλεξα την μετατροπή όμως από την mastercard και βλέποντας από την κάρτα το ποσό που απέμεινε υπολόγισα την ισοτιμία της mastercard η οποία ήταν 1EURO = 1,268USD, οπότε γλίτωσα ~5EURO.

Γενικά νομίζω ότι συμφέρει να μην επιλέγεις την μετατροπή από paypal.

Κατά προσέγγιση μπορείς να δεις την ισοτιμία που προσφέρει η mastercard εδώ (https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/index.html).

soul_d
23-11-12, 22:06
Πολύ καλό "κολπάκι" φίλος! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω κι εγώ :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.